Πέμπτη 23 Οκτωβρίου 2014
 

Μειώσεις αποδοχών για μισθούς άνω των 1.800 ευρώ στην Εθνική Τράπεζα

Δημοσιοποιήθηκε το κείμενο της νέας επιχειρησιακής σύμβασης
Μειώσεις αποδοχών για μισθούς άνω των 1.800 ευρώ στην Εθνική Τράπεζα
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Την υπογραφή νέας επιχειρησιακής σύμβασης τριετούς διάρκειας με το Σύλλογο των Εργαζομένων της Εθνικής Τράπεζας (ΣΥΕΤΕ), ανακοίνωσε η διοίκηση της Εθνικής Τράπεζας.

Σύμφωνα με πληροφορίες, η νέα επιχειρησιακή σύμβαση εργασίας προβλέπει την μείωση αποδοχών για μισθολογικά κλιμάκια άνω των 1.800 ευρώ, κλιμακωτά, οι οποίες σε μέσο όρο φθάνουν το 7% περίπου.

«Με τη νέα σύμβαση επιτυγχάνεται σε μεγάλο βαθμό η μείωση του λειτουργικού κόστους [...] παράλληλα λαμβάνεται μέριμνα για την προστασία των χαμηλότερων μισθολογικών κλιμακίων και τη δίκαιη κατανομή της προσαρμογής στα υπόλοιπα», αναφέρει η ΕΤΕ.

Ειδικότερα, στην επίσημη ανακοίνωση της ΕΤΕ αναφέρεται ότι: «οι εξαιρετικά δυσμενείς οικονομικές συνθήκες στη χώρα καθώς και η ανάγκη για βελτίωση του λειτουργικού αποτελέσματος της Τράπεζας καθιστούν απαραίτητη την προσαρμογή της Τράπεζας στα νέα δεδομένα που διαμορφώνονται, με στόχο την ενίσχυσή της προκειμένου να αντιμετωπίσει τις επικρατούσες σήμερα αντίξοες συνθήκες».

«Με τη νέα σύμβαση επιτυγχάνεται σε μεγάλο βαθμό η μείωση του λειτουργικού κόστους η οποία θα συνεισφέρει σημαντικά στην επιτυχία του σχεδίου αναδιάρθρωσης της Τράπεζας, ενώ παράλληλα λαμβάνεται μέριμνα για την προστασία των χαμηλότερων μισθολογικών κλιμακίων και τη δίκαιη κατανομή της προσαρμογής στα υπόλοιπα», προστίθεται.

Διαβάστε εδώ το πλήρες κείμενο της σύμβασης καθώς και τον πίνακα με τις μειώσεις των μισθών


Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (27)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Για μισό λεπτό | 28/08/2012 08:11
    Μπορεί το αγαπητό ΒΗΜΑ να μας πει για ποιο λόγο δημοσιεύεται ολόκληρη η επιχειρησιακή σύμβαση? Για ποιο λόγο να δηλαδή να μάθει ο ντουνιάς όλος ΑΚΡΙΒΩΣ τι συμφωνήθηκε μεταξύ μιας τράπεζας και των υπαλλήλων της? ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΑΦΟΡΑ??
    Δημήτρης
    απάντηση011
     
     
    To μόνο που παράγουμε στην Ελλάδα | 28/08/2012 00:57
    Είναι δανεικά και απλήρωτους λογαριασμούς! Καιρός να νοικοκυρευτεί το πράγμα.
    Μέτρο
    απάντηση11
     
     
    Μην βιαζεστε | 26/08/2012 00:06
    Βιαζεστε εδω μεσα!!! Περιμενετε να συγχωνευθουν και θα δειτε χιλιαδες απολυσεις τραπεζουπαλληλων. Πωε νομιζετε θα προκυψουν τα ωφελη της συνεργειας? Το μονο που δεν θες να εισαι σημερα ειναι τραπεζουπαλληλος. Απο την αλλη μεχρι τωρα οι μονοι που την εχουν πληρωσει -αγρια- ειναι οι μετοχοι των τραπεζων.
    βιαστικος
    απάντηση56
     
