από metereologos.gr
Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2017
 

Γ. Φλωρίδης: Η χώρα είναι στα ζάρια

Για την επόμενη ημέρα των εκλογών και την τακτική του ΣΥΡΙΖΑ μιλάει στο ΒΗΜΑ FM ο πρώην υπουργός του ΠαΣοΚ
Γ. Φλωρίδης: Η χώρα είναι στα ζάρια
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 


Για την επόμενη μέρα των εκλογών και την τακτική του ΣΥΡΙΖΑ μίλησε στο ΒΗΜΑ FM ο πρώην βουλευτής και υπουργός του ΠαΣοΚ κ. Γ. Φλωρίδης
Ο Γ.Φλωρίδης στον ΒΗΜΑ 99,5

«Παρατηρώ δύο συμπεριφορές, δύο πολιτικές τάσεις οι οποίες καθορίζουν το σκηνικό. Από την μια πλευρά προσπαθώ να καταλάβω γιατί οι δυνάμεις που ομνύουν στην ανάγκη να μείνει η χώρα στην Ευρωπαϊκή Ένωση, δεν συγκροτούν κυβέρνηση. Κι εννοώ τις δυνάμεις του ΠΑΣΟΚ, της Νέας Δημοκρατίας και της ΔΗΜ. ΑΡ. Ακούω διάφορα προσχήματα, διάφορες λεκτικές κατασκευές και η χώρα είναι στα ζάρια. Τη στιγμή που είναι, κυριολεκτικά, στο χείλος του γκρεμού. Όταν δεν υπάρχει χρόνος για τίποτε πια.

Από την άλλη μεριά παρατηρώ μια, δήθεν, ευρωπαϊκή δύναμη στη πραγματικότητα να θέλει να οδηγήσει την Ελλάδα έξω από την Ευρώπη, ενώ εμφανίζεται ως ευρωπαϊκή δύναμη. Και το πρόβλημα για μένα είναι ξέρετε, η έκπληξη είναι ότι, οι άλλες δυνάμεις, κυρίως, το ΠΑΣΟΚ, θεωρεί ότι ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ευρωπαϊκή δύναμη. Δηλαδή ότι είναι κόμμα το οποίο πιστεύει ότι θέλει να μείνουμε στην Ευρώπη.

Εάν κ Τσίπρας καταστεί η εκπροσώπηση της χώρας και πει ότι θέλει να κάνει αυτά που λέει (να καταγγείλει το μνημόνιο και να μην επιστρέψει τα χρήματα) ως χώρα, δεν υπάρχει Ευρώπη για να δεχτεί τέτοια χώρα. Καμία Ευρώπη στο κόσμο δεν υπάρχει τέτοια Ευρώπη ούτε καν στα πιο τρελά όνειρα του κ Τσίπρα δεν υπάρχει να την ανεχτεί.

Από τη μια πλευρά οι λεγόμενες ευρωπαϊκές δυνάμεις, ενώ έχουν κοινοβουλευτική πλειοψηφία δεν συγκροτούν κυβέρνηση. Δηλαδή δεν αναλαμβάνουν τελικά τις ευθύνες τους να συγκροτήσουν κυβέρνηση και προσπαθούν να σώσουν τα κόμματά τους κι όχι τη χώρα.

Κι από την άλλη μεριά έχουμε το ΣΥΡΙΖΑ ο οποίος εκπροσωπεί όλη την παρακμή της χώρας, όλο τον παρασιτισμό της χώρας, όλα τα χαρακτηριστικά της Ελλάδας που την οδήγησαν ίσα με δω, δηλαδή τον κρατισμό, τον παρασιτισμό, τον κρατικό συνδικαλισμό, την υπερχρέωση. Όλες αυτές οι δυνάμεις είναι κρυμμένες εκεί μέσα κάτω από την ομπρέλα του ΣΥΡΙΖΑ.

