Εκλογές 2012
Σάββατο 20 Σεπτεμβρίου 2014
 
 

Ενας στους δύο αστυνομικούς ψήφισαν «Χρυσή Αυγή»

Τι δείχνουν τα αποτελέσματα στα εκλογικά τμήματα στα οποία ψηφίζει το προσωπικό της ΕΛ.ΑΣ.
Ενας στους δύο αστυνομικούς ψήφισαν «Χρυσή Αυγή»
Την «Χρυσή Αυγή» ψηφίζουν πολλοί αστυνομικοί όπως προκύπτει από τα αποτελέσματα των εκλογών
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Περισσότεροι από ένας στους δύο αστυνομικούς ψήφισαν «Χρυσή Αυγή»! Το εντυπωσιακό αυτό στοιχείο φαίνεται να προκύπτει από την ανάλυση των ψήφων σε εκλογικά τμήματα της πρωτεύουσας-κυρίως στις περιοχές των Αμπελοκήπων και στην Καισαριανή- όπου ψηφίζουν μαζικά περίπου 5.000 αστυνομικοί που υπηρετούν σε αστυνομικές υπηρεσίες της Αθήνας.

Στα περισσότερα από τα τμήματα στα οποία ψηφίζουν οι αστυνομικοί -όπως κι άλλοι πολίτες- το ποσοστό της «Χρυσής Αυγής» κυμαίνεται από 19-24% κι είναι το μεγαλύτερο που παρατηρείται σε ολόκληρη την πρωτεύουσα. Είναι χαρακτηριστικό ότι η οργάνωση σε περιοχές όπως ο Αγιος Παντελεήμονας ή η Κυψέλη, όπου θεωρείται ότι έχει ισχυρά ερείσματα, συγκεντρώνει ποσοστό από 15 έως 18%!

Η ανάλυση των ψήφων που έλαβε η «Χρυσή Αυγή» σε 11 εκλογικά τμήματα της Α΄ Αθηνών είναι εντυπωσιακή. Σ΄αυτά ψηφίζουν - με βάση ειδικούς εκλογικούς καταλόγους- χιλιάδες αστυνομικοί που υπηρετούν στην Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Αττικής και σε υπηρεσίες όπως η Άμεση Δράση, η ΔΙΑΣ, η Ασφάλεια Αττικής κι άλλες. Τα τμήματα αυτά- από το 806 ως και το 816 εκλογικό τμήμα-,βρίσκονται στα σχολικά συγκροτήματα στην οδό Αμπελακίων 24 και στην οδό Πανόρμου, κοντά στην έδρα του Μεγάρου της ΕΛ.ΑΣ, στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας.

Στα εν λόγω τμήματα η «Χρυσή Αυγή» έρχεται πρώτο κόμμα και το ποσοστό της κυμαίνεται από 18,64% (στο 813ο εκλογικό τμήμα) έως 23,67% (στο 816ο εκλογικό τμήμα). Επιπλέον η «Χρυσή Αυγή» έλαβε ποσοστά 23,08% στο 811ο εκλογικό τμήμα, 22,7% στο 808ο εκλογικό τμήμα και 22,2 στο 806ο.

Είναι χαρακτηριστικό ότι λίγες εκατοντάδες μέτρα πιο κάτω σε εκλογικά τμήματα της οδού Τσόχα, όπου δεν ψηφίζουν οι αστυνομικοί, το ποσοστό της «Χρυσής Αυγής» πέφτει στο 12-14%. Αν συνυπολογισθεί ότι κατά μέσο όρο σε κάθε ένα από αυτά τα τμήματα, όπως προκύπτει εξάλλου και από τους εκλογικούς καταλόγους, ψηφίζουν περίπου 550-700 άτομα κι ο αριθμός των αστυνομικών που ψηφίζουν σ΄αυτά κυμαίνεται από 20% ως 30% επί του συνόλου των ψηφισάντων, τότε με την σχετική αναγωγή το ποσοστό των αστυνομικών που ψηφίζουν «Χρυσή Αυγή» κινείται μεταξύ του του 45% και του 59%.

