από metereologos.gr
Δευτέρα 29 Μαΐου 2017
 

«Κλείστε τα καταστήματα και φύγετε», απειλούν τους μετανάστες στη Νίκαια

«Προειδοποιήσεις» από ομάδα 40 νεαρών με μαύρες μπλούζες και ελληνικές σημαίες
«Κλείστε τα καταστήματα και φύγετε», απειλούν τους μετανάστες στη Νίκαια
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Μια εβδομάδα διορία έλαβαν μετανάστες που έχουν καταστήματα στην πλατεία Αγίου Νικολάου στη Νίκαια να κλείσουν τα ρολά και να φύγουν. Σύμφωνα με τις καταγγελίες των ιδίων και Ελλήνων  γειτόνων τους τις «προειδοποιήσεις» απηύθυνε ομάδα 40 νεαρών με μαύρες μπλούζες και ελληνικές σημαίες που επέβαιναν σε μηχανάκια. Η διορία έληξε την Δευτέρα, αλλά οι μετανάστες δεν έφυγαν.

Την Πέμπτη στην περιοχή οργανώνουν αντιφασιστικό συλλαλητήριο αριστερές οργανώσεις.

Σύμφωνα με την εφημερίδα Τα Νέα, που επικαλείται αυτόπτες μάρτυρες, το προηγουμενο Σάββατο μια «μηχανοκίνητη φάλαγγα» σταμάτησε μπροστά από τα τέσσερα μαγαζιά στην Πλατεία Αγίου Νικολάου στη Νίκαια και περίπου 40 νεαροί φώναξαν στους καταστηματάρχες, μετανάστες από το Πακιστάν: «Κλείστε τα! Εχετε μία εβδομάδα».

Την ίδια ημέρα μέλη της τοπικής οργάνωσης της Χρυσής Αυγής στη Νίκαια πραγματοποίησαν πορεία στην περιοχή, όπως αναφέρεται και στην ιστοσελίδα του κόμματος.

Οι μετανάστες της Πλατείας Αγίου Νικολάου λένε ότι μία από τις στάσεις ήταν μπροστά από τις πόρτες τους. Το συμβάν επιβεβαιώνουν και έλληνες ιδιοκτήτες γειτονικών καταστημάτων.

Ο Ιμπραήμ Μουχάμαντ βρισκόταν πίσω από τον πάγκο του παντοπωλείου του όταν άκουσε τις φωνές. «Είχαν μαζευτεί στην πλατεία και έδιωχναν μετανάστες. "Φύγετε και μην ξαναπατήσετε εδώ", τους έλεγαν. Ευτυχώς, δεν έπεσε κανείς στα χέρια τους. Οι απειλές ήταν μόνο στα λόγια. Πλησίασαν έως τις βιτρίνες μας αλλά δεν μπήκαν μέσα. Είπαν να κλείσουμε. Να μη δουλεύουμε όποτε έρχονται εδώ. Σε επτά ημέρες να μην ανοίξει κανείς», λέει ο 36χρονος Πακιστανός.

Μία εβδομάδα μετά, τα ρολά των καταστημάτων δεν κατέβηκαν. Μόνο ένας μετανάστης εδώ και καιρό έχει κλείσει το μαγαζί του, σύμφωνα με ομοεθνείς του, φοβούμενος για την ασφάλειά του.

«Οι μηχανοκίνητες φάλαγγες και τα πογκρόμ κατά μεταναστών από φασιστοειδή στη Νίκαια του Πειραιά αποτελούν ντροπή για τη δημοκρατία. Το κράτος και ο νόμος δεν μπορούν να μένουν απαθείς στις ρατσιστικές επιθέσεις κατά ανυπεράσπιστων μεταναστών» επισημαίνει σε ανακοίνωσή της η ΔΗΜΑΡ.

Την Πέμπτη στην περιοχή οργανώνουν αντιφασιστικό συλλαλητήριο αριστερές οργανώσεις.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Συναγερμός για έκρηξη της ρατσιστικής βίας από τον Συνήγορο του Πολίτη 
 
 
σχόλια (65)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    αυτό σπάει τα ταμεία ηλιθιότητας | 15/07/2012 23:23
    Μα καλά, τα ναζιστομουτρα ποτε δεν φημίζονται για την εξυπνάδα τους, αλλα να μαζευτούν ένα τσούρμο με μηχανές (η μηχανή και το μαχαίρι/όπλο τους κάνουν να αισθάνονται άνδρες) και να απειλούν νομιμους μετανάστες που κάνουν νόμιμο εμπόριο και πληρώνουν ενοίκια και φόρους, εεε αυτό σπάει τα ταμεία ηλιθιότητας. Βεβαια, ΔΕΝ τολμούν να τα βάλλουν με τους πραγματικούς εγκληματίες, εμπορους ναρκωτικών, και νταβατζήδες ξένους, επειδή εκείνοι θα απαντήσουν με τα Kalashnikov. Επίσης ένα από τα πρωτοπαλικαρα των Χρυσαυγιτών, ο παναγιωταρος κάνει, ως γνωστόν στους Αστυνομικούς κύκλους, τρελες μπίζνες μαζί τους.
    Matoula
    απάντηση00
     
     
    ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ | 08/07/2012 16:14
    TΟ ΣΧΕΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ....ΟΙ ΝΕΟΤΑΞΙΤΕΣ ΜΕΤΑΤΡΕΠΟΥΝ ΤΗ ΧΩΡΑ ΣΕ ΙΣΛΑΜΑΜΠΑΝΤ....ΕΤΣΙ ΣΤΗΝΟΥΝ ΕΝΑ ΝΕΟ ΚΟΣΟΒΟ ΑΦΟΥ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΟΥΝ ΤΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΤΩΝ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΩΝ ΣΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟ ΣΤΗΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΣΤΗ ΘΡΑΚΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΝΗΣΙΑ....ΕΤΣΙ ΣΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΕΜΒΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ''''ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ''''' ΚΑΙ ΕΝΩΝΟΥΝ ΤΗ ΘΡΑΚΗ ΚΑΙ ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ... ΤΗΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΜΕ ΤΑ ΣΚΟΠΙΑ... ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΒΑΝΙΑ...ΞΥΠΝΑΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙΤΕ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΚΙ ΟΛΑΣ....ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ
    ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ
    απάντηση61
     
     
    Δίνουν και αποδείξεις οι Πακιστανοί στους Πακιστανούς; | 05/07/2012 11:20
    Tα καταστήματα αυτά τι τζίρο δηλώνουν ότι κάνουν; Κόβουν και αποδείξεις μήπως στους Πακιστανούς πελάτες τους; Δεν νομίζω ότι θα ζημιωθεί η ελληνική κοινωνία αν τα κλείσουν και ξεκουμπιστούν. Βιτρίνες άλλων δραστηριοτήτων είναι.
    Δυτικά
    απάντηση92
     
     
     
    Η Χρυσή Αυγή έχει επιτύχει στρατηγικού χαρακτήρα νίκη... | 05/07/2012 08:54
    Απορεί ο κάθε λογικός παρατηρητής με τα αστεία σχόλια μερίδας σχολιαστών, (υβριστικά εναντίον της Χρυσής Αυγής). Τα πράγματα είναι απλά. Η Χρυσή Αυγή έχει επιτύχει στρατηγικού χαρακτήρα νίκη με τις πρόσφατες εκλογικές επιδόσεις της. Κατέρριψε την ιδεολογική κυριαρχία της αριστεράς, (των τελευταίων δεκαετιών), επανέφερε στο πολιτικό προσκήνιο την ιδέα της πατρίδας και αποενοχοποίησε την έννοια της "δεξιάς". Κατά συνέπεια, η επικράτησή της είναι μόνον ζήτημα χρόνου διότι εδράζεται σε πραγματικά προβλήματα τα οποία προκαλεί στη χώρα η "εισβολή" μουσουλμάνων, (υπό τον μανδύα της δήθεν "μετανάστευσης")...
    Λογικός πολίτης
    απάντηση153
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Παράνομες επεμβάσεις | 05/07/2012 02:54
    Να αφήσουμε τον κόσμο να διαλέξει με την καταναλωτική του συμπεριφορά αν θέλει ή δεν θέλει τους Πακιστανούς επιχειρηματίες. Προτιμώ να τους βλέπω στα μαγαζιά να εργάζονται και να πληρώνουν φόρους παρά με ο,τιδήποτε άλλο παράνομο υλικό στο χέρι.
    Λογικά να το δούμε...
    απάντηση65
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μόνο που δεν είναι ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ - ΛΑΘΡΑΙΟΙ ΕΙΝΑΙ - ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ - ΚΛΕΦΤΕΣ ΕΊΝΑΙ - ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ ΕΙΝΑΙ - | 04/07/2012 21:59
    Μετανάστης θα πει κάπόιος που έκανε τα χαρτιά του και πήγε νόμιμα σε μιαν άλλη χώρα! ΟΙ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΙ ΟΙ ΑΦΓΑΝΟΙ ΟΙ ΣΟΜΑΛΟΙ ΟΙ ΚΕΝΥΑΤΕΣ οι διάφοροι είναι ΛΑΘΡΑΙΟΙ που έφυγαν από την πατρίδα τους για αν αποφύγουν φυλακίσεις, για εκγλήματα, κλεψιές, απατεωνιές, εκπόρνευση και άλλα τέτοια υψηλά επαγγέλματα!!! ΔΕΝ βλέπω να ήρθε έστω ένας μορωμένος! Αλλά μια και φτάσαμε στο τελευταίο σκαλοπάτι πληγωμένου ναρκισισμού, βρίσκουμε σε κάτι απατεώνες που μας παριστάνουν τους θαυμαστές της ανθρωπιάς μας και τα κάνουν! Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά!!! Σε 3 4 χρόνια που θα είμαστε στο δρόμο ενώ οι 'μετανάστες" θα μας έχουν εκδιώξει, εκεί σας θέλω!! Αλλά η κακομοιριά μας παει! Ο μαζοχισμός μας παει! Λουστήτε τα λοιπόν μαζί με τους μελαψούς σας!
    Αρρωστος τόπος
    απάντηση132
     
     
     
    ΝικόλαοSS ΤαταρολιάκοSS | 04/07/2012 21:55
    http://i49.tinypic.com/1z6ckld.jpg
    ΝικόλαοSS ΤαταρολιάκοSS
    απάντηση19
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Είστε ψεύτες | 04/07/2012 21:15
    Το ότι λέτε ψέματα είναι προφανές. Αυτό που δεν είναι φανερό είναι κωλοφαγούρα που έχει πιάσει την παλιοφυλάδα σας για τους βρωμολαθροεγκληματίες που έκαναν την Ελλάδα κόλαση.
    Thanasis
    απάντηση111
     
     
     
    αντισταθείτε | 04/07/2012 12:55
    Έξω από τον πλανήτη μου η νεοναζιστική πανούκλα! Στον Πλούτωνα κι ακόμα παραπέρα τα φασιστικά απόβλητα! Άνθρωποι, δεν έχουμε εκλογή, τσακίστε αμείλικτα τους ναζιστές δολοφόνους της Χρυσής Πορδής για να ξεβρομίσει ο ιερός τούτος τόπος που λέγεται Ανθρωπιά.
    Vaggos
    απάντηση2434
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    συνταχθείτε | 04/07/2012 10:14
    Εξω απο την πατριδα μου η αφροασιατικη ακριδα! Στην μακρονησο τα αναρχικά απόβλητα! Έλληνες, δεν έχουμε εκλογή, συνταχθείτε στις γραμμές της Χρυσής Αυγής για να ξεβρομίσει ο ιερός τούτος τόπος που λέγεται Ελλάδα!
    Zaglos
    απάντηση3532
     
     
    Αλλού είναι το ζήτημα... | 03/07/2012 17:19
    Οι Δημόσιοι Υπάλληλοι φταίνε.. Για ΟΛΑ αυτοί φταίνε
    Ιδού..
    απάντηση1218
     
     
     
    Πως αντιδρά ο απλός κόσμος? Επικροτεί την επίθεση στον αδύναμο? | 03/07/2012 16:16
    Τι κάνει ο άλλος κόσμος όταν τους βλέπει σε αυτές τις εξορμ΄ησεις? Πρέπει να καταλάβουμε ότι πρέπει να αντιδράσουμε. Ο κόσμος που είναι μπροστά σε τέτοια περιστατικά πρέπει να τους αποδοκιμάσει και να υπερασπιστεί τους αδύναμους. Τότε θα λουφάξουν τα φασιστάκια. Αν δεν το κάνουμε εκτρέφουμε το φασισμό στη χώρα μας.
    al
    απάντηση2832
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ποιος τους χρηματοδοτεί? | 03/07/2012 16:08
    Σε ποιούς θα επιτεθείτε μετά φασιστόμουτρα? Να γίνει τώρα έλεγχος ποιος τους χρηματοδοτεί. Που βρήκανε λεφτά και νοικιάζουνε γραφεία παντού? Είναι αλήθεια ότι πληρώνονται για να δέρνουν?
    al
    απάντηση2531
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΑΠΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ | 03/07/2012 15:21
    Αν μπορεί κάποιος να μου λύσει ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΝΟ. Εάν αυτοί οι μετανάστες έχουν νόμιμη άδεια ,βιβλια εφορία κ.λ.π.Εάν είναι νόμιμοι τότε εαν εγινε ΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΟ.Εάν δεν είναι νόμιμοι πάλι είναι ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΟ υπάρχουν οι αρχές γι αυτά ,αλλά υπάρχει ΘΕΜΑ πως λαθραίοι ανοίγουν καταστήματα όταν υπάρχει τεράστια ανεργία στους Ελληνες.Το θέμα λαθρομετανάστευσης είναι πλέον εκτός ελέγχου και δεν λύνεται με λόγια και καταγγελλίες του τύπου "ρατσιστές" η " αριστεροί προδότες.
    ΚΩΣΤΑΣ
    απάντηση345
     
     
    Metanastes welcome | 03/07/2012 15:11
    Metanastes kai dimokrates polites xeri- xeri kata tou fasismou. Xreiasomaste mia plateia, sfairiki kai kritiki sizitisi gia ta aitia tou ratsismou stin Ellada kai genitkotera stin Europi kai gia tin katapolemisi tou. O fasismos aggisei ta poio xamila enstikta ton anthropon, spernei fobo kai misos. Eimaste oloi ena polixromo mosaiko stin gi mas kai epithimoume tin eirini.
    Albanidis from Hamburg
    απάντηση1730
     
     
    Tzamba magia | 03/07/2012 14:11
    Η γνωστή ελληνικη τζαμπα μαγκιά . Οι πακιστανοί μαγαζάτορες τους πειράξανε .Οι αλβανοί νταβαντζήδες και ληστές με τα καλάσνικοφ δεν ειναι εχθροί τους .Γιατι αμα κανουνε οτι πανε προς τα κει θα τους κλαψουνε οι μανες τους
    amfi
    απάντηση4433
     
     
     
    Ετσι λειτουργει η Χρυση Πορδη | 03/07/2012 14:11
    Τωρα ειναι οι μεταναστες, τους οποιους αντιμετωπιζουν με ακρως δημοκρατικες πρακτικες. Ασχετως εαν εχουν δικιο η αδικο, ασχετως εαν το λαθρομεταναστευτικο ειναι ενα υπαρκτο και μεγαλο προβλημα (αληθεια πως ανοιγει λαθρομεταναστης μαγαζι ?), αυτες οι πρακτικες ειναι καθαρα παρανομες, φασιστικες και τυρανικες. Αυριο-μεθαυριο εαν αποφασισουν οι νεοναζι της Χρυσης πορδης οτι ο "εσωτερικος εχθρος" ειναι οι διαφωνουντες (αριστεροι, κεντρωοι, κτλ), θα τριγυρνανε και θα απειλουν οσους δεν ειναι "δικα τους παιδια" να κλεισουν τα μαγαζια και να φυγουν ? Ποιος μπορει να πει με σιγουρια που θα σταματησει η κατρακυλα που ξεκινησε με την ανοδο της ακροδεξιας στην Ελλαδα ?
    Καραισκακης
    απάντηση4135
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Αγέλη | 03/07/2012 14:09
    Παρατηρήστε πόσες ομοιότητες έχουν οι συμμορίες των φασιστών με τις αγέλες των σαρκοβόρων: 1. Έχουν ανάγκη από κάποιον αρχηγό στον οποίο υπακούουν τυφλά. 2. Κυνηγούν σε ομάδες, ποτέ ένας-ένας. 3. Επιτίθενται μόνο στους πιο αδύνατους. Διαβάστε και τα κείμενά τους στις σελίδες αυτές: Κραυγές μίσους: "ουστ", "λαμόγιο", "αναρχοάπλυτε", "πράκτορα της Μοσάντ" και πάει λέγοντας.
    D.F.
    απάντηση3542
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    κουκουλοφοροι χρυσαυγιτες | 03/07/2012 13:57
    Που είναι η αστυνομία? Ο σαμαράς δεν είπε οτι θα βγάλει τις κουκούλες - κράνη?
    λκ
    απάντηση3227
     
-