από metereologos.gr
Πέμπτη 24 Αυγούστου 2017
 

Δύο μήνες νωρίτερα οι μειώσεις στα ειδικά μισθολόγια

Συμπληρώνεται το παζλ των 325 εκατ. ευρώ
Δύο μήνες νωρίτερα οι μειώσεις στα ειδικά μισθολόγια
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 


Σε συσκέψεις με μια μικρή τεχνική ομάδα της τρόικας που έχει παραμείνει στην Αθήνα εξετάσθηκε τη Δευτέρα ο τρόπος κάλυψης του δημοσιονομικού κενού των 325 εκατ. ευρώ που απαιτείται ως προϋπόθεση από το Eurogroup για την έγκριση του ελληνικού προγράμματος.

Σύμφωνα με δημοσιογραφικές πληροφορίες οι μειώσεις στα ειδικά μισθολόγια θα αποφασιστεί τον Ιούνιο να έρθουν δύο μήνες νωρίτερα από τον Σεπτέμβριο.

Την Τρίτη ο επικεφαλής του Συμβουλίου Οικονομικών Εμπειρογνωμόνων κ. Γ. Ζανιάς αναμένεται να παρουσιάσει στις Βρυξέλλες την τελική συμφωνία σε συνεδρίαση του Euro Working Group, δηλαδή του συμβουλίου Eurogroup σε επίπεδο εκπροσώπων των υπουργών Οικονομικών των «17».

Ο Πρωθυπουργός κ. Λ. Παπαδήμος συναντήθηκε το βράδυ της Δευτέρας με τον υπουργό Οικονομικών κ. Ευ. Βενιζέλο ώστε να οριστικοποιηθούν οι τελικές λεπτομέρειες της παρουσίασης που θα κάνει ο Υπουργός στο κρίσιμο Eurogroup της Τετάρτης.

Σύμφωνα με πληροφορίες του «Βήματος», ανάμεσα στις περικοπές που εξετάσθηκαν για την κάλυψη του «κενού» των 325 εκατ. ευρώ είναι η μείωση της μισθολογικής δαπάνης για τα ειδικά μισθολόγια του Δημοσίου (ιατροί, δικαστικοί, ένστολοι, κληρικοί, καθηγητές πανεπιστημίου) κατά 10% ως 12% και η εφαρμογή του μέτρου θα γίνει δύο μήνες νωρίτερα από τον Ιούνιο που αρχικά είχε οριστεί.

Από την επίσπευση της εφαρμογής του μέτρου για τα μισθολόγια εκτιμάται ότι θα εξοικονομηθούν περίπου 95 εκατ. ευρώ ενώ το υπόλοιπο ποσό θα προέλθει κατά πληροφορίες από επιπλέον περικοπές στις ΔΕΚΟ, στους Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης και στις καταναλωτικές δαπάνες του υπουργείου Εθνικής Αμυνας.




Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

«Κλείδωσαν» οι περικοπές για επικουρικές και κύριες συντάξεις 
 
 
σχόλια (52)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Ενιαίο: μείωση μισθών σε ΟΛΟΥΣ | 15/02/2012 23:16
    Γιατί σκοτωνόμαστε μεταξύ μας; Τη στιγμή που όλοι υποφέρουμε; Το ενιαίο σαν αρχή είναι δίκαιο, πρέπει όμως να βλέπουμε πού πάει ΑΥΤΟ το ενιαίο. Εκμεταλλευόμενοι πραγματικά προβλήματα και χρόνιες δυσλειτουργίες φέρνουν νόμους για να μας εκμηδενίσουν τους μισθούς. Εκτός αν είδατε εσείς κανενός τον μισθό να αυξάνεται με το ενιαίο. Eίμαι μέλος ΔΕΠ με διδακτορικό φυσικά, δημοσιεύσεις κ.λπ, επίκουρος καθηγητής, και παίρνω τώρα 1500 καθαρά λόγω αυξημένης προϋπηρεσίας, άλλοι επίκουροι παίρνουν 1400, οι λέκτορες παίρνουν 1200-1300. Έχω χάσει τουλάχιστον 600 ευρώ / μήνα από την αρχή της κρίσης, χώρια τα 2 δώρα. Πόσο κάτω να πάμε πια; Δεν έχω καμμιά αντίρρηση για να επεκταθεί το ενιαίο και σε μας (αμείβοντας όμως το διδακτορικό μας όχι ως απλό προσόν αλλά ως ουσιώδη ειδική γνώση άμεσα σχετιζόμενη με την εργασία μας). Το πρόβλημά μου είναι ότι το ενιαίο αυτό είναι άδικο για όλους: αντί να ανεβάσουν τον υπόλοιπο κόσμο μας ρίχνουν όλους όσο πιο κάτω γίνεται. Και επειδή κάποιοι γράφουν εξυπνάδες τους λέω ότι δουλεύω και στη διάρκεια των καταλήψεων (έρευνα, διοικητικές εργασίες, κ.λπ.). Φυσικά, αν πέσω κάτω από τα 1200 ευρώ θα ψαχτώ να φύγω στο εξωτερικό (αν μπορέσω) ή να κάνω δεύτερη δουλειά (φροντιστήρια, μεταφράσεις) με προφανή επίπτωση στη βασική μου εργασία.
    Ελελεύ
    απάντηση30
     
     
    ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΤΗ ΦΑΙΗ | 15/02/2012 11:13
    Όταν εσύ έκανες τη ζωή σου και τα "ιδιαίτερά σου", εμείς δουλεύαμε σαν τα σκυλιά στη Βιομηχανία. Έχεις σκεφτεί ότι μείωση με τη μείωση εξετάζουμε το ενδεχόμενο να ξαναγυρίσουμε στα παλιά μας πόστα (άλλωστε μπορούμε να κρατήσουμε τη θέση μας άνευ αποδοχών), με ότι αυτό συνεπάγεται για τα παιδιά σου και τα παιδιά των άλλων? Ξέρεις πόσες βιομηχανίες και Σχολές του Εξωτερικού μας βομβαρδίζουν καθημερινά με προτάσεις? Αλλά με τη λογική που έχεις τα "δικά μου δικά μου" και τα "δικά σου δικά μου" που να καταλάβεις. Ο κόπος μιας ζωής πρέπει να αμοίβεται. Εγώ έχω κάνει θυσίες τόσα χρόνια. Εσείς δεν δουλέψατε ποτέ μόνο δουλεύατε τον κόσμο με τα "ιδιαίτερα"!!!
    peter
    απάντηση114
     
     
    ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗ ΦΑΙΗ | 15/02/2012 10:56
    Πάλι λες Ανακρίβειες, 1)Ήδη έχω δύο βαρβάτες κρίσεις στην πλάτη μου, δημοσιεύσεις σε υψηλού επιπέδου διεθνή επιστημονικάπεριοδικά με κριτές (εσείς έχετε αξιολογηθεί ποτέ έστω και από τους μαθητές σας?) 2) 14 χρόνια προϋπηρεσίας, αρχιμηχανικός και τεχνικός διευθυντής επί 10 έτη (πρίν διοριστώ) 3) Και διδασκαλία Φαίη να ξέρεις είναι και η παρακο- λούθηση και καθοδήγηση σε καθημερινή βάση (μέχρι τα μεσάνυχτα) διπλωματικών και μεταπτυχιακών εργασιών υψηλού επιπέδου, όχι φαντάζομαι σαν τη δική σου αφού με οικογένεια (εγώ είμαι ανύπαντρος) ακόμα, έκανες και δεύτερο "πτυχίο" και "μεταπτυχιακό" σε μεγάλη βιομηχανία
    peter
    απάντηση102
     
     
    ΞΕΦΤΙΛΕΣ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑΙΟΙ | 15/02/2012 00:29
    ΦΑΓΩΘΕΙΤΕ ΦΑΓΩΘΕΙΤΕ ΚΑΚΟΜΟΙΡΗΔΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΕΙΝΟΣ Ο ΔΕΞΙΟΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΣΙΚΑ ΤΟΥ ΓΕΙΤΟΝΑ.ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΛΟΙ ΚΛΟΣΣΑΡ ΚΑΙ ΣΚΛΑΒΟΙ ΘΑ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΔΕΡΝΟΥΝ .Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ
    Ο ΠΕΝΗΣ ΔΕΝ ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΕ
    απάντηση47
     