Ο ΣΥΡΙΖΑ προβάλλοντας το κομμάτι εκείνο του μνημονίου το οποίο θίγει βάναυσα – είναι αλήθεια αυτό - τον κόσμο της εργασίας στην πραγματικότητα υπερασπίζει και κρύβει το άλλο μεγάλο κομμάτι της σύμβασης που θέλει την αλλαγή του κράτους
».


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (42)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    αυτοκαταστροφη | 12/05/2012 12:14
    Πρεπει να δουμε απο αρχης, γιατι ολοι οι τεμπεληδες και οι τελειωμενοι του κοσμου τουτου, βρισκουν κταφυγιο στην αριστερα.Αυτο το δηθεν κομμα εχει τοσες διαφορετικες αποψεις που ουτε περιπτερο δεν διοικει.
    ss
    απάντηση33
     
     
    μίλησε ο διανοούμενος | 12/05/2012 11:59
    Όταν έριχνες τον ΓΑΠ, δε σκέφτηκες προφήτη μου τι θα γινόταν; Εσείς μας ρίξατε στα ζάρια. Μας αφήσατε στο έλεος του Σαμαρά και του Τσίπρα και του Καμμένου και της ΧΑ. Άχρηστοι!
    Ανώνυμος / η
    απάντηση21
     
     
    Έχει απόλυτο δίκαιο | 12/05/2012 08:43
    Ο κ, Γιώργος Φλωρίδης έχει απόλυτο δίκαιο. Η διακυβέρνηση της χώρας, αποτελεί την καυτή πατάτα, που ο ένας "μνημονιακός" την πετάει στον άλλο. Από την άλλη πλευρά, ο κ. Τσίπρας, εμφανίζεται μεν ως "ευρωπαϊστής", αλλά οδηγεί τη χώρα, με μαθηματική ακρίβεια, εκτός Ευρώπης. Ποιος Ελληνας δεν θα συμφωνούσε με τις εξαγγελίες και τις υποσχέσεις του, αν άκουγε, με ισχυρά επιχειρήματα και όχι με ευχολόγια, ισοδύναμα μέτρα, που θα έβγαζαν τη χώρα από τη λάσπη; Και ακόμη, πιστεύει ο κ. Τσίπρας ότι οι άλλοι Ευρωπαίοι -κυβερνήσεις και λαοί- θα δέχονταν μία χώρα, που αρνείται να τηρήσει τις νωπές ακόμη υπογραφές της, συντηρώντας αυτό το παρασητικό κράτος, με έναν δημόσιο τομέα που ρουφά κάθε ικμάδα μας ; Δεν το νομίζω. Ο κ. Φλωρίδης, λοιπόν, έχει απόλυτο δίκαιο, και για τους μεν και για τον δε. Υπάρχει λίγος χρόνος ακόμη...
    Δημήτρης Χατζηπαρασκευάς
    απάντηση11
     
     
    Aυτονόητα κάποια πράγματα... | 12/05/2012 02:10
    Χίλια συγνώμη σας..... εύχομαι, αλλά ε, μη μου πείτε ΩΩΩΩΩΩ!!! Εσείς!!! Μέγιστοι Κατήγοροι των "πασοκικών λαμογιών" (που είσαι "αντιμπατσόκε", "Μ Μαυρίλιε". και "κολητέ μου"?), ότι αυτά εξαφανιστηκαν ως δια μαγείας? Είπαμε, μην υποτιμάτε και τόσο τους εαυτούς σας και τους βάζετε να ισχυρίζονται τη μπαρούφα που μιλάει ακόμα για λαμόγια του ΠΑΣΟΚ, (του 12%!)! Τα λαμόγια εχουν βρεί την τεράστια ομπρέλα του ΣΥΡΙΖΑ, μια ομπρέλα που μπάζει από παντού, και που θέλει να πάρει από κάτω της και τη χώρα ολόκληρη, -αλλοίμονό της!!!
    Ph.J
    απάντηση22
     
