Σάββατο 1 Νοεμβρίου 2014
 
 

Πώς θα υπολογιστεί ο νέος φόρος στα ακίνητα

Διευκρινίσεις από το υπουργείο Οικονομικών
Πώς θα υπολογιστεί ο νέος φόρος στα ακίνητα
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 


Στα τετραγωνικά μέτρα που έχει στη διάθεσή της η ΔΕΗ και όχι στα στοιχεία του Ε9 θα βασιστεί ο υπολογισμός της νέας έκτακτης εισφοράς που θα επιβαρύνει  εκατομμύρια ιδιοκτήτες ακινήτων. Σύμφωνα με ανώτερο παράγοντα του υπουργείου Οικονομικών, ο φόρος θα επιβαρύνει αποκλειστικά  τους ιδιοκτήτες και όχι τους ενοικιαστές και μάλιστα αυτό θα προβλέπεται ρητά στη διάταξη που θα κατατεθεί άμεσα στη Βουλή για την εφαρμογή της νέας αυτής φορολογίας.

Ακόμη, στο υπουργείο Οικονομικών έχουν καταλήξει ότι θα φορολογηθούν μόνο τα ακίνητα που εμφανίζονται στα αρχεία της ΔΕΗ ως ηλεκτροδοτούμενα, ενώ θα ληφθεί υπόψη και η παλαιότητα όπως ακριβώς συμβαίνει και στο ΤΑΠ. Έτσι, όσο πιο παλαιό είναι το ακίνητο τόσο χαμηλότερος φόρος θα προκύψει.

Ωστόσο ακόμη δεν έχει ληφθεί οριστική απόφαση για το αν τελικά θα επιβαρυνθούν με την έκτακτη εισφορά και οι ιδιοκτήτες καταστημάτων, γραφείων και άλλων επαγγελματικών χώρων. Από την εν λόγω εισφορά αναμένεται να εξαιρεθούν τα ακίνητα της εκκλησίας που δεν εκμισθώνονται καθώς και εκείνα που βρίσκονται στην ιδιοκτησία φιλανθρωπικών ιδρυμάτων, αθλητικών σωματείων κτλ.

Σε ό,τι αφορά τα εκτός σχεδίου ακίνητα, ο υπολογισμός του νέου φόρου θα βασιστεί στα τετραγωνικά του ακινήτου καθώς και στους κατά περίπτωση «εκτός ζώνης συντελεστές» που καθορίζουν οι Δήμοι ώστε η επιβάρυνση να μην ξεπεράσει τα 10 ευρώ ανά τετραγωνικό μέτρο, όπως έχει δηλώσει ο υπουργός Οικονομικών κ. Ευ. Βενιζέλος.

Μικρότερη επιβάρυνση θα προκύψει για τους συνδρομητές της ΔΕΗ που έχουν ενταχθεί σε ένα από τα δύο κοινωνικά τιμολόγια (άνεργοι, πολύ χαμηλά εισοδήματα, άτομα με ειδικές ανάγκες). Σε αυτούς ανάλογα την τιμή ζώνης η επιβάρυνση ανά τετραγωνικό μέτρο θα ξεκινά από 50 λεπτά.

Είναι προφανές ότι η διαδικασία που πρόκειται να ακολουθήσει το υπουργείο Οικονομικών θα επιφέρει μεγαλύτερες επιβαρύνσεις σε όσους έχουν νεόδμητα ακίνητα και βρίσκονται σε περιοχές με υψηλή τιμή ζώνης. Η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων αναζητά την τελική μαθηματική φόρμουλα ώστε να λαμβάνονται υπόψη ο συντελεστής παλαιότητας, η τιμή ζώνης, η κατά περίπτωση έκπτωση και φυσικά τα τετραγωνικά του ακινήτου ώστε  να προκύψει το τελικό ποσό επιβάρυνσης



Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ηλ. Μόσιαλος: «Δεν αφορά τους ενοικιαστές το τέλος για τα ακίνητα» 
Διετής έκτακτος φόρος ακινήτων μέσω του λογαριασμού της ΔΕΗ 
Εκτακτος φόρος στα ακίνητα μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ 
Πώς φθάσαμε στην έκτακτη εισφορά για τα ακίνητα 
Πώς θα γίνει ο υπολογισμός του νέου έκτακτου φόρου 
ΠΟΜΙΔΑ: Εξωφρενικό το νέο τέλος στα ακίνητα  
 
 
σχόλια (33)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ακίνητα λατρείας | 12/10/2011 22:45
    Νομίζει ο υπερμπάκας βενιζέλος ότι θα τον γλυτούσουν οι εμετικές κορώνες άνθιμου? Στους τόπους λατρείας που έχει γεμίσει κάθε γωνιά της χώρας με παραγκομάγαζα γίνεται αφαίμαξη του αγαθού κοσμάκι από τους άπληστους ρασοφόρους νεκρούς και ζωντανούς. Κρίμα στο χοντρό.
    midi
    απάντηση00
     
     
    αδικίες στις τιμές ζώνης | 21/09/2011 10:18
    σε χωριά του Δήμου Αμαρίου πρώην Κουρητών ορεινά με πολύ μικρό πληθυσμό ηλικιωμένων και ελάχιστα έως καθόλου εισοδήματα ) έχει καθορισθεί μεγαλύτερη τιμή ζώνης700 € ενώ σε χωρια του Νομού Ηρακλείου΄πλούσια σε εισοδήματα και με μεγάλο πληθυσμό νέων 600€ και 650€
    παντελακη αννα
    απάντηση00
     
     
    εκτακτος φόρος ακινήτων | 13/09/2011 23:42
    Γιατι να εξαιρεθούν τα ακίνητα της εκκλησίας που δεν μισθώνονται ? Θα υπάρξει αντίστοιχη ρύθμιση και γαι τους πολίτες?
    ΕΥΜΟΡΦΙΑ
    απάντηση20
     
     
    Kι ο ΑΚΗΣ ΜΑΣ; | 13/09/2011 18:28
    Πόσα τετραγωνικά το παλατάκι του στην Ακρόπολη; Σε τι κλίμακα θα τον βάλετε, μια και είναι δικό σας παιδί, και μια και ξέρει και πολλά! Αν τον βάλετε στην υψηλή κλίμακα θα αρχίσει να ξερνάει! Δε συμφέρει! Καλύτερα στην χαμηλότατη κλίμακα ως να είναι καλύβα στα Λιόσια! Ετσι κάτι παρόμοιο με την παραγραφή που του κάνατε.
    ΜΙΑΟΥΛΗΣ
    απάντηση20
     
     
    Πώς θα υπολογιστεί ο νεος νόμος; | 13/09/2011 16:15
    Μα στο χοντρό γόνατο του Μπένυ! Όπως όλοι οι νόμοι πριν και όπως όλοι οι νόμοι οι επόμενοι! Ξυπνάν ένα πρωί και λένε βρε γιατί δεν βάζουμε ένα φόρο στο κάθε πέταγμα Ελληνικής μύγας; Ο Ταρτούφος δίπλα λεει Μα τι σοφός που είσαι άρχοντα μου! Φέρνουν μαξιλαράκι και πένα στο πλαδαρό μπουτάκι και αρχίζει το γράψιμο των νόμων! Μετά πολύ ευχαριστημένοι με τον άχρηστο εαυτό τους τρώνε δυο ομελέτες, πέντε γιαούρτια, οχτώ σαντουιτς, τρια παντεσπάνια και ξαπλώνουν να χωνέψουν και να κατεβάσουν κι άλλες ιδέες για φόρους - ας πούμε το κλ_σιμο στα αρχ¨__δια! Να ένας ΑΞΙΟΣ ΦΟΡΟΣ που ακόμα παει ανεκμετάλλευτος! Μπένυ προχώρα, άρπα και τη χώρα.
    rovespiere
    απάντηση330
     
