Παρασκευή 25 Ιουλίου 2014
 

Μαζική έξοδος μορφωμένων Ελλήνων από τη χώρα

Οι γιατροί που έχουν φύγει είναι ήδη 6.000 και ακολουθούν οι μηχανικοί
Μαζική έξοδος μορφωμένων Ελλήνων από τη χώρα
Φωτ.αρχείου
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Γιγαντώνεται το κύμα μετανάστευσης νέων, κυρίως πτυχιούχων, που εγκαταλείπουν την Ελλάδα, αναζητώντας την τύχη τους σε κάποια χώρα του εξωτερικού.

Σύμφωνα με τη γερμανική Στατιστική Υπηρεσία φέτος ο αριθμός των Ελλήνων που εγκαταστάθηκαν στη Γερμανία αυξήθηκε κατά 90%, αγγίζοντας τους 23.800.

Πρώτοι στη λίστα είναι οι γιατροί και ακολουθούν οι μηχανικοί, όπως αναφέρει η «Καθημερινή».

Κάθε μέρα δύο γιατροί εγκαταλείπουν την Ελλάδα και κατευθύνονται σε Σουηδία, Ολλανδία και Μεγάλη Βρετανία. Οι Έλληνες γιατροί που μεταναστεύουν έχουν φτάσει τους 6.000 και αποτελούν τη δεύτερη εθνική ομάδα μετά τους Αυστριακούς.

Οι μηχανικοί συχνά απορροφώνται και σε χώρες εκτός ΕΕ. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το Κατάρ που προετοιμάζεται για το Μουντιάλ του 2022 και η τεχνογνωσία των Ελλήνων μηχανικών που είχαν εργαστεί για τους Ολυμπιακούς του 2004 φαίνεται πολύτιμη.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Αύξηση 10% της μετανάστευσης από την Ελλάδα στη Γερμανία 
 
 
σχόλια (89)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
     
    Me lene Pasxo kai eimai magkas | 07/09/2012 10:08
    Γιά όλα φταίνε τα Πανεπιστήμια και οι καθηγητές ΑΕΙ.
    Pasxos
    απάντηση44
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Κρίμα που δεν ζητάνε κι άλλες ειδικότητες... | 07/09/2012 00:27
    Μα γιατί μόνο γιατροί και μηχανικοί; Εμείς όλοι οι άνεργοι δάσκαλοι, καθηγητές, δημοσιογράφοι, νομικοί, γραφίστες, φαρμακοποιοί, ψυχολόγοι, διαφημιστές, αρχαιολόγοι... με τα πτυχία και τα μεταπτυχιακά τι θα κάνουμε;;
    άνεργος-η, ετών 30
    απάντηση81
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Min klaite ton morfomeno metanasti | 06/09/2012 21:18
    Makari na borousan oloi na eixan tin eukairia na zisoun kai na doulepsoun sto eksoteriko (opoudipote).
    prepei na to kaneis
    απάντηση90
     
     
    Το κακό νόμισμα διώχνει το καλό | 06/09/2012 11:33
    Ακριβώς λόγω της πτώσης των στάνταρ εκ μέρους της μέσης τάξης για να ιατροποιηθούν ανίκανοι γόνοι που λάδωσαν σε Βουλγαρία,Ρουμανία συντελείται αυτή η φυγή.Το αποτέλεσμα θα είναι η περαιτέρω υποβάθμιση της Ελλάδας. Είναι ακριβώς η φυσική εκδίκηση.Τα τομάρια που έριξαν τα στάνταρ θα πρέπει να καταστραφούν και να εξοντωθούν,Μιλάμε για απέραντη μανία.Εχουν χάσει τον έλεγχο.Οι γύφτοι έχουν χάσει τον έλεγχο και δε θα σταματήσουμε μέχρι να ξεκάνουμε την άρχουσα τάξη εκ θεμελίων με διαδικασία clusterfuck. To πάρτυ μόλις αρχίζει.Η χρεοκωπία είναι μόνο η πρώτη φάση.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση103
     
     
    Μετανάστευση | 06/09/2012 09:26
    Η Ιστορία επαναλαμβάνεται! Οταν ακούω που φεύγουν παιδια από το την Ελλάδα ζωντανεύει η ιστορία που περγράφεται ολοζώντανα στο βιβλίο : "Daheim im Nirgendwo" σε μετάφραση "Σπίτι στο πουθενά" που έχει γραφτεί από μια επαναπατριζόμενη Ελληνίδα.
    marita
    απάντηση71
     
     
    Μ'εμας τι θα γινει; | 06/09/2012 01:07
    Μ'εμας που σπουδαζουμε ακομα τι θα γινει ρε παιδια;; Εξεταστικη δε βλεπω να προχωραει για αλλη μια φορα, μια φοιτητες, μια παραταξεις... και το χειροτερο, βλεπω GREXIT σε λιγες μερες, η τροϊκα αποκλειεται να δωσει θετικη αξιολογηση για την προοδο της χωρας και ακολουθει το χαος. Οσοι προλαβατε και φυγατε... τι να πω. Σας ζηλευω με ολο μου το ειναι. Η χωρα ειναι zombie nation, εχει τελειωσει..αλι σ'εμας.
    ατυχος μια ζωη
    απάντηση213
     