     
    ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΦΛΩΡΙΔΗ | 11/05/2012 21:58
    Αφού έχει πολιτικούς που αγαπούν το... μπαρμπούτι. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΠΑΙΞΑΝ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΤΟΥΣ
    ΚΩΣΤΑΣ
    απάντηση30
     
     
    ΣΥΡΙΖΑ =Kαταστροφή τις ΕΛΛΑΔΑΣ | 11/05/2012 17:28
    ΣΥΡΙΖΑ = ΑΝΙΚΑΝΟΙ να κυβερνήσουν ΔΗΛΟΙ να πάρουν ευθύνες ΨΕΥΤΕΣ στα προεκλογικά, με όνειρα φαντασίας ΑΣΧΕΤΟΙ στα οικονομικά, πολιτικά k διεθνή πολιτική. = Kαταστροφή τις ΕΛΛΑΔΑΣ. Αλλήλουια. Ο Έλληνας ξεχνάει γρήγορα όταν αποτύχουν στο στοίχημα k πεινάσουν οι Έλληνες. Να προετοιμαστούν στις κρεμάλες του συντάγματος που είχαν στήσει για τους άλλους θα βρεθούν τα δικά τους κεφαλια.
    Iason OHel
    απάντηση3316
     
     
     
    Ο Τζογαδόρος Πασοκζής | 11/05/2012 17:03
    Σώπα ρε σύ, τρομερή πολιτική ανάλυση. Επιτέλους μαθαμε οτι η Ελλάδα έχει καταντήσει τζόγος
    Ενας Δον Κιχώτης της πολιτικής
    απάντηση1917
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    !!! | 11/05/2012 14:34
    Σύντροφε Βασίλη Φλωρίδη θερμούς αγωνιστικούς χαιρετισμούς, Σωκράτης Κοκκαλ-ίδ-ης
    ΟΥΣΤ ΣΑΠΙΟΙ
    απάντηση1226
     
     
     
    ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΣΑΒΟΥΡΑΣ, πυλώνας Σταθερότητας | 11/05/2012 12:43
    ΓΑΠ έτεκε άρρεν ονοματι Σαμαράν με αναδοχον Βενιζέλον.----- Σαμαράς έτεκε Τσίπραν μπάσταρδο της Αλέκας, κουμπάρα η χρυσαυγή. ------- Τσιιπρας συνουσιαζόμενος με Σαμαρά γεννά Καραμανλή…… τάδε έφη η κάλπη.
    Θανασάκης ο πολιτευόμενος
    απάντηση515
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    μάλλον άλλο ήθελε να πεί στο τέλος | 11/05/2012 12:30
    υπερασπίζει ή καταδικάζει θέλει να πεί στο τέλος;
    Γιώργος Μπιρμπίλης
    απάντηση10
     
     
    Εσεις ή και εσεις φερατε τους ταβλαδορους | 10/05/2012 23:14
    αφου την εκανες ,κατηγορησες εσυ ο ειδικος ολους τους αλλους για κηπουρους ,τωρα μας λες για τα ζαρια . Ποιος συνεβαλε στο να παμε απο δηθεν κηπουρους σε ταβλαδορους ? Εσεις με τα καλαμπουρια με μορφη ευφυολογημα·των .
    vp.mi
    απάντηση144
     
     
     
