από metereologos.gr
Τρίτη 27 Ιουνίου 2017
 
 

Φοροφυγάδες ή φιλοξενούμενοι; Ξεσπιτώθηκαν χιλιάδες νοικοκυριά

Ενας στους τρεις φορολογουμένους στην περυσινή δήλωση έγραψε ότι φιλοξενείται
Φοροφυγάδες ή φιλοξενούμενοι; Ξεσπιτώθηκαν χιλιάδες νοικοκυριά
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ενα συγκλονιστικό στοιχείο προέκυψε κατά τη διάρκεια των συσκέψεων που προηγήθηκαν της απόφασης για χορήγηση του έκτακτου βοηθήματος από το πρωτογενές πλεόνασμα και δεν είναι άλλο από τον αριθμό των πολιτών που δήλωσαν στις φορολογικές δηλώσεις που υποβλήθηκαν πέρυσι ότι φιλοξενούνται. Σε περίπου 5.500.000 φορολογικές δηλώσεις, 1.850.000 είχαν επιλέξει τον σχετικό κωδικό του εντύπου Ε1.

Ξεσπιτώθηκαν χιλιάδες νοικοκυριά

Ορισμένοι στο υπουργείο Οικονομικών υποστηρίζουν ότι αυτό το στοιχείο από μόνο του θα πρέπει να ελεγχθεί ανεξάρτητα από το αν κάποιος υποβάλει ή όχι αίτηση χορήγησης έκτακτου βοηθήματος. Και αυτό διότι εκτιμούν πως πίσω από τον κωδικό «φιλοξενία» κρύβεται εκτεταμένη φοροδιαφυγή. Είναι όμως έτσι τα πράγματα ή τελικά η κρίση και το σκληρό αποτέλεσμά της, δηλαδή η ανεργία και οι μειώσεις μισθών και συντάξεων, έχουν οδηγήσει χιλιάδες πολίτες να επιστρέψουν στο πατρικό τους και να ζουν με τους γονείς τους ή το αντίστροφο; Γονείς που έχασαν τη δουλειά τους ή μειώθηκε σημαντικά η σύνταξή τους και δεν μπορούν να συντηρήσουν μόνοι τους ένα σπίτι ζητούν φιλοξενία από τα άγαμα ή έγγαμα παιδιά τους προκειμένου να τα βγάλουν πέρα. Οπως αναφέρει φοροτεχνικός με μεγάλη πείρα στη συμπλήρωση φορολογικών δηλώσεων απλών πολιτών, τα στοιχεία που προέκυψαν από την εκκαθάριση των περυσινών φορολογικών δηλώσεων θα πρέπει να τα διαβάσουν οι αρμόδιοι στην πραγματική τους διάσταση όσον αφορά την αλματώδη αύξηση του αριθμού των πολιτών που δηλώνουν ότι φιλοξενούνται.

Σύμφωνα με τον ίδιο, η κρίση έχει οδηγήσει εκατοντάδες χιλιάδες νοικοκυριά να ξεσπιτωθούν και να γυρίσουν στα πατρικά τους και να μείνουν με τον πατέρα και τη μάνα γιατί δεν τα βγάζουν πέρα. Τα στοιχεία αυτά δεν είναι απόδειξη φοροδιαφυγής αλλά απόδειξη ότι η κρίση εκτός από την αύξηση της ανεργίας οδήγησε σε αλλαγή του τρόπου ζωής και στέγασης των νοικοκυριών.

Επίσης, όπως δηλώνει ο εν λόγω φοροτεχνικός, αν είναι τόσο πολλοί οι φιλοξενούμενοι τότε στο υπουργείο Οικονομικών γνώριζαν εξαρχής ότι πολύ μικρός αριθμός πολιτών θα πάρει το έκτακτο βοήθημα, γιατί πολύ απλά όταν αθροίζονται τα εισοδήματα όλων των μελών που ζουν κάτω από το ίδιο κεραμίδι είναι δεδομένο ότι - και λόγω των τεκμηρίων - τα κριτήρια φαντάζουν άπιαστα.

Αρμόδια στελέχη του υπουργείου Οικονομικών ξεκαθαρίζουν ότι για όσους δηλώνουν φιλοξενούμενοι και επιθυμούν να λάβουν το επίδομα θα πρέπει οι φορολογούμενοι που τους φιλοξενούν να τους δηλώσουν κανονικά στην ηλεκτρονική αίτηση ότι εξακολουθούν να ζουν κάτω από την ίδια στέγη ώστε στη συνέχεια να γίνει διασταύρωση και εφόσον δεν προκύψει κάτι ύποπτο να δοθεί συνολικά στο νοικοκυριό το έκτακτο βοήθημα.

