Τετάρτη 27 Αυγούστου 2014
 
 

Οι βάσεις εισαγωγής για τα ΑΕΙ - ΤΕΙ

Δείτε όλες τις βάσεις στο www.tovima.gr - Τα βασικά συμπεράσματα
 Οι βάσεις εισαγωγής για τα ΑΕΙ - ΤΕΙ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 


Πίνακες Εσπερινά 90%

Πίνακες Ημερήσια 90%

Πίνακες 10%

Πίνακες ΕΠΑΛ Ημερήσιο

Πίνακες ΕΠΑΛ Εσπερινό

Συγκριτικός Πίνακας 2012 - 2011 ΕΠΑΛ

Συγκριτικός Πίνακας 2012 - 2011 10%

Συγκριτικός Πίνακας 2012 - 2011 90%


Επιστροφή στις κλασικές σπουδές (π.χ. Φιλολογία, Ψυχολογία), αλλά και διατήρηση των «δυνάμεων» των μεγάλων και «κραταιών» Σχολών (Ιατρικές, Νομικές κλπ), δείχνουν τα στατιστικά στοιχεία που ανακοίνωσε το υπουργείο Παιδείας για την εφετινή κίνηση των βάσεων.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα που ανακοινώθηκαν απo το υπουργείο Παιδείας συνολικά 1150 θέσεις έμειναν κενές , εκ των οποίων οι 471 από την κατηγορία του 90%, οι 381 του 10% και οι 298 από την κατηγορία Επαγγελματικού Λυκείου.

Άνοδος βάσεων καταγράφεται ιδιαίτερα στα τμήματα του 1ου, 3ου και 5ου επιστημονικού πεδίου. Πάντως, δεκάδες τμήματα των γενικών και ειδικών κατηγοριών ανοίγουν τις πύλες τους με λιγότερο από 10.000 μόρια με χαμηλότερο το τμήμα Κλωστοϋφαντουργίας ΤΕΙ Πειραιά (ειδικές κατηγορίες Μουσουλμάνων) με 1584 μόρια, δηλαδή με βαθμό 1…

Η άνοδος στα περιζήτητα και υψηλόβαθμα τμήματα του πρώτου επιστημονικού πεδίου (Νομικές, Φιλολογίες, Ψυχολογίες κλπ) ξεκινάει από 350 μόρια και πάνω κατά μέσο όρο. Εξαίρεση στο πεδίο αυτό αποτελούν τα Παιδαγωγικά τμήματα (δάσκαλοι) τα οποία έχουν πτώση των βάσεων τους προφανώς λόγω της εγκατάλειψης τους από υποψήφιους που απομακρύνονται πλέον από το δημόσιο.

Άνοδος παρατηρείται, μικρή αλλά ορατή στα περιζήτητα και υψηλόβαθμα τμήματα του 3ου επιστημονικού πεδίου (Ιατρικές, Οδοντιατρικές, Φαρμακευτικές), καθώς βεβαίως και στις στρατιωτικές και ιδιαίτερα στις αστυνομικές σχολές,  λόγω κυρίως δραστικής μείωσης των θέσεων.

Στις Πολυτεχνικές Σχολές παρουσιάζονται διαφορετικές κατευθύνσεις. Πτώση στα αρχιτεκτονικά τμήματα και μικρή άνοδος σε ορισμένα βασικά τμήματα των αστικών κέντρων και της περιφέρειας όπως ναυπηγών ΕΜΠ (+40 μόρια), Τεχνολογίας Υπολογιστών Πάτρας (+65 μόρια) και αντίθετα Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ (-299), Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης (-19 μόρια), Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ (-44 μόρια).

Άνοδο παρουσιάζουν τα περισσότερα περιζήτητα και υψηλόβαθμα τμήματα του 5ου επιστημονικού πεδίου. Για παράδειγμα, το Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης Πειραιά (+285 μόρια) και το Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης του Οικονομικού πανεπιστημίου (+176 μόρια).

Μεγάλο τμήμα των ΤΕΙ κυρίως των μεγάλων αστικών κέντρων σε όλα τα επιστημονικά πεδία παρουσιάζουν άνοδο.

Τα βασικά συμπεράσματα

- Οι στρατιωτικές και Αστυνομικές Σχολές εκτοξεύτηκαν και ειδικά η σχολή Αστυφυλάκων απαίτησε εφέτος 2.243 μόρια περισσότερα από πέρυσι.