Εκτός τούτου, σε τέσσερα αστυνομικά τμήματα της Καισαριανής, που βρίσκονται δίπλα στην έδρα των ΜΑΤ, όπου και πάλι ψήφισαν αστυνομικοί της συγκεκριμένης αστυνομικής δύναμης, η «Χρυσή Αυγή» καταλαμβάνει ποσοστό από 13 έως 19%. Το ποσοστό αυτό είναι εξ ίσου εντυπωσιακό αν συσχετισθεί με το γεγονός ότι σε γειτονικά εκλογικά τμήματα στην περιοχή του Βύρωνα η δύναμη της «Χρυσής Αυγής» είναι από 7% ως 10%.



Εκλογές 2012 περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (248)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Ένας στους δύο αστ/κούς ψήφισε Χ.Α... | 18/09/2012 22:02
    Τι σημαίνει αυτόφωρα αδικήματα; Σε όλα τα υπόλοιπα δηλαδή θα κάνουμε τα στραβά μάτια και θα συγκροτούνται κοινοβουλευτικές επιτροπές κοράκων ; («Κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει»). Αυτόφωρο αδίκημα σημαίνει πως εκείνη τη στιγμή που διαπράττεται πρέπει να πραγματοποιείται και η σύλληψη κάτι πολύ σπάνιο. Όλοι οι βουλευτές της Χ.Α. όπως και όλοι οι υπόλοιποι βουλευτές καλύπτονται από την βουλευτική ασυλία. Τα πράγματα δεν είναι όπως τα γράφει το άρθρο. Στις εκλογές προέκυψε πως ένας στους δύο αστυνομικούς ψήφισε Χ.Α.. Πιστεύετε λοιπόν πως αστυνομικοί θα προβούν σε συλλήψεις βουλευτών και μελών της Χ.Α. όταν θα μπορούν σε κάποιες περιπτώσεις να κάνουν τα στραβά μάτια;...
    Ανώνυμος / η
    απάντηση00
     
     
    ΘΛΙΒΕΡΟ! | 18/09/2012 18:36
    Κύριε Λαμπρόπουλε θα προτιμούσα ένα ρεπορτάζ σχετικά με το πως ο Άρειος πάγος αποφάσισε να δώσει το «πράσινο» φως σε ένα τέτοιο επικίνδυνο ιδεολογικό μόρφωμα να θεωρείται νόμιμο πολιτικό σχήμα και να συμμετέχει στις εκλογές. Ποιο ήταν το σκεπτικό; Έχει πραγματικό ενδιαφέρον να το παρακολουθήσουμε μαζί σας. Πάντως, τόσο από τις τοποθετήσεις, όσο από τα ανεκδιήγητα σχόλια ορισμένων, αλλά και το ίδιο το ρεπορτάζ, συμπεραίνω πως ο χορός του εθνικού μας αποπροσανατολισμού καλά κρατεί! Σταματήστε να ασχολείστε με το απεχθές κοινωνικό σύμπτωμα που είναι η Χρυσή Αυγή και εστιάστε στο πραγματικό πρόβλημα που είναι η ακυβερνησία 40 χρόνων και βάλε. Ο λαθρομετανάστης ήταν καλός όταν μας έβαφε την κουζίνα και ξαφνικά έγινε το απόλυτο κακό; Θα μας σώσει η Χρυσή αυγή με τα «θεματάκια» της περί ευγονίας , καθαρότητας της φυλής και άλλα τέτοια παρωχημένα ζητήματα που η επιστήμη τα έχει απαντήσει χρόνια τώρα; Ήταν το κρυφό μας μυστικό ότι -πράγματι- οι αστυνομικοί έχουν ένα μεγάλο ποσοστό ακροδεξιών κτλ; Ε, δεν ζούμε σε κάποιο παρασύμπαν και δεν διαβάσαμε κάτι καινούργιο. Το καινούργιο είναι ότι ο Έλληνας αν δεν ψηφίσει ΠΑΣΟΚ και ΝΔ , δεν ξέρει και δεν έχει τι να ψηφίσει. Πάει το χέρι του και η καρδιά του να ψηφίσει ανθρώπους που έχουν την ίδια ιδεολογία με τους δυνάστες των προγόνων μας στο β παγκόσμιο πόλεμο. Με τους ναζί. Έλεος ρε παιδιά! Έλεος! Δεν εκδικείστε το κράτος, τα παιδιά σας εκδικείστε που θα παραλάβουν μια Ελλάδα για γέλια. Δεν ήμασταν ποτέ σοβαροί πολίτες. ΠΟΤΕ! ΘΛΙΒΕΡΟ!!!!!!!!!!!!
    Ανδρόνικος
    απάντηση23
     