Σύμφωνα με αρμόδιο παράγοντα του υπουργείου Οικονομικών, κατά το παρελθόν και άσχετα από τη χορήγηση του βοηθήματος είχε διαπιστωθεί κάποιος να δηλώνει ότι φιλοξενείται ενώ την ίδια στιγμή ζούσε σε σπίτι του φορολογουμένου που εμφανιζόταν να τον φιλοξενεί και πλήρωνε ενοίκιο «μαύρα». Ωστόσο, αν συμβαίνει αυτό, τότε ο πραγματικός ιδιοκτήτης του ακινήτου θα πρέπει να δηλώνει κενό το διαμέρισμα ή ότι ιδιοκατοικεί προκειμένου να μην αντιμετωπίσει πρόβλημα με την Εφορία. Στην περίπτωση που το δηλώσει κενό και στην πραγματικότητα δεν είναι, η Εφορία μέσω των λογαριασμών ΔΕΗ και της κατανάλωσης ρεύματος μπορεί πολύ εύκολα να το διαπιστώσει.

Το τεκμήριο της κατοικίας

Στην περίπτωση της ιδιοκατοίκησης η Εφορία δεν μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα γιατί πολύ απλά ο ιδιοκτήτης επιβαρύνεται κανονικά με τα τεκμήρια διαβίωσης. Αν ο ιδιοκτήτης εισπράττει «αδήλωτο» ενοίκιο, η Εφορία θα πρέπει να το ανακαλύψει με άλλους τρόπους.

Ο φορολογούμενος δηλώνοντας ότι φιλοξενείται ουσιαστικά γλιτώνει το τεκμήριο της κατοικίας. Ενώ αντίθετα όταν του παραχωρείται δωρεάν ένα ακίνητο για να μείνει με την οικογένειά του τότε επιβαρύνεται κανονικά με τα τεκμήρια.


HeliosPlus
Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Στουρνάρας: Δεν είμαι ευχαριστημένος από την πάταξη της φοροδιαφυγής  
 
 
σχόλια (20)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    αναγραφη απληρωτου ενοικιου | 08/06/2016 11:34
    Έχω ενοικιάσει κατοικία (ως ενοικιαστής) , όμως δεν έχω όμως πληρώσει τα ενοίκια. Πως θα το αναγράψω στην δήλωση?
    i.m.
    απάντηση00
     
     
    ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΣ | 18/05/2015 11:51
    ΣΕ ΠΟΙΑ ΣΤΗΛΗ Ο ΝΕΟς ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ
    Ανώνυμος / η
    απάντηση20
     
     
    Στερνεί μου γνωση..... | 30/04/2014 12:52
    Αυτη η περσινη ιδεα του φιλοξενουμενου,μπερδεψε πιο πολυ τα φορολογικα,αντι να δοσει λυση,εδοσε ΑΦΜ σε 18ριδες,και τωρα ψαχνονται,πως να μοιρα σουν τα ψιχουλα,απο τα κουρελια της Ελλαδας. Κουτοπονηροι παντα θαυπαρχουν,εφ'οσον υπαρχουν αφελεις και αμυαλοι διοικουντες.Τωρα τους επιασε ο πονος μηπως γινουν αδικιες.....χιχιχιχι!
    giannis
    απάντηση92
     
     
    ΜΝΗΜΗ, ΜΥΑΛΟ και ΚΡΙΣΗ | 29/04/2014 22:21
    Το 2013 το ΥΠΟΙΚ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕ ΟΛΟΥΣ τους άνω των 18 ετών να κάνουν , για πρώτη φορά Φορολογική Δήλωση και να δηλώσουν ΦIΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΙ στο σπίτι των γονιών τους. ΝΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ - αλλά πού ΜΝΗΜΗ, ΜΥΑΛΟ και ΚΡΙΣΗ. Μόνον προπαγάνδα και ανοησία.
    Citizen_D
    απάντηση250
     
