Τρίτη 21 Οκτωβρίου 2014
 

Είκοσι μέτρα φωτιά

Διαπραγματεύσεις σε τεντωμένο σχοινί - Λεπτές ισορροπίες τρόικας-κυβέρνησης
Είκοσι μέτρα φωτιά
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 


Οι διαπραγματεύσεις με την τρόικα, όπως και εκείνες μεταξύ των κομμάτων της κυβέρνησης συνεργασίας, έχουν εισέλθει στην κρισιμότερη φάση τους και εξελίσσονται σχεδόν σε ναρκοθετημένη ζώνη. Ο Τόμσεν και η παρέα του επιμένουν δογματικά σε μέτρα άμεσου αποτελέσματος, ήτοι περικοπές μισθών, συντάξεων,κοινωνικών επιδομάτων και αντιστέκονται σε κάθε άλλη πρόταση που κατά τη γνώμη τους δεν αποδίδει βεβαιωμένα τα προσδοκώμενα.

Η εμμονή τους ήδη προκάλεσε εντάσεις στις συνομιλίες με τον υπουργό Οικονομικών κ. Γ. Στουρνάρα, ο οποίος ταυτόχρονα διαπραγματεύεται με τα κόμματα και διαμεσολαβεί μεταξύ Σαμαρά, Βενιζέλου και Κουβέλη.

Πρόκειται προφανώς για λεπτή άσκηση ισορροπίας η οποία μπορεί να διαταραχθεί ανά πάσα στιγμή. Ήδη όλο το σύστημα διαπραγμάτευσης ζει ώρες έντασης και τίποτε δεν αποκλείει εμπλοκές και περιπλοκές, παρά τα αισιόδοξα και καθησυχαστικά σήματα που επιχειρούν να μεταδώσει ο πρωθυπουργός ο κ. Αντώνης Σαμαράς.

Ενδεικτική της ανασφάλειας των τελευταίων ωρών είναι η αναβολή της προγραμματισμένης συνάντησης του υπουργού Οικονομικών με ομάδα βουλευτών και στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ, αντικείμενο της οποίας ήταν η ενημέρωση για τα μέτρα.

Από την άλλη πλευρά όλο αυτό το κλίμα ανασφάλειας, αναμονής και αναστολής επαυξάνει την αγωνία των πολιτών και δημιουργεί ισχυρή βάση έντονων αντιδράσεων κατά την ανακοίνωση των μέτρων. Κάτι που όλοι αισθάνονται. Όπως λένε όσοι παρακολουθούν τις κοινωνικές διεργασίες,ο κάμπος είναι ξερός και μια σπίθα αρκεί να προκαλέσει την έκρηξη.

Πολύ περισσότερο όταν τα μέτρα θα είναι σκληρά και θα διαχυθούν στο σώμα σχεδόν ολόκληρης της ελληνικής κοινωνίας.Από τα όσα έχουν γίνει έως τώρα γνωστά η εισοδηματική πίεση θα είναι ευρύτατη και κατά τα φαινόμενα δεν θα μείνει άθικτη ζώνη.

Αναλυτικά τα μέτρα που θεωρούνται κλεισμένα είναι τα εξής:

1) Πλήρης κατάργηση των δώρων σε δημοσίους υπαλλήλους και συνταξιούχους.

2) Αύξηση των ορίων ηλικίας συνταξιοδότησης από τα 65 στα 67 έτη.

3) Επιβολή ενιαίου μισθολογίου στις Δημόσιες επιχειρήσεις Οργανισμούς.

4) Μείωση των επικουρικών συντάξεων.

5) Διακοπή καταβολής του ΕΚΑΣ για συνταξιούχους κάτω των 65 ετών, με ταυτόχρονη περικοπή συνολικά των δικαιούχων του συγκεκριμένου βοηθήματος.

6) Περικοπές στις συντάξεις των ανασφάλιστων συνταξιούχων.

7) Μείωση επιδομάτων σε αναπήρους.