     
    Τα μαθηματικά της Δημοσιογραφίας | 10/08/2012 10:13
    Πως ο συγγραφεύς του άρθρου εξηγεί όμως το ποσοστό στο 817 Ε.Τ. που σύμφωνα με το ΥΠΕΣ το ~23% περίπου ψήφισε Χ.Α.; Ως εκλογικός αντιπρόσωπος στο 857 με σώμα της ΓΑΔΑ έχω να πω ότι τα ποσοστά 45% ως 59% μεταξύ των Αστυνομικών δεν δικαιολογούνται από τα απλά μαθηματικά. Αλλιώς θα έπρεπε στους 180 ψηφίσαντες να έχω τουλάχιστον 80 ψήφους της Χ.Α. και άλλες (έστω 7% επί των υπολοίπων) 15 ψήφους από του πολίτες ήτοι 95 ψήφους (401 στο σύνολο). Το πλήθος ήταν μόλις 60 όμως. Οπότε το όλο σκηνικό που περιγράφετε δεν δικαιώνεται από την απλή αριθμητική. Αστυνομικοί ψήφισαν και άλλου όπου τα ποσοστά της Χ.Α. ήταν μονοψήφια. Μην προσπαθείτε παρακαλώ να βρείτε αποδιοπομπαίους τράγους.
    Χ.Δ.
    απάντηση11
     
     
    ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΜΠΑΝΑΝΙΑΣ | 09/06/2012 12:57
    ΑΝ ΨΗΦΗΖΑ ΣΥΡΙΖΑ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΕΙΜΟΥΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ,,ΧΑ ΧΑ..Ο ΚΟΣΜΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΞΕΡΗ ΝΑ ΚΡΙΝΗ ,ΑΦΗΣΤΕΤΟΝ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΗΣΗ ,,ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΣΑΣ ΑΣ ΜΗΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ,,ΠΟΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΑΙ ΤΗΣ ΑΡΠΑΧΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΡΕΜΟΥΛΑΣ,,ΟΧΙ ΚΥΡΙΟ Ι ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΑΦΗΣΤΕΤΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ,,,ΤΑ ΣΥΝΦΕΡΟΝΤΑΣ ΣΑΣ ΔΕΝ ΜΑς ΝΙΑΖΟΥΝ ΑΠΟΤΥΧΥΜΕΝΗ ,,ΔΕΝ ΕΧΕΤΑΙ ΠΟΤΕ ΤΙΨΗς,,,ΜΑ ΤΙ ΛΕΩ ΤΩΡΑ ,,,ΕΣΑΣ ΜΕ ΤΑ ΜΕΣΑ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΗ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ Η ΚΟΙΝΟΝΙΚΗ ΣΑΣ ΠΡΟΒΟΛΗ ,,ΕΧΕΤΑΙ ΠΟΤΕ ΜΩΡΕ ΖΗΣΗ ΕΥΤΗΧΙΑ ΑΝΘΡΩΠΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ,,ΜΑ ΤΙ ΛΕΩ ΤΩΡΑ ΕΓΩ Ο ΚΟΙΝΟς ΑΝΘΡΩΠΟΣ,,,,ΚΟΙΤΑΤΑΙ ΠΙΣΩΣΑΣ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΣΦΑΛΙΑΡΕς ,,,,ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΨΕΤΑΙ ΝΑ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΟΝΕΤΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ...ΜΑΘΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΝΑ ΜΙΛΑΤΑΙ ,,ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΑΣ ΣΥΝΦΕΡΗ,,,ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΣΤΟΥΚΙ ΣΤΗς ΚΥΡΙΕς ΚΑΙΡΟς ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΗς ΒΑΛΗ ΚΑΠΟΙΟς ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΑΡΚΕΤΑ ΤΗς ΑΝΕΧΤΗΚΑΜΕ ΝΟΜΙΖΩ,,,ΑΣ ΜΑΘΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΛΥΦΟΥΝ ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΟΥΝ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΟΥς ,,Ο ΝΟΟΝ ΝΟΙΤΟ...ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ,,ΑΑΑΑΑΑΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΜΟΥ ΛΑΘΗ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΟΥΛΕΥΑ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΑΘΟ ΓΡΑΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΟΛΙΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΓΩ,,ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΕΝΑΜΑς ,,ΜΕ ΤΑ ΣΥΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗς ΛΟΥΦΕς ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟΥς ,,ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΟΥΝ ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,,,
    ΤΣΕΛΙΚΑΣ
    απάντηση410
     
