Σάββατο 2 Αυγούστου 2014
 

Υμνοι Χρυσής Αυγής για τον εγκληματία πολέμου Ρούντολφ Ες

Η προκήρυξη που μοίρασε στην Αθήνα την επομένη της αυτοκτονίας του τον Αύγουστο του 1987
Υμνοι Χρυσής Αυγής για τον εγκληματία πολέμου Ρούντολφ Ες
Η προκήρυξη της Χρυσής Αυγής με την οποία γέμισε το κέντρο της Αθήνας την επομένη της αυτοκτονίας του Ες τον Αύγουστο του 1987
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 


Ο υπαρχηγός του Χίτλερ και φανατικός εθνικοσοσιαλιστής Ρούντολφ Ες αυτοκτόνησε μετά από 46 χρόνια κράτησης στις 17 Αυγούστου 1987, καθώς είχε καταδικαστεί στη δίκη της Νυρεμβέργης όπου είχε προσαχθεί ως εγκληματίας πολέμου σε ισόβια για συνωμοσία κατά της παγκόσμιας ειρήνης και σχεδιασμό, έναρξη και διεξαγωγή επιθετικού πολέμου.

Την επόμενη ημέρα της αυτοκτονίας του Ες, στις 18 Αυγούστου 1987, η Χρυσή Αυγή γεμίζει το κέντρο της Αθήνας με προκηρύξεις, όπως αυτή της φωτογραφίας, υμνώντας τη μνήμη του.

O Ρούντολφ Ες ήταν κουμπάρος και αναπληρωτής του Χίτλερ, μέλος του υπουργικού συμβουλίου της Γερμανίας και είχε το δικαίωμα να φορά τη στολή των SS.

Συνέβαλλε στην οργάνωση της καταδίωξης των Εβραίων και φρόντισε στην κατειλημμένη Πολωνία να πραγματοποιηθεί ο μέγιστος σε βαθμό πιθανός χωρισμός μεταξύ Γερμανών και Πολωνών υποστηρίζοντας και εφαρμόζοντας τους ρατσιστικούς νόμους.

Στις 10 Μαΐου1941 ο Ες πετά με αεροπλάνο στη Σκοτία, όπου θέλει να συναντήσει τον ηγέτη (έτσι τουλάχιστον πιστεύει) του βρετανικού ειρηνικού κινήματος, τον Δούκα του Χάμιλτον, με σκοπό να σταματήσει ο πόλεμος μεταξύ της Γερμανίας και του Ηνωμένου Βασιλείου και να μπορέσει η Γερμανία να στραφεί κατά της Σοβιετικής Ένωσης, αφού αυτός είναι ο τελικός σκοπός του Εθνικοσοσιαλισμού.

Ο πόλεμος αυτός μεταξύ των δύο συγκεκριμένων χωρών σημαίνει για τον Ες την "αυτοκτονία της λευκής φυλής" . Δεν πετυχαίνει, όμως, και συλλαμβάνεται, αφού οι Άγγλοι δεν έχουν καμία διάθεση να διαπραγματευτούν με τους εθνικοσοσιαλιστές.

Αμέσως μετά την δίκη της Νυρεμβέργης οδηγείται στη Συμμαχική Φυλακή Εγκληματιών Πολέμου στο Βερολίνο- Σπαντάου, όπου 41 χρόνια αργότερα στις 17 Αυγούστου 1987 αυτοκτονεί

Στον χώρο των νεοναζιστών ο Ες αποτελεί είδωλο και μάρτυρα, επειδή σε όλη του τη ζωή, στα 46 χρόνια της κράτησης, παρέμεινε πιστός και φανατικός εθνικοσοσιαλιστής.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΚΚΕ: Δουλεμπόριο στα «γραφεία εύρεσης εργασίας» της Χρυσής Αυγής 
 
 
σχόλια (317)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Η αγνη Χ.Α ΤΟΥ 1987 | 13/05/2013 08:05
    τι να την κανουν την προβοκατσια για ενα πολιτικο μορφωμα του 0,05% ρε νεο-χρυσαυγιτες? Ανιδεοι, ακομη δεν ξερετε τι ψηφισατε. Η προβοκατσια είναι αρρηκτα συνδεδεμενη με την αντιδραστικη ακροδεξια.Για ποσα αραγε που κατηγορουνται οι...γνωστοι-αγνωστοι ειναι προιον προβοκατσιας...Η Χ.Α παντως τοτε ηταν πιο αγνη, πιο αληθινη...δεν κρυβοταν πισω απο πολιτικες-ψηφοθηρικες κωλοτουμπες
    ΠΟΙΑ ΒΆΡΚΙΖΑ;;
    απάντηση21
     
     
    ναζισμος και καπιταλισμος | 26/11/2012 15:14
    ειναι γνωστο οτι το κεφαλαιο (ναι το κεφαλαιο) χρηματοδοτει και συντηρει τα νεο(ναζιστικα) μορφωματα ....οσον αφορα τον Σταλινικο (κομμουνισμο) ..υπαρχει ......και αλλος κομμουνισμος στο μυαλο και στην καρδια μας (οι ουτοπιες εχουν γινει κ πρεπει να γινονται πραξη) που δεν μπορει δεν επιτρεπετε να κανει τα ιδια λαθη με τον υπαρκτο σοσιαλισμο
    ανθρωπος πανω απολλα
    απάντηση22
     