     
    Οι φακελακηδες... | 05/09/2012 23:50
    θα μεινουν μονο στην Ελλαδα!!
    Σισυφος
    απάντηση121
     
     
    Mα μην στενοχωριέστε, έρχονται κι άλλοι λαθραίοι από Συρία | 05/09/2012 23:13
    Άσε τους Ελληνες να φεύγουν, έχουμε εμείς λεβέντες από Ιράκ - μαθημένους σε βόμβες, σε ανατινάξεις, έχουμε Πακιστανούς για βιασμούς, έχουμε Αφγανούς για δολοφονίες, τώρα θα έχουμε και Σύριους για εμφυλίους. ¨ολα καλά κι ωραία, τι θα τους κάνετε τους μορφωμενους Ελληνες, εδώ και τη γλώσσα αλλάζουμε για τα λαθραιάκια μας να μην κουράζονται.
    Αυτό δεν είναι χώρα, κάτι σαν Τσαντίρ Μπαξέ είναι
    απάντηση917
     
     
    Καλή μας τύχη | 05/09/2012 19:46
    Παίδες εύχομαι σε όλους μας καλή μας τύχη σε ό,τι κάνουμε, καλή σταδιοδρομία και καλές οικογένειες να φτιάξουμε με το καλό! Και μη μετανιώνετε το επίπεδο ζωής έξω είναι απείρως καλύτερο για άτομα με δυνατές σπουδές! Καλή δύναμη!
    Νικόλας
    απάντηση313
     
     
    Μαζική Έξοδος / Δυστυχώς | 05/09/2012 17:56
    Τελείωσα σχολείο το 1987 και έφυγα για σπουδες και επέστρεψα με βλέψεις να εργαστώ και να δημιουργήσω στην πατρίδα μου - όπως πολλοί της γενιάς μου. Εργάστηκα στον ιδιωτικό τομέα με παρακράτηση φόρου έως και 42%. Έκανα οικογένεια και πληρώνω ιδιώτικό σχολείο και ιδιωτική ασφάλεια καθώς με το 42% που συνείσφερα, δεν λάμβανα ούτε επίπεδο παιδείας, ούτε υγείας. Προσπάθησα να συμφηλιωθώ με όσα έβλεπα γύρω αντιλαμβανόμενος ότι εάν και εγώ μεμψιμοιρώ γίνομαι ένα με όσα αποκρουστικά κριτικάρω. Πριν μερικούς μήνες (απε)δέχτηκα πρόταση να εργαστώ στην Ελβετία. Διαπιστώνω με θλίψη την διαφορά στην ποιότητα της καθημερινότητας και στην προοπτική δημιουργίας που τόσο έχουν υποβαθμιστεί στην Ελλάδα...
    Ένας ακόμα...
    απάντηση491
     
     
     
    όλα έχουν κόστος | 05/09/2012 16:58
    Ξέρω ήδη 2 περιπτώσεις γιατρών που έφυγαν για Γερμανία και επέστρεψαν. Ο πρώτος γιατί δεν μπόρεσε να βρει θέση, παρόλο που εργάστηκε 6 μήνες χωρίς να πληρώνεται, ο δεύτερος βρήκε, αλλά άντεξε ψυχολογικά μόνο 6 μήνες.Και οι δύο κάνουν τώρα ειδικότητα στην Ελλάδα, πληρώνονται 800 ε., αλλά είναι χαρούμενοι. Οι άλλοι δύο που ξέρω βρήκαν μεν θέση, αλλά σκέφτονται την επιστροφή μόλις φτιάξουν τα πράγματα. Δηλαδή από τους 4 οι 2 γύρισαν, οι άλλοι 2 θέλουν να γυρίσουν. Δεν είναι η Ευρώπη η κότα με τα χρυσά αυγά και το καταλαβαίνουν γρήγορα όσοι έρχονται. Πολλοί γυρίζουν πίσω. Άλλοι το παλεύουν, αλλά με τεράστιο ψυχολογικό κόστος. Eιδικά όταν φεύγεις μόνος, χωρίς μία/έναν σύντροφο είναι πολύ δύσκολο
    ΔΚ
    απάντηση2717
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Κάλιο αργά παρά ποτέ | 05/09/2012 16:35
    Ως μορφωμένος μετανάστης στην εξωτερικό τους καταλαβαίνω. Ως ρεαλιστής όμως, θα τολμήσω να πω οτι υπάρχει υπερβολική προσφορά ιατρών, μηχανικών, δικηγόρων, κτλ. Εάν λοιπόν σκοπεύανε όλοι αυτοί να δουλέψουν σε μία χώρα με τόση ανεργία (Ελλάδα) και πληθωρισμό των προαναφερθέντων επαγγελμάτων, καλα θα κάνανε να είχαν μεταναστεύσει καιρό τώρα. Ούτως η άλλως αυτοι που έχουν όρεξη για δουλειά και καρριέρα μόνο στο εξωτερικό πλεον μπορούν να διαπρέψουν. Καλή τύχη λοιπόν, έστω και αργά...
    Dr Doom
    απάντηση342
     
