Ο Παναθηναϊκός πήρε αγχωτική νίκη με 89-83 επί του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ και έκανε το 1-0 στη σειρά της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ στην Α1 Ανδρών. Οι «πράσινοι» θα υποδεχθούν και πάλι τους θεσσαλονικείς στο ΟΑΚΑ την προσεχή Πέμπτη, πριν η σειρά μεταφερθεί στην Πυλαία. Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 32 πόντους, που είναι και η κορυφαία του εμφάνιση με την «πράσινη» φανέλα, και 10 ριμπάουντ. Ωστόσο, η εμπειρία του Αντώνη Φώτση στο κρίσιμο τελευταίο λεπτό, ήταν αυτή που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Φραγκίσκου Αλβέρτη, που πήρε κάτω από τη… βάση στα αμυντικά της καθήκοντα (δέχθηκε 83 πόντους στην έδρα της).

Καταλυτικός και ο Δημήτρης Διαμαντίδης με 17 πόντους, ο οποίος χρειάστηκε και πάλι να αγωνιστεί για 34 λεπτά! Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Γιώργος Μπόγρης με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο «δικέφαλος του Βορρά» είχε μία πεντάδα με διψήφιο αριθμό πόντων (Πέιν 13, Κούπερ 15, Χαραλαμπίδης 14, Τσαϊρέλης 14, Μπόγρης 16).

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αιφνιδιάσει με το… καλημέρα τον Παναθηναϊκό, χάρη στις τρίποντες «βόμβες» του πρώτου δεκαλέπτου (4/6), και εκμεταλλευόμενος την «πράσινη» αδιαφορία στην άμυνα πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Οι Θεσσαλονικείς έτρεξαν στους αιφνιδιασμούς, είχαν έφεση στη δημιουργία (7 ασίστ) και μόλις 1 λάθος, ενώ με τον Τσαϊρέλη να ευστοχεί σε δύο διαδοχικά τρίποντα δόθηκε το έναυσμα για ένα επιμέρους σκορ 10-2 με το οποίο από το εις βάρος τους 4-2 βρέθηκαν στο 4′ στο +6 (6-12). Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Μπόγρης μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και ο ΠΑΟΚ εκτόξευσε τη διαφορά στο +12 (16-28 στο 9′), για να μπει στη δεύτερη περίοδο διατηρώντας τη διψήφια διαφορά (31-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να έχει σε εξαιρετική ημέρα τον Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος σημείωσε 14 πόντους σε αυτό διάστημα, αλλα δεν υπήρχαν οι απαραίτητες βοήθειες στον Έλληνα σέντερ, με αποτέλεσμα οι «πράσινοι», που δέχθηκαν 49 πόντους μέχρι το ημίχρονο, να παραμείνουν σε θέση «κυνηγού». Μάλιστα τα διαδοχικά λάθη στην επίθεση από Κάρι και Ράιτ ανάγκασαν τον Αλβέρτη να επαναφέρει στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου τον Διαμαντίδη, με τον αρχηγό του Παναθηναϊκού να πετυχαίνει επτά γρήγορους πόντους και να μαζεύει στην εκπνοή τη διαφορά στους -4 πόντους (45-49).

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός έδειξε σημάδια αφύπνισης στα πρώτα 6 λεπτά, όταν και ολοκλήρωσε επιμέρους σκορ 16-7 και προηγήθηκε 61-56, αλλά η αδυναμία στο τελείωμα των φάσεων έκανε την επανεμφάνισή της. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να είναι άστοχοι (μέτρησαν στο γ’ δεκ. 0/1β., 7/11διπ., 2/7τριπ.), τη στιγμή που Κούπερ και Μπόγρης συνεργάστηκαν άψογα και με σερί 8-0 έβαλαν τον ΠΑΟΚ και πάλι σε θέση οδηγού (61-64 στο 29′). Η είσοδος πάντως του Μαυροκεφαλίδη έδωσε λύσεις και ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 65-66 με τη λήξη της περιόδου.

Μάχη «σώμα με σώμα» έγινε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει το 81-81 στο 39′. Σε εκείνο το σημείο, πάντως, μίλησε η εμπειρία του Αντώνη Φώτση και το λανθασμένο φάουλ του εξαιρετικού απόψε Ντι Τζέι Κούπερ. Ο Αμερικανός του ΠΑΟΚ υπέπεσε σε φάουλ πάνω στον Έλληνα φόργουορντ, ο οποίος ευστόχησε, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε και τη βολή, γράφοντας το 83-81. Ο Φώτσης ήταν ο πρωταγωνιστής και στην επόμενη επίθεση και μετά από ασίστ του Διαμαντίδη έδωσε αέρα 4 πόντων στα περίπου 40» πριν από τη λήξη. Ακολούθησε νέο σερί του Μαυροκεφαλίδη (4-0) και ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη με 89-83.

Τα δεκάλεπτα: 21-31, 45-49, 65-66, 89-83.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Μάνος, Μητσόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φραγκίσκος Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι, Φώτσης 9 (1), Ούκιτς 7 (1), Λάσμε 6, Μαυροκεφαλίδης 32 (10ρ.), Διαμαντίδης 17 (2), Γκιστ 10 (2), Παππάς, Ματσιούλις 8 (2), Ράιτ.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Πέιν 13, Κούπερ 15 (1), Χαραλαμπίδης 14 (1), Τσόχλας 2, Τσαϊρέλης 14 (2), Δέδας, Μαργαρίτης 3, Καλλές, Μπόγρης 16, Κασελάκης 6 (2).

ΟΣΦΠ – Πανιώνιος: 78 – 43

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Ολυμπιακός την πρεμιέρα του στην ημιτελική φάση των πλέι οφ στην Α1 Ανδρών με τον Πανιώνιο.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν 78-43 τους «κυανέρυθρους» στο ΣΕΦ, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα, έκαναν το 1-0 στη σειρά και την Πέμπτη στο ίδιο γήπεδο στοχεύουν στο 2-0, προκειμένου να διεκδικήσουν στον τρίτο αγώνα στη Νέα Σμύρνη την πρόκριση τους στους τελικούς χωρίς απώλειες.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Μάρντι Κόλινς με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (3/5δ., 3/4τρ., 1/2β.), ενώ από τον Πανιώνιο ξεχώρισε ο «συνήθης-ύποπτος», Ερικ ΜακΚόλουμ με 14 πόντους.

Χωρίς να πατήσει γκάζι ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική άμυνα ζώνης, κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο, και την αστοχία των «κυανέρυθρων» (6/12β., 7/23διπ., 3/9τριπ.) μέχρι το ημίχρονο. Την ίδια στιγμή οι «ερυθρόλευκοι» με μία περιφέρεια… φωτιά εκτόξευσαν τη διαφορά στους +13 πόντους (30-17 στο 14′), με τους Πέτγουεϊ (2), Περπέρογλου (1), Παπαπέτρου (1) και Κόλινς (2) να εκτελούν από τα 6.75.

Μάλιστα, ο Αμερικανός γκαρντ ήταν αυτό που εκτέλεσε στην εκπνοή του ημιχρόνου στο δεύτερο του τρίποντο σε ισάριθμες προσπάθειες, γράφοντας το 43-29, το οποίο όμως δεν ήταν η μέγιστη διαφορά, καθώς στο 17′ είχε φτάσει και τους +15 (35-20). Ο Ολυμπιακός εξαργύρωσε σε αυτό το διάστημα την υπεροχή του στα ριμπάουντ (23 έναντι 15), τους αιφνιδιασμούς (3/3 και την έφεση του στη δημιουργία (13 ασίστ έναντι μόλις 4 του Πανιωνίου).

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός έδωσε ρεσιτάλ σε άμυνα και επίθεση και η σεμνή τελετή έλαβε γρήγορα τέλος… Οι «ερυθρόλευκοι» περιόρισαν στους 6 πόντους τον Πανιώνιο σε αυτό το διάστημα και «βομβαρδίζοντας» από περιφέρεια και κοντά στο καλάθι εκτόξευσαν τη διαφορά στους +25 πόντους (60-35), με τον Ντάνστον να μοιράζει διαδοχικά μπλοκ και να φτάνει τα 4.

Τυπικής διαδικασίας ο… επίλογος του αγώνα με τον Πανιώνιο να έχει συμβιβαστεί με την ήττα και να περιμένει το σφύριγμα της λήξης.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 43-29, 60-35, 78-43

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκόντας, Γκούμας, Μαγκλογιάννης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9 (2), Σερμαντίνι 5, Ντάνστον 3, Σπανούλης 9 (1), Περπέρογλου 8 (1), Παπαπέτρου 3 (1), Σλούκας 7 (1), Κόλινς 16 (3), Σίμονς, Λοτζέσκι 11 (2), Πρίντεζης 7, Μάντζαρης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 14 (2), Ντούβνιακ 3 (1), Κάρτερ, Μίλμπουρν 6, Αθανασούλας, Μπατής, Σκορδίλης, Λάνγκφορντ 10 (1), Μίτσελ, Σίμτσακ 6, Κυρίτσης 4, Σαλούστρος.