από metereologos.gr
Τετάρτη 18 Οκτωβρίου 2017
 
 

Αμεση επαναπρόσληψη των 397 καθαριστριών του ΥΠΟΙΚ μετά την δικαστική απόφαση που τις δικαίωσε

Παράνομες οι απολύσεις των καθαριστριών αποφάνθηκε το Μονομελές Πρωτοδικείο της Αθήνας
Αμεση επαναπρόσληψη των 397 καθαριστριών του ΥΠΟΙΚ μετά την δικαστική απόφαση που τις δικαίωσε
Οι απολυμένες καθαρίστριες που έχουν κατασκηνώσει έξω από του Υπ. Οικονομικών διαμαρτυρόμενες για τις απολύσεις τους έστησαν το χορό αμέσως μόλις έμαθαν για την δικαίωσή τους από τη Δικαιοσύνη
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Το Μονομελές Πρωτοδικείο της Αθήνας ακύρωσε τις απολύσεις 397 καθαριστριών του υπουργείου Οικονομικών. Το δικαστήριο έκρινε παράνομες τις απολύσεις και κατά πληροφορίες η απόφαση είναι εκτελεστή, δηλαδή θα επιστρέψουν στις θέσεις τους.

Σύμφωνα με τον δικηγόρο των εργαζομένων Γιάννη Καρούζο η απόφαση ου δικαστηρίου προβλέπει την άμεση επαναπρόσληψη των καθαριστριών του υπουργείου Οικονομικών.

Ο δικηγόρος των 397 καθαριστριών του υπουργείου Οικονομικών τόνισε ότι η απόφαση είναι προσωρινά εκτελεστή, κάτι που σημαίνει ότι πρέπει να επαναπροσληφθούν από τη Δευτέρα, ανεξαρτήτως αν το Δημόσιο προσχωρήσει σε έφεση.

Στην προσφυγή ο δικηγόρος κ. Γιάννης Καρούζος εκτιμά ότι είναι αντισυνταγματικός στο σύνολό του ο θεσμός της διαθεσιμότητας και δεν βάλλει κατά της υπουργικής απόφασης με την οποία υπήχθησαν σε αυτό το καθεστώς οι καθαρίστριες.

Η απόφαση θεωρείται ιδιαίτερα σημαντική αφού ανοίγει τον δρόμο να γίνουν δεκτές και άλλες προσφυγές εργαζομένων.

Οι συνολικά 595 καθαρίστριες του ΥΠΟΙΚ τέθηκαν σε διαθεσιμότητα με το «κύμα» του Σεπτεμβρίου του 2013 και σε τρεις ημέρες, ανήμερα του πρώτου γύρου των αυτοδιοικητικών εκλογών (18 Μαΐου), αντιμετώπιζαν το φάσμα της απόλυσης - έχει παραταθεί η διαθεσιμότητα για όσους έχουν κάνει αιτήσεις για μετάταξη / επανατοποθέτηση και μέχρι την έκδοση των οριστικών πινάκων διάθεσης.

Η είδηση της απόφασης της Δικαιοσύνης προκάλεσε πανηγυρισμούς έξω από το υπουργείο Οικονομικών όπου έχουν κατασκηνώσει τις τελευταίες ημέρες, ως ύστατη μάχη πριν την απόλυση, οι καθαρίστριες.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Όλη η απόφαση - κόλαφος για τις άκυρες απολύσεις των καθαριστριών 
Κατάληψη στο ΥΠΟΙΚ από τις απολυμένες καθαρίστριες  
Στον Αρειο Πάγο προσφεύγει ο Στουρνάρας για τις καθαρίστριες 
Εξω από το ΥΠΟΙΚ οι καθαρίστριες όσο δεν εφαρμόζεται η δικαστική απόφαση 
Εληξε ο αποκλεισμός γραφείων του ΠαΣοΚ από τις καθαρίστριες του ΥΠΟΙΚ  
Ρύθμιση για προσλήψεις σε εκτέλεση αμετάκλητων δικαστικών αποφάσεων 
 