     
     
    Giatroi willkommen | 05/09/2012 16:05
    Den metanoiosa oute ena lepto pou efyga apo tin Ellada prin 31 xronia.To ploio bythistike apo kairo. Oi giatroi, oi mixanikoi polytexneiou kai oi panepistimiakoi einai stin BRD willkommen.
    Albanidis from Hamburg
    απάντηση2122
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    το δραμα να γεννηθεις σε μια χωρα χωρις μελλον | 05/09/2012 14:21
    οσο σκεφτομαι τι τους περιμενει σε μια εποχη ανθισης της δουλειας και του ρατσισμου .....αχ κατακαημενη ελλαδιτσα ησουν και παρεμεινες η πιο υποαναπτυκτη χωρα της ευρωπης...
    el.
    απάντηση254
     
     
    Πανεπιστήμια | 05/09/2012 14:16
    Είναι προφανές ότι το επόμενο λογικό βήμα σε μια σωστά οργανωμένη πολιτεία είναι η μείωση παραγωγής πτυχιούχων, αφού η εγχώρια αγορά δεν μπορεί να τους απορροφήσει.
    Γιάννης
    απάντηση306
     
     
    Μια αλλη διασταση . | 05/09/2012 13:51
    Ποσα χρηματα ξοδεψε η οικογενεια ενος γιατρου για να τον σπουδασε ι ? Προσθεσε σε αυτα και τα χρηματα του κρατους σε καθηγητες ,εγκαταστασεις ,συγγραμματα κτλ κτλ . Μιλαμε για εκατονταδες χιλιαδες ευρω χωρις να λαβουμε υποψην τον κοπο του ιδιου . Μεταναστευοντας λοιπον ενας γιατρος ,μηχανικος,δικηγορος ουσιαστικα χανονται αυτα τα χρηματα απο τη χωρα και συνεχιζεται η αιμοραγια πορων απο τη χωρα προς τα εξω .
    Ανώνυμος / η
    απάντηση520
     
     
    Νεο μεταναστευτικό ρεύμα | 05/09/2012 13:28
    Οι άνθρωποι του 50 που αναγκάστηκαν να πάνε στη χώρα που τους στέρησε την ελευθερία γιατί η δική τους πατρίδα τους έκλεισε τη πορτα ήταν προδότες?εξαθλιώθηκαν πείνασαν κ έφυγαν..Οι σημερινοί γιατροί μηχανικοί οδοντίατροι κτλ..δε πεινάνε?νιώθουν καλά που τους ταίζουν οι γονείς κ δουλεύουν μεροκάματο μετά από τόσα χρόνια σπουδών?τι να κάνουν εδώ?να περιμένουν μια δεκαετία μπας κ δε βουλιάξει ο Τιτανικός..?Αναμενόμενο κ σε λίγο όλοι θα φεύγουμε με καραβάνια!Κ το εξωτερικό είναι μεγάλο ξεβόλεμα για όσους θεωρούν οτι είναι προδοσία.άλλη νοοτροπία κ νιώθεις ξένος..Σεβασμός στις επιλογές κ όχι τσουβάλιασμα!
    3a πιότητα
    απάντηση224
     
     
     
    Οι Έλληνες δεν είναι Γερμανοί – Είναι προοδευτικοί πολίτες του κόσμου… | 05/09/2012 13:22
    Αυτή είναι η διαφορά μας με τους Γερμανούς ή τους υπόλοιπους βορειο-Ευρωπαίους και Αμερικανούς. Η λεγόμενη Προτεσταντική συλλογικότητα. Εμείς είμαστε προοδευτικοί όμως, δεν νιώθουμε Έλληνες αλλά πολίτες του κόσμου και σαν τέτοιοι συμπεριφερόμαστε στην πατρίδα μας. Γι’ αυτό και τη κάναμε έτσι. Δεν αμφισβητώ τις δυσκολίες της ανεργίας αλλά αμφισβητώ αυτόν που δεν δουλεύει στην Ελλάδα για 700 ευρώ. Αμφισβητώ τον γιατρό που θεωρεί ότι η επιστήμη του είναι πιο δύσκολη από άλλες και περιμένει περισσότερα λεφτά. Έτσι είναι όμως, όταν δεν ανήκεις σε μια ευρύτερη ομάδα (έθνος, θρησκεία, κ,λπ.) το μόνο που σου απομένει είναι ο εαυτούλης σου, η τσέπη σου. Κι αυτό αγαπάει περισσότερο ο Έλληνας σήμερα.
    Φώτης
    απάντηση2034
    Απαντήσεις  5 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Περίεργο ε; | 05/09/2012 13:19
    Αφού η κυβέρνηση το παλεύει να μας διώξει όλους: http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4747321 Δε πειράζει θα μείνουν στη χώρα οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι λαθρομετανάστες:
    Χρήστος
    απάντηση224
     
-