- Στις Ιατρικές σχολές άνοδος βάσεων σημειώθηκε σε όλα τα τμήματα της χώρας. Στην Αθήνα καταγράφθηκε η μικρότερη άνοδος με +17 μόρια και στην Θράκη η μεγαλύτερη με +135 μόρια.

- Τα Παιδαγωγικά τμήματα έκαναν «βουτιά» σε ολόκληρη τη χώρα. Στην Αθήνα καταγράφθηκε η μικρότερη πτώση με -75 μόρια και στο Αιγαίο η μεγαλύτερη με 1400 μόρια λιγότερα από πέρυσι.

- Οι Νομικές σχολές σημείωσαν άνοδο βάσεων. Μικρότερη άνοδο σημείωσε η Νομική Αθήνας με +271 μόρια και μεγαλύτερη η Θράκη με +393 μόρια.

- Στα Φυσικομαθηματικά η κίνηση των βάσεων ήταν και προς τις δυο κατευθύνσεις. Στα τμήματα Χημείας και Μαθηματικά οι βάσεις έπεσαν και στα τμήματα Φυσικής έχουν ανέβει.

- Και εφέτος βέβαια υποψήφιοι μπαίνουν σε πανεπιστημιακές σχολές με βαθμό «κάτω από τη βάση» και συγκεκριμένα στο τμήμα Μουσικών Σπουδών Αθήνας μπαίνει υποψήφιος από την γενική κατηγορία με 6.465 (-7048 μόρια σε σχέση με πέρυσι).

Στο τμήμα Τουριστικών Επιχειρήσεων του ΤΕΙ Κρήτης στο Ηράκλειο, υποψήφιος από την γενική σειρά μπαίνει με 5070 (βαθμό 5). Πρόκειται για ένα από τα Τμήματα που είχε «κλείσει» πέρυσι λόγω εισαγωγής υποψηφίων με χαμηλές βαθμολογίες. Το ίδιο ισχύει και για το τμήμα Υδατοκαλλιεργειών και Αλιευτικής Διαχείρισης του ΤΕΙ Μεσολογγίου που έχει ως βάση εφέτος τα 6.444 μόρια (βαθμό 6 δηλαδή)

Τα συγχαρητήρια του στους επιτυχόντες της εφετινής εξεταστικής διαδικασίας έδωσε ο υφυπουργός Παιδείας κ. Θ. Παπαθεοδώρου. Όπως είπε ο κ. Παπαθεοδώρου το ποσοστό επιτυχίας των εφετινών υποψηφίων ήταν 69%, αυξήθηκε 3 μονάδες σε σχέση με πέρυσι.

Οι εγγραφές των επιτυχόντων στα τμήματα στα οποία πέτυχαν την εισαγωγή τους θα γίνει από τις 11 έως τις 28 Σεπτεμβρίου. Ο συνολικός αριθμός των υποψηφίων που υπέβαλαν εφέτος μηχανογραφικό δελτίο ήταν 116.173 και από αυτούς εισήχθησαν στα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ της χώρας 80. 615 (με 45.000 στα πανεπιστήμια και 32.689 στα ΤΕΙ).






Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Οι πρώτοι των πρώτων στα ΑΕΙ 
 
 
σχόλια (38)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    αποστόλου μάρκου | 16/06/2013 12:02
    gia sas . eimai o marios apo kipro kai vlepontas tin ptosi sta tmimata sas dierotithika an tha iparxei ptosi kai gia mas stin eisagogi se ellinika panepistimia , i mipos einai mono gia tous ellines epeidi emeis den sas sinagonizomaste esas alla tous kiprious ;p
    marios
    απάντηση23
     
     
    ΕΛΕΟΣ...... | 28/08/2012 20:45
    Κάπου είδα πάλι Ιατρική.....θράκης...12.....ειδική κατηγορία...ή οτιδήποτε άλλο.Δεν πάμε καλά.Ειδική Κατηγορία που να πεις το αξίζει πραγματικά είναι κάποιος που έχει σοβαρή χρόνια ασθένεια.Να πω δεν μπιπ.το αξίζει και με το παραπάνω.ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ????
    mARY
    απάντηση91
     
     
    όλοι θα μπείτε μη σπρώχνεστε | 28/08/2012 16:35
    είσαι ταπεινός κ καταφρονεμένος?αδύναμος?έχεις πέντε αδέλφια που σου τι δίνουν ή μένεις σε χωριό της θράκης?ΔΩΣΕ Πανελλήνιες!Σίγουρη επιτυχία!Κ άσε τους άλλους να ιδρώνουν..καταθέτεις μόνο τα χαρτιά κ περιμένεις τέλη αυγούστου να δεις που θα βολευτείς!Ούτε διάβασμα ούτε έξοδα!Μην αργείς!Τώρα είναι η ευκαιρία σου! Σα δε ντρέπεται το υπουργείο!Τι κατηγορίες είναι αυτές?όλους πια να τους αλέσει ο μύλος?
    έμεινα του αφώνου
    απάντηση71
     