 
σχόλια (28)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ακόμα και έτσι να είναι | 18/05/2014 22:16
    δηλαδή ο αριθμός των απολυμένων να αντιστοιχεί σε όλες τις εφορίες πανελλαδικά, δεν δικαιώνει την επαναπρόσληψη τους. όταν οι εφορίες κλείνουν και συγχωνεύονται, για ποιο έργο κρίνονται απαραίτητες? για μένα είναι σαφής η κατάληξη αυτής της δικαστικής απόφασης. κάποια ποσά δημοσίου χρήματος θα δαπανηθούν χωρίς αντίκρυσμα.
    κυριακή μαντζακίδου
    απάντηση50
     
     
    Κρίμα στα παιδιά σας | 18/05/2014 17:10
    Τώρα μένει να επαναπροσλάβετε και αυτούς που απολύθηκαν απο ΔΕΚΟ, ΟΤΑ. Ουπς, ξέχασα, κανείς δεν απολύθηκε απο ΔΕΚΟ, ΟΤΑ. Γιατί, ως γνωστόν, λεφτά υπάρχουν (για τους ΔΥ πιστούς ψηφοφόρους ΠΑΣΟΚ, ΝΔ και προσεχώς Σύριζα). Χώρα για γέλια και για κλάματα. Κρίμα στα παιδιά σας, στη γενιά που διαλύσατε και εξακολουθείτε να διαλύετε. Πολλοί απο αυτούς, ευτυχώς, θα προκόψουν έξω (γιατί έξω κρατάνε τους καλύτερους και διώχνουν τους χειρότερους όχι αντίστροφα). Εσείς μείνετε με τις καθαρίστριες και τους αποφοίτους Γυμνασίου με μισθό καθηγητή του Πανεπιστημίου σε ΔΕΚΟ και ΟΤΑ. Με αυτούς, σίγουρα, σας περιμένει μέλλον λαμπρό και ένδοξο (αντιμνημονιακό και πατριωτικό βεβαίως βεβαίως). Καληνύχτα.
    Κατερίνα Δ. απο εξωτερικό
    απάντηση81
     
     
    Μπραβο!!! | 18/05/2014 14:42
    Μπραβο στις καθαριστριες!!!καθαριζουν τις εφοριες και οχι ενα κτιριο,δηλ.το υπουργειο οικονομικων...ελεος....λετε μια αποψη χωρις να γνωριζετε...και παλι συγχαρητηρια!!
    Van
    απάντηση55
     
     
    ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ | 18/05/2014 12:35
    Αφορά τις καθαρίστριες όλων των υπηρεσιών του ΥΠΟΙΚ στην επικράτεια και όχι το κτίριο της κεντρικής υπηρεσίας του.Λάβετέ το υπόψη για την όποια περαιτέρω κριτική σας στην δικαστική απόφαση.
    ΑΛΦΑ ΒΗΤΑ
    απάντηση45
     
     
    Ζήτω οι κρατικοδίαιτοι !!!!!!!!!!!!! | 17/05/2014 15:13
    Γιατί δεν πάνε να καθαρίσουν σπίτια ξέρετε;;;;;γιατί εκεί δουλεύεις και δεν κοροϊδεύεις.Α ρε αιώνιο δημόσιο!!!!!!!!!!!!!!!! όποιος μπήκε δεν βγαίνει με τίποτα.Αχ Αχ Αχ άμοιρε ιδιωτικέ τομέα που έχεις υποστεί τα πάνδεινα με τους ανέργους σου τις αυτοκτονίες σου και το μαύρο σκοτάδι γύρω σου.Πλήρωνε ραγιά τα κομματόσκυλα τα τεμπέλικα.
    μη κρατικοδίαιτη
    απάντηση195
     