    ΑΛΗΤΗΡΙΟ ΘΡΑΣΟΣ | 10/05/2012 21:59
    Ρε Φλωρίδη......Ποιος κυβέρνησε επί 40 χρόνια αυτό το δύσμοιρο κράτος?Ο φούφουτος?Ή μήπως οι Άκηδες,οι Τσουκάτοι,οι Κουτσόγιωργες,οι Μαντέληδες(με τους χορηγούς),οι Νεονάκηδες,οι Ανθόπουλοι,οι Λαλιώτηδες,ο Γωγάκης,οι Μεΐμαράκηδες,οι Βουλγαράκηδες,οι Ψωμιάδηδες(με τους κουμπάρους),οι Μητσοτάκουλες,οι Παπαγεωργόπουλοι,οι Παυλίδηδες,οι Ρουσόπουλοι,ο Εφραίμ,,ο Μπουχέσας της Ραφήνας και πλείστοι άλλοι.........Δεν μπορείτε ΡΕ να μας το παίζετε οσίες Παρθένες...Είστε εγκληματικά υπεύθυνοι ΑΡΧΙΛΑΜΟΓΙΑ.......
    Μάρκος Αυρήλιος
    απάντηση2214
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ω!!!Το τέως Lilium ΠΑΣΟΚΟcandidum!!!!!! | 10/05/2012 20:50
    Ω!!! Το της ΄Αγνοίας Θησαύρισμα!!! Το Ηδύπνοον Παρθενογεννηθέν Κρίνον!!! Χαίρε της ΠΑΣΟΚΟΠΕΛΑΤΟΚΡΑΤΕΙΑΣ ΚΟΜΜΑΤΟΔΕΣΠΟΤΑ!!! Γιαγιαααά Ο ....ΦΛΩΡΙΔΗΣ!!!
    ΦΟΙΒΟΣ 1
    απάντηση2624
     
     
    Το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ αθώοι του αίματος.. | 10/05/2012 18:32
    "Κι από την άλλη μεριά έχουμε το ΣΥΡΙΖΑ ο οποίος εκπροσωπεί όλη την παρακμή της χώρας, όλο τον παρασιτισμό της χώρας, όλα τα χαρακτηριστικά της Ελλάδας που την οδήγησαν ίσα με δω, δηλαδή τον κρατισμό, τον παρασιτισμό, τον κρατικό συνδικαλισμό, την υπερχρέωση.." Μα τι μου λέτε κ. Φλωρίδη μου! Κι εγώ νόμιζα ότι η παρακμή της χώρας κι ο παρασιτισμός είχε εγκαθιδρυθεί επί ΠΑΣΟΚ κι ανδρωθεί επί ΝΔ, που μέχρι και την 6η Μαΐου δεν είχαν καταλάβει τίποτα από ό,τι έχει συμβεί στη χώρα!
    marmar
    απάντηση2631
     
     
     