     
    Γιατί 300; Γιατί 15,000; Γιατί Χ 16; | 14/02/2012 23:30
    Πόσους μισθούς εισπράττουν οι βολευτές στη Μεγάλη των Ελλήνων Βολή; 16 ή 18; Γιατί δεν κόβονται οι δικοί σας μισθοί αλλά μόνο τους δικούς μας και τις δικές μας συντάξεις ξέρετε να κόβετε; Γιατί δεν κόβετε τα τσιράκια σας και τους 16 ή 18 μισθούς τσιρακίων; Δεν ντρέπεστε καθόλου, αλλά μια και οι ξένες ειδήσεις λένε Απρίλιο οι εκλογές, εγώ σας έφτιαξα στον καθε έναν/μια και ένα αλμπουμ με τις αποφάσεις σας με την έλλειψη βούλησης, έλλειψη πράξεων, με την αλλοπρόσαλλυ συμπεριφορά, και με την αυνεθυνότητα σας! Ετσι δεν θα διστάσω να ψηφίσω ανάλογα!! Just the facts ma'am! Kαι δεν ψωνίζω από σβέρκο με τα διάφορα να "υπάρχει αυτοδυναμία" - οι πιπίλες ετελείωσαν! Οι σωτηράκηδες ετελείωσαν! Οι κ-λεφτάδες ας κλέβουν μεταξύ τους τώρα. Αει σιχτίρ Χ 300!
    Βδέλλες ε βδέλλες
    απάντηση60
     
     
    Απάντηση στον Πανεπιστημιακό | 14/02/2012 22:09
    Το μόνο που μπορώ να σου πω ότι υπάρχουν πολλές ανακρίβειες στο σχολιασμό σου. Είμαι εκπ/κός πρωτοβάθμιας εκπ/σης. 23 χρόνια υπηρεσίας με μεταπτυχιακό και δεύτερο πτυχίο.Μισθός;1240 ακριβώς το μήνα.Οπότε τα 1400 τα δικά σου είναι σαφώς περισσότερα με 10 χρόνια υπηρεσίας και με μισό χρόνο δουλειάς λόγω των καταλήψεων από τους φοιτητές.Άσε, τη ζήσαμε και την τριτοβάθμια δια μέσω και του παιδιού μου και γνωρίζω , όπως και πολλοί άλλοι. Όσο για τα αναδρομικά.Ποια αναδρομικά χριστιανέ μου; Τα 174 ευρώ που δεν τα πήραμε ακόμα εκκρεμεί στα δικαστήρια η υπόθεση και ούτε σε 10 χρόνια δε θα δικαστεί. Αλλά πώς το γράφεις ακριβώς; Θα το κινήσουμε δικαστικά και θα κερδίσουμε και θα τα επιστρέψετε πίσω.Τι λες μεγάλε; Εκμεταλλεύεσαι τη θέση σου; Σιγά. Αλλά αν και πανεπιστημιακός δεν έχεις καταλάβει -και ειλικρινά είναι κρίμα- ότι ΟΛΟΙ είμαστε σε ένα καζάνι και βράζουμε. Ο ιδιωτικός τομέας είναι τρεις χειρότερος.Ρώτα το παιδί μου που δουλεύει 14 ώρες την ημέρα -ως ασκούμενη δικηγόρος και παίρνει 550 ευρώ. Λοιπόν ας ενωθούμε επιτέλους. τα χαράτσια , η ΔΕΗ και η εφορία δεν κάνει διακρίσεις αν είσαι σε δημόσιο ή σε ιδιωτικό τομέα. Ας καταλάβουμε ότι όσοι είμαστε στο δημόσιο-και θα δούμε και μέχρι πότε-καλό θα είναι να υπάρχει ένα ενιαίο μισθολόγιο για όλους.Ανεξαιρέτως . Όλοι στο 1000 , αλλά όλοι. Και μετά έλα να μιλήσουμε!!!!!
    Φαίη
    απάντηση58
     