     
    παραλογισμός | 17/05/2014 12:30
    χωρίς τέλος. είναι οφθαλμοφανές ότι οι καθαρίστριες ήταν υπεράριθμες χωρίς ουσιαστικό έργο. αν άπαντες συμφωνήσουμε ότι οφείλουμε να ανασυγκροτήσουμε τις δημόσιες υπηρεσίες και να επαναπροσδιορίσουμε τις αναγκαίες κρατικές δαπάνες, τότε θα καταλήξουμε στην δίκαιη απομάκρυνση των καθαριστριών. ίσως όφειλε το κράτος να αποσαφηνίσει πρωτίστως νομικά ζητήματα έτσι ώστε να έχει και την νομική βάση και εγκυρότητα για τέτοιου είδους αναγκαίες εκκαθαρίσεις. το αποτέλεσμα , προσωπικά θεωρώ, ότι δεν δικαιώνει κανέναν. ούτε το κράτος που θα συνεχίσει να σπαταλά το κρατικό χρήμα, αλλά ούτε και τις υπαλλήλους που δαπανούν χρήματα τους σε νομικές διαδικασίες για την παροδική επαναπρόσληψη τους.
    κυριακή μαντζακίδου
    απάντηση123
     
     
    Κρατος και Δικαιοσύνη οπερετα | 17/05/2014 11:22
    Οι "δικαστές" εκδικούνται το πολιτικό σύστημα εξουσίας για τις λίγες περικοπές που τους υπέβαλε (πέρασε βλέπεις ανεπιστρεπτί ο καιρός που αποφάσιζαν μόνοι τους τι μισθούς και τι αποζημιώσεις "δικαιούνται"). Έτσι λοιπόν υπονομεύουν πλέον συστηματικά κάθε προσπάθεια περιορισμού του καταραμένου τέρατος -κράτους που απομυζά αχόρταγα και την τελευταία ρανιδα αίματος των πολιτών. Άκου λέει 400!!! καθαρίστριες στο υπουργείο! Αλλά θα μου πεις: 400χ(αριθμός ψήφων από καθε σόι κλπ) = μερικές χιλιάδες ψήφοι για τους "ευφυείς" πολιτικούς που τις διόρισαν (με ξένα πάντα κολυβα). Βέβαια τώρα όλο αυτόν τον εσμό θα τον καρπωθεί ο Θίασος του Τσίπρα που πουλάει προστασία. Μόνο εμετό προκαλεί το θέμα.
    chaos
    απάντηση103
     
     
    Τόσες καθαρίστριες -Δ.Υ. | 17/05/2014 01:42
    Τόσες καθαρίστριες για ένα κτήριο; Είμαστε καλά;Έτσι έκαναν και στα σχολεία τις καθαρίστριες Δ.Υ. και τρεις μήνες δεν δουλεύουν. Πώς να εμπιστευτείς αυτή τη χώρα; Δυστυχώς ψηφίζουμε πολιτικούς τυχαία!
    X.M.
    απάντηση131
     
     
    Ποσες????? | 16/05/2014 20:27
    Συγνωμη, αλλα μπορειτε να μου λυσετε μια απορια...? Αν εβγαλαν 393 σε διαθεσιμοτητα ποσες ηταν ολες? Και αν ηταν μονο αυτες οι 393 ποσες χιλιαδες τετραγωνικα ειναι το ΥΠΟΙΚ? Και 100 τ.μ. να καθαριζε η καθε μια μας κανει: 39.300 τ.μ... Ποσα οικοδομικα τετραγωνα ειναι αυτο το κ#λουπουργειο...????
    Περιεργος
    απάντηση101
     
     
    Κι άλλους θα πληρώνουμε να κάθονται! | 16/05/2014 16:15
    Η χώρα ΜαΪμού έχει και την ανάλογη Δικαιοσύνη ΜαΪμού! Για τις εργαζόμενες ΜαΪμούδες της!
    Καλά κρασιά
    απάντηση195
     
     
    ΝΟΜΟΣ ΠΕΡΙ ΕΥΘΗΝΗΣ ΨΗΦΟΦΟΡΩΝ | 16/05/2014 12:01
    Πανηγυριζουν οι καθαριστριες πανυγηριζει και το εθνος.... Ποτε δεν αμφεβαλα εγω προσωπικα για το ποιων του Ελληνα ψηφοφορου. Εμεις δεν ειμασταν που φωναζουμε για το κρατος και το δημοσιο που φτιαξαμε και θελουμε να αλλαξει: Εμεις δεν ειμαστε που βριζαμε τις κυβερνησεις που παροσλαμβαναν καθαριστριες στο δημοσια και σε πεντε μηνες γινονοτουσαν Διευθηντριες...? Γιατι λοιπον που εστω και ετσι... μετα την καταρρευση μολις διωξουμε εστω για τα ματια του κοσμου 300 ατομα απο αυτες , μολις βγει μια πρωτοδικη αποφαση επαναπροσληψης πανηγυριζουμε (με πρωτο τον Παπαδακη) ? Γι'αυτο λοιπον στην Ελλαδα δεν θα αλλαξει τιποτα τουλαχιστον τα επομενα 30 χρονια . Ειναι θεμα Παιδειας του λαου μας.
    ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ
    απάντηση247
     