     
    Και τα κΩματα πότε θα μας πληρώσουν αυτά που μας χρωστάνε1 | 29/04/2014 18:54
    Όλα τα κΩματα που τα παίρνουν, κι ως δήθεν χρηματοδοτήσεις και μας χρωστάνε τα μαλλιοκέφαλα τους - πότε άραγε θα μας πληρώσουν; Γιατί εγώ βαρέθηκα να τους θρέφω τους κηφήνες! κι όχι τίποτα αφού τα κΩματα κόπτονται για μας - λεω ας αρχίσουν με πληρωμές τόσων εκατομμυρίων Ε που μας χρωστάνε!
    Κηφήνες θρέφω μια ζωη
    απάντηση100
     
     
    Δημοσιογράφοι ή καθεστωτικοί? | 29/04/2014 17:12
    Κολοσσιαίων ερωτημάτων συνέχεια.
    Papatsakalos
    απάντηση212
     
     
     
    Φοροδιαφυγή | 29/04/2014 15:46
    Δίκιο έχουν οι περισσότεροι από όσους σχολίασαν μέχρι τώρα, πλην όμως διαβάζεις αλλού για περιπτώσεις ενός φυσικού προσώπου (ενός ΑΦΜ δηλαδή) που φέρεται να "φιλοξενεί" 50 άτομα, και κάτι άλλα τέτοια εξωπραγματικά, και καταλαβαίνεις ότι σίγουρα πρέπει να συγκαλύπτεται και φοροδιαφυγή... Άλλωστε μην πάτε μακριά: το νέο ζευγάρι που μένει δίπλα μας δηλώνει "φιλοξενούμενο" της κυρίας ιδιοκτήτριας, η οποία προφανώς δεν έχει δηλώσει την ενοικίαση στην εφορία... Άρα η δυστυχία δυστυχία, αλλά και οι επιτήδειοι επιτήδειο... ΔΥΣΤΥΧΩΣ.
    Ναταλία
    απάντηση348
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Μην αγοράζετε τίποτα γερμανικό, | 29/04/2014 13:07
    Mην αγοράζετε τίποτα γερμανικό, ΤΙΠΟΤΑ!
    ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.-
    απάντηση3444
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Λογικό και αναμενόμενο | 29/04/2014 12:46
    ΔΕν καταλαβαίνω γιατί γίνεται θέμα. Μελέτες σε όλη την Ευρώπη δείχνουν πως ένα μεγάλο ποσοστό των νέων (περίπου ανάμεσα σε 25% και 50% ανάλογα με τη χώρα) και το ποσοστό αυτό στην Ελλάδα μάλλον είναι μεγαλύτερο από τις περισσότερες. Επίσης μεγάλο ποσοστό των μεγαλύτερων σε ηλικία ζει με τα παιδιά του, ειδικά τώρα που δεν περισσέυουν χρήματα για οίκους ευγηρίας (εσείς στο Βήμα πριν 1-2 χρόνια γράφατε ακριβώς για το θέμα). Επιπλέον υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που πολλοί από μας θα ξέρους, ανθρώπων που εγκατέλλειψαν τα διαμερίσματα στην Αθήνα για να γυρίσουν στο πατρικό τους. Λοιπόν, γιατί είναι δύσκολο να το πιστέψετε; Εκτός αν ζείτε σε κάποια από τις γυάλεςτων πλουσίων...
    περαστικός
    απάντηση575
     
     
    Νέα τάξη πραγμάτων | 29/04/2014 12:09
    Τι λέτε βρε χαμένοι της κυβέρνησης βολεμένοι και χορτασμένοι όταν η ανεργία στους νέους είναι 60% και σχεδόν το σύνολο από αυτούς χωρίς ένα ευρώ εισόδημα να ντρέπονται που ζουν σε βάρος γονιών και παππούδων και εσείς αντί να δώσετε τα ψίχουλα σε αυτούς τους άνεργους που τα έχουν απόλυτη ανάγκη τους βγάζετε και φοροφυγάδες α να χαθήτε κοράκια.
    Πατέρας τριών άνεργων
    απάντηση7715
     
     
    Σε τρεις εβδομάδες | 29/04/2014 11:20
    Έρχονται οι εκλογές. Θα τα πούμε στις κάλπες.
    Ανώνυμος
    απάντηση6214
     
     
    Γιατί τους φαίνεται περίεργο; | 29/04/2014 11:07
    Σήμερα στην Ελλάδα ακόμα και 40ρηδες συγκατοικούν με τους συνταξιούχους γονείς τους λόγω της δραματικής ανεργίας! Μήπως θέλουν οι καλά αμοιβόμενοι (αλλά άχρηστοι και ανεγκέφαλοι) του ΥΠΟΙΚ να υποδείξουν στους έλληνες και πώς ακριβώς και με ποιόν θα πρέπει να (συγ-)κατοικούν; Δυστυχώς καταντήσαμε το κράτος του Big Brother!
    Άντε στα τσακίδια Στουρναροθεοχάρηδες!!!
    απάντηση6511
     