     
    στατιστικο μοντελο | 15/05/2012 02:13
    αυτο ειναι στατιστικο μοντελο... να σου λεει με ακριβεια 95% τι ψηφισε η καθε γυναικα τροχονομος κατοικος λεκανοπεδιου αττικης 30-45 ετων με σφραγισμενους και τους 4 φρονιμητες..
    το μοντελο
    απάντηση145
     
     
     
    Εμείς απορρίπτουμε τους προγόνους μας | 15/05/2012 01:00
    Πολύ ωραία τα μεγαλόστομα που ακούγονται τελευταία με τη σέσουλα περί πολιτισμού και δημοκρατίας.Όλοι αυτοί που τόσο θαυμάζετε τον πολιτισμό μας έχετε σκεφτεί ότι δημοκρατία είναι ακριβώς να ακούγονται όλες οι απόψεις,να τηρούνται οι νόμοι(και να μη βλέπεις π.χ.τον ΠτΔ να διστάζει να δεχτεί ένα νόμιμα εκλεγμένο κόμμα αγνοώντας όχι το Μιχαλολιάκο και τον κάθε Μιχαλολιάκο αλλά τον ελληνικό λαό)και να μην υπάρχουν προκαταλήψεις;Αν όντως η Χρυσή Αυγή είναι φασιστική,αφήστε τη να προβληθεί και να εκτεθεί και θα αποδυναμωθεί κατευθείαν,αλλά μέχρι τότε γιατί να σιγοντάρουμε το παιχνίδι της πολιτικής που θέλει να σπείρει διχόνοια στο λαό για να μη δεχτεί ομόψυχα την οργή του και να χαρακτηρίζουμε ανίδεους και ασυνείδητους μισό εκατομμύριο Έλληνες;Είναι πιο ευγενή ελατήρια αυτά που οδήγησαν δεκαετίες τον κόσμο να ψηφίζει για να διοριστεί ή να συντηρεί με την ψήφο του κόμματα δήθεν''αντιπολίτευσης''που εισέπραταν τις επιχορηγησούλες τους για να κάνουν''επανάσταση'';Πολιτική συνείδηση σημαίνει και κοινωνική συνείδηση,το λέει και ο Αριστοτέλης στα Πολιτικά του,και κοινωνική συνείδηση είναι να καταλαβαίνεις τον άνθρωπο και να τον σέβεσαι,από εκεί ξεκινάνε όλα.Φασισμός είναι να χαρακτηρίζεις χιλιάδες(απελπισμένους πιθανότατα)Έλληνες ελαφρά τη καρδία βλάκες και να υπονομεύεις την κοινωνική συνοχή συμπράττωντας στο παιχνίδι των μεγάλων.Αν κάτι μας δίδαξε η φιλοσοφία είναι ότι τα πάντα μπορούν να συνυπάρξουν με αρμονία και αξιοπρέπεια.Το παίζουμε κουλτούρες και ευρωπαϊστές και θέλουμε δήθεν πολυφωνία αλλά εν τέλει ο,τι πάει να ταράξει το δικομματισμό και το status quo το απορρίπτουμε χωρίς να δοκιμαστεί.ΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΑΝΟΗΤΟΙ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.Είμαι 23 χρονών και στενοχωριέμαι να βλέπω ανθρώπους να ντρέπονται να πουν τι ψήφισαν.Λέγανε''κλειδώστε τους γέρους μην ψηφίσουν''αλλά δυστυχώς οι νέοι αποδείχτηκαν πιο στενόμυαλοι.Όσα γίνονται είναι εις βάρος της δημοκρατίας και κατ'επέκταση όλων μας.Σήμερα το βιώνουν οι ψηφοφόροι της Χ.Α.,αύριο θα είναι άλλοι.ΚΡΙΜΑ.