8) Περικοπή ειδικών επιδομάτων σε νεφροπαθείς.

9) Μείωση συντάξεων του ΟΓΑ με ταυτόχρονη επιβολή εισφορά υγείας για τους αγρότες.

10) Αύξηση των χρόνων ασφάλισης για την χορήγηση της κατώτατης σύνταξης.

11) Μείωση των εποχικών επιδομάτων ανεργίας για τους οικοδόμους, τους ξενοδοχοϋπαλλήλους και άλλους.

12) Επαναξιολόγηση χορήγησης των οικογενειακών επιδομάτων

13) Μείωση του αριθμού των υπαλλήλων με αυστηρή εφαρμογή της αρχής μια πρόσληψη ανά πέντε συνταξιοδοτήσεις και αναζήτηση κάποιας μορφής εφεδρείας με προσυνταξιοδοτικό καθεστώς.

14) Περιστολή της φαρμακευτικής δαπάνης των ασφαλιστικών ταμείων, με πιθανή καθιέρωση πλαφόν αν ασφαλισμένο.

15) Περιστολή των νοσοκομειακών δαπανών

16) Μείωση των ειδικών μισθολογίων 12% κατά μέσο όρο.

17) Σύνδεση όλων των φοροαπαλλαγών με το εισόδημα και τα περιουσιακά στοιχεία.

18) Καθιέρωση μηχανισμού αποκάλυψης των εισοδημάτων βάση περιουσιακών στοιχείων

19) Δρακόντεια μέτρα κατά της φοροδιαφυγής.

20) Τοποθέτηση μόνιμου γενικού γραμματέα φορολογικών εσόδων.

Από την απλή παράθεση των παραπάνω είκοσι μέτρων γίνεται αντιληπτό το βάρος και η ένταση της προσαρμογής.Και προφανώς δεν είναι οι μόνες ρυθμίσεις.

Το πακέτο απαιτεί άπειρες διαρθρωτικές ρυθμίσεις, απελευθερώσεις, αποκρατικοποιήσεις και άλλα. Ουσιαστικά πρόκειται για τη μεγαλύτερη επέμβαση που έχει επιχειρηθεί σε οικονομία προηγμένης δυτικής χώρας, συγκρίσιμη ίσως μόνο με εκείνη της Χιλής, μετά την πτώση του Αλιέντε.

Πράγμα που προδιαθέτει και για την ένταση των αντιδράσεων. Ο Θεός βοηθός που λέει και ο λαός.


Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Γραμμή αντιπαράθεσης με την τρόικα χαράζει ο Κουβέλης 
Εντονη αντιπαράθεση Στουρνάρα - Τόμσεν 
Στα χαρακώματα ξαφνικά ΠαΣοΚ - Νέα Δημοκρατία 
 
 
σχόλια (99)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Μέτρα για κασα δεν έχουν πάρει ακόμα,καλά μας κάνουν μιλάμε για νέο 1922 ,η καταστροφή της Σμύρνης νου 2 | 26/09/2012 00:12
    .
    Tes
    απάντηση00
     
     
    κατάργηση -απόλυση στρατιωτικών | 22/09/2012 22:52
    πιστευω ότι είναι στη σωστή κατεύθυνση. Για τους στρατιωτικούς θα έπρεπε να υπάρξουν απολύσεις αφου εκτός ότι έχουμε χασει όλους τους πολέμους βλ.Σμύρνη,Κύπρος,Ιμια,Υφαλοκρηπίδα,Αιγαίο,sismik κλπ έχουμε στρατόπεδα άκαιρα παντού μόνο για να λουφάρουν αυτοί και γενικά το μόνο που μαθαίνεις από αυτούς είναι η αγάπη στη λούφα και ρουφιανιά.
    βαγ.θαν.
    απάντηση33
     