     
     
    ΑΠΑΙΤΩ ΣΟΒΑΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ... | 14/02/2012 19:47
    Ερωτώ ,ΚΑΘΑΡΑ ,και απαιτώ-ζητώ να μάθω με πια ΛΟΓΙΚΗ ,με πια ΗΘΙΚΗ βάση η απόφοιτος Νομικής Καθηγήτρια Μέσης Εκπαίδευσης [ που για να καλύψει το ωράριό της πηγαίνει σε 3-4 σχολεία] να παίρνει το μήνα 800 € και ο ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΗΣ ΤΗΣ που έγινε δικαστικός 4-ΠΛΆΣΙΑ. Παιδιά μια καθαρή απάντηση . ΙΔΙΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ,ΙΔΙΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ,ΙΣΗ ΑΜΟΙΒΗ. Μείωση μισθών 50% και όχι 10%, ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΠΕΙΤΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!
    ΔΙΟΝΥΣΗΣ
    απάντηση2620
    Απαντήσεις  5 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Θεία δίκη | 14/02/2012 19:23
    Σε λίγο και οι εισηγητές του μέτρου αυτού καθηγητές οικονομικών επιστημών μονοψήφιου h-index (δηλαδή, μονοψήφιου αριθμού άρθρων που έτυχαν της προσοχής των ομολόγων τους) και συνυπεύθυνοι για τη χρεοκοπία της πατρίδας ως υπουργοί είτε (γενικοί ή ειδικοί) γραμματείς (και φαρισαίοι) , θα γευτούν τέτοιους μισθούς που σχεδιάζουν για τους υπόλοιπους "συναδέλφους" των...
    Ευστάθιος Κ.
    απάντηση163
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Τις αιματοβαμένες συντάξεις των ναυτικών του ΝΑΤ κόβετε ρε πόρνες της πολιτικής | 14/02/2012 19:16
    Τις συντάξεις του ΝΑΤ αποφασίσατε να κόψετε ρε βρωμερά καθάρματα..?? Τις συντάξεις που πραγματικά είναι πληρωμένες με αίμα πάτε να κόψετε ρε γαμ... πολιτικά υποκείμενα...?? Όταν με τα λεφτά των ναυτικών κάνατε κοινωνική πολιτική και δίνατε συντάξεις σε δήθεν αντιστασιακούς, σε ποδοσφαιριστές, σε τραγουδιστές, ήταν καλά τότε που αναγκάζατε το ΝΑΤ να δίνει αναγκαστικά δάνεια στα ταμεία νομικών και δικαστικών..?? Την σύνταξη του αυτή ο κάθε ναυτικός σε ρεμάλια της πολιτικής την έχει πληρώσει με τα χρόνια της ζωής του στους ωκεανούς, χώρια στις εκατοντάδες των συναδέλφων που ποτέ δεν γύρισαν από το ταξίδι του ωκεανού.. !!Αλλά ποιός να αντισταθεί..?? Ο σαχλαμάρας και ανύπαρκτος πρόεδρος της ένωσης Πλοιάρχων ο Βλάχος, ένα κατάλοιπο της ακτοπλοίας που αν τον βάλεις σε καράβι θα τον πιάσει ζαλάδα...?? Να ξέρετε απατεώνες και εγκληματίες της πολιτικής ότι εγώ αυτά τα λεφτά που μού κόβετε και που τα έχω πληρώσει θα τα πάρω πίσω.. Θα σας κυνηγήσω έναν έναν μέχρι την δευτέρα παρουσία, κερατάδες, πόρνες της πολιτικής.. Και τα λεφτά αυτά θα σας τα πάρω.. Με όποιον τρόπο... Αυτό να το θυμάστε.. Όπως επίσης να νοιώθετε το αίμα των χαμένων ναυτικών πάνω σας και πάνω στα παιδιά σας...Καθάρματα....!!
    Χρήστος Πάτρας
    απάντηση309
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΚΟΨΤΕ ΤΙΣ ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ | 14/02/2012 18:43
    Επιτέλους κόψτε τις σαχλαμάρες σας μορφωμένοι και αμόρφωτοι φτωχοδιάβολοι του Δημοσίου. Ενιαίο μισθολόγιο για όλους τώρα.Καμμία διαφοροποίηση για κανένα. Αυτή είναι η πικρή αλλά σκληρή αλήθεια. Υ.Γ για τους πανεπιστημιακούς Με ενδιαφέρει πιο πολύ ο μισθός του δασκάλου του παιδιού μου στο δημοτικό και το γυμνάσιο που πληρώνονται με το ενιαίο παρά να πληρώνω τη δική σας απουσία από τα φοιτητικά αμφιθέατρα.Εξάλλου έχετε πάψει από καιρό να ονομάζεστε δάσκαλοι αφού επιλέξατε να σας λέμε πανεπιστημιακούς. Οσο για μεταπτυχιακά και διδακτορικά αυτά υπάρχουν πλέον και στον ιδιωτικό τομέα και ρωτήστε πόσο αξίζουν εκεί.
    m.a
    απάντηση2618
     
