από metereologos.gr
Τρίτη 23 Ιανουαρίου 2018
 

Guardian: Ελληνες εφοπλιστές χρηματοδοτούν την Χρυσή Αυγή

Στόχος της να αποκτήσει διεθνή ερείσματα, γράφει η βρετανική εφημερίδα
Guardian: Ελληνες εφοπλιστές χρηματοδοτούν την Χρυσή Αυγή
Εν μέσω φημών για στήριξη από εφοπλιστές, η Χρυσή Αυγή έχει καταφέρει να ανοίξει γραφεία σε όλη την Ελλάδα» λέει η βρετανική εφημερίδα
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Στις φήμες για στήριξη της Χρυσής Αυγής από Έλληνες εφοπλιστές κάνει λόγο η βρετανική εφημερίδα Guardian σε αναλυτικό θέμα για την προσπάθεια του κόμματος να αποκτήσει διεθνή ερείσματα.

Σε μια ακόμα ανταπόκρισή της από την Αθήνα, η δημοσιογράφος της εφημερίδας αναφέρεται στα υψηλά ποσοστά που εμφανίζει η Χρυσή Αυγή στις δημοσκοπήσεις και την πρόθεσή της να δημιουργήσει πυρήνες στήριξης, όπου υπάρχουν Έλληνες.

«Η ομάδα, της οποίας το έμβλημα θυμίζει τη σβάστικα και της οποίας τα μέλη συνηθίζουν να χαιρετούν ναζιστικά- κινείται από επιτυχία σε επιτυχία, θεωρώντας τον εαυτό της  ως τη μόνη δύναμη που μπορεί να γκρεμίσει το 'σάπιο κατεστημένο'. Εν μέσω φημών για στήριξη από εφοπλιστές, έχει καταφέρει να ανοίξει γραφεία σε όλη την Ελλάδα»
λέει η εφημερίδα.

Ιδιαίτερη αναφορά γίνεται στο σχέδιο παρουσίας της στη Μελβούρνη της Αυστραλίας, όπου ζει και δραστηριοποιείται μία από τις μεγαλύτερες κοινότητες Ελλήνων της Διασποράς. 

Ωστόσο, παρά τις φιλοδοξίες των επιτελών της Χρυσής Αυγής, σε αρκετά μέρη όπου ζουν ομογενείς δεν βλέπουν με καθόλου καλό μάτι τις πρωτοβουλίες.

«Δεν υπάρχει χρυσός στη Χρυσή Αυγή» είναι το σχόλιο που κάνει ο πατέρας Αλεξ Καρλούτσος, από την ελληνική κοινότητα της Νέας Υόρκης.

«Ο εθνικισμός, ο φασισμός και η ξενοφοβία δεν είναι κομμάτι της πολιτιστικής και πνευματικής μας κληρονομιάς» δηλώνει ο ίδιος.

Ωστόσο, ο ιστορικός και μέλος της ελληνικής κοινότητας της Αυστραλίας, Αναστάσιος Τάμης, εξηγεί στην εφημερίδα ότι εκστρατεία της Χρυσής Αυγής στην μακρινή ήπειρο είναι στοχευμένη.

«Υπάρχει μεγάλος αριθμός αρκετά συντηρητικών ανθρώπων εδώ, πρώην βασιλικοί, πρώην οπαδοί της δικτατορίας, τέτοιες κατηγορίες ανθρώπων που έχουν απογοητευθεί από όσα συμβαίνουν στην Ελλάδα και προσπαθούν να το εκφράσουν. Είναι άνθρωποι που νιώθουν προδομένοι από τη στάση της Ελλάδας στο θέμα της ΠΓΔΜ, της Κύπρου και της Βορείου Ηπείρου. Ανθρωποι που δεν βλέπουν το φασιστικό στοιχείο της Χρυσής Αυγής και το πώς αυτή προσπαθεί να τους εκμεταλλευθεί» λέει ο ίδιος.

Για τον ίδιο, η δεύτερη και τρίτη γενιά Ελλήνων της Διασποράς, νέα παιδιά που δεν γνωρίζουν πολλά για την ελληνική ιστορία, αποτελούν εύκολη λεία για το κόμμα.

«Είμαστε μια πολυ-πολιτισμική κοινωνία. Δεν πρόκειται να γίνουν αποδεκτοί εδώ» δηλώνει άλλο μέλος της ελληνικής κοινότητας που θέλησε πάντως να διατηρήσει την ανωνυμία του.