    Να δούμε το "πρόγραμμα" του ΤΣΥΡΙΖΑ | 10/05/2012 17:46
    1.- Μαζικές προσλήψεις στην υγεία, την εκπαίδευση και τις κοινωνικές υπηρεσίες. Άμεσο πρόγραμμα δημιουργίας 100.000 νέων θέσεων εργασίας! (Λεφτά υπάρχουν!) 2.- Αύξηση των αποζημιώσεων για τις απολύσεις. Εξίσωση της αποζημίωσης απόλυσης των εργατών με αυτή των υπαλλήλων. (Αν θα υπάρχουν επιχειρήσεις να τις δίνουν δεν μας αφορά) 3.- Άμεση εξίσωση των κατώτερων αποδοχών με τον μέσο όρο των χωρών της ΕΕ-15, που έχουν καθιερώσει κατώτερες αποδοχές και σε συνδυασμό με τις διορθωτικές αυξήσεις να διαμορφωθούν στα 1.300 € τον μήνα. (Και τι κι άμα κλείσουν όλοι? (το € είναι το καινούριο σύμβολο της δραχμής μην το μπερδεύεται)) 4.- Κατώτερη σύνταξη ίση με το 80% του μισθού! (Η ανώτερη θα έχει σχέση με το εάν μας ψηφίσατε ή όχι και σε πια σέχτα ανήκετε!) 5.- Να επανέλθουν υπό δημόσια ιδιοκτησία και κοινωνικό έλεγχο όλες οι Δημόσιες Επιχειρήσεις και Οργανισμοί στους τομείς της Ενέργειας, των Τηλεπικοινωνιών, των Υδάτινων πόρων - ύδρευσης και των Μεταφορών! (Τα λεφτά σας δεν πιστεύω να τα σηκώσατε από την Τράπεζα που είπε και ο σ/ Στρατούλης) 6.- Οι εθνικοποιήσεις που αγωνιζόμαστε δεν αφορούν μόνο τους τίτλους ιδιοκτησίας, αλλά και την αλλαγή της διάρθρωσης των δημοσίων επιχειρήσεων με τη συμμετοχή των εργαζομένων στη λήψη των αποφάσεων! (Σιγά μην αφήσουμε να μας φάει το ΠΑ.ΣΟ.Κ. τον Φωτόπουλο, εμείς θα τον κάνουμε πρόεδρο της Δ.Ε.Η.) 7.- Συγκρότηση κρατικού πόλου παρέμβασης στο τραπεζικό σύστημα, με πυλώνες την Εθνική Τράπεζα, την ΑΤΕ και το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, που περνούν σε απόλυτο δημόσιο έλεγχο και ιδιοκτησία.! (Να πάρει και κανένα δάνειο κανένας κολητός, αρκετά φάγαν οι άλλοι, σειρά μας) 8.- Απόρριψη της ιδιωτικοποίησης της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ και τη ριζική ανασυγκρότησή της ως δημόσιας εταιρείας με εθνικό και κοινωνικό ρόλο! (Είπαμε λεφτά υπάρχουν! Τι κι αν τα έχετε σε καταθέσεις? Τι και εάν μας έβαζε 300 εκ. μέσα?) 9.- Υπεράσπιση και διεύρυνση του ασύλου! (Σιγα μην αφήσουμε τους μπαχαλάκηδες χωρίς ναό! και που θα βρούμε καινούρια μπουμπούκια?)
    Τελικά δίκαιο είχε ο Φλωρίδης
    απάντηση8919
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑΤΙ... | 10/05/2012 17:44
    Ο Φλωρίδης μού είναι πολιτικά αδιάφορος, αλλά έχει δίκιο: το πρόγραμμα που ευαγγελίζεται ο ΣΥΡΙΖΑ είναι μια επανάληψη του λαἱκίστικου "λεφτά υπάρχουν, οι δικαιούχοι από αύριο να περάσουν από το ταμείο", ένα πρόγραμμα που με μαθηματική ακρίβεια μας θέτει εκτός Ε.Ε. Το πρόβλημα είναι ότι πολλοί πιστεύουν ότι τα έχουν ήδη χάσει όλα, οπότε η έξοδος από την ΕΕ δεν τους λέει τίποτα. Ο συλλογισμός είναι ΛΑΘΟΣ: τότε θα τα χάσουν ΟΛΑ, ακόμα δεν έχουν δει τίποτα. Άλλο ο μισθός σου από 1000 ευρώ να γίνει 700, άλλο από 700 να γίνει ΜΗΔΕΝ!
    ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ
    απάντηση699
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Yunanistan | 10/05/2012 17:17
    Δυστυχώς η Ελλάδα είναι στην πραγματικότητα μία υποανάπτυκτη βαλκανική χώρα. Με τις ηγεσίες των τελευταίων 40 χρόνων κατόρθωσε να σταθεί ισότιμα δίπλα στις δυτικοευρωπαϊκές δημοκρατίες. Για να το πετύχουν αυτό οι ελληνικές κυβερνήσεις, βελτίωσαν θεαματικά το βιοτικό επίπεδο του λαού, με την σκέψη ότι ο χορτάτος θα κρύβει τις αδυναμίες, τα συμπλέγματα και την αγραμματοσύνη του. Όταν όμως ο χορτάτος έχασε τη βολή του (διορισμούς, επιδόματα, συντάξεις, καταναλωτικά δάνεια κλπ., κρατικές δουλειές κλπ.) θυμήθηκε τον παλιό καλό εαυτό του και επέλεξε στην κάλπη αυτούς που πραγματικά του αξίζουν...
    Yunan
    απάντηση598