     
    Ετσι, διαρει και βασιλευε | 25/08/2012 19:39
    Ετσι, διαρει και βασιλευε. Μας εχουν βαλει να μισουμε ο ενας κακομοιρης τον αλλο. Μαλιστα με ενορχηστρωμενο τροπο βαζουν στο στοχαστρο κατηγοριες εργαζομενων μια μια. Πρωρα τους δημοσιους υπαλληλους, μετα τις ΔΕΚΟ, μετα τους ιδιωτικους, μετα τους τραπεζικους, μετα ξανα τις ΔΕΚΟ, ξανα τους ΔΥ κ.ο.κ. Δεν το βλεπετε βρε χαιβανια οτι παμε ολοι μαζι στον πατο; Απο που βρε ιδιωτικε θα βρει ο εργοδοτης σου εσοδα για να σου δωσει μισθο οταν δυαλυονται οι μισθοι και οι συνταξεις της συντριπτικης πλειοψηφιας των εργαζομενων;
    AZ
    απάντηση103
     
     
     
    Μας κοροιδευουν. | 25/08/2012 19:24
    Μια ζημιογονος τραπεζα που σωζεται απο το πακετο διασωσης, που κανονικα επρεπε να πηγαινε σε μειωση του Ελληνικου χρεους και σε πηγες αναπτυξης, κανει μειωσεις απαραδεκτα χαμηλες εν σχεσει με τις μειωσεις που υφιστανται οι υπολοιποι Ελληνες. Γιατι μισθοι μεχρι 1800 δεν αγγιζονται ενω αλλοι Ελληνες υφιστανται μειωσεις απο το πρωτο ευρω. Ντροπη.
    ΒΚ
    απάντηση139
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΕΛΙΤ | 25/08/2012 17:39
    ΟΙ ΚΡΑΤΙΚΟΙ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΛΕΦΤΑ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΕΛΙΤ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.
    ELENH
    απάντηση185
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Αναλγησία. | 25/08/2012 16:10
    Αναρωτήθηκε κανείς πώς θα τα βγάλουν πέρα οι άνθρωποι αυτοί με δυό παιδιά στο LSE και στεγαστικό πέμπτης κατοικίας;
    Ανώνυμος
    απάντηση227
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Misery loves company | 25/08/2012 14:28
    Παιδιά, μην τραβάτε ζόρι. Ας υπάρχουν κάποιοι που παίρνουν ένα αξιοπρεπές μεροκάματο, δεν χρειάζεται να εξαθλιωθούμε όλοι. Κάπου πρέπει αυτό το γαϊτανάκι των περικοπών να σταματήσει. Δεν πρόκειται αυτά που θα κόψουν από άλλους να τα πάρετε εσείς. Keep your cool and carry on.
    Στέλεχος ΕΤΕ με παχυλό μισθό :-))
    απάντηση1515
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Απορία... | 25/08/2012 14:05
    Ένα δεν κατάλαβα: Το να εργάζεσαι σε περιβάλλον με πολλά ... φράγκα (στις Τράπεζες), γιατί σου δίνει το δικαίωμα να αμείβεσαι σχεδόν με διπλάσιες αποδοχές από τους υπόλοιπους υπαλλήλους (ιδιωτικού και δημόσιου τομέα) με τα ίδια προσόντα; (και να έχουν τα παιδιά σου ... κατασκηνώσεις δωρεάν και εσύ δάνεια άτοκα κλπ, κλπ). Το ίδιο και οι υπάλληλοι της ΔΕΗ (δωρεάν... ρεύμα κ. ά. ). Τις αμέτρητες αδικίες του Δημοσίου ποιος θα τις καταργήσει;
    πολίτης
    απάντηση197
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Δεν μπορώ να καταλάβω | 25/08/2012 11:31
    Οι τράπεζες είναι νεκρές, ζουν και αυτές από δανεικά πλέον. Που τα βρίσκουν τα λεφτά για τους υπαλλήλους τους, όταν οι υπόλοιποι τρέχουμε και δεν φτάνουμε;
    Βλάξ;
    απάντηση598
     
     
     
