από metereologos.gr
Τρίτη 28 Μαρτίου 2017
 

Bild: Στην Ελλάδα ο Ρεχάγκελ με εντολή Ανγκελας Μέρκελ

Στόχος να συμβάλει στην αποκατάσταση των ελληνογερμανικών σχέσεων
Bild: Στην Ελλάδα ο Ρεχάγκελ με εντολή Ανγκελας Μέρκελ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Την Ελλάδα πρόκειται να επισκεφθεί στα τέλη Μαρτίου, με απόφαση της Άνγκελα Μέρκελ, ο πρώην προπονητής της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου Ότο Ρεχάγκελ, με στόχο να ενθαρρύνει τους Έλληνες, να συμβάλει στην αποκατάσταση των ελληνογερμανικών σχέσεων και να ενισχύσει τον ελληνικό τουρισμό.

Σύμφωνα με την Bild, το δημοσίευμα της οποίας επικαλείται η Deutsche Welle, κατά την τριήμερη παραμονή του θα συναντηθεί τόσο με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κάρολο Παπούλια όσο και με τον πρωθυπουργό Αντώνη Σαμαρά.

Όπως αναφέρει η Bild, ο Ότο Ρεχάγκελ που είναι ιδιαίτερα δημοφιλής στην Ελλάδα, ως ο προπονητής που έκανε την εθνική ομάδα ποδοσφαίρου πρωταθλήτρια Ευρώπης, καλείται να προσφέρει εκ νέου την βοήθειά του στη χώρα.

«Από το 2004 που κέρδισε το Euro θεωρείται ήρωας» γράφει η γερμανική εφημερίδα.

Σε δηλώσεις του προς την Bild, ο Ότο Ρεχάγκελ υπογράμμισε: «Το θέμα το έθιξε η καγκελάριος Μέρκελ. Αλλά και ο πρόεδρος της Γερμανικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας Βόλφγκανγκ Νίρσμπαχ με παρακάλεσε να βοηθήσω. Και θα το κάνω ευχαρίστως, επειδή γνωρίζω ότι το όνομά μου στην Ελλάδα έχει θετικό ίματζ. Ας μην ξεχνούμε ότι το 2004 κερδίσαμε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου. Αυτό δεν το πίστευε κανείς τότε, αλλά εμείς τα καταφέραμε. Για τον λόγο αυτόν θέλω να ενθαρρύνω τους φίλους μου στην Ελλάδα».


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ο Οτο Ρεχάγκελ και η Ιστορία 
Ρεχάγκελ: «Οι Ελληνες δεν φοβούνται κανέναν» 
Διαψεύδει η Προεδρία της Δημοκρατίας συνάντηση με Ρεχάγκελ 
Αλαφούζος: «Υπό προϋποθέσεις θα μπορούσε να γίνει κοινό ραντεβού με Μαρινάκη, Σαββίδη» 
Με Ολγα Κεφαλογιάννη και Ευρ. Στυλιανίδη συναντήθηκε ο Ρεχάγκελ 
 
 
σχόλια (46)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Επιλογή αναμνηστικού | 14/03/2013 12:34
    Θα μείνουν οι φωτογραφίες που κρατάς το βαρύτιμο τρόπαιο, ή οι φωτογραφίες που θα βγάλεις με τον κο Σαμαρά και τον κο Παπούλια ; Δική σου η επιλογή αγαπητέ μας Οττο, δική σου και η υστεροφημία.
    Φωτογράφος
    απάντηση62
     
     
    Τα στερνά τιμούν τα πρώτα... | 14/03/2013 10:21
    Πάει κι' αυτός ! Θα ξεφτιλιστεί σκοτώνοντας την υστεροφημία του. Θα γίνει Ότο...Ροχάλες !
    Αετόπουλο
    απάντηση73
     
     
    Πόσο βλάκες μας έχουν.. | 14/03/2013 09:18
    Αν είναι δυνατόν πόσο βλάκες μας θεωρούν
    Bill
    απάντηση93
     
     
    Θέλουν... | 14/03/2013 04:19
    ...να πάρουν κανένα νησάκι τζάμπα οι φίλοι και σύμμαχοι Γερμανοί. Αναρωτιέμαι τι θα πει ο Ρεχάγκελ στους Έλληνες? Δώστε τη Λέσβο και τη Σάμο τζάμπα αλλιώς θα μας την δώσει η Τουρκία?
    Papatsakalos
    απάντηση63
     
     
    Ελλάς Ελλήνων αθανάτων | 13/03/2013 23:29
    Η Ελλάδα είναι αθάνατη από τη φύση της. Αθάνατος έγινε και ο Ότο Ρεχάγκελ δια μέσου των Ελλήνων. Είμαστε οι εγγυητές της αθανασίας του. Τί εγγύηση προσφέρει η Γερμανία στην Ελλάδα;;;;;;
    οι αθάνατοι
    απάντηση43
     