     
    ΜΑΙΑΝΔΡΟΣ - SS | 07/10/2012 13:38
    ΟΥΤΕ ΔΕΞΙΑ, ΟΥΤΕ ΑΡΙΣΤΕΡΑ. ΕΘΝΙΚΟΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ 卐NAZI = Nationalsozialismus=Εθνικοσοσιαλισμός 卐 Ο Χίτλερ μας έδειξε το δρόμο, ο λαός τον αγαπούσε - τον ήθελε. Αφήστε τα βιβλία ιστοριας που γράφουν ότι να ναι. Είμασταν εκατοντάδες, γίναμε Χιλιάδες..Συντομα θα σας τσακίσουμε όλους. 卐 ΑΙΜΑ ΤΙΜΗ - ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ 卐
    ΜΑΙΑΝΔΡΟΣ - SS
    απάντηση325
     
     
    卐 卐 Χρυσή Αυγή 卐 卐 | 05/10/2012 16:00
    O ΧΙΤΛΕΡ δεν έχει κριθει ιστορικά. όχι αντικειμενικά. Υπήρξε σπουδαία προσωπικοτιτα. το αμφισβιτεις βλακακο ψευτοέλληνα? μάθε τη σημασία του χίτλερ για εμας και το κόμμα μας και ξαναέλα αιμα τιμη - χρυση αυγη.
    Χρυσή Αυγή
    απάντηση420
     
     
    τουρκοσποριτες νεοναζι | 05/10/2012 10:39
    χαχαχαχαχαχαχαχααχα.μονο στην ελλαδα συμβαινει αυτο.να το παιζουν αρια φυλη αυτοι που με δυσκολια τους ξεχωριζεις απο λαθρομεταναστη Πακιστανο χαχααχαχαχαχχαχαχαχχαχχαχαχαχχαχααχαχαχχχ
    Deutscher
    απάντηση1411
     
     
    ΕΡΩΤΗΣΗ | 04/10/2012 23:44
    Εντάξει, πες να δεχτώ ότι αυτό είναι προβοκάτσια. Τι νόημα έχει και πόσο διαφορετικό είναι στην ουσία, όταν στα συνθήματα σας μιλάτε για αίμα... Το θέατρο του παραλόγου.
    maria
    απάντηση94
     
     
     
    @ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ | 04/10/2012 15:54
    ΛΑΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΘΗΜΑ.......Α ΡΕ ΑΝΑΡΧΟΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΟΥΚΟΥΛΟ$ΥΡΙΖΑΙΟΙ ,ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΠΡΟΒΟΚΑΤΣΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΣΤΗΣΕΤΕ.
    Χ.Α
    απάντηση1015
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ | 04/10/2012 14:14
    ΕΛΛΑΣ ΣΤΡΑΤΟΣ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΣ ΑΙΜΑ - ΤΙΜΗ 卐 ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ 卐
    madoudis
    απάντηση423
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    @ Ετσι....!!!!.Ετσι...!!! | 03/10/2012 18:17
    ΠΟΙΑ ΧΡΥΣΗ ΣΦΑΓΗ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ?....ΕΔΩ ΟΙ ΚΛΕΠΤΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΣΦΑΞΕΙ ΗΔΗ, ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΑΊ΄ΔΑΚΙΑ,ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ,ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΣΕ ΑΦΟΔΕΥΣΟΥΝ.........ΠΟΙΑ ΣΦΑΓΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΕΣ???????????????
    Ανώνυμος / η
    απάντηση1212
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Συμφωνώ απολύτως με τον σχολιαστή "Μη πλανώμενο"... | 03/10/2012 10:35
    Ο σχολιαστής 'Μη Πλανώμενος" έγραψε: "Πλανάσαι... | 30/09/2012 14:55 Ο σχολιαστής "GDG" έγραψε: "Το 10% είναι το 1/10 | 29/09/2012 20:31 Όσο κι αν φωνάζει για να φιμώσει τα υπόλοιπα 9/10. Δηλαδή εννέα εκατομμύρια νοματαίους. Μυαλό έχετε, βάλτε το να δουλέψει. GDG" Από τα εννέα εκατομμύρια νοματαίους, (όπως γράφεις), έχεις διερωτηθεί πόσα εκατομμύρια συμπαθούν και αποδέχονται τη Χρυσή Αυγή;;; Έχεις διερωτηθεί πόσα εκατομμύρια δεν συμπαθούν και δεν αποδέχονται τη Χρυσή Αυγή, αλλά είναι πανέτοιμα να σκύψουν το κεφάλι;;; Λογικό συμπέρασμα, πλανάσαι πλάνην οικτράν... Δεν συμπαθώ τη Χρυσή Αυγή. Εάν όμως αποκτήσει την εξουσία, (με όποιο τρόπο), θα σκύψω το κεφάλι.
    Πρόθυμος να σκύψω το κεφάλι
    απάντηση92
     