     
     
    Χορός πάνω στο πτώμα της χώρας... | 16/05/2014 11:19
    Έστησαν χορό ε; Που; Πάνω στο πτώμα της Ελλάδας; Εμπρός για ένα μεγάλο και χορταστικό Δημόσιο για όλους τους Έλληνες! Νούμερα που χαίρεστε με τα χάλια μας... Άκου 400 καθαρίστριες! Τι καθαρίζουν; Και γιατί πρέπει να είναι μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι οι καθαρίστριες; Αλλά αφού δεν ξεσηκώνεται το 1.5 εκ. άνεργοι που είχαν την ατυχία να μην είναι Δ.Υ., να τους πάρουν φαλάγγι του δημόσιους προνομιούχους κοπρίτες, τι να πει κανείς; Μόνο αν καταργηθεί η μονιμότητα συνταγματικά θα σωθεί αυτή η χώρα.
    Man
    απάντηση3018
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! | 16/05/2014 11:00
    Αποφάσεις να τα πάρουν οι δικαστικοί και οι ένστολοι, επαναπροσλήψεις σε ρουσφετολογικές προσλήψεις σε μισθολογικά προνομιούχους του υπουργείου οικονομικών- Ε.Ρ.Τ.,ποιος θα τα πληρώσει δεν μας λένε. Δώστα όλα πλησιάζουν εκλογές και για αύριο που θα κλαίμε ας προσέχαμε.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση179
     
     
     
    Μπράβο Κύριοι Δικαστές | 16/05/2014 10:29
    Μπράβο στους Κύριους Δικαστές για την γεναία αποφασή τους και οποιες θετικές αποφάσεις βγάλουν στο μέλλον για το δικαίωμα της εργασίας. Αποφάσισαν βάση των νόμων που κάποιοι εχουν καταστρατηγίσει σαν αλλοτε Δικτάτωρες σε μια χώρα οπου γέννησε την ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.
    sotos
    απάντηση1336
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΟΥΚΡΑΝΙΑ | 16/05/2014 10:27
    ΑΥΤΗ Η ΒΡΩΜΟΧΩΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΤΟΥΣ ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΟΥΣ ΕΦΤΑΣΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΥΚΡΑΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΨΗΦΟ
    ΖΩΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ
    απάντηση2514
     
     
    Κυβέρνηση λωποδυτών | 16/05/2014 07:24
    έτσι ακριβώς, όπως στις καθαρίστριες, θα καταπέσουν στα δικαστήρια όλες οι αποφάσεις των λωποδυτών που μας κυβερνούν
    nemecic
    απάντηση2738
     
     
     
    πληρωστε τες | 16/05/2014 05:32
    ε ωραια τωρα να πληρωνουν καθε μηνα οι δικαστες τις 400συριζαιες βδελλες του δημοσιου..λεφτα λλωστε εχουν με το τσουβαλι οι δικαστικοι..
    γιωργος
    απάντηση4034
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Άλλα τσιμπούρια να πληρώνουμε! | 16/05/2014 04:30
    Τους διορισμούς για ψηφαλάκια!
    Αι σιχτίρ
    απάντηση3323
     
     
    595 | 16/05/2014 04:06
    katharistries se ena Ypourgio mono? kai einai arketes?ta staxtodoxeia mono na katharizoun den nomizw pws arkoun......opws ki enas Ypourgos den einai arketos na kanei koumanto 595 katharistries......eseis ti lete?
    treladiko
    απάντηση1717
     
-