από metereologos.gr
Τρίτη 28 Μαρτίου 2017
 

Β.Σόιμπλε: Οι Έλληνες θα πρέπει να κοιτάξουν πώς μπορούν να βελτιωθούν

Σε συνέντευξή του στην εφημερίδα Βild am Sonntag
Β.Σόιμπλε: Οι Έλληνες θα πρέπει να κοιτάξουν πώς μπορούν να βελτιωθούν
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Κριτική στην Ελλάδα κάνει ο υπουργός Οικονομικών της Γερμανίας Βόλφγκανγκ Σόιμπλε τονίζοντας πως «οι Έλληνες δεν θα έπρεπε να κατηγορούν άλλους για τα προβλήματά τους, αλλά θα πρέπει να κοιτάξουν και πώς μπορούν οι ίδιοι να βελτιωθούν. Σίγουρα δεν λείπει η υποστήριξη της Ευρώπης, αλλά οι διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις που θα κάνουν τη χώρα ανταγωνιστική». 

Ο κ.Σόιμπλε δήλωσε τα παραπάνω σε συνέντευξή του στην εφημερίδα Βild am Sonntag αναφερόμενος αναφερόμενος στην διαχείριση της προσφυγικής κρίσης εκ μέρους της Ελλάδας, αλλά και στην οικονομική κρίση. Κριτική στην Ελλάδα για ελλιπή φύλαξη των εξωτερικών συνόρων της Ευρωπαϊκής Ένωσης ασκεί και ο υπουργός Εσωτερικών της Βαυαρίας Γιοάχιμ Χέρμαν, κάνοντας λόγο για