     
    Έτσι...!!! Έτσι...!!! | 01/10/2012 00:52
    Έτσι!!! Έτσι!!! Να τα μαθαίνει αυτά ο κόσμος μήπως και ξυπνήσει κανένα βόδι από το 8% που ψήφισε χρυσή σφαγή.. εμ με συγχωρείτει χρυσή αυγή.
    maria
    απάντηση2220
     
     
    Πλανάσαι... | 30/09/2012 14:55
    Ο σχολιαστής "GDG" έγραψε: "Το 10% είναι το 1/10 | 29/09/2012 20:31 Όσο κι αν φωνάζει για να φιμώσει τα υπόλοιπα 9/10. Δηλαδή εννέα εκατομμύρια νοματαίους. Μυαλό έχετε, βάλτε το να δουλέψει. GDG" Από τα εννέα εκατομμύρια νοματαίους, (όπως γράφεις), έχεις διερωτηθεί πόσα εκατομμύρια συμπαθούν και αποδέχονται τη Χρυσή Αυγή;;; Έχεις διερωτηθεί πόσα εκατομμύρια δεν συμπαθούν και δεν αποδέχονται τη Χρυσή Αυγή, αλλά είναι πανέτοιμα να σκύψουν το κεφάλι;;; Λογικπο συμπέρασμα, πλανάσαι πλάνην οικτράν...
    Μη πλανώμενος
    απάντηση111
     
     
    Ο κ. Δαυΐδογλου | 30/09/2012 03:49
    Όταν "με το καλό" μας έλθει ο κ. Νταβούτογλου ή Δαυΐδογλου (υιός του Δαυΐδ, Τουρκιστί) για καφέ, θα συναντηθεί με τον κ. CIPRA;
    Ελληνισμός προσήλυτος στο σκότος
    απάντηση209
     
     
    Το 10% είναι το 1/10 | 29/09/2012 20:31
    Όσο κι αν φωνάζει για να φιμώσει τα υπόλοιπα 9/10. Δηλαδή εννέα εκατομμύρια νοματαίους. Μυαλό έχετε, βάλτε το να δουλέψει.
    GDG
    απάντηση710
     
     
    ...ελεύθερο βήμα..... | 29/09/2012 15:40
    Μήπως θα έπρεπε να δημοσιεύσετε κάποια φύλα της σοβαρής εφημερίδας σας κατα τη διάρκεια της γερμανικής κατοχής όπου τότε ο τίτλος σας ήταν ΕΛ ΕΥΘΕΡΟ ΒΉΜΑ;σα δε ντρέπεστε....σας έχουν πάρει χαμπάρι και οι πέτρες....
    Ianos
    απάντηση292
     
     
     
    X.A=NAZI | 29/09/2012 14:10
    TO KAKO EINAI OTI OTAN BLEPW FASISTA GINOME EGW PIO FASISTAS APO AYTWN.GOYSTARW ARNHTIKES KRISEIS APO TOYS XRYSAYGHTES. EXEI KANEI DOYLIA O GEMPELS.ESEIS PRODOTES TWN PAPOYDWN MAS GOYSTARETAI TWN ROYNTOLF ES. OYST APO EDW OYRAKOTANKOI!
    TO GERAKI
    απάντηση1027
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Τυχαίο ? | 29/09/2012 12:43
    http://tinypic.com/r/auczg8/6
    Αφισοσυλλέκτης
    απάντηση87
     
     
    Τυχαία | 29/09/2012 12:12
    http://tinypic.com/r/auczg8/6
    Συλλέκτης αφισών
    απάντηση107
     
     
     
    Ποιός κέρδισε τη διαδικτυακή μάχη του άρθρου αυτού;;; | 29/09/2012 09:03
    Σας γνωρίζω ότι σειρά υπηρεσιών και προσώπων μελετούν τα σχόλια των άρθρων, τις θετικές και αρνητικές κρίσεις των σχολιαστών επί των άρθρων και συνάγουν τα σχετικά πολιτικά συμπεράσματα. Για το συγκεκριμένο άρθρο, τη διαδικτυακή μάχη κέρδισε κατά κράτος η Χρυσή Αυγή. Μερικά ενδεικτικά στοιχεία. Το καλύτερο ποιοτικά σχόλιο, (από τα 263 που αναρτήθηκαν), δηλαδή το "Συγκινήθηκα αρθρογράφε", του σχολιαστή 'Συλλέκτης αφισσών", αναρτήθηκε δύο φορές και συγκέντρωσε συνολικά 399 θετικές και αρνητικές κρίσεις των σχολιαστών, (δηλαδή τον μέγιστο αριθμό κρίσεων). Τονίζεται ότι ο αριθμός των θετικών και αρνητικών κρίσεων θεωρείται απλά ενδεικτικός, (διότι είναι πολύ εύκολο να αλλοιωθεί ηλεκτρονικά).
    Ενασχολούμενος με την επικοινωνία
    απάντηση167
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-