     
    Γερμανικές αποζημιώσεις; | 13/03/2013 22:47
    Για τις Γερμανικές αποζημιώσεις φίλε Όττο να μιλήσουμε. Και για την Siemens.
    νίκος
    απάντηση103
     
     
    Μπας και αγοράσουμε κανένα αυτοκίνητο (από αυτά που γέρνουν) | 13/03/2013 22:10
    Τώρα δεν υπάρχει φράγκο!
    Ο εισαγόμενος
    απάντηση52
     
     
    epikindynes theseis | 13/03/2013 20:42
    PARAKALEISTHE OLOI NA STAMATHSETAI NA VASETAI OLOUS TOUS GERMANOUS SE ENA MANDRI KAI OLOUS TOUS ELLHNES SE ENA ALLO. EIMASTE OLOI DIFORETIKOI. KATHE LAOS EXEI TOUS KALOUS EXEI KAI TA KATHARMATA TOU. EGW THA ELEGA STON OTTO WS APESTALMENOS THS MERKEL NA MHN ELTHEI STHN ELLADA : NA PERIMENEI LIGO MEXRI TIS GERMANIKES EKLOGES KIAN THELHSOUN OI PSHFOFOROI NA ELTHEI APO PARAKLHSIN TOU NEOU KAGELARIOU STAINBRUEK. GIA IDIWTIKOUS LOGOUS MPOREI FYSIKA NA ELTHEI QPOIADHPOTE STIGMH KAI WRA KAI NA AISTHANETAI SAN STO SPITI TOU._
    gnwsths ths germanikhs psyxhs
    απάντηση64
     
     
    Οδύσσεια 2013 | 13/03/2013 19:41
    Δούρειος Ίππος made in Germany 2013. Φόβου τους Γερμανούς δώρα φέροντες. Οδυσσέας προς τον Όμηρο: Κάτι μου θυμίζει, βρε, κάτι μου θυμίζει καλέ μου Ομηρε.
    Ερμής
    απάντηση63
     
     
    Γκολ | 13/03/2013 19:24
    Έρχετε να μας φέρει καθρεπτάκια. Όπως έκαναν κι αποικιοκράτες στους ιθαγενείς. Να τους εξαγοράσουν τον πολύτιμο χρυσό και διαμαντια, με τα μαγικά καθρεπτάκια. Πλάκα- πλάκα όμως, θα την πατήσουμε την μπανανόφλουδα πάλι. Μια μπανανόφλουδα καμουφλαρισμένη με το πέπλο της ποδοσφαιροφιλίας. Πολλοί θα την πατήσουν όμως και θα εξαγοράσουν τα καθρεπτάκια με ότι ποιο πολύτιμο έχουν. Οι νεο αποικιοκράτες, χρησιμοποιούν, όλα τα κόλπα του κλεπτο/πόνηρου, όλων των ειδών "μαγικά καθρεπτάκια", και μέχρι στιγμής πετυχαίνουν τα γκολ τους, είναι ποιο μάγκες από μας, καλύτεροι μάγοι, ποιο πονηροί, παίζουν καλύτερα το παιχνίδι, γιατί εξαγοράζουν λαμόγια και ανθρώπους που πουλάν παιχνίδια για οικονόμα. Η ελληνική "ποδοσφαιρική ομάδα της πολιτικής" είναι γεμάτη από δαύτους, και η διαιτησία σάπια και αυτή. Οποτε ετοιμαστείτε, για άλλη μια ήττα ποδόσφαιρο/πολιτικό/οικονομική.
    Γκολ
    απάντηση76
     
     
    ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ | 13/03/2013 19:22
    ΟΤΑΝ Ο ΡΕΧΑΓΚΕΛ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΑΤΑΚΤΩΝ ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑ ,ΕΡΓΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟ ΚΥΠΕΛΟ ΤΙ ΛΕΓΑΜΕ?Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΓΕΡΜΑΝΟ ΤΟΥ.ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΚΥΡΙΕΨΕ ΠΑΛΙ ΤΟ ΑΝΑΤΟΛΙΤΙΚΟ ΧΟΥΖΟΥΡΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΛΑΙΓΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ.ΤΕΤΟΙΑ ΞΕΦΤΙΛΑ ΤΟΥ ΜΕΣΑΙΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ.ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ
    THEO GREEK
    απάντηση1312
     
     
     
    Πραγματική βοήθεια... | 13/03/2013 17:27
    Αν πραγματικά θέλετε να αποκατασταθούν οι ελληνογερμανικές σχέσεις, σταματήστε να απαιτείτε βαθιές περικοπές και φορολογίες, ρίξτε νερό στο κρασί σας, και βάλτε λίγο πιο βαθειά το χέρι στην τσέπη, όπως έχουν κάνει τόσοι για εσάς (μεταξύ τους κι εμείς). Αυτές οι επισκέψεις δεν μας λένε τίποτα (ίσα-ίσα, μας εξοργίζουν περισσότερο). Πρακτική βοήθεια θέλουμε, όχι λόγια και φανφάρες...
    Χρήστος
    απάντηση3626
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Εμείς θέλουμε δανεικά κι αγύριστα και να βγάζουμε και γλώσσα γιατί είμαστε υπερήφανος κλεφτοαλαός! | 13/03/2013 17:17
    Πήραμε τις επιδοτήσεις, τις καναμε Πόρσε και πισίνες, τόσα χρόνια τώρα η ίδια δουλειά! Τις κάναμε Δ Υ, τις κάναμε αυτοκίνητα 750.000 Ε αλά Βαζελίνο, τις κάναμε παλατάκια αλά Ακης, Λαλιώτης, και όλο το υπόλοιπο σκυλολόι! Αλλά βγάζουμε και γλώσσα από πάνω γιατί οι κακοί Γερμανοί βάζουν όρους στη ρεμούλα!!! Πω πω πω! Χαρατσώστε κι άλλο τους μισθωτούς ιδιωτικού και τους συνταξιούχους για να έχετε τα μαλακά τις κοιλιάς σας οι της Καμόρας! Φέρτε κι άλλους λαθραίους για να φύγουν κι άλλα δικά μας παιδιά! Αλλά κατά τα άλλα οι Γερμανοί φταίνε!
    Σα δε ντρεπόμαστε λίγο, θρασύδειλοι τελικά
    απάντηση6439
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Απορώ και εξίσταμαι... | 13/03/2013 17:09
    Τί φαντάζεται η κα Μέρκελ; Ότι θα ερθει ο κος Ρεχάγκελ και θα μας πει ότι είμαστε σπουδαίοι που κερδίσαμε το 2004; Ότι να μη στεναχωριόμαστε που είμαστε (1.500.000) άνεργοι; Ότι θα τα καταφέρουμε γιατί μπορούμε οταν ειμαστε ενωμένοι (και πειθαρχικοί - πειθαρχημένοι; Και ας πούμε ότι τα λέει αυτά. Τί θα αλλάξει στον τρόπο με τον οποίο βλέπουμε τη Γερμανία; Για την μετριότητά μου το θέμα της βελτίωσης του πώς οι περισσότεροι Έλληνες βλέπουν τη Γερμανία θα έπρεπε να ξεκινήσει από το απλό: Επιστροφή του Κατοχικού ΔΑΝΕΙΟΥ (για τις αποζημειώσεις βλέπουμε... όταν ενωθεί η Ανατολική με τη Δυτική Γερμανία (έτσι προβλέπεται) θα τις εισπράξουμε... ο κος Σόϊμπλε φρόντισε να μην θεωρούνται ενωμένες...!
    aanton
    απάντηση3522
     
     
     
    καθρεφτάκια αφρικανικα | 13/03/2013 16:07
    μας έχουν όχι για ιθαγενείς λες και εδώ δεν έχει έρθει ο πολιτισμός χαχα για τα μπάζα είμαστε ερε ξεφτίλες...μήπως πίνουμε ομαδικά το νερό που καίει...???????
    δυο φορές κρέας τον χρόνο
    απάντηση3720
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ουγκ | 13/03/2013 15:55
    Μας έχουν τελείως για ιθαγενείς.
    jeronimo
    απάντηση5614
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Good Wines | 13/03/2013 15:55
    Omopsyxia, enotita kai ta synafi. Ayto mas leipei. Enas Rehhagel na mas thymisei na eimaste kaloi kai timioi me ton geitona mas, ton diplano mas. Aytos tha mas metatrepsei apo pithikous se ithikous. Afou oi politikoi mas den ta kataferan, oi torikanoi me to DNT apetyxan ki'aytoi, kai i Tzoulia Alexandratou ebgale ta lefta sto eksoteriko. Tin epomeni fora ferte mas ton KATMAN gia na empsyxosei tin ethniki mas palligenesia.
    Ethnikofron
    απάντηση185
     
     
     
    Ευχομαι οτι οι ΗΛΙΘΙΟΙ που σχολιαζουν εδω.... | 13/03/2013 15:53
    ....και ειναι του πνευματος "....καλυτερα να πεθανει η κατσικα του γειτονα" να ειναι μονο μια μειοψηφια του Ελληνικου λαου. Φιλοξενια, ευγνωμοσυνη και φιλοτιμο ηταν παντα αξιες του πραγματικου Ελληνα.
    Ελληνας ΕΕ
    απάντηση4152
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    καντο οπως ο ΡΕΧΑΓΚΕΛ | 13/03/2013 15:53
    πραγματικα ενα σλογκαν οπως αυτο ισως μας τονωνε την αισιοδοξια και την αποδοτικοτητα!
    gregory
    απάντηση2314
     
-