     
    ΑΕΙ-ΤΕΙ | 28/08/2012 11:57
    ΤΑ ΑΕΙ και τα ΤΕΙ έτσι πως είναι διασκορπισμένα στην χώρα καλό θα ήταν να μαζευτούν.Από την άποψη όχι να καταργηθούν τμήματα.Π.χ ΤΕΙ Ηπείρου,όλα τα ΤΕΙ-Πτυχία του ιδρύματος στην Άρτα.Έτσι δίνει την εντύπωση ιδρύματος με κύρος και όλους τους καθηγητές κατα προτίμηση διδάκτορες να κάνουν και μια Α επιστημονική έρευνα.
    Mai
    απάντηση41
     
     
    ΜΕ ΠΟΙΟ ΧΑΜΗΛΟ ΒΑΘΜΟ ΣΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΑΠΟ ΤΕΙ | 28/08/2012 09:44
    Με ποιό χαμηλό βαθμό εισάγονται στα μουσικά και στα ξενόγλωσσα τμήματα των πανεπιστημίων , από ότι στα συνήθως κακολογημένα ΤΕΙ της επαρχίας οι φετινοί υποψήφιοι . Βέβαια οι "ειδικοί" ως παντογνώστες , δεν το ανακάλυψαν , αφού δεν ξέρουν ότι το άριστα εκεί είναι 22000 η 24000 και όχι 20000 λόγω της ύπαρξης 1 η 2 ειδικών μαθημάτων και δεν γνωρίζουν να κοιτάξουν και τον βαθμό πρόσβασης . Aσε που δεν δημιουργεί τις ίδιες εντυπώσεις με τις κατεστημένες αντιλήψεις . Από την άλλη τα παιδιά φτιάχνουν μηχανογραφικά , εντελώς απληροφόρητα , αν και όλες οι πληροφορίες υπάρχουν στο διαδίκτυο , αλλά δυστυχώς εμπιστεύονται φροντιστές και βασεολόγους και άλλους που κερδίζουν από την αγωνία τους .
    ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
    απάντηση32
     
     
    ΑΕΙ-ΤΕΙ | 28/08/2012 09:42
    Είναι καλό να σπουδάζεις.Αλλά το ελληνικό χυμαντάν ολέ δεν έχει όρια.13.000 βάση εσπερινό ιατρική ιωαννίνων lol...Εντάξει ο κύριος ή η κυρία μπορεί να γίνει ικανός γιατρός αλλά είναι το κύρος της σχολής.Δεν μπορείς να το κάνεις αυτό.
    Maria
    απάντηση56
     
     
    Αθάνατε Κηλαηδόνη ! | 28/08/2012 01:42
    "Το πρόβλημα που λέγαμε δεν είναι για να μπείς, είναι που σου την έχουνε στημένη όταν βγείς ..." έλεγε ο Κηλαηδόνης κάπου στη δεκαετία του 80. Και τώρα το ίδιο συμβαίνει ειδικά για τις εξτρα κατηγορίες: μπαίνουν αλλά δεν θα βγούν ποτέ !!! Και αυτό είναι μια απίστευτη πατέντα του Ελληνικού Κράτους.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση51
     
     
    ΤΟ ΡΟΥΣΦΕΤΙ | 28/08/2012 00:18
    ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΕΙΔΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΜΕ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ -ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ.ΕΩΣ ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΚΑΛΩΣ. ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΕ ΜΟΡΙΑ ΕΙΔΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΑΠΟΚΛΕΙΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΝΤΟΠΙΟ ΤΡΙΤΕΚΝΟ Η ΠΟΛΥΤΕΚΝΟ; Η ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΥΣΦΕΤΙ!
    mitsos
    απάντηση43
     
     
     