Μάλιστα, αρκετοί στην Αυστραλία συγκεντρώνουν υπογραφές με στόχο να πιέσουν τον αρμόδιο για θέματα Μετανάστευσης υπουργό, Μπρένταν Ο' Κόνορ, να μην τους θεωρήσει βίζες εισόδου στη χώρα.

Ψυχρή υπήρξε η αποδοχή της Χρυσής Αυγής και σε άλλες χώρες με ελληνική παρουσία, όπως τον Καναδά, γράφει η εφημερίδα.

«Η φιλοσοφία και η ιδεολογία τους δεν έχει απήχηση στους Έλληνες που ζουν εδώ»
, λέει ο ιερέας Λάμπρος Καμπερίδης της ελληνορθόδοξης κοινότητας του Μόντρεαλ.

Στην ανταπόκριση του Guardian γίνεται ιδιαίτερη αναφορά επίσης στην πρόσφατη ομιλία του Μαρκ Μαζάουερ στην Αθήνα, στη διάρκεια της οποίας κάλεσε την Ευρώπη να μην υποτιμά τον κίνδυνο της Χρυσής Αυγής.

«Δυστυχώς οι Αρχές δεν έχουν κατανοήσει την κρισιμότητα της κατάστασης»
είπε.

Και όπως δηλώνει και ο συγγραφέας Δημήτρης Ψαρράς στη βρετανική εφημερίδα: «Αν πριν από 10 χρόνια έλεγε κάποιος ότι η Χρυσή Αυγή θα γινόταν το τρίτο κόμμα στην Ελλάδα, θα τον έλεγαν τρελό. Τώρα δείτε πού βρίσκεται.»


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Μαρκ Μαζάουερ: Η μνήμη, εμπόδιο στην Ακροδεξιά 
Μαρκ Μαζάουερ: «Η Χρυσή Αυγή συγγενεύει με τον εθνικοσοσιαλισμό» 
Μαρκ Μαζάουερ: πολιτικά άκρα και κρίση 
Κάτοικοι έδιωξαν τη Χρυσή Αυγή από την Ποταμιά Θάσου 
Guardian για Χρυσή Αυγή: Ο ναζιστικός φόβος σκεπάζει την Αθήνα 
Νέα εισβολή Χρυσαυγιτών για έλεγχο σε νοσοκομείο της Καλαμάτας 
Αποδοκιμάστηκε ο Μ. Βορίδης από μέλη της Χρυσής Αυγής 
Spiegel: Η Ελλάδα θυμίζει Γερμανία του '30 λόγω της Χρυσής Αυγής 
 
 
σχόλια (139)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
     
    Λογικα αδυνατον οι εφοπλες να βοηθουν αντικαπιταλιστες... | 08/04/2013 19:53
    Οι ΧΑτες ειναι εθνικοσοσιαλιστες,δηλαδη...αντικαπιταλιστες..Δεν εχει λογικη να τους χρηματοδοτουν καπιταλιστες...
    antihellinass
    απάντηση523
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΒΑΛΤΕ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟ ΣΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ... | 06/04/2013 03:49
    Την επόμενη φορά βάλτε και δράκο στο παραμύθι σας κατά της ΧΑ. Ο πανικός σας οσμίζεται πλέον από πολύ μακριά! ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΡΕΜΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΑΣ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!
    ΤΟΜ
    απάντηση1536
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΟΝΟΜΑΤΑ | 06/04/2013 00:24
    Ονόματα θα βγουν στη φόρα, η και πάλι θα κάνουν γαργαρα την υπόθεση τα ελληνικά ΜΜΕ ?
    Matoula
    απάντηση245
     
     
     
    ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΦΟΠΛΙΣΤΩΝ | 04/04/2013 15:07
    ΓΙΑ ΤΙ ΚΑΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ ΕΦΟΠΛΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΕΣ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΥΝ ΤΟΥΣ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ , ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ. ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΠΟΛΕΜΙΣΑΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΕΡΒΟΥΣ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΟΜΑΤΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΨΑΝ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΙΚΑΣΤΗΣ ΚΑΙ ΑΣΤΥΝΟΜΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΔΙΩΧΘΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ. ΠΑΝΤΟΤΕ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΕΙΤΑΝ ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΡΟΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ. ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟ 1944 ΧΤΙΣΤΗΚΕ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΕΥΘΑΡΜΕΝΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΠΑΙΔΙΑ ΦΑΣΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΧΟΥΝΤΙΚΩΝ.
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
    απάντηση2220
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    "Ελληνική" λογική | 04/04/2013 12:49
    Η λογική εφευρέθηκε από τους Αρχαίους Αθηναίους, καταργήθηκε δε από τους χρυσαυγίτες. Ας δούμε ένα παράδειγμα: "Ο κομμουνισμός έκανε εγκλήματα και ο σύριζα είναι τρομοκράτες οπότε.... να γίνουμε ναζί!" Συγκλονιστικό επιχείρημα.
    Έλλην
    απάντηση2514
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Τιμωρία | 04/04/2013 11:32
    Η Xρυσή Aυγή πολύ σύντομα θα γίνει αυτοδύναμη κυβέρνηση καθώς θα παίρνονται ολοένα και σκληρότερα μέτρα εξαθλίωσης της πλειοψηφίας του λαού. Εσείς κύριοι νταβαντζήδες δημοσιογράφοι μαζί με τα αφεντικά σας εγχώρια και ξένα τότε θα είστε τελειωμένοι και όχι μόνο οικονομικά….
    Εκδικητής
    απάντηση2141
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    THE GUARDIAN ON GOLDEN DAWN | 04/04/2013 05:02
    I WOULD LIKE TO REMIND EVERYONE THAT A CLEAR MAJORITY OF GREEK AMERICANS IN THE USA SUPPORTED THE PATHETIC DICTATORSHIP IN GREECE OF 1967 - 1974 EVEN THOUGH THERE WAS NO ECONOMIC CRISIS THEN IN GREECE, NOR ANY OTHER REAL CRISIS. SO I AM VERY SKEPTICAL ABOUT MUCH GREEK - AMERICAN APPOSITION TO THE GOLDEN DAWN NOW.
    PETER DROSSOS
    απάντηση66
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Γιατί; | 03/04/2013 22:50
    Σου λέει "αφού εγώ είμαι ένας και τα κατάφερα μια χαρά το ίδιο θα τα καταφέρει και ένας δικτάτορας". Αλλά όμως είναι πολλοί που προσπάθησαν μόνοι τους αλλά ελάχιστοι τα κατάφεραν! Αν ο δικτάτορας μας βγει σκάρτος τότε τι κάνουμε; Εδώ ψηφίζουμε και δε βγάζουμε άκρη. Σκέψου να ήταν και μόνιμος! Μην ξεχνάμε τα σκάνδαλα, τις δολοφονίες, την προδοσία της Κύπρου (ποιος μείωσε δραστικά το αριθμό των Ελλήνων στρατιωτών από την Κύπρο;), τους προδότες του 40 (πώς πέρασαν οι Γερμανοί τα σύνορα;) .... Όλα αυτά τα έκαναν για ... το τομάρι τους! Η δημοκρατία είναι ελληνικό εύρημα αλλά και σαν τέτοιο θέλει τα κόλπα της η ριμάδα! Οι χώρες με το καλύτερο βιοτικό επίπεδο στον πλανήτη γη έχουν δημοκρατία.-
    O εισαγόμενος
    απάντηση76
     
     
     
    Στο 15,1 % η Χρυσή Αυγή... | 03/04/2013 21:50
    Αναζητήστε στο διαδίκτυο, με πεδίο "δημοσκόπηση Πανεπιστημίου Πατρών", την σημερινή δημοσκόπηση. Δίνει στη Χρυσή Αυγή 15,1 %...
    Αναζητητής της αλήθειας
    απάντηση1621
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Χαρούμενη Γνώση | 03/04/2013 19:59
    Η αλήθεια είναι οτι το Εφοπλιστικό κεφάλαιο (τραμπούκοι) μέχρι σήμερα δεν είχε καθαρό πολιτικό εκφραστή, είχαν πέσει όλοι με δουλοπρέπεια στο Τραπεζικό κεφάλαιο (τοκογλύφοι). Ελπίζω στον θεό να μας βοηθήσει να διαλέξουμε ότι είναι για καλό μας.
    Scipio
    απάντηση59
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ = ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ | 03/04/2013 19:21
    Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ
    Panos K
    απάντηση2516
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Me ta lefta tus prota agorazane i efoplistes paliatsus gia ta party tus | 03/04/2013 19:05
    Tora agorasane tin X.A. gia na echun ena andrikelo na tus kani tin vromiki dulia. Pia ine? Na ekviazi tis ekastote kyvernisis na tus kanun ta chatiria opos palia. Orea tote i idii anthropi drusane apo ala komata kalymeni . Tora aplos den to echun anangi na krivunte- dystychos. Pii echun polaplasiasti? I chazi pu den katalavenun i avti pu tin chazomara tin ekmetalevunte?
    bludicka
    απάντηση64
     