     
    Χαλαλι | 22/09/2012 22:01
    Πληρωνουμε κατι παραπανω........... Αλλα εχουμε απο το Κρατος -Αριστη ιαρικη και φαρμακευτικη περιθαλψη ! -Αριστη δημοσια παιδεια ! -Υψιλης ποιοτητας σιγουρια και ασφαλεια ! -Αμεση εξυπηρετηση στις Υπηρεσιες ! -Δικαιη φορολογια των πολιτων -Απολυτο ελεγχο της αισχροκερδιας και της ακριβειας..................και για να μην κουραζω, με μια λεξη : Τ α λ ε φ τ α μ α ς π ι α ν ο υ ν τ ο π ο!
    Μακεδονας
    απάντηση60
     
     
    einai tyxaio | 22/09/2012 10:47
    oti enw to KKE ola auta ta eixe proangghlei pro polou olo to systhma epese epanw tou trabwntas to xarti Syriza/ Koubelh/Xrysh Augh? Kai twra ti? 8a milhsoun ta opla se ligo kai meta ti? Loipon: Eksw TWRA oso einai kairos apo thn EE kai KOINONIKOPOIHSH twn Trapezwn kai OLON twn biomhxanikwn monadwn, ta panta ypo LAIKO ellexo. Den 8a douleuoume gia ena piato faghto gia na gemizoun ta sentoukia tous oi plousioi kai o syrfetos tous. APERGIA DIARKEIAS TWRA
    Dimis
    απάντηση15
     
     
    ΕΟΠΥ | 21/09/2012 21:40
    ΣΤΟΝ ΕΟΠΥ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΣΤΟΥΣ ΚΑΡΚΙΝΟΠΑΘΕΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ ΔΕΝ ΧΟΡΗΓΟΥΝΤΑΙ.
    ionios
    απάντηση21
     
     
     
    γενικη απεργία διαρκείας | 21/09/2012 17:43
    Σταματιστε να γκρινιάζετε και αφού δεν σας αρέσουνε τα μέτρα βγείτε στο δρόμο για γενική απεργία διαρκείας .Αλλιώς η γκρίνια δέν έχει νόημα.
    κωνσταντινος
    απάντηση3410
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΠΛΑΦΟΝ???? | 21/09/2012 17:16
    Ούτε λόγος για ανώτατο πλαφόν στους μισθούς και συντάξεις αλλά και στον αριθμό των συντάξεων....Βέβαια, τις συντάξεις των 3000 ευρώ και άνω τις παίρνουν μόνο οι ίδιοι οι πολιτικοί και οι δικοί τους άνθρωποι...Κάποτε λέγανε για πλαφόν στα 2400 ευρώ.Μετά το καλοσκέφθηκαν, είδαν ότι δεν τους συμφέρει και το έκαναν γαργάρα.... Σε βάρος όλων των μη πεφωτισμένων!!!
    dami
    απάντηση362
     
     
    Οι πολιτικοί δεν ενδιαφέρονται παρά μόνο για την προστασία του συστήματος που τους δίνει ισχύ | 21/09/2012 11:36
    Συμφωνώ απολύτως με αυτά που γράφει ο Ανώνυμος/η. Οι πολιτικοί που διαπραγματεύονται το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να προστατεύσουν τις πηγές ισχύος του μαυρογιαλούρικου πολιτικού συστήματος της τελευταίας 30ετίας, δηλ. τις ΔΕΚΟ και κάποια τμήματα του Δημοσίου (όχι συνολικά το Δημόσιο, κάποια τμήματα με πιο προκλητική περίπτωση τη Βουλή). Τα μέτρα θα θίγουν πάντα ανισομερώς τον ιδιωτικό τομέα και κυρίως τον εργαζόμενο του ιδιωτικού τ. Οι αντιδράσεις της τρόικας, και κυρίως του ΔΝΤ, τους χαλάνε τη σούπα γιαυτό και τα άρθρα κατά Τόμσεν έχουν πολλαπλασιασθεί. Μόνη ελπίδα ότι τους έχουν καταλάβει πλέον.
    Κωνσταντίνος Γ.Π.
    απάντηση301
     