     
    poly klama re paidia | 14/02/2012 18:31
    ela kai sthn Ollandia na doulepsis san astynomikos,me 1400€,kai oxi se grafeio,ti misthoys nomizetai oti pairnoyme edw?kai einai kai xwra oikonomikos statherh
    Dimitris
    απάντηση226
     
     
     
    ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΑ | 14/02/2012 17:53
    Φτάσαμε στο σημείο νεοδιόριστη φιλόλογος να παίρνει 255Ε δεκαπενθημερο, και ο λιμενικός/πυροσβέστης με 10ετή υπηρεσία 1300Ε. Ο ιδιωτικός τομέας συνθλίβεται μέρα με τη μέρα, τη στιγμή που ο δικαστής παίρνει ακόμα 3000Ε και άνω. Δεν υπάρχει ενιαίο μισθολόγιο, αλλά προστασία του κομματικού στρατού των ειδικών μισθολογίων-ψηφοφόρων. Φοβάμαι πως αυτή η κατάσταση δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ. Δε νομίζω ότι υπάρχερι σωτηρία στο μπ....λο που ζούμε
    Βασίλης
    απάντηση3926
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    .............. | 14/02/2012 17:44
    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΛΑΔΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΗΣΥΧΟΥΣ, ΜΗ ΜΟΥ ΠΗΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ..........................
    HOMO LADOSIUS
    απάντηση1412
     
     
     
    ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ, Ο ΕΧΘΡΟΣ ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ | 14/02/2012 17:31
    Αγαπητοί αναγνώστες, Ανήκω στις τάξεις των νέων Αξιωματικών του Λιμενικού Σώματος προερχομένων από τη Σχολή Ναυτικών Δοκίμων. Έχω 10 χρόνια υπηρεσίας στο Σώμα (Υποπλοίαρχος στο βαθμό) και οι μηνιαίες καθαρές αποδοχές μου (βασικός μισθός πάσης φύσεως επιδόματα) ανέρχονται στα 1.200 Ευρώ. Είμαι απόφοιτος της Νομικής Σχολής του Δ.Π.Θ., έχω Master (with Distinction) στο Ευρωπαϊκό Δίκαιο από Αγγλικό Πανεπιστήμιο και φυσικά έχω αποφοιτήσει από τη Σχολή Ναυτικών Δοκίμων. Τέλος, έχω δίπλωμα Proficiency στην Αγγλική Γλώσσα. Αρκετοί συνάδελφοί μου αντίστοιχης προϋπηρεσίας και αναλόγων προσόντων, εργάζονται σκληρά- και μακράν πέραν του 8ώρου- στα Θάλαμο Επιχειρήσεων του (πρώην) ΥΕΝ, στις διάφορες Λιμενικές Αρχές, στα πλωτά και εναέρια μέσα του Λιμενικού Σώματος, στην παραμεθόριο, σώζοντας πολλές φορές ανθρώπινες ζωές, και παρέχοντας πολύτιμες υπηρεσίες στην ελληνική ναυτιλία. Οι άνθρωποι αυτοί αμοίβονται-αδίκως κατά τη γνώμη μου- ομοίως με 1.200.ευρώ μηνιαίως. Υπάρχουν όμως στο Λιμενικό Σώμα και στρατιές ολόκληρες ανικάνων, αγράμματων και τεμπέληδων, οι οποίοι αμοίβονται επίσης με 1.200 ευρώ. Αν μάλιστα έχουν και πολλά χρόνια υπηρεσίας, μπορεί να αμοίβονται και με ακόμα περισσότερα χρήματα. Στο Λιμενικό Σώμα, το Πτυχίο Νομικής ΔΕΝ αμοίβεται. Ούτε το μεταπτυχιακό δίπλωμα. Ούτε το Proficiency. Όλοι 1.200. ΟΛΟΙ. Στο Λιμενικό Σώμα δεν μετράται, δεν αποτιμάται, και φυσικά δεν αμοίβεται η ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑ. Όλοι 1.200. Φρόντισαν γι αυτό διάφοροι τεμπέληδες του Σώματος και κυρίως το πελατειακό σύστημα που τους διόρισε. Καμμιά μείωση μισθού δεν θα απαιτείτο αν με κάποιο-μαγικό- τρόπο αμοιβόταν ο καθένας σύμφωνα με την προσφορά του, την ευθύνη που φέρει, και τα τυπικά προσόντα του. Δυστυχώς, όσο καμμία από αυτές τις παραμέτρους δεν λαμβάνεται υπόψη για τον μισθό των υπηρετούντων στο Λ.Σ., τόσο οι οριζόντιες περικοπές του τύπου "20% απ' όλους" θα αδικούν τους φιλότιμους και θα πριμοδοτούν τους ανίκανους. Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.
    GPar
    απάντηση666
    Απαντήσεις  6 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΠΡΟΣ ΤΗ ΦΑΙΗ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΑΙΗ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΥΠΟΥΡΓΟ | 14/02/2012 16:58
    Έχω αναλύσει και σε άλλα σχόλια τη μισθολογική μου κατάσταση. Εν ολίγοις ο καθαρός μου μισθός είναι 1400 ΕΥΡΩ και ανάμεσα στα άλλα Νταβατζηλίκια πληρώνω κάθε μήνα το Μ.Τ.Π.Υ. (Δημόσιοι Υπάλληλοι Διαφόρων Κατηγοριών, Υπάλληλοι Βουλής, Εφοριακοί, Τελωνειακοί κ.λ.π.) παρ'όλο που είμαι απκλειστικά ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ, και άκουσον άκουσον , δεν μπορώ να πάρω δάνειο ή διευκόλυνση όπως οι λοιποί δημόσιοι υπάλληλοι από το ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ Η ΔΑΝΕΙΩΝ ή το ΙΔΙΟ ΤΟ Μ.Τ.Π.Υ, και επιπλέον αυτό που θα πάρω αργότερα (εάν το πάρω) θα είναι πολύ μικρότερο των παρακρατήσεων!!! Δια ταύτα 1)Δεν θα αναλωθώ ξανά σε άλλα σχόλια 2) Θα προσφύγουμε με άλλους συναδέλφους στη Δικαιοσύνη για τα αναδρομικά τα οποία εσείς οι υπόλοιποι έχετε πάρει κατά καιρούς 3) Να μην πληρώνουμε προς εσάς τους υπολοίπους τα Νταβατζηλίκια κ.λ.π., 4) Να ξέρετε ότι την υπόθεση έχει ήδη αναλάβει πολύ μεγάλο δικηγορικό γραφείο και έχουμε πιθανότητες να διαλύσουμε το σύμπαν, και να σας γυρευόυνε και τα αναδρομικά σας πίσω, και εμείς να ενσωματωθούμε στο ΕΝΙΑΙΟ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΟ με καλλίτερες αμοιβές. Αίσχος σας πια.
    peter/ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΣ ΤΩΝ 1400 ΕΥΡΩ
    απάντηση2021
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    H oικονομία να αρχίσει από τη Βουλή! | 14/02/2012 15:23
    Κόβονται γενικά και ειδικά μισθολόγια, συντάξεις, κατώτατοι μισθοί. Ας πούμε ότι πρέπει να κάνουμε υπομονή για να σωθούμε. Αλλά η προσπάθεια δεν πρέπει να αρχίσει από την ίδια τη Βουλή; Το Σύνταγμα στο άρθρο 51 παρ. 1 επιτρέπει Βουλή 200 βουλευτών, αριθμός που είναι υπερεπαρκής για χώρα με το μέγεθος της Ελλάδας. Σκεφτείτε τί οικονομία πετυχαίνουμε με τη μείωση του αριθμού των βουλευτών κατά 100 (μισθοί, επιμίσθια, οδοιπορικά, κινητά, συντάξεις, ασφάλιση, ειδικοί συνεργάτες, σύμβουλοι, υπάλληλοι Βουλής, γραμματείς, φαρισαίοι κλπ κλπ). Και, βέβαια, δε χρειάζονται 300 νοματαίοι για το (πενιχρό) έργο που παράγεται, όταν μάλιστα στις συνεδριάσεις δεν πατάει συνήθως ούτε το 30-40% των βουλευτών. Οικονομία λοιπόν πρώτα από τη Βουλή!
    Theo
    απάντηση742
     