    Ιωάννα Αθήνα
    απάντηση139
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Χρυση ντροπη | 14/05/2012 20:52
    Μπορει η ακρα δεξια να υπαρχει σε αλλες χωρες αλλα ολοι πρεπει να καταλαβουμε οτι η Ελλαδα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "αλλα κρατη" και ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ οχι μονον να εκλεγει ενα τετοιο "κομμα" αλλα ακομα και να επιτρεπει σε τετοιου ειδους ιδεες να περνουν μορφη κομματος! Το γιατι ειναι αυτονοητο! Στην γη που γεννησε την δημοκρατια, την φιλοσοφια, την τεχνη δεν ειναι δυνατον οχι μονο να δινονται ψηφοι σε τετοια κομματα, αλλα ουτε η δυνατοτητα να υφιστανται. Το γιατι εφτασε στην Βουλη αυτο το κομμα της εσχατης ντροπης μπορω να το προσωπογραφισω με τρεις λεξεις: Ανυπαρκτη Πολιτικη Συνειδηση απο ενα μεγαλο ποσοστο του ελληνικου λαου. Ετσι ονομαζεται η αποφαση των Ελληνων που για να "εκδικηθουν" τους πολιτικους των δυο μεγαλων κομματων ψηφισαν ανεμελλα την χρυση, κατ'εμενα, ντροπη. H αιτια που σταθηκε βατηρας στο γιγαντωμα αυτου του φαινομενου στην Ελλαδα, εχει για μενα ενα και μονον ονομα, ΑΓΝΟΙΑ! Ενα ευρυ φασμα της ελληνικης κοινωνιας μαστιζεται απο μια βαριας μορφης πολιτιστικη, πολιτικη και ηθικη αγνοια. Eιναι γνωστο οτι η άγνοια γίνεται εργαλείο χειραγώγησης τοσο των συνειδησεων οσο και των φρονησεων. Ειναι η αγνοια που εσπρωξε πολους να δωσουν την πολυτιμη ψηφο τους σε αυτο το κομμα της ντροπης, με μονη αιτιολογια οτι τους συνοδευσαν στην τραπεζα η τους βοηθησαν σε κατι. Ψηφιζω σημαινει κυβερνω, ψηφιζω σημμαινει δινω συναινεση να κυβερνηθω και αν αυτη η εννοια ηταν κατανοητη απο ολους τοτε αυτες οι οργανωσεις δεν θα ειχαν μελον στην Ελλαδα. Δυστυχως ομως ενα μεγαλο κομματι του κοινωνικου ιστου ειναι πολιτες της τσεπης τους και οχι της Ελλαδας! Τοιουτοτροπως και με βαθια αγνοια του χειρισμου του πολιτικου δικαιωματος του πολιτη, δοθηκε η ευκαιρια σε μια οργανωση σαν αυτη της χρυσης αυγης να φτασει μεσα στην Ελληνικη Βουλη. Οντας ανιδεοι της ιστοριας και των εκβασεων της.
    Δωρα-Φλωρεντια
    απάντηση1415
     