    ΙΣΟΝΟΜΙΑ???? | 25/08/2012 10:00
    Ενω οι εργαζομενοι στην τραπεζα Ελλαδος (τροπος του λεγειν), ΟΥΔΟΛΩΣ ΕΧΟΥΝ ΑΓΓΙΧΤΕΙ. Ρωταω λοιπον αν οι νομοι ισχυουν για ολους τους Ελληνες πολιτες!!!! Ετσι απο περιεργεια... Καλον ειναι ο κυρος εισαγγελευες να το ψαξει λιγο......Εχει ενδιαφερον....
    AZ
    απάντηση512
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Για άλλη μια φορά πρώτη στις μειώσεις η Τράπεζα Πειραιώς | 25/08/2012 07:58
    Η τράπεζα Πειραιώς για άλλη μια φορα, όπως συνηθίζει, προχώρησε απο τον περασμένο Ιανουάριο σε απαράδεκτες μειώσεις μισθών σε αυτούς που έχουν συμβάσεις εκτός οργανισμού. Οι πραγματικές μειώσεις κυμάνθηκαν περίπου στο 15%, χωρίς φυσικά να έχει εφαρμόσει κάποιο αντίστοιχο πλάνο και για τους υπόλοιπους 6.500 υπαλλήλους του ομίλου. Κατα τα αλλα χρηματοδοτείται απο το ΤΧΣ με λεφτα των ελλήνων φορολογουμένων. Οργάνωση μηδέν, σχεδιασμός μηδέν. Επίσης οι ιθύνοντες ξέρανε να πληρώσουν 1.000.000€ για να κρεμάσουν αγάλματα στην στοά Σπύρου Μηλιου στο κεντρικό κτήριο της τράπεζας. Απαράδεκτα πράγματα.
    Mr. Knobs
    απάντηση262
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Κοροιδία! | 25/08/2012 02:23
    Λυπάμαι πραγματικά, αλλά αυτό επιεικώς λέγεται Κοροιδία! Την στιγμή που ο περισσότερος κόσμος περνάει δύσκολα χρόνια, οι τραπεζικοί υπάλληλοι μειώνουν τους ήδη παχυλούς μισθούς τους κατά 7%! και επίσης θα απολαμβάνουν χαμηλά επιτόκια στα δάνειά τους (2,5%),όταν έχουν κυριολεκτικά ξεζουμίσει τη μικρή και μεσαία τάξη! Πρέπει κάποιος να επέμβει για να σταματίσει αυτό το θέατρο του παραλόγου. Γιατί όταν λέμε ότι όλοι κάνουμε θυσίες εννοούμε ΟΛΟΙ!
    Δίκαιος
    απάντηση4811
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ξεφτιλες | 25/08/2012 01:21
    οι τραπεζες χρεοκοπησαν και ζητανε λεφτα απο τους φορολογουμενους και το προσωπικο τους ακομα εχει μισθους χοντρους .κοροιδα φορολογουμενοι πληρωστε να σωθει το τραπεζικο συστημα.κοψτε πρωτα στη μεση τους μισθους ανω των 1500 και μετα να πληρωσουν και οι φορολογουμενοι.ΟΙ μισθοι στην εθνικη ειναι μιας αλλης εποχης με πλεονασματα τωρα με τοσες ζημιες ακομα τα περνουν χοντρα .Ο κοσμος εχει χασει το 30 40 του μισθου του και οι της εθνικης εχουν τις ιδιες αποδοχες η εστω μικρες μειωσεις.ξεφτιλες πολιτικοι σωσατε παλι τους δικου σας .
    ξεφτιλες
    απάντηση449
     
     
     
    Φοβερεs μειωσειs ! | 24/08/2012 22:39
    Κατα μ.ο.7% λεει ! Εντυπωσιακη μειωση ! Εδω ο μ.ο του μισθου των ΙΔ εχει πεσει κατα 40-50 % την τελευταια διετια, στην ΕΤΕ το χαβα τουs .Και να πει κανειs οτι εχουν πακτωλο κερδων σαν τραπεζα ,να πειs παει στο διαολο. ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ζημιεs εχουν ,τοσο λογω PSI,οσο και λογω επισφαλειων των (θαλασσο)δανειων που εχουν χορηγησει.Και κοβουν τουs μισθουs των υπαλληλων τουs ΜΟΝΟ κατα 7%! Εγω ξερω οτι οταν μια εταιρεια εχει ζημιεs, το πρωτο που κανει ειναι να μειωσει δραστικα το μισθολογικο κοστοs,ειτε μειωνονταs μισθουs,ειτε απολυωνταs ενα μεροs των υπαλληλων .Στην ΕΤΕ και δεν απολυουν ,και μειωνουν μισθουs ελαχιστα( μονο πανω απο τα 1800,λεs και τα 1800 ειναι λιγα,ΗΜΑΡΤΟΝ !) .Τρομερο management !!!
    Εναs μικρομετοχοs
    απάντηση5212
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Κακουχία... | 24/08/2012 22:19
    Αν και όσοι δε βλέπουν τα 1800 (έστω μικτά) ούτε με τηλεσκόπιο δεν βλέπω να συμπάσχουν και πολύ.
    George
    απάντηση358
     
-