     
    ========= | 29/04/2014 10:56
    Γκάνγκστερ ή πολιτικός
    Ανώνυμος / η
    απάντηση2611
     
     
    Μπήκαν και στα σπίτια μας.... | 29/04/2014 10:30
    Εγώ συτό που ξέρω , είναι ότι σιγά-σιγλα μπήκαν και στα σπίτια μας, φορολογούν 5.000 € που θα δώσουμε στα παιδιά μας, ελέγχουν ποιός μένει σπίτι μας και αν θα τον φιλοξενήσουμε, αν θα δώσουμε δωρεάν ένα καλύβι 30 τμ σε ανεργο συγγενή μας, αυτός έχει τεκμήριο διαβίωσης από το καλύβι και εγώ που του το παραχωρώ δωρεάν τεκμαρτό ενοίκιο...και πάει λέγοντας. Αναρωτιέμαι ...πόσοι αναγνώστες έχουν κάνει έναν υπολογισμό γιά το εκκαθαριστικό που θα μας έρθει φέτος??? Έρχονται πολύ-πολύ-πολύ δυσάρεστες εκπλήξεις.... Πρώτα ελέγχουμε πόσο φόρο θα πληρώσουμε φέτος και μετά .........
    Δεν τους ψηφίζουμε
    απάντηση5317
     
     
    Η νόσος Αλτσχάιμερ και άλλα τινά΄. | 29/04/2014 08:59
    Σύμφωνα με πρόσφατα επίσημα στοιχεία,οι Ελληνες που πάσχουν από τη νόσο Αλτσχάιμερ ανέρχονται σε 200000. Οπως είναι γνωστό,μόλις η νόσος μετά λίγα χρόνια φθάσει σε προχωρημένο στάδιο,ο νοσών καθίσταται πλήρως ανίκανος ,είναι κατάκοιτος,δεν επικοινωνεί με το περιβάλλον και δεν αυτοεξυπηρετείται.Είναι βέβαιον ότι οι μικροσυνταξιούχοι ασθενείς αυτής της κατηγορίας που συνοικούν με τα έχοντα κάποιο εισόδημα παιδιά τους (όπως άλλωστε και άλλων κατηγοριών μόνιμης βαρειάς αναπηρίας) δεν εμπίπτουν στους δικαιούχους λήψης του επιδόματος. Το καχύποπτο Υπουργείο υποψιάζεται σκιαμαχώντας δυνητικούς φοροφυγάδες,ακόμη κι αν δεν υπέβαλαν αίτηση για να το ζητήσουν. Εσεται σύντομα το ήμαρ των εκλογών΄.
    τραγελαφικό κυνήγι μαγισσών
    απάντηση7011
     
     
    οι κατάκοιτοι φιλοξενούμενοι-συνοικούντες | 29/04/2014 08:18
    Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις φιλοξενουμένων -εννοείται χωρίς το παραμικρό οικονομικό αντάλλαγμα-απο τα παιδιά τους μόνων στον κόσμο μικροσυνταξιούχων υπερηλίκων γηροκομουμένων ή το χειρότερο κατακοίτων μη δυναμένων να μετακινηθούν χήρων/χηρών γονέων που έκλεισαν το σπίτι τους και συνοικούν με το γιό/κόρη.Δεν δικαιούνται το επίδομα,καίτοι το έχουν απόλυτη ανάγκη,διότι δεν λαμβάνεται υπόψη το δικό τους εντός τεθέντων ορίων πενιχρό εισόδημα το οποίο πηγαίνει ολόκληρο στη θεραπαινίδα και η μικρή ακίνητη περιουσία τους, αλλά το εισόδημα του φιλοξενούντος,επονόματι του οποίου είναι το ρολόι της ΔΕΗ.Αν ήταν σε κλινική,το ΙΚΑ θα πλήρωνε απο πάνω τα νοσήλεια και τα κλίνιστρα κι επιπλέον τη σύνταξη΄.
    επιβράβευση της αποφυγής διπλού κόστους
    απάντηση595
     
     
    Στουρνάριιιιιιιιιιιι | 29/04/2014 08:00
    χαμπάρι δεν έχεις από ζωή! Χαϊβάνι!!!!!!!!!!!!!
    nemecic
    απάντηση7317
     
-