     
    Μαθηματικά δεν βγαίνει | 14/05/2012 16:34
    Άλλη μια αξιόπιστη έρευνα βλέπει το φως της δημοσιότητας! Με απλή διασταύρωση των στοιχείων που η ίδια η έρευνα δίνει φαίνεται ότι "δεν βγαίνουν τα κουκιά" (για το ένας στους δύο εννοώ). πχ η διαφορά των ποσοστών της Χρυσής Αυγής μεταξύ Κυψέλης και Αμπεκοκήπων δίνεται από 1 έως 9%. Έτσι αν σε τμήμα των Αμπελοκήπρων ψήφισαν 300 αστυνομικοί και 200 πολίτες, τότε με σταθερό το ποσοστό της χρυσής αυγής επί των πολιτών στις δύο περιοχές, το μεγαλύτερο δυνατό ποσοστό ψήφου στην Χρυσή Αυγή από αστυνομικούς δεν μπορει να ξεπερνά το 24%. Και αυτό στην πιο ακραία μαθηματική εκδοχή.
    Όταν ένα και ένα κάνουν τρια
    απάντηση120
     
     
    Η αποψη μου | 13/05/2012 15:10
    Οι αστυνομικοι σαν ψηφοφοροι ειναι και αυτοι απογοητευμενοι με τα κομματα εξουσιας. Δεν νομιζω να ψηφιζαν κομματα απο τα οποια δεν ειχαν καμμια συμπαρασταση, αλλα τουναντιον τους αντιμετωπιζουν εχθρικα τοσα χρονια. Η αστυνομια για μενα ειναι μια απο τις υπηρεσιες που μπορουν και κρατανε μαζι μια κοινωνια υπο διαλυση. Χρειαζονται οχι μονο τη συμπαρασταση μας αλλα και τη βοηθεια μας. Η βλακωδης νοοτροπια του " σε πληρωνω αντε σκοτωσου να με προστατευσης" πρεπει να σταματηση και η αποσταση της απο τον πολιτη πρεπει να μειωθη.
    Ενας μεταναστης
    απάντηση207
     
     
    Απορρίες... | 13/05/2012 10:53
    Αλλοίμονο στο Κράτος, που δεν έχει δεξιά Αστυνομία και αριστερή διανόηση, είχε πει ο Ντεγκώλ, αν θυμάμαι καλά. Μέχρι σήμερα πίστευα, ότι η ψήφος είναι (ήταν...) μυστική...
    www.costasmaritsas.com
    απάντηση188
     
     
    ψυχοπαθολογια φασιστων σε εξαρση | 13/05/2012 05:12
    Πηγαν και ψηφησαν Χ.Α. ολοι οι απογονοι των γερμανοτσολιαδων, οι ανιστοριτοι,αγραμματοι,θρασυδειλοι, αιμοσταγεις τραμπουκοι και ψυχακιες αυτης της κακομοιρης χωρας....που μεχρι χθες ψηφιζαν αυτους που μας εφτασαν εδω και τωρα δηθεν για να διαμαρτυρηθουν αρεσκονται με το να σπασουν αυγο του φιδιου,δειξατε το πραγματικο σας προσωπο.... οσο για σας κυριοι που ηδονιζεστε με την ιδεολογια των φασιστων,θελει επεμβαση δε μεγαλωνει μονο ''του''...δυστυχως........ http://www.youtube.com/watch?v=MFRZZ2k2iGk
    Ανώνυμος / η
    απάντηση1819
     
     
    Είσαι φασίστας Λαμπρόπουλε-Ζήτω η ΧΑ | 13/05/2012 03:08
    Διαβάζω τα σχόλια...Πόσο έχουν κάποιοι ενοχληθεί (και πόση χυδαιότητα και μίσος για όσους διαφωνούν μαζί τους) απλώς και μόνο γιατί καταγράφηκε ένα αντικειμενικό γεγονός. Γιατί άραγε; Γιατί χαλά το μύθο του απλού εργαζομένου αστυνομικού, που, έλα μωρέ, άλλη όρεξη δεν είχε από το να δημιουργεί προβλήματα στους διαδηλωτές, οι μπαχαλάκηδες φταίνε. Βέβαια το ότι ο αστυνομικός που έχει εξουσία πάνω τους έχει ορκιστεί να τηρεί το Σύνταγμα και τους νόμους και ψηφίζει μία οργάνωση που στρέφεται εναντίον του Συντάγματος και της Δημοκρατίας δεν τους προβληματίζει καθόλου. Όλα είναι θολοκουλτουριάρικα, καλά κάνουν τα παιδιά, στο κάτω-κάτω, είσαι φασίστας Λαμπρόπουλε που καταγράφεις την ψήφο των αστυνομικών, ενώ εμείς που ψηφίζουμε και υπερασπιζόμαστε φασίστες, δεν είμαστε φασίστες. Εκτός κι αν το εννοούν ως κομπλιμέντο. Όλα χυλος μέσα στο κεφάλι σας, τα έχετε πολτοποιήσει όλα εκεί μέσα.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση124
     