    Ισοπέδωση | 27/08/2012 19:23
    Με 7 για Πτυχιούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός (ΤΕΙ Ηλεκτρολογιας) με 18,5 Διπλωματούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός (Πολυτεχνείο). Και μετά ? Παντού ισοπέδωση . Προς τι να κοπιάσεις ? Ελλάδα ...το μεγαλείο σου ...
    Ι.Ο.
    απάντηση242
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ντροπή | 27/08/2012 19:14
    παιδιά όλοι στο δημόσιο.......σίγουρα πράγματα.....λίγα τα λεφτά αλλά σίγουρα.....και χωρίς άγχος.....ποιός να σπουδάσει σε παν/μιο με τόσους ανέργους απόφοιτους....α... υπάρχουν και καβάτζες.....σχολές υπαξιωματικών.....2 χρονάκια σχολή και μετά ατελείωτο ξυστό......συγνώμη δουλειά......
    an
    απάντηση166
     
     
    Διακρίσεις υπάρχουν | 27/08/2012 18:59
    όποιος έχει χρήματα εκτός από το φροντιστήριο κάνει και ιδιαίτερα. Υπάρχουν και τα προνόμια των αθλητών. Ο Δούκας με δήθεν υποτροφίες δηλ. χωρίς δίδακτρα παίρνει μαθητές από δημόσια γυμνάσια και λύκεια, τα βάζει στην ομάδα του χαντ μπολ για να παίρνει τα σχολικά πρωταθλήματα. Με αυτό τον τρόπο οι μαθητές έχουν μπόνους στις πανελλήνιες εξετάσεις.
    Απελπισμένος
    απάντηση102
     
     
    σιγά τις κατηγορίες | 27/08/2012 18:55
    Εκτός από τις διακρίσεις αυτές,πολύτεκνοι, τρίτεκνοι,μουσουλμάνοι,θα μπορούσαν να βάλουν, οργανά, γονείς με αναπηρία, χαμηλό εισόδημα(ελεύθερος επαγγελματίας που φοροδιαφεύγει), μονογονεική οικογένεια,τυφλοί, κωφάλαλοι γονείς, ξαδέρφια σχιζοφρενή γιαγιά με μασέλα, θείος ναυτικός, άθεος,πανθειστής, ομοφυλόφιλος ή μπαι,βουδιστής,εβραίος,άγγλοι,γάλλοι πορτογάλοι,μαύροι,κίτρινοι ,παπούα.. κ.α ή κ συνδιασμός των κατηγοριών.. Αντί να κριθεί κάποιος ΜΟΝΟ από το γραπτό του..ήδη δημιουργούν σχολές πολλών ταχυτήτων..δε μας έφταναν οι διαχωρισμοί λόγω πολιτικών πεποιθήσεων τώρα έχουμε θρησκευτική οικονομική κ κοινωνική στρωματοποίηση στα αει-τει.. Ωρε που πάμε!!
    Τσιριμπι τσιριμπο
    απάντηση204
     
     
    Πού είστε συνταγματολόγοι, πού είστε δημοκράτες ; ... | 27/08/2012 18:26
    Γιατί πριμοδοτούνται τρίτεκνοι - πολύτεκνοι; Γιατί δεν τους ευκολύνουν οικονομικά, αλλά με μόρια που αδικούν τους υπόλοιπους; Γιατί οι μουσουλμάνοι μπαίνουν στα πανεπιστήμια με μικρότερη βαθμολογία; Γιατί σε εμάς τους Χριστιανούς Ορθόδοξους απαγορεύτηκε η αναγραφή του θρησκεύματός μας στη ταυτότητα, δήθεν για προστασία προσωπικών δεδομένων, και επιτρέπεται στους μουσουλμάνους να δηλώνουν σε επίσημα κρατικά έγγραφα το θρήσκευμά τους; Είναι δημοκρατικά τα παραπάνω; είναι σύμφωνα με το γράμμα και το πνεύμα του συντάγματός μας; Το σύνταγμα το έχουν κάνει αν όχι κουρελόχαρο, έστω, Τιραμόλα. Τι λέιε η Χρυσή Αυγή και τι θα κάνει στη βουλή για το θέμα; Ελπίζω να μη λοξοκοιτά αριστερά.
    Α.Χ.
    απάντηση2113
     
     
    lazogermanos | 27/08/2012 18:06
    και οι βασεις για τους λαζους μικροτερες ειναι, ασε τους κυπριους _πανηγυρι και κει...δεν ειναι μονο οι μουσουλμανοι
    empodistis
    απάντηση211
     
