από metereologos.gr
Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου 2017
 
 

Διαμαρτύρονταν για τους αλλοδαπούς και μετά λήστευαν τράπεζες

Κατά των... μεταναστών, διαδήλωναν οι εγκληματίες με τα καλάσνικοφ
Διαμαρτύρονταν για τους αλλοδαπούς και μετά λήστευαν τράπεζες
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 


Συμμετείχαν με... κεράκια σε σιωπηρή διαμαρτυρία, έξω από το αστυνομικό μέγαρο, κατά της εγκληματικότητας από αλλοδαπούς και λίγα εικοσιτετράωρα αργότερα πυροβολούσαν τους αστυνομικούς στη διάρκεια ληστείας! Από την μία πλευρά δήλωναν εξοργισμένοι από τις παράνομες ενέργειες αλλοδαπών και την ίδια ώρα οργάνωναν ληστρικές επιθέσεις με καλάσνικοφ και εκρηκτικά...

Αυτά τα εντυπωσιακά στοιχεία για την δράση ορισμένων ελλήνων, μελών της συμμορίας με τα καλάσνικοφ που είχε προχωρήσει σε σειρά ληστειών σε τράπεζες και σε ανταλλαγή πυροβολισμών με αστυνομικούς, προκύπτουν από την έρευνα της ΕΛ.ΑΣ. Οπως προκύπτει από τα νεώτερα στοιχεία, ορισμένα μέλη της οργάνωσης, με ακροδεξιές αναζητήσεις -οι οποίοι διέμεναν στην περιοχή της Καβάλας- πρωτοστατούσαν σε κινητοποιήσεις κατά των αλλοδαπών που τους θεωρούσαν «κίνδυνο για την ασφάλεια της πόλης». Ομως ταυτόχρονα οι ίδιοι άνθρωποι διατηρούσαν ολόκληρο οπλοστάσιο και προχωρούσαν σε εγκληματικές ενέργειες μη διστάζοντας να σκοτώσουν όποιον στεκόταν εμπόδιο στα σχέδια τους.

Οπως χαρακτηριστικά ανέφεραν αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ προς «Το Βήμα» «έκπληκτοι διαπιστώσαμε ότι ορισμένοι που συλλάβαμε προχθές για την ληστεία, συμμετείχαν στην σιωπηρή διαμαρτυρία πολιτών που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 1η Ιουνίου έξω από το αστυνομικό μέγαρο της Καβάλας. Είχαν ανάψει κεράκια διαμαρτυρόμενοι, όπως έλεγαν, για τους έλληνες-θύματα των επιθέσεων από αλλοδαπούς. Οπως έλεγαν "ήθελαν να υπενθυμίσουν στους αστυνομικούς τους όρκους περί προστασίας των Ελλήνων πολιτών και για να αποτίσουν φόρο τιμής σε όσους Ελληνες πολίτες δολοφονήθηκαν από λαθρομετανάστες". Ταυτόχρονα ζήτησαν την απέλαση λαθρομεταναστών. Οπως διαπιστώνουμε τώρα, λίγες ημέρες αργότερα, ορισμένοι από αυτούς που μας κατηγορούσαν για "ανοχή" απέναντι στους λαθρομετανάστες, μας πυροβολούσαν σε διάρκεια ληστειών».

Είναι ενδεικτικό ότι λίγες ημέρες αργότερα, στις 18 Ιουνίου 2012, οι... διαμαρτυρόμενοι επιχείρησαν να ληστέψουν δύο τράπεζες: στο Ροδόλιβο Σερρών και στην Κεραμωτή Καβάλας. Και στις δύο περιπτώσεις, πυροβόλησαν αστυνομικούς που προσπάθησαν να τους αποτρέψουν, ενώ γάζωσαν τοπικό αστυνομικό τμήμα.

Οι κατηγορούμενοι για αυτήν την υπόθεση παρουσιάσθηκαν το μεσημέρι της Τρίτης στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Καβάλας. Σύμφωνα με πληροφορίες σε υποκλαπείσες συνομιλίες που περιέχονται στη δικογραφία της υπόθεσης, υπάρχει σειρά αναφορών για σχέσεις ορισμένων από τους εμπλεκόμενους σε ακροδεξιές οργανώσεις.



Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Δύο ακροδεξιοί οι αρχηγοί ομάδας ληστών στη Βόρειο Ελλάδα 
Συνεχίζονται οι έρευνες της ΕΛ.ΑΣ. για τους ληστές με τα καλάσνικοφ 
 
 
σχόλια (78)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    κι ο αρχηγός έχει οίκο ανοχής | 04/07/2012 16:13
    και απασχολεί αλλοδαπούς και πολλά άλλα μέλη της ΧΑ έχουν διαπράξει κατά καιρούς βαριά εγκλήματα, συχνά με την ανοχή αστυνομίας-δικαιοσύνης-υπουργών δημόσιας τάξης. Σιγά το νέο. Όλα αυτά τόσα χρόνια τα "αγνοούσε" το Βήμα και τα άλλα ΜΜΕ. Γιατί; Μήπως βόλευε; Και βέβαια, η κοινοβουλευτική δημοκρατία των χιλιάδων αυτοκτονιών, ξυλοδαρμών από όργανα του κράτους, εργατικών ατυχημάτων και άλλων εγκλημάτων παριστάνει το "μέσο" που ταχα μου τρομάζει από τη δράση των άκρων.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση41
     
     
    ΝικόλαοSS ΤαταρολιάκοSS | 02/07/2012 23:42
    Ελα μωρό μου. Βλέπω πως φτιάχνεσαι με μπινελίκια. Ουστ χιτλερικό απόβρασμα. Τους ναζί στην Ελλάδα τους πυροβολάμε δεν τους ψηφίζουμε
    ΝικόλαοSS ΤαταρολιάκοSS
    απάντηση73
     
     
    ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΤΑΤΑΡΟΛΙΑΚΟ? | 01/07/2012 15:18
    ΡΕ ΤΡΟΛ ΤΑΤΑΡΟΛΙΑΚΟ ΕΙΣΑΙ ΕΔΩ?.....ΡΕ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 2 ΣΥΝΤΡΟΦΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΙΑΣΑΝ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΜΕΝΟΥΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΣ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΤΟΥΣ 5 ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΦΕΡΑΝ ΤΑ 80 ΚΙΛΑ ΚΟΚΑΙΝΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΞΙΑΣ 8.000.000 ΕΥΡΩ?.......Ε ΡΕ ΜΑΣΕΣ Ο ΤΑΤΑΡΟΛΙΑΚΟΣ
    ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ
    απάντηση39
     
     
    ΡΕ ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΕ ΒΟΥΙΞΕ ΟΛΗ Η ΕΥΡΩΠΗ ΚΙ ΕΣΥ ΚΟΙΜΑΣΑΙ? | 01/07/2012 14:58
    ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΕ ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΒΟΥΙΞΕΙ ΟΛΗ Η ΕΥΡΩΠΗ......ΠΙΑΣΤΗΚΑΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΜΑΦΙΟΖΟΙ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ...ΣΚΟΤΩΣΑΝ 5 ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ....Ο ΕΝΑΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΠΟΥ ΕΦΕΡΕ ΜΕ ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΚΟ 80 ΚΙΛΑ ΚΟΚΑΙΝΗΣ....ΑΚΟΥ 80 ΚΙΛΑ ....ΚΑΝΟΝΙΚΟΙ ΒΑΡΩΝΟΙ ΔΗΛΑΔΗ.....8.000.000 ΕΥΡΩ Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΚΟΚΑΙΝΗΣ....Ε ΡΕ ΜΑΣΑ ΤΑ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ...ΕΜ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ....ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΑ ΒΑΠΟΡΑΚΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ? ..ΧΙΛΙΑΔΕΣ..
    ΠΟΑ ΣΥΝΙΣΤΩΣΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΙ?
    απάντηση39
     
     
    παπαριές καμαρωτές όπως συνήθως | 01/07/2012 03:32
    Προφανώς και η όλη είδηση είναι άλλη μια "επιτυχία" του Βήματος σε αγαστή συνεργασία με ορισμένους πρασινοφρουρούς μάχιμους σφουγγοκωλάριους αξιωματικούς της ασφαλείας που δεν έχουν βγει ποτέ από τα γραφεία.. Προσέξτε τους αόριστους χαρακτηρισμούς του λιβελλογραφήματος αυτού (γιατί οι αγωγές θα πέσουν βροχή).. Φυσικά και δεν υπάρχει καμία σύνδεση με ακροδεξιές οργανώσεις, και όλα αυτά είναι κατασκευασμένες "διαρροές" του καθεστωτικού Βήματος και κάποιων ομογάλακτων καρεκλοκένταυρων μπάτσων.. Ούτε φυσικά θα δείτε καμία από αυτές τις ονειρώξεις του βήματος σε επίσημα έγγραφα.. Καλά το πάτε γουρούνια.. Σε κάθε εκλογική αναμέτρηση η χρυσή αυγή θα διπλασιάζει τη δύναμη της με τα καραγκιοζιλίκια σας..
    Ανώνυμος / η
    απάντηση510
     