     
    Μπένυ, ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ή... | 13/09/2011 16:05
    Ή εκεί δεν σε βολεύει; Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ έχει τεράστια περιουσία και τεράστια έσοδα! Εμείς γιατί ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ 235.000.000 μόνο φέτος για μισθοδοσία; Εμείς γιατί πληρώνουμε τα σπασμένα τα δικά σας που δεν ξέρετε πού πάνε τα τέσσερα ενώ η Εκκλησία μένει στην απέξω; ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ; ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ; ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ - ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ εκει είναι η θέση σας.
    anagnwstis
    απάντηση1212
     
     
    Ο θίασος του Γιώργου μας βγάζει από το ευρώ | 13/09/2011 14:51
    Η συντεχνία των ανίκανων μας παίρνει στο λαιμό της. Ο θίασος της πτώχευσης παίζει τις τελευταίες πράξεις του έργου. Οι θεατές απαιτούν να κατέβει άμεσα το κακόγουστο θέαμα που παρακολουθούν και να πάρουν πίσω τα λεφτά τους. Ο κ. Παπανδρέου και η κυβέρνησή του θα περάσουν στην Ιστορία ως ένα από τα πλέον ανίκανα κυβερνητικά σχήματα που ανέλαβαν τις τύχες του τόπου... Μέχρι χτες οι Ευρωπαίοι το ψιθύριζαν στα αυτιά μας υπό την μορφή απειλής: «Αν δεν κάνετε τα δέοντα θα βγείτε από την Ευρώπη». Σήμερα το λένε ανοικτά και προετοιμάζονται για μία Ευρώπη δίχως τους Έλληνες. Ο κυβερνητικός θίασος του κ. Παπανδρέου μας σπρώχνει ολοταχώς έξω από την ζώνη του ευρώ. Ένας θίασος ανίκανων και αναποτελεσματικών ανθρώπων, ανεπάγγελτων στην πλειοψηφία τους, οδηγεί την χώρα στην καταστροφή. Εδώ και δύο χρόνια όλοι τους λένε ότι το βασικό πρόβλημα της ελληνικής οικονομίας είναι τα έξοδα του δημόσιου τομέα και η φοροδιαφυγή. Δεν έχουν κάνει το παραμικρό, ούτε για το ένα ούτε για το άλλο. Δεν θέλουν να κάνουν κάτι για να διορθώσουν τα κακώς κείμενα. Δεν προσπάθησαν καν να σώσουν την χώρα από το «ατύχημα». Συμπεριφέρονται λες και το επιδιώκουν... Δεν πιστεύουμε πλέον ότι ο κ. Παπανδρέου και οι συνεργάτες του έχουν να προσφέρουν κάτι. Δεν τους εμπιστευόμαστε, όπως δεν τους εμπιστεύεται κάποιος αυτή την στιγμή σε ολόκληρη της Ευρώπη. Το κλίμα που επικρατεί στο εξωτερικό για την Ελλάδα είναι κακό. Μιλάνε ανοικτά για την χρεοκοπία. Πιο καθαρά δεν θα μπορούσαν να το πουν. Είναι σαφές ότι μόνο με ένα θαύμα θα μπορούσαμε να σωθούμε και δεν πιστεύουμε στα θαύματα. Ούτε και στα ατυχήματα. Η χρεοκοπία μιας χώρας δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ατύχημα και δεν μπορεί να μείνει ατιμώρητη... Πηγή:www.capital.gr
    Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους...
    απάντηση120
     
     
    For Benny... | 13/09/2011 14:04
    3 ασπράδια το πρωί, 2 κουταλιές ελαιόλαδο το μεσημέρι και 1 κιλό μπρόκολο το βράδυ…
    Έτσι θα έχεις και γράμμωση...
    απάντηση1140
     
     
    Έρχεται το ΕΙΔΙΚΟ ΤΕΛΟΣ της κυβέρνησης | 13/09/2011 13:50
    Αμήν και πότε. Να το δω κι αυτό και τι άλλο στη ζωή μου.............. Από τη συνέντευξη Τύπου Αντιπροέδρου της Κυβέρνησης και Υπουργού Οικονομικών κ. Ευάγγελου Βενιζέλου, στις 23 Ιουνίου 2011........Σε σχέση με τα ακίνητα, η εκτίμησή μας είναι ότι μετά τη μείωση του ορίου της αντικειμενικής αξίας σε ατομική βάση από τις 400 στις 200 χιλιάδες, για την υπαγωγή στο φόρο ακίνητης περιουσίας δε χρειάζεται να γίνει άλλη παρέμβαση και κυρίως δε χρειάζεται να γίνει άλλη παρέμβαση μέσα στο λογαριασμό της ΔΕΗ. Δεν είναι οι λογαριασμοί της ΔΕΗ ο μοχλός για να εισπράττεις τέλη ή φόρους και ιδίως φόρους, διότι το ηλεκτρικό ρεύμα είναι ένα κοινωνικό αγαθό θεμελιώδες και δεν μπορείς να συνδέεις την εκπλήρωση άλλων υποχρεώσεων, πέραν των δημοτικών εν πάση περιπτώσει των συνδεδεμένων απόλυτα με τον τόπο κατοικίας ή εγκατάστασης, με τους μηχανισμούς αυτούς οι οποίοι έχουν άλλο σκοπό και γιατί εν πάση περιπτώσει πρέπει να αναζητήσουμε κίνητρα για την οικοδομή και γιατί είναι ήδη πολύ επιβαρυμένο το ακίνητο..................http://www.evenizelos.gr/el/press-interviews/2164-pressconf .........................(Ο Μπέννυ μας έχει στο μυαλό και στην ψυχή του). ΡΟΜΠΕΣ ΞΕΚΟΥΜΠΩΤΕΣ- ΞΕΦΤΙΛΕΣ.
    Μακάρι
    απάντηση660
     
     
    ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΥΠΟΓΕΙΑ ΓΚΑΡΑΖ,ΛΕΒΗΤΟΣΤΑΣΙΑ,ΑΠΟΘΗΚΕς ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΒΟΗΘΤΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ Η ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑς | 13/09/2011 13:10
    ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΠΙΒΑΡΥΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ ΜΟΝΑΔΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΓΕΙΑ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΓΚΑΡΑΖ,ΑΠΟΘΗΚΕς ,ΛΕΒΗΤΟΣΤΑΣΙΑ ,ΜΗΧΑΝΟΣΤΑΣΙΑ ΠΟΥ ΕΝΩ Η ΔΕΗ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΟΣΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΙ ΧΩΡΟΙ, ΣΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΥ ΤΑΠ ΤΑ ΣΥΝΑΘΡΟΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΤΟ ΤΑΠ Η ΤΗΝ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΤΑΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ ΕΠΙ ΔΟΜΗΜΕΝΗΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΙ ΧΡΗΣΗ ΑΥΤΗΣ.ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΠΑΡΞΕΙ ΚΛΙΜΑΚΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΓΙΑ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ
    ΝΙΚΟΣ ΜΑΓΓΟΣ
    απάντηση460
     
     
    ακινησία φόρων | 12/09/2011 19:39
    για το πως θα υπολογιστεί η νέα ακινησία φόρων είπαν τίποτα?
    ανωνυμος
    απάντηση22
     
     
     
    ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΧΑΡΑΤΣΙ | 12/09/2011 18:25
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΛΙΟ ΚΥΡΙΟΙ ΒΑΓΓΕΛΑΚΗ, ΓΙΩΡΓΑΚΗ,ΑΝΤΩΝΑΚΗ ΚΑΙ ΚΩΣΤΑΚΗ, ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΛΙΟ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΔΙΨΑΣΟΥΜΕ.ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΣΕ ΣΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΥΣ ΣΩΤΗΡΕΣ. ΠΑΡΤΕ ΠΙΣΩ ΤΑ ΚΛΕΜΜΕΝΑ ΠΑΡΤΕ ΠΙΣΩ ΟΣΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΔΟΘΗΚΑΝ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ, ΠΑΡΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΜΑΣ. ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΣΩΘΟΥΜΕ. ΧΑΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΧΑΜΕΝΟΙ. ΔΟΚΙΜΑΖΟΥΜΕ? Α ΝΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΜΕ ΟΣΑ ΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ, ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ ΠΩΣ ΜΟΛΙΣ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΞΕΛΑΣΠΩΣΩ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ. ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ. ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΕΡΧΕΤΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    androniki
    απάντηση102
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΟΙ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ | 12/09/2011 17:58
    Οι δανειολήπτες που με το ζόρι καταφέρνουν και πληρώνουν τα δάνειά τους που έχουν οικογένειες με παιδιά και ο ένας είναι άνεργος θα πληρώσουν κι αυτό το χαράτσι για ένα ακίνητο που αύριο μπορεί να ανήκει στην τράπεζα αν χάσουν κι αυτοί τη δουλειά τους? Εχουμε μειώσεις στους μισθούς,έκτακτη εισφορά που δε μπορούμε να πληρώσουμε και τώρα κι αυτό. Τι χειρότερο σε μια χρεωκοπία?
    xara
    απάντηση282
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Γελοίοι είστε! | 12/09/2011 17:16
    Μπένυ! Γελοίοι είστε! Τα κάνατε τάτσι μήτσι κότσι με την Εκκλησία και ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ 235.000.000 εκατομμύρια στον προυπολογισμό για φέτος μόνον και τώρα την εξαιρείτε κι από το ΝΕΟ ΦΟΡΟ ΑΚΙΝΗΤΩΝ; Γιατί είναι η πτωχή ορφανή με τη φασολάδα; ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΕΧΕΙ, ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑ (ΔΕΣ ΣΤΗ ΜΑΥΡΗ) έσοδα, τόσο ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ που την πουλάει κι όλας - ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΣΤΗ ΝΔ την Εκκλησία, από πού σας κρατάει; Γιατί δεν νομίζω να φοβάστε ότι θα πάτε στην Κόλαση! ΓΙΑΤΙ δεν φορολογείτε τους ΤΟΛΗΔΕΣ; τους ΑΚΗΔΕΣ; τους ΜΑΝΤΕΛΗΔΕΣ; τους ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗΔΕΣ; τους ΑΓΓΕΛΟΥ, ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΔΕΣ, ΠΑΠΟΥΤΣΗΔΕΣ, ΒΟΛΕΥΤΕΣ και οι 300 ΤΣΕΠΑΤΟΙ, γαιτί δεν ΚΟΒΕΤΑΙ ΤΙΣ ΜΙΖΕΣ! Εκτός βέβαια κι αν παίρνετε μίζες σε κάθε συμφωνία που υπογραφεται με την ΤΡΟΙΚΑ! Κι εχει μείνει απ΄εξω η ΝΔ και αφρίζει! Γιατί δεν ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΑΠΟ αυτούς τους τσεπώνουν 2 και 3 συντάξεις!! Γιατί δεν φορολογείτε όσους κυκλοφορούν με ΜΕΡΣΕΝΤΕ ΚΑΙ SUV και BMW και AUDI - Γιατι δεν φορολογείτε τα σκάφη; ΤΙΣ ΔΕΚΟ ακόμα κοιμάστε; Ή εκεί είναι τα δικά σας παιδάκια και θα σας δαγκώσουν; Γιατί δεν κόβετε από 300 ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ το πολύ σε 100 ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ; Γιατί δεν κόβετε τα αυτοκίνητα που κυκλοφορουν οι 300 ΑΧΡΗΣΤΟΙ; Και τα επιδόματα τους; Και τις μίζες τους για κάθε υποφραγή; 235.000.000 εκατομμύρια στον προυπολογισμό για μισθοδοσία της Εκκλησίας!!! Ενώ εμείς βουλιάζουμε! Να λοιπόν λίγοι από τους λόγους που είστε ΓΕΛΟΙΟΙ!
    rovespiere
    απάντηση781
     
     
    ο νέος φόρος | 12/09/2011 17:10
    Παπανδρέου Σαφώς Παραληρητική Παπανδρέου αποτελεσματικά δήλωσε: «Είμαι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσo ότι πρόκειται να αυξήθει ο ηλεκτρικος λογαριασμος σας ώστε να μπορούμε να ξεμπλέξουμε γαλλικές και γερμανικές τράπεζες."
    Ανώνυμος / η
    απάντηση715
     
     
    ektakti isfora | 12/09/2011 17:09
    Thelo na xero aftoi i toso akrivopliromenoi symvuloi ti kanun? I ine telios anikanoi, i den tus rotisane kan, ara tsampa tus plironume. O kosmos den tha apofygi na plirosi avti tin "ektakti isfora", giati alios tha tus kopsun to revma. Omos den tha echun ala lefta meta na plirosun ola ta ala.Ti? Tus alus tosus forus ke tis ypothikes ke ala dania. To apotelesma? Ochi monon oti to kratos telika tha echi ligotero isodima apo prin, ala tha anangasti na stirixi ke tis trapezes, i opies poly syntoma tha katarevsun. Giati oi dikoi mas politikoi avton ton logariasmo den ine is thesin na ton kanun, eno exo ton echun kani idi ap oti fenete. Anti epitelus na kathisun kato ke na epexergastun systimatika ena schedio me oles tis epiptosis ke ofeli, ftiachnun kathe mera sto gonato etsi kati gia ...pos to lene theathine=gia ton entyposiasmo! Dystychos avti tin fora den tha liturgisi, o kosmos omos ti sas ftei pu isaste adais ke prochirologi?
    bludicka
    απάντηση36
     
     
    Τέλη, τέλη τέλη... | 12/09/2011 16:38
    Δηλαδή με το νέο επιρόσθετο τέλος- "χαράτσι"- θα αλλάξουν και οι προσμετρήσεις στα δημοτικά τέλη, τον ΦΠΑ και την "βλακώδη" εισφορά για την κρατική τηλεόραση; Στο άθροισμα του λογαριασμού είναι το "παιχνίδι". Ή όχι;
    Αθροίζων
    απάντηση111
     
     
    κενά ακίνητα | 12/09/2011 16:27
    Νομίζω ότι πρέπει να διευκρινιστεί αν η επιβολή αυτού του φόρου αφορά κενά καταστήματα στα οποία έχει διακοπεί η ηλεκτροδότηση και επομένως προσωρινά δεν λαμβάνουν λογαριασμό ΔΕΗ. Εκτιμώ ότι χρειάζεται η εξαίρεση των κενών ακινήτων διότι αν και μπορεί η αντικειμενική τους αξία να είναι μεγάλη και να υπάγονται σε ΦΜΑΠ, εντούτοις μη αποφέροντας εισόδημα, οι ιδιοκτήτες τους υφίστανται δυσβάσταχτα οικονομικά βάρη αφού υπάρχει αδυναμία όχι μόνο της ενοικίασης τους ( ακόμη και με πολύ χαμηλό ενοίκιο) αλλά και της πώλησής τους.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση1029
     
     
     
    Δίκαιο μέτρο | 12/09/2011 16:26
    Είναι το καλύτερο δυνατό μέτρο που θα μπορούσαν να βρουν για να μαζέψουν τα χρήματα που λείπουν και έπρεπε να είχε εφαρμοστεί αρκετά νωρίτερα πριν κοπούν μισθοί και συντάξεις. Οι ιδιοκτήτες ακινήτων που δεν μπορούν να πληρώσουν ας τα πουλήσουν και να πάνε να νοικιάσουν ή να μείνουν στα δυτικά προάστια και στον πειραιά. Με αυτόν τον τρόπο θα πέσουν και λίγο οι υπέρογκες τιμές - φούσκες των καλών περιοχών που τόσα χρόνια στηρίχθηκαν στην παραοικονομία.Είναι προτιμότερο να πληρώσει αυτός που έχει ακίνητη περιουσία παρά αυτός που εργάζεται και του κόβουν τον μισθό ενώ μπορεί να μην έχει σπίτι να μείνει. Όσοι φωνάζουν στα κανάλια κατά του μέτρου είναι οι μεγαλοιδιοκτήτες.
    μη ακινητούχος μισθωτός
    απάντηση13765
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
-