     
    Θρακιώτης | 27/08/2012 18:04
    Οι μουσουλμάνοι της Θράκης μαθαίνουν στα σχολεία Ελληνικά, Τούρκικα, Αγγλικά, Γερμανικά (ή Γαλλικά), στο σπίτι τους αν δεν είναι τουρκικής καταγωγής μιλάνε πομάκικα κτλ. Οπότε μια χαρά ισότητα είναι να διαγωνίζονται μεταξύ τους για αυτές τις θέσεις, καθώς το μπάχαλο της πολυγλωσσίας τους εμποδίζει να έχουν καλές επιδόσεις. Αλλά φαντάζομαι οι Ελληναράδες προτιμάνε να πηγαίνουν τα παιδιά στην Τουρκία, παρά να σπουδάζουν σε ελληνικά πανεπιστήμια. Ερώτηση bonus: Ποιος υποχρέωσε τους μουσουλμάνους να διδάσκονται υποχρεωτικά την Τούρκικη ακόμη κι αν ήταν πομάκοι; Ήταν οι Εβραίοι, οι Κομμουνιστές, οι Μασώνοι; Μα, όχι!! Ήταν η εθνοσωτήριος επανάσταση της Χούντας με μορφωτικό πρωτόκολλο του 1968.
    με αλλεργία στους Ελληναράδες
    απάντηση146
     
     
    Το θεώρημα του σπάταλου κοινωνικού κράτους | 27/08/2012 17:37
    Γι αυτούς που συγκρίνουν το εκπαιδευτικό σύστημα της Ελλάδας με της Σουηδίας και άλλων χωρών.. Πως ένα σπάταλο κράτος αφενός και αφετέρου χιλιάδες πολιτών να μην καταβάλλουν τα οφειλόμενα μπορεί να είναι κοινωνικό κράτος???? Ποιός θα λύσει αυτό το θεώρημα?????
    Mery
    απάντηση62
     
     
    διακρίσεις γιατί? | 27/08/2012 16:46
    Από πότε οι μαθητές κρίνονται με βάση το θρήσκευμα,τη κοινωνική τάξη από την οποία προέρχονται κ την οικονομική κατάσταση της οικογενείας τους?Αξιοκρατικές οι πανελλήνιες πότε ήταν?Εγώ ήμουν ορφανή από πατέρα με χαμηλό εισόδημα κ σκίστηκα να μπω στο πανεπιστήμιο κ διαγωνίστηκα με τους πάντες γιατί έστρωσα κώλο..Με καμία ειδική κατηγορία δε μπήκα.. Αρα ήμουν κορόιδο με πατέντα!όπου τελειώνει η λογική αρχίζει η Ελλάδα...
    μη προνομιούχα
    απάντηση302
     
     
     
    αδικια | 27/08/2012 15:54
    εδω εχουμε καραμπινατη διακριση εις βαρος μη μουσουλμανων μαθητων ... Ένας μαθητής θα πρέπει για να μπει π.χ στο πανεπιστήμιο φυσικής Αθηνών να γράψει τουλάχιστον 16399 μόρια ενώ ένας μουσουλμάνος θα μπει στην ίδια σχολή Αθήνα με μόλις 4490 μόρια!!!! θα μπορουσε οπως στην κατηγορια με τους πολυτεκνουσ να εχουν ενα μπονους αντε το πολυ 1000 μοριων αλλα οχι ρε και με 4490!!!! αυτο ειναι ξεφτιλα.. και απο ποτε η θρησκευτικη ιδιοτητα καποιου τον κατατασει αυτοματα σε ειδικη κατηγορια?? ξεχωριστο συστημα εχουν εκει απο τα υπολοιπα λυκεια της χωρας??
    nikos
    απάντηση294
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Βάσεις ειδικών κατηγοριών | 27/08/2012 15:00
    Παρατηρώ ότι πολλοί γκρινιάζετε που εισάγονται την ιατρική με 14. Όταν κάποιος που έχει τα λεφτά και τη στρωμένη κλινική ο μπαμπάκας γράφει 10 στις πανελλήνιες και σπουδάζει Ιατρική σε Ρουμανία/Βουλγαρία/Τσεχία/Ιταλία και γίνεται ένας ωραιότατος χασάπης όταν έρθει στην Ελλάδα γιατί δε γκρινιάζετε; Τότε αντιθέτως είστε υπέρ των ιδιωτικών ΑΕΙ ώστε να σπουδάζεις ιατρική με 10. Εγώ για να μην παρεξηγηθώ είμαι ενάντια ΚΑΙ ΣΤΑ 2 φαινόμενα. Απλά δεν καταλαβαίνω πώς κάποιος ενοχλείται από το γιατρό του 10 που τελείωσε Ιατρική Αθήνας και όχι από το γιατρό του 10 που τελείωσε Supreme Royal Medical School of Eastern Vladivostok.
    Νικόλας
    απάντηση274
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
-