     
    Ζούγκλα | 28/06/2012 20:46
    ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΩΝ έχουμε καταντήσει, η ντροπή είναι όλη δικιά μας δυστυχώς
    Γιάννης
    απάντηση155
     
     
    Νικόλαος Ταταρολιάκος | 28/06/2012 19:25
    ΥΠΟΓΡΑΨΤΕ ΓΙΑ ΝΑ KATEΒΑΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΝΕΟΝΑΖΙ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟ Blogger. Google Board of Directors: Suspend the official Greek Nazi party blogs on Blogger. We call on Google to follow the example of Wordpress and stop providing a free platform for Golden Dawn's hate speech and intimidation of journalists... (Signatures: 237 out of 300) http://chn.ge/JCuS04
    Νικόλαος Ταταρολιάκος
    απάντηση249
     
     
     
    kai ti egine? | 28/06/2012 15:44
    και τι εγινε??εδω ο αλλος μας ελεγε οτι λεφτα υπαρχουν και μετα "ανακαλυψε" οτι δεν ειχε να πληρωσει τιποτα..και καλεσε τους ευρωτοκογλυφους.. και περπαταει ανενοχλητος αναμεσα μας..αυτο σας χαλασε?
    Ανώνυμος / η
    απάντηση1240
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Xρυσαυγίτης και gay | 28/06/2012 15:05
    ΑΒΑΔΙΣΤΑ Eίμαι ο χρυσαυγίτης που βιάστηκε από τον 15χρονο πακιστανό. Σας ευχαριστώ όλους για την κατανόηση και ιδιαίτερα τον Σύνδεσμο Εγχρώμων Μεταναστών και τον πρόεδρο Νικόλαο Ταταρολιάκο. Εκτός από το νόημα που βρήκα πια στη ζωή μου, βρήκα και τον Αμπντούλ και θα παντρευτούμε στο Αμστερνταμ. Τώρα πια καταλαβαίνω τον Jörg Haider. ΥΓ δυσκολεύομαι με τα τακούνια, αλλά ποια δεν ? (μέχρι της Ταταρολιάκαινας της έσπασε). ΑΙΜΑ (ξέρετε που) ΤΙΜΗ (ξέρετε πόσο) ΧΥΣΗ ΑΥΓΗ (ξέρετε τι)
    Xρυσαυγίτης και gay
    απάντηση3823
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΕΣ, ΕΙΝΑΙ ΛΕΥΚΟΧΡΥΣΑΥΓΙΤΕΣ | 28/06/2012 14:09
    Α μπα, οι χρυσαυγίτες δεν κάνουν τέτοια πράγματα μόνο τίποτα ανήμπορους πακιστανούς μαχαιρώνουν και κάνα επισόδιο στο γήπεδο. Αυτοί είναι απλοί ψηφοφόροι της χρυσαυγής οι οποίοι κατά λάθος παρείσφρυσαν στο κόμμα μαζί με τόσους άλλους ανθρώπους του υπόκοσμου. Δεν μας παρατάτε λ'εω εγώ! Τα αντιπροσωπευτικά δείγματα χρυσαυγιτών είναι όλοι αυτοί.
    Γιώργος
    απάντηση3313
     
     
     
    θολοκουλτουρα εν δρασει... | 28/06/2012 13:54
    αξιος ο μισθος του θολοκουλτουριαρη. βγαζει πορισμα χωρις στοιχεια ως καλος προπαγανδιστης της νεας ταξης...
    αντινεοταξιτης
    απάντηση1541
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ολοι μου λεγανε | 28/06/2012 11:49
    Ποσο ψηλα μπορουσε να μ ανεβασει το Βημα! Κανεις δεν μου ειπε ποσο χαμηλα θα μ εριχνε!
    Ορφανο του Βλαξ!
    απάντηση1316
     
     
     
    φασιστικη κινηση λεμε | 28/06/2012 00:57
    δεν ειναι της χρυσης αυγης. ειναι της πατριωτικη κινηση καβαλας . να και το ποστ τους http://patriotikikinisikavalas.blogspot.gr/2012/06/blog-post_02.html
    καβαλιωτς
    απάντηση1110
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ | 27/06/2012 23:27
    ΤΕΛΙΚΑ ΕΣΥ ΠΗΡΕΣ ΤΗΝ ΣΚΥΤΑΛΗ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΑΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ.. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ............ ΟΙ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΒΓΑΖΟΥΝΕ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ..ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΒΟΥΛΗ Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΞΥΡΙΖΑ ΤΩΡΑ!!!
    ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ
    απάντηση2262
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Γράψε καμία ιστορία | 27/06/2012 23:06
    Εσύ που θέλει να γείνεις δημοσιογράφος, και σε βίασε και ένας πακιστανός (χαρά εσύ ε?) που είναι το πρόβλημα? εδώ ο λαμπρόπουλος έγινε! Γράψε όμως καμία ιστορία για την μαμά σου, άφησε τον αδόλφο!
    Zaglos
    απάντηση1145
     
     
    Αγαπητοί αστυνομικοί, ας προσέχατε! | 27/06/2012 23:05
    Πρόσφατα έγραφα ότι θα σκοτώνεστε εσείς με τους αλλοδαπούς για να βγαίνει ο φασίστας και όλο του το σόι βουλευτές. Πού να φανταστώ ότι τελικά θα σκοτωνόσασταν και με τα χρυσαύγουλα αδέρφια σας. Αυτό εννοούσε η ΧΑ όταν έλεγε "να ξεβρωμίσει ο τόπος"; Αλλά επαληθεύεται άλλη μια φορά η παρομία: "ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρεται". Ρωτήστε και τον Καρατζαφέρη, αυτός ξέρει!
    Tomahawk
    απάντηση329
     
     
    Καλά κρασά | 27/06/2012 21:29
    Σταγόνα στον ωκεανό είναι αυτοί μπροστά στην λαίλαπα των λαθροεγκληματιών.
    ΤΝΤ
    απάντηση1444
     
     
     
    Πίσω από τόν ΣYRIZA τό τέλος τού Ελληνικού Έθνους | 27/06/2012 20:58
    «Η Ευρωπαϊκή ένωση πρέπει να κάνει ότι καλύτερο μπορεί για να υπονομεύσει την εθνική ομοιογένεια των μελών – κρατών», δήλωσε ο Peter Sutherland, υπεύθυνος μετανάστευσης των Ηνωμένων Εθνών. Την δε πρόταση του ο Sutherland την στηρίζει στο επιχείρημα ότι οι πληθυσμοί των κρατών της Ευρώπης γερνάνε και θα πρέπει η Ευρώπη να κινηθεί προς την πολυπολιτισμική κοινωνία. Ας πάει βέβαια αυτά ο κύριος Sutherland να τα πει σε ένα αντιρατσιστικό συνέδριο του ΣΥΡΙΖΑ που θα πραγματοποιηθεί στον Άγ. Παντελεήμονα ή την Πλ. Αττικής, ας πάει να τα πει στους Έλληνες που υποφέρουν από την λαθρομετανάστευση. Όμως ποιος είναι ο κύριος Sutherland; Για να είναι τόσο αντιρατσιστής και τόσο υπέρ της λαθρομετανάστευσης, μάλλον πρέπει να είναι κάποιος θεωρητικός του μετακομμουνισμού, κάποιος ομογάλακτος του ΣΥΡΙΖΑ. Αμ δε, όμως... Αν κάποιος διαβάσει το βιογραφικό του κ. Sutherland θα αντιληφθεί αυτό που ο κάθε λογικός άνθρωπος μπορεί ευκόλως να βγάλει ως συμπέρασμα. Ότι δηλαδή οι λαθρομετανάστες είναι ο μοχλός των καπιταλιστών για «κινεζοποίηση» των Λαών, είναι ο τρόπος που η οικονομική «ελίτ» αυτού του πλανήτη χρησιμοποιεί για να ρίξει τους μισθούς, να καταργήσει τις συντάξεις και να φέρει «μνημόνια» επί «μνημονίων». Ο κ. Sutherland είναι συνάδελφος του Σαμαρά και του Στουρνάρα, όσον αφορά την συμμετοχή στην λέσχη Bilderberg, συνάδελφος του Παπαδήμου στην Τριμερή επιτροπή, πρώην αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής Στρογγυλής Τράπεζας Βιομηχάνων, σύμβουλος της Goldman Sachs, πρώην σύμβουλος της BP και το βιογραφικό του δείχνει να μην έχει τελειωμό. Εμπρός της Γης οι Κολασμένοι, δηλαδή, ο κ. Sutherland... Σκληροί καπιταλιστές και αριστερά χέρι - χέρι υπέρ της λαθρομετανάστευσης
    Hellas
    απάντηση1733
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μια παρατήρηση | 27/06/2012 20:47
    Να ενημερώσει κάποιος τους χρυσαυγίτες οτι το γεγονός οτι ένας αναρχικός πριν πόσα χρόνια λήστεψε μια τράπεζα, δε σημαίνει οτι και αυτοί δικαιούνται να κάνουν το ίδιο! Γιατί έχουμε χάσει τη μπάλα σε αυτή τη χώρα!
    Π.
    απάντηση337
     
-