     
    "Καλά, εσύ σκοτώθηκες νωρίς..." | 21/09/2012 11:17
    Μόνο η φοροδιαφυγή το χρόνο ξεπερνάει κατά πολύ αυτά τα 9 δις που η τρόϊκα ζητάει να κοπούν πάλι από μισθούς και συντάξεις. Το 1973 στη Χιλή μετά την πτώση του Αλιέντε, ο φασίστας Πινοσέτ κάλεσε τον Φρίντμαν και την παρέα του και εισήγαγαν έναν ακραίο νεοφιλελευθερισμό που ισοπέδωσε κάθε κρατική συμμετοχή οπουδήποτε, πλην αυτής του στρατεύματος. Το ίδιο γίνεται στην Ελλάδα του σήμερα με τη διαφορά ότι την τρόϊκα (τους μαθητές του Φρίντμαν δηλαδή) δεν τους κάλεσε κάποιος Πινοσέτ, αλλά ο πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνούς με το αρκτικόλεξο ΓΑΠ! Σαλβαδόρ Αλιέντε καμάρωσε από τους ουρανούς τους "σοσιαλιστές" του σήμερα! "Καλά, εσύ σκοτώθηκες νωρίς..."
    Σπύρος Γιακουμάκης
    απάντηση2319
     
     
    ΠΟΙΟΣ ΘΕΟΣ? | 21/09/2012 10:59
    ΟΤΑΝ ΛΕΣ : "Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΛΑΟΣ" ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ? ΕΣΥ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙΣ ΣΤΟΝ "ΛΑΟ" ΔΗΛΑΔΗ? Ή ΜΗΠΩΣ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΟΝ ΕΠΙΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΟΙ ΓΡΑΦΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, Ο "ΛΑΟΥΤΖΙΚΟΣ", ΒΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ....ΕΣΕΝΑ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΣΕ ΒΑΦΤΙΣΑΝΕ ? ETΣΙ, ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΛΑΙΚΗ ΠΑΡΟΙΜΙΑ, ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΧΑΡΙΤΩΜΕΝΑ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΜΑΣ, Ε? ΑΠΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΗΡΘΕΣ ΚΑΛΕ?
    ΚΑΠΟΙΟΣ
    απάντηση722
     
     
     
    Σε ολους κοψτε να μείνουν λεφτα να πληρωννται οι...αγαμες θυγατερες | 21/09/2012 07:49
    Να πεθάνουν οι ανάπηροι, οι φτωχοι και οι χαζοί πολύτεκνοι- αυτή η χώρα δεν εχει ανάγκη απο νεους ανθρωπους- και να μείνουν λεφτά στο ταμείο μη χάσουν οι άγαμες θυγατ'έρες του βαθέως κράτους τα σινιέ συνολάκια και αγοράσουν απο τα μαγαζιά που πάει και αγοράζει να ντυθεί ο απλός λαός....ΠΡΟΣΟΧΗ μη κοπούν τα προνόμια και οι συντάξεις των άγαμων θυγατέρων....
    Ανώνυμος / η
    απάντηση544
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    WE NEED A LEADER, NOT MONEY. | 21/09/2012 01:02
    i'm not surprised. here is nothing new:The private sector dies first, and the drones a.k,a. state employees last. No body wants to help Greece, the euro trash are lying and they themselves are in big economic trouble. and we as usual blame each other. WE NEED A LEADER(KEEP IN MIND NONE OF TODAY'S POLITICIAN IS A LEADER) NOT MONEY!
    drudge peon
    απάντηση115
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    τελος στην ασυδοσια,θα σας κυνηγησουμε | 20/09/2012 20:31
    Καθικια της δεξιας που υφαρπαξατε την ψηφο του λαου στις εκλογες ενω το παιζατε αντιμνημονιο,ΝΑ ΑΠΟΛΥΣΕΤΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟΥΣ ΗΜΕΤΕΡΟΥΣ ΣΑΣ.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση389
     