     
    Θελουν οι μπατσοι να φανε ξυλο..? | 13/05/2012 00:57
    Διαλεξαν το πιο καταλληλο επαγγελμα...
    harrysmatical
    απάντηση75
     
     
    ....σχολή αστυνομίας... | 12/05/2012 23:32
    γεμίσαμε ψευτοεπαναστάτες... όλοι αυτοί που φωνάζουν στα 17-18 'μπάτσοι-γουρούνια-δολοφόνοι' πετώντας πέτρες και βρίζοντάς τους είναι οι ίδιοι που σκοτώνονται να μπούνε στις σχολές αστυνομίας την επόμενη χρονιά βάζοντάς την στις πρώτες επιλογές.... μετά έχουν τους επόμενους 17άρηδες να τους βρίζουν και να τους πετάνε πέτρες... δυστυχώς το μυαλό 'πήζει' μετά τα 35 οπότε είναι λογικό ο μέσος πολίτης να πηγαίνει από τα αριστερά προς τα δεξιά... γιατί η αριστερά είναι το 'επαναστατικό αδιέξοδο'.... όλοι οι σημερινοί πολιτικοί αν τους ψάξεις στα νιάτα τους ήταν αριστεροί... όταν ο άνθρωπος μεγαλώσει και παραμείνει στην αριστερά απλά είναι καρτούν...
    χρήστος
    απάντηση119
     
     
    Ζώα δημοσιογράφοι συνέλθετε | 12/05/2012 21:41
    Η ακτιβιστική δράση και υπεράσπιση των πολιτών κατά εγκληματιών ή της δράσης των λαθρομεταναστών, φαίνεται πως αποτελεί το μεγάλο αυτού του Μιχαλολιάκου, ο οποίος εκμεταλλεύεται στο έπακρο την κρατική εγκατάλειψη και τον τρόμο των πολιτών απέναντι στο αυξανόμενο έγκλημα. Οι επιθέσεις των ΜΜΕ φαίνεται να στηρίζουν παρά να αποδομούν την «Χρυσή Αυγή», η οποία ίσως να εμφανίσει μία περαιτέρω αύξηση των ποσοστών της ελέω και της πολιτικής αβεβαιότητας και της καλπάζουσας εγκληματικότητας.Ο ακτιβισμός των «ναζί» (όπως τους αποκαλούν βλακωδώς τα ΜΜΕ) φαίνεται πως αποδίδει περισσότερο από τις πολιτικές παρόλες των υπολοίπων πολιτικών, οι οποίοι φαίνεται πως επέλεξαν και πάλι να μιλάνε αδιάκοπα χωρίς τα λόγια τους να σημαίνουν τίποτε (οι παλιές κακιές συνήθειες δύσκολα κόβονται…).
    ΤΕΩΣ ΠΑΣΟΚ
    απάντηση95
     
     
    Ελληνικη Αστυνομια | 12/05/2012 19:29
    Συγχαρητηρια στα παιδια της Αστυνομιας, που ειναι θυματα των Κυβερνητικων εγκληματων.
    leopardalis
    απάντηση2827
     
     
    nn | 12/05/2012 19:25
    nn
    nn
    απάντηση210
     
     
    ΦΥΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ | 12/05/2012 18:42
    ΦΥΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΗΤΟΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΜΑΧΗ ΔΙΑΛΥΜΑΝΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΗΘΕΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥΣ "ΑΝΑΡΧΙΚΟΥΣ-ΜΑΙΜΟΥ" ή ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ.
    KOSTAS
    απάντηση3133
     
     
    προς ε; και μια και καλη | 12/05/2012 18:29