     
     
    ΕΙΣΤΕ ΑΧΡΗΣΤΟΙ | 03/04/2013 18:18
    15,1% Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ!!!!...... ΒΡΕ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΣΤΗΣΤΕ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΒΟΚΑΤΣΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΠΕΣΟΥΝ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΤΟΥΣ....... ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ ΠΛΗΡΩΝΩ ΑΝΙΚΑΝΟΙ.
    ΤΖΩΡΤΖ ΣΟΡΟΣ
    απάντηση1919
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ναζι | 03/04/2013 16:35
    με εντυπωσιαζει καιε τρομαζω το ποσοι θαυμαστες των ναζι υπαρχουν.ειναι αδιανοητο
    elli
    απάντηση5146
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    H κορυφαία τσατσά του κόσμου | 03/04/2013 16:12
    Καλόμαθε να ανακατεύεται στα εσωτερικά μας, και να μας κάνει οίκο ανοχής, άντε ούστ!
    Zazi
    απάντηση3613
     
     
     
    Φαυλοι | 03/04/2013 15:50
    Φαύλοι εφοπλιστας μασωνοι εβραιοι ισλαμιστές μωαμεθανοί ζωροάστραι, φρυγδοιλοι και μυγδοιλοι, πρίαποι, διάκενοι, πλουτοκράται Μίδαι, βάρβαροι, γάργαροι, με αηδιάζετε, σας μισώ βρωμερά κτήνη της θάλασσας, φάλαινες, καρχαρίες, Όρκες, χταπόδια και γιγαντιαία καλαμάρια! Ζήτω η Χρυσή Αυγή!
    ΙΩΝ ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    απάντηση2452
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    οι γελοιοι που λεγονται 'δημοκρατικοι' | 03/04/2013 15:26
    λοιπον ειναι πλεον ολοφανερο οτι η ανοδος της Χ.Α. εχει πανικοβαλει ολους τους ηλιθιους, απο πακιστανοσυριζαιους εως απολιθωμενους κομμουνιστες και εβραιοπουλα της διασπορας (Guardian). Δυστυχως η γελοιοτητα των αριστερων (μιλανε για Δημοκρατια ενω οι ιδιοι ειναι κομμουνιστες) ξεπερνιεται μονο απο τα πακιστανοεβραιοπουλα που εκτος απο την οσμη του χρηματος δεν νοουν τιποτα αλλο. Μπερδευουν την σβαστικα με τον αρχαιοελληνικο ΜΑΙΑΝΔΡΟ δαφνοστεφανωμενο (το σημα της Χ.Α.) αφου εως εκει φτανει η αγγραμματοσυνη η δικη τους οσο και των συριζοπουλων! Επισης βλεπουν οτι οι εργατες εχουν εγκαταλειψει το ΚΚΕ (μετα βιας μπαινει στην Βουλη) ενω ο ΤΣυριζα ελεω πασοκων βρισκεται στο 22%! Οταν φυγουν ομως??
    Σπυρος
    απάντηση4347
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Η ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΣΥΝΟΡΑ | 03/04/2013 15:26
    De profundis εξομολόγηση: Η "ενημέρωση" που παρέχουν τα ΜΜΕ,δεν είναι απλώς για γέλια και για κλάματα, αλλά συναντά την φαντασία ενός Μυγχάουζεν. Διότι αν όλα τα άρθρα έχουν την ίδια αξιοπιστία με το παρόν,τότε η γελοιότητα περισσεύει. Και εξηγούμαι. Γνωρίζοντας εκ των ένδον την ΧΑ, ξέρω (δεν υποθέτω) ότι το εφοπλιστικό κατεστημένο (εντός και εκτός) όχι μόνο την αντιπαθεί, αλλά ανησυχεί σφοδρά με την ανάπτυξή της. Παραθέτω προσωπικό περιστατικό. "Συμπαθών" εφοπλιστής προσφέρθηκε να συνδράμει την έκδοση του (εισέτι ανεκδότου και αποκλεισμένου από την αγορά) βιβλίου μου για την ΧΑ. Ώρες πριν τη συμφωνία,με ενημέρωσε ωμά, ότι το lobby αποκλείει έστω και μια αθώα συνδρομή. Όχι ενίσχυση !
    ΙΩΝ ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    απάντηση2225
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
    εσεις? | 03/04/2013 15:24
    εγω διακρινω ενα διαχυτο θαυμασμο στο κειμενο αυτο για την χρυση αυγη..εσεις?
    mik
    απάντηση3110
     
-