     
    Βρειτε τα απο το κρατος και απο το συνταξιοδοτικο | 20/09/2012 19:22
    Να μειωσετε κυριοι ΔΡΑΣΤΙΚΑ το κρατος, να κοψετε λιπος απο το συνταξιοδοτικο στα ευγενη ταμεια στις ΔΕΚΟ, σε υψηλες συνταξεις, να ζητησετε πισω και με τοκο ολα τα μαιμου επιδοματα και συνταξεις, να απολυσετε επιορκους και συμβασιουχους, να μειωσετε τα ΑΕΙ και ΤΕΙ, να μειωσετε τη φαρμακευτικη δαπανη (τα παντα ηλεκτρονικα), να σταματησουν οι επιχορηγησεις στους καταχρεωμενους ΟΤΑ και να μηδενιστουν τα εμποδια στη γραφειοκρατια.Ενα σωρο σπαταλη και δημοσιοκηφηναριο υπαρχει. Αρκει να το θελετε !
    Ανώνυμος / η
    απάντηση396
     
     
     
    ΤΕΛΕΙΩΝΕΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !! | 20/09/2012 19:10
    Είναι το μεγαλύτερο λάθος που έχει κανει η συγκυβερνηση: καθυστερουν και καθυστερουν και σιγοφερνουν και κρατουν επι 3 μηνες στην επιφανεια ενα θεμα που επρεπε να ειχε κλεισει από την πρωτη εβδομαδα της συγκυβερνησης. Δεν καταλαβαινουν οτι και επικοινωνιακα εχουν χαντακωθει;Ας το ανακοινωσουν το πακετο να προχωρησουν στο ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ που ειναι η ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΣΟΒΑΡΩΝ ΔΙΑΡΘΡΩΤΙΚΩΝ ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΕΩΝ και η ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ. Ειναι για γελια που δε συμφωνησαν και σημερα.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση371
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Eγώ ένα μέτρο θα πάρω!!! | 20/09/2012 19:07
    Χ Α στις επόμενες, αν μη τι άλλο θα καθαρίσει τους σωματέμπορους, εμπόρους ναρκωτικών, λαθραίους όλων των χρωμάτων. Γιατί να πεινάω και να πληρώνω και για λαθραίους παει πολύ!
    Χ Α να καθαρίσει ο τόπος
    απάντηση3131
     
     
    Ki alla | 20/09/2012 19:03
    Δεν μας φτάνουν.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση220
     
     
    O re magka | 20/09/2012 19:01
    Τα μέτρα είναι βάρβαρα. Βλέπω όλη την νεολαία να ξενιτεύεται.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση204
     
     
     
    Καημένοι Έλληνες | 20/09/2012 18:43
    Καημένοι Έλληνες Έχετε βάλει 7 κόμματα στην βουλή,τα οποια σκοντάφτουν το ένα επάνω στο άλλο,στην βιασύνη τους να προστατεύσουν τις συντεχνίες,και τους βολεμένους. Ούτε ένα για τους απλούς Έλληνες που πήγαν περπατώντας στη δουλειά τους σήμερα.Αλλα φταίτε και εσείς.Πηγαίνετε όπου σας στέλνουν.Εναντίον τις Τρόικας.Δυστυχώς οι μονοι "προστατες" σας αυτήν την στιγμή.Ψάξτε και διαβάστε τι δεν δέχεται η Τρόικα.Δεν δέχεται,να βγούν στην εφεδρεία οι δημόσιοι υπάλληλοι που κλέψανε,απαιτεί απόλυση.Δεν δέχεται και άλλους φόρους,απαιτεί να τελειώσουν τα party.Μην γίνεστε κοπάδι που το σπρώχνουν τα ΜΜΕ όπου βολεύει τα αφεντικά τους.Το internet δεν είναι μονο για διασκέδαση.Πληροφορηθείτε!!!!!!
    B.M.
    απάντηση505
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
-