     
    ΕΩΣ ΠΟΤΕ ? | 14/02/2012 15:10
    ΕΜΠΡΟΣ ΣΤΑ ΦΟΒΕΡΑ ΠΟΣΑ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΠΗΚΑΜΕ ΥΠΟΘΗΚΗ, ΤΑ 325 ΕΚΑΤΟΜΜΎΡΙΑ ΦΑΝΤΑΖΟΥΝ ... ΧΑΡΤΖΙΛΙΚΑΚΙ. ΓΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΣΑ ΜΙΛΟΥΜΕ ? ΣΙΓΑ ΤΟ ΠΟΣΟ.. 1 ΜΗΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ , ΥΠΟΥΡΓΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ. ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ , ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΔΟΣΗ ΤΗΣ ΥΠΕΡΔΟΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΑΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ Η ΦΙΛΗ ΜΑΣ Η ΤΡΟΙΚΑ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΠΑΛΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΠΑΛΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ Κ.Ο.Κ. ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ?
    χρυσαυγή
    απάντηση386
     
     
     
    Δύο μήνες νωρίτερα οι μειώσεις στα ειδικά μισθολόγια | 14/02/2012 14:26
    Ε δεν πειράζει να μειωθούν και οι δικοί τους οι μισθοί. Στο δημόσιο όσοι μπήκαν στο ενιαίο μισθολόγιο τα έχουν δει όλα. Στον ιδιωτικό τομέα το ίδιο. Αυτοί τι είναι; Παιδιά ανώτερου Θεού; Και να ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες ΔΕΚΟ και οι υπάλληλοι της Τράπεζας Ελλάδας που παίρνουν 300.000 ευρώ εφάπαξ , μισθό τεράστιο με άτοκα δάνεια , με τέλεια υγειονομική περίθαλψη , με κατασκηνώσεις και παιδικούς σταθμούς για τα παιδιά τους και ταξιδάκια για τα παιδιά τους στο εξωτερικό με τα πάντα πληρωμένα. Όσα παίρνει ένας κλητήρας εκεί μέσα , παίρνουν 6 άτομα στον ιδιωτικό τομέα και 5 δημόσιοι υπάλληλοι.Νισάφι πια!!!
    Φαίη
    απάντηση6233
    Απαντήσεις  4 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μείωση στη Βουλή | 14/02/2012 12:34
    Κατάργηση της βουλευτικής σύνταξης. Μείωση της βουλευτικής αποζημίωσης στα 1500 ευρώ. Πόσα εκατομμύρια θα κερδίσουμε από όλα αυτά;
    Ανώνυμος / η
    απάντηση722
     
-