Η ψυχραιμία του Κώστα Σλούκα στην εκπνοή (2/2 στις βολές) έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό με 67-65 επί της Αναντολού Εφές μέσα στην Κωνσταντινούπολη για την 4η αγωνιστική της φάσης των «16» της Ευρωλίγκα και βλέπει πλέον πρόκριση τα προημιτελικά. Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετωπίζει στις 22 Φεβρουαρίου στη Μόσχα το φαβορί για την πρώτη θέση, ΤΣΣΚΑ, όμως η πρόκριση ουσιαστικά θα κριθεί στο ΣΕΦ κόντρα στη Γαλατάσαραϊ την 6η και τελευταία αγωνιστική του Top 16.

Ο Ολυμπιακός αν και προηγήθηκε με +9, 51-60, 3 λεπτά πριν τη λήξη, η Εφές ισοφάρισε 65-65, με τρίποντο του Βούγιατσιτς στα 17». Ο ίδιος υπέπεσε σε φάουλ στον Σλούκα στα 10». Στην τελευταία επίθεση της Εφές, ο πρώτος σκόρερ της τουρκικής ομάδας Όλιβερ Λαφαγιέτ (22π.) αστόχησε έξω από τα 6.75 (είχε 4/5 τρίποντα μέχρι τότε), ο Τάρενς Κίνσεϊ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ευτυχώς για τον Ολυμπιακό αστόχησε σε προσπάθεια 2 πόντων.

«Μαγικό» δίδυμο, οι Κώστας Παπανικολάου και Γιώργος Πρίντεζης (πέτυχαν από 16 πόντους) για τον Ολυμπιακό. Ο Κροάτης διεθνής Στάνκο Μπάρατς πρόσθεσε 16 πόντους για την Αναντολού Εφές που ουσιαστικά αποχαιρετά τα όνειρα για πρόκριση και παρουσία στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης που φέτος φιλοξενείται στην πόλη της, την Κωνσταντινούπολη. Πλέον ο Ολυμπιακός μετρά 2 νίκες – 2 ήττες, πίσω από την αήττητη -με έναν αγώνα λιγότερο- ΤΣΣΚΑ Μόσχας (3-0), ενώ η Εφές συμβιβάστηκε με την 3η ήττα της.

Ανώτερος από την Εφές αποδείχτηκε στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός. Υπεροχή που βασίστηκε στα 7 αμυντικά ριμπάουντ έναντι 3 για την τουρκική ομάδα, αλλά και στο γεγονός πως οι Τούρκοι τα… έσπαγαν έξω από τα 6.75 με 0/6 στο 1ο δεκάλεπτο. Ο Κώστας Παπανικολάου πέτυχε 5 πόντους σ’ αυτό το διάστημα δίνοντας προβάδισμα, 6-9, στους «ερυθρόλευκους» που ξέφυγαν και με +8, 8-16, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, 9-16, με μία βολή του Ντούσκο Σαβάνοβιτς. Παρά το τρίποντο του Λαφαγιέτ, 12-18, οι παίκτες του Ίβκοβιτς πέρασαν μπροστά με +10, 12-22, με λέι απ του Πρίντεζη. Όμως, ο Λαφαγιέτ «ξαναχτύπησε» έξω από τη γραμμή του τριπόντου ολοκληρώνοντας σερί 5-0 της Εφές, 17-22.

Γκετσεβίτσιους και Λο απάντησαν με τρίποντα, 19-28, αλλά ο Μπάρατς αποδείχτηκε… πονοκέφαλος για την ελληνική ομάδα. Ο Κροάτης διεθνής σέντερ πέτυχε 10 πόντους στη 2η περίοδο και μετά το 21-30 από τον Λο, η Εφές απάντησε με επιμέρους σκορ 7-2, μειώνοντας στους 4, 28-32.

Τα πολλά λάθη από τους παίκτες του Ολυμπιακού είχαν δώσει την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μειώσουν, αλλά το θετικό για την ομάδα του Πειραιά ήταν πως και οι Τούρκοι συναγωνίζονταν τον αντίπαλό τους σ’ αυτόν τον τομέα. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακό στο +5, 32-37.

Στο +9 ο Ολυμπιακός, 32-41, με 4 πόντους του Κώστα Παπανικολάου στο 23ο λεπτό. Τέσσερις σερί πόντους πέτυχε και ο Λαφαγιέτ και η Εφες ήταν απειλητική μία ακόμη φορά, 36-41. Μετά από δίποντο του Σπανούλη, ο Λαφαγιέτ αύξησε σε 7 τους προσωπικούς πόντους του στην 3η περίοδο (17 συνολικά μέχρι εκείνη τη στιγμή), 39-43. Ο Σπανούλης «ξεκόλλησε» τον Ολυμπιακό, με ένα μεγάλο σουτ, σ’ ένα δεκάλεπτο που οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, όπως αποδεικνύουν οι 11 πόντοι που πέτυχε ο Ολυμπιακός σ’ αυτό το διάστημα και οι 10 των παικτών του Ουφούκ Σάριτσα.

Ο Μπάρατς που είχε «σιωπήσει» σ’ αυτό το διάστημα, μείωσε, 41-45 και κερδίζοντας φάουλ από τον Χάινς «έγραψε» το 42-45 με 1/2 βολές. στα 28». «Μαχαιριά στην καρδιά» των φιλάθλων της Αναντολού Εφές το τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη και ο Ολυμπιακός θα έμπαινε από το +6, 42-48, στην κρίσιμη τελευταία περίοδο. Ο Τσενκ Ακιόλ πέτυχε τους 5 πρώτους πόντους των γηπεδούχων, 47-48. Ο Γιώργος Πρίντεζης «μίλησε» την κρίσιμη στιγμή απαντώντας με 4 δικούς του πόντους, 47-52. Οι Τούρκοι ακολουθούσαν στο σκορ, με τους παίκτες του Ίβκοβιτς να δείχνουν σοβαρότητα και τους Παπανικολάου, Πρίντεζη εκπληκτικό δίδυμο, 51-60 με τρίποντο του τελευταίου στο 37ο λεπτό. Με βολές του Χάινς διαμορφώθηκε το 52-63. Ο Ολυμπιακός βιάστηκε, όμως να… πανηγυρίσει.

Η Εφές δεν είχε καταθέσει τα όπλα, πλησίασε 60-65 με τρίποντο του Λαφαγιέτ και εναπομείναντα χρόνο 1 λεπτό. Ο Αμερικανός γκαρντ των γηπεδούχων μείωσε 62-65 με λέι απ στα 51». Ο Σάσα Βούγιατσιτς σήκωσε από τις θέσεις τους τους φιλάθλους της Εφές στις κερκίδες, 65-65, στα 17» με τρίποντο. Όμως, ο Κώστας Σλούκας ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή του φάουλ και μετά από εκείνο το αξέχαστο τρίποντο, επί της Γαλατασαράι πριν δύο εβδομάδες απέδειξε στον Ίβκοβιτς πως μπορεί να γίνεται δέκτης της μπάλας όταν αυτή… καίει!

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 32-37, 42-48, 65-67.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Ουφούκ Σάριτσα): Κίνσεϊ 4, Τουντσερί, Ακιόλ 6 (1), Μπατίστα 2, Βούγιατσιτς 8 (2), Σαβάνοβιτς 7, Γκιουλέρ, Λαφαγιέτ 22 (4), Μπάρατς 16

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Χάινς 5, Άντιτς 4, Σπανούλης 8, Ντόρσεϊ 8, Γκετσεβίτσιους 3 (1), Πρίντεζης 16 (2), Παπανικολάου 16 (1), Μάντζαρης, Σλούκας 2, Λο 5 (1)