από metereologos.gr
Τρίτη 24 Οκτωβρίου 2017
 
 

Γερμανοί νεοναζί στο ελληνικό Κοινοβούλιο

Φιλοξενούμενοι στη χώρα μας της Χρυσής Αυγής, γράφει η εφημερίδα «Berliner Zeitung»
Γερμανοί νεοναζί στο ελληνικό Κοινοβούλιο
Οι Γερμανοί νεοναζιστές, αφού αμαύρωσαν το Ελληνικό Κοινοβούλιο με την παρουσία τους, κατόπιν πρόσκλησης της Χρυσής Αυγής, έβγαλαν και αναμνηστική φωτογραφία με τον αρχηγό της τελευταίας Μιχαλολιάκο.
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Γερμανοί ναζιστές αμαύρωσαν τον χώρο του Ελληνικού Κοινοβουλίου σχεδόν 70 χρόνια μετά την αποχώρηση των κατοχικών δυνάμεων των ναζί από την Ελλάδα. Και το έκαναν με πρόσκληση της Χρυσής Αυγής. Η «γερμανική εθνικοσοσιαλιστική οργάνωση» -όπως η ίδια αυτοπροσδιορίζεται FNS, βρέθηκε μέσω αντιπροσωπείας στην Ελλάδα για να συμμετάσχει σε συγκέντρωση της Χρυσής Αυγής για τα... Ιμια και με την «ευκαιρία» αποδέχτηκε πρόσκληση της Χρυσής Αυγής και βρέθηκε τόσο στο Κοινοβολιο, όσο και στα γραφεία της ακροδεξιάς οργάνωσης όπου συναντήθηκε με γνωστούς βουλευτές της.

Κι αν η Χρυσή Αυγή προσπαθεί με κάθε τρόπο να κρύβει τις ναζιστικές αναφορές της και δεν δημοσιοποίησε τίποτα για τη συνάντηση με τους Γερμανούς ναζιστές ομοϊδεάτες της, οι τελευταίοι μάλλον ιδιαίτερα υπερήφανοι για το γεγονός ότι συναντήθηκαν μαζί της, δημοσίευσαν πλήθος φωτογραφιών και στοιχείων για τις επαφές τους με την «αδερφή οργανωση

Το θέμα αποκάλυψε η εφημερίδα «Berliner Zeitung» και μεταξύ άλλων, στο ρεπορτάζ με τίτλο «Φιλοξενούμενοι της Χρυσής Αυγής στην Ελλάδα Γερμανοί νεοναζί» σημειώνει:

Ο Υπουργός Εσωτερικών του κρατιδίου της Βαυαρίας Γιόαχιμ Χέρμαν (CSU) προειδοποίησε για τον κίνδυνο διασύνδεσης μεταξύ ελλήνων και γερμανών ακροδεξιών. “Παρακολουθούμε με προσοχή τις διασυνδέσεις μεταξύ ελληνικών και βαυαρικών ακροδεξιών στοιχείων. Δεν πρέπει να επιτρέψουμε να δημιουργηθεί ένα ακροδεξιό δίκτυο”, δήλωσε στην εφημερίδα ο κ. Χέρμαν.

Εκπρόσωπος της βαυαρικής υπηρεσίας για την προστασία του Συντάγματος (σ.σ.: η ομοσπονδιακή μυστική αστυνομία) δήλωσε επίσης στην εφημερίδα: “Το κόμμα (η Χρυσή Αυγή) έχει επαφές με βαυαρούς Νεοναζί. Οι επαφές καλλιεργούνται μέσω ακροδεξιών εκδηλώσεων στο εξωτερικό”».

Όπως σημειώνει το ρεπορτάζ, κύρια πρόσωπα, από γερμανικής πλευράς, είναι οι Ματίας Φίσερ και ο Σεμπάστιαν Σμάους. O Φίσερ ηγείται του μεγαλύτερου νεοναζιστικού δικτύου της Βαυαρίας. Σύμφωνα με στοιχεία της υπηρεσίας προστασίας του Συντάγματος, ομάδα της Χρυσής Αυγής συναντήθηκε το Νοέμβριο του 2012 στην περιοχή Νυρεμβέργης/ Φούρτ με Βαυαρούς ακροδεξιούς. Μόλις την περασμένη Τετάρτη, το νεοναζιστικό δίκτυο Freies  Netz Süd, του οποίου επικεφαλής είναι ο  Φίσερ, ανήρτησε στο διαδίκτυο φωτογραφίες με ακτιβιστές του δικτύου και με τον Πρόεδρο της Χρυσής Αυγής, Νίκο Μιχαλολιάκο, καθώς και τον βουλευτή Ηλία Κασιδιάρη.

Και πάλι σύμφωνα με την ίδια υπηρεσία, υπάρχουν κι άλλες διασυνδέσεις ελλήνων και βαυαρών Νεοναζί, στοιχεία για τις οποίες, ωστόσο, δεν επιθυμεί να δώσει στη δημοσιότητα.

Το ρεπορτάζ καταλήγει επισημαίνοντας ότι στις προθέσεις της Χρυσής Αυγής είναι να δημιουργήσει πυρήνες σε όλες τις χώρες που ζει μεγάλος αριθμός Ελλήνων, ενώ σημειώνει ότι πρόσφατα η Ομοσπονδία Ελληνικών Κοινοτήτων της Γερμανίας καταδίκασε με ανακοίνωσή της την ίδρυση παραρτήματος της Χρυσής Αυγής στη Νυρεμβέργη.



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Οι Γερμανοί νεοναζί αναζωπυρώνουν την κόντρα ΠαΣοΚ - Χρυσής Αυγής  
Γιόαχιμ Χέρμαν: «Οι βαυαροί νεοναζί μιμούνται τους έλληνες ακροδεξιούς» 
 
 
σχόλια (219)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    gblt | 07/01/2014 20:36
    http://gblt.webs.com/Two_Types_of_Nazism.htm
    gblt
    απάντηση00
     
     
    Σύμπτωση | 22/03/2013 21:50
    Στο σημείο αυτό θα ήθελα να τονίσω ότι οποιαδήποτε ομοιότητα του Μιχαλολιάκου με γύφτο και του Κασιδιάρη με άραβα είναι εντελώς συμπτωματικές. Απλά έκαναν αθλητισμό γυμνοί κάτω από τον ήλιο και μάυρισαν.
    ΙΩΝ ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    απάντηση22
     
     
     
    ΜΗΝ ΨΗΦΙΖΕΤΕ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ | 12/02/2013 15:35
    ΘΑ ΒΡΕΧΕΙ ΒΑΤΡΑΧΙΑ ΚΑΙ ΠΟΝΤΙΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ................ ΑΛΙΓΑΤΟΡΕΣ ΘΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΟΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΥΘΩΝΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΕΚΑΝΕΣ ΣΑΣ........................ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΚΟΥΦΙΑ ΓΗ ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΠΕΤΑΧΘΟΥΝ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΚΑΛΙΚΑΝΤΖΑΡΟΙ ΚΑΙ ΤΕΛΩΝΙΑ...................... ΟΙ ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΕΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΣΕΛΗΝΟ ΘΑ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΛΥΚΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ................... Ο ΜΙΧΑΛΟΛΙΑΚΟΣ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΟΛΕΜΟ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ...................
    trompas
    απάντηση913
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΝΑ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ | 12/02/2013 14:27
    Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑΖΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΜΑΣΩΝΙΚΟ ΚΑΙ ΣΑΤΑΝΙΣΤΙΚΟ.ΚΑΙ ΟΙ ΝΑΖΙ ΗΤΑΝ ΜΑΣΩΝΟΙ ΚΑΙ ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ.....ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ 8.000 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΝΑΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ......ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΙ ΜΕ ΤΙΣ ΜΑΥΡΕΣ ΣΤΟΛΕΣ ΤΩΝ SS.
    Meligalas
    απάντηση312
     
     
     
    Όταν οι Κουκουέδες έκλαιγαν για τον σύντροφο Χόνεκερ δεν είδα κάποιο άρθρο! | 12/02/2013 02:50
    Λογοκρισία και με ποιον θα πιούμε και καφέ ρε άπλυτοι! Και με ποιον "δημοκράτη" θέλετε να κάνουμε παρέα ρε; Με τους Κάστρο, Χότζα, Τσαουσέσκου, Κιμ Ιλ Σουνγκ (Β. Κορέα) και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις;;;;;; ΡΕ ΟΥΣΤ!!!!!!
    TOM
    απάντηση1321
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ελληνικο κυνο-βουλιο | 11/02/2013 18:07
    Συμφωνα με ακριβεις πληροφοριες οταν οι 2 νεοναζι δημοσιογραφοι εφυγαν απο την βουλη πηγαν στο ξενοδοχειο τους.Εκει εκαναν πανω απο 2 ωρες μπανιο.Τοσο εκανε να φυγει απο πανω τους η μποχα του κυνοβουλιου.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση76
     
     
     
    ΕΙΣΤΕ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ | 11/02/2013 17:12
    -Ο Γλέζος που πήγε στην κηδεία του αιμοσταγούς δικτάτορα της Αλβανίας,με τις χιλιάδες εκτελέσεις και εξορίες αντιφρονούντων και τον διωγμό του Ελληνισμού της Β.ηπειρου,τον θεωρείται κόκκινο φασίστα,χουντικό,ακραίο και εξτρεμιστή η παρ'όλα αυτά τον έχετε εικόνισμα ως ''υμνητή' της δημοκρατίας; -Το ΚΚΕ που είναι το μοναδικό κόμμα παγκοσμίως που έστειλε συλληπητήριο τηλεγράφημα για τον θάνατο του άλλου παράφρονα,αιμοδιψή δικτάτορα της Β.Κορέας Κιμ Γιονγκ Ιλ που τα στρατόπεδα συγκέντρωσης αντιφρονούντων είναι περισσότερα απο τα περίπτερα και οι εκτελέσεις διαφωνούντων με το καθεστώς...φυσιολογικό φαινόμενο το θεωρείται επίσης ως φασιστικό,αυταρχικό,απολυταρχικό κόμμα και συμμορία ερυθρών δολοφόνων;Οχι φυσικά το θεωρείται αντιθέτως ένα κόμμα με ''δημοκρατικές'' ευαισθησίες όταν το ίδιο δεν αναγνωρίζει καν το σύνταγμα της Ελλάδας -Ο συριζα που έστειλε 5 βασικά του στελέχη ως μάρτυρες υπεράσπισης στους αρχιδολοφόνους δεκάδων ανθρώπων και αρχιτρομοκράτες της 17Ν ,το θεωρείται το συριζα ως ακροαριστερή τρομοκρατική οργανωση υπο τον μανδύα του κοινοβουλευτισμού ή ''δημοκρατικότατο'' κόμμα με αξίες και αρχές; -Το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ που κατέθεταν στεφάνι ως επίσημη εκπρόσωποι της κυβέρνησης και του Ελληνικου λαού στο τάφο του αρχιφασίστα,ακραίου εθνικιστή,πρόδρομου του Χίτλερ και σφαγέα χιλιάδων Ελλήνων Κεμάλ τα θεωρείται ''δημοκρατικά'' κόμματα ή μήπως αυτό δεν πειράζει και ''δεν έγινε και τίποτα''Χωρίς να αναφερθώ σε άλλους υμνητές αυτού του αιμοσταγούς σφαγέα απο κάτι Ρεπούσηδες και Μπουτάρηδες και οι οποίοι θεωρούνται και τοτέμ ''προοδευτικότητας'',ενώ όταν επισκέπτονται μόνοι τους. εθνικιστές Γερμανοι δημοσιογράφοι την Χρυσή αυγή έρχεται η χουντα και καταλύεται η δημοκρατία.
    sakis
    απάντηση919
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Η ΑΛΗΘΕΙΑ | 11/02/2013 12:39
    Ο ΜΙΧΑΛΟΛΙΑΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΕΛΛΗΝΑΣ ΝΕΟΝΑΖΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΧΑΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ
    ΕΛΛΗΝ
    απάντηση2311
     
     
     
    Αποτελέσματα ανοικτής διαδικτυακής ψηφοφορίας... | 10/02/2013 21:25
    Έστω και με μια πολύ μικρή διαφορά της τάξης του 0,2%, ο ΣΥΡΙΖΑ επανέρχεται και τίθεται επικεφαλής ως προς την Πρόθεση Ψήφου των πολιτών. Η Νέα Δημοκρατία χάνει την πρωτιά, ενώ η Χρυσή Αυγή, με ποσοστό 14,2%, επιμένει στην τρίτη θέση, αφήνοντας πίσω τα υπόλοιπα κόμματα. Οι Ανεξάρτητοι Έλληνες είναι ακόμη καθηλωμένοι σε ένα 6,6% λόγω των εσωτερικών κλυδωνισμών, το ΠΑΣΟΚ εξακολουθεί να κινείται στη ζώνη του λυκόφωτος με ένα 5,1% και η ΔΗΜΑΡ κονταροχτυπιέται με το ΚΚΕ μεταξύ 3% και 4% " (πηγή: www.zougla.gr, 10-02-2013)
    Κλάψε φτωχή αριστερή μου καρδιά
    απάντηση913
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΨΕΥΔΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ | 10/02/2013 19:56
    Η ΕΙΔΗΣΗ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ ΟΤΙ ΟΙ ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΕΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑΝ ΤΟΥΣ 2 ΝΕΟΝΑΖΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΑ ΡΟΛΟΓΙΑ Η' ΧΡΥΣΕΣ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΔΙΑΔΡΟΜΟΙ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟΙ ΑΠΟ ΚΛΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΛΑΜΟΓΙΑ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΩΣ ΑΝΑΚΡΙΒΗΣ.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση1116
     
     
    Ματαιοπονείτε... | 10/02/2013 18:39
    Ματαιοπονείτε... | 10/02/2013 17:36 Διαβάζω τα σχόλια διαφόρων και πραγματικά διασκεδάζω με τη ματαιοπονία τους... Κατά την άποψή μου τα πράγματα έχουν ως εξής: Όποιος έχει αποφασίσει να ψηφίσει τη Χρυσή Αυγή θα το πράξει, ακόμα και εάν την επισκεφθούν στη Βουλή, (αλλιώς κυνοβούλιο), οι εξωγήϊνοι!!!
    Διασκεδάζων με αρλούμπες
    απάντηση817
     
     
    ερωτηση | 10/02/2013 17:15
    ποιος ειναι αυτός ο Αιγυπτιος ανάμεσα στους 2 Γερμανούς Νεοναζι???
    Ανώνυμος / η
    απάντηση3310
     
     
     
    !!!!!! | 10/02/2013 13:05
    ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ 2 ΗΤΑΝ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΙΧΑΛΟΛΙΑΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥΣ......ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΜΠΟΜΠΟΛΑΣ ΚΑΙ Ο ΑΛΑΦΟΥΖΟΣ
    ΤΟΤΟΣ
    απάντηση624
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    KATI ALLO | 10/02/2013 11:35
    τι λετσαρία είναι αυτή! Eτσι δεν μπαίνουν ούτε σε οίκο ανοχής στην γερμανία. Δεν έχει κανόνες ένδυσης και εμφάνισης η ελληνική βουλή?
    Nick the Greek
    απάντηση169
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΜΗΝ ΨΗΦΙΣΕΤΕ.ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΟΥΝ. | 10/02/2013 11:01
    Αυτοί ήρθαν και έφυγαν,οι άλλοι Γερμανοί ήρθαν στρογκυλοκάθησαν και τους πληρώνουμε τα ''κερατιάτικα''.Ποιός διοικεί την Χώρα;;ποιός παιρνει αποφάσεις;;σε ποιούς δίνουμε λογαριασμό;;Αν νομίζετε ότι είμαστε ανεξάρτητοι πλανάσθε πλάνην οικτρά.Αυτοί αν δεν τους ψηφίσετε(εγώ πάντως ΟΧΙ) δεν θα ξαναπατήσουν,η ''φάτσα τους μου χαλάει την αισθητική.
    EVA
    απάντηση78
     
     
    Είναι προδότες και ανθέλληνες | 10/02/2013 10:53
    Αυτοί οι προδότες οι χρυσαυγίτες είπαν στους νεοναζί να μας επιστρέψουν το κατοχικό δάνειο που πήρε ο Hitler? Είπαν στους νεοναζί να μας αποζημιώσουν γιατί οδηγήσανε τον λαό σε εξαθλίωση? γιατί οι χρυσαυγίτες δεν καταδικάζουν τους nazi και τους νεοναζί? Οι χρυσαυγίτες δεν είναι καν εθνικιστες. Είναι προδότες και ανθέλληνες. Aπό πίσω τους κρύβονται ανθελληνικές δυνάμεις.
    MANH
    απάντηση2711
     
     
    Γιατί υποστηρίζουν μια ιδέα που τους κάνει να αισθάνονται άσχημα; | 10/02/2013 08:57
    Σα να λέμε ότι όχι, το ΚΚΕ δε συναντιέται με κομμουνιστές, παρά μόνο κατά λάθος. Καλό είναι να είναι ειλικρινείς εκεί στη Χρυσή Αυγή και να παραδεχτούν ότι α. η νεοναζιστική ιδεολογία τους βρίσκει σύμφωνους πρακτικά στο σύνολό της β. αισθανονται καλά να συναναστρέφονται πολιτικά με αλλοδαπούς νεοναζί. Σε αυτό το σημείο βρίσκω τους Έλληνες κομμουνιστές πιο παντελονάτους. Μαζεύονται οι άνθρωποι να τιμήσουν την Οκτωβριανή επανάσταση και το λένε, δεν παριστάνουν ότι διοργανώνουν πάρτυ γενεθλίων.
    Ούτε κομμουνιστής ούτε νεοναζί
    απάντηση912
     
     
     
    Μπράβο στους Χρυσαυγήτες | 10/02/2013 03:27
    Και νεοναζί να ήτανε πόσος με ενδιαφέρει. Μπράβο στους Χρυσαυγήτες και ελπίζω στης επόμενες εκλογές να είμαι Ελλάδα να τους ψηφίσω!
    I.D.
    απάντηση831
    Απαντήσεις  5 | Εμφάνιση όλων
     
     
    AN | 10/02/2013 02:05
    ii xrysi aygi metekselixei se amigos Elliniko patriotiko komma tha exei synexeia ... Ean omos sinexisei se akronazistikoys rythmoys tote as mas xairetisoun ton platao grigora! O Ethhnikososialialismos einai ousiastika i sosialodimokrtia xoris tin ksenofovia kai tis akraies ekfraseis tis.Allo patriotis ethnistis kai allo ethnikistis. Allo to goustaro pou eimai Ellinas kai allo to misw tous ksenous... Fteei kai i aristera vevaia se ayti tin sygxisi pou mesa stin diethnistki ilithiotita tis emfanise os ksenous tous xamiloy aksiakou ypovathrou talimpan pou eskasan myti sti xora mas ta teleytaia xronia!
    kapios allos(allo p@@tsa kai allo vourtsa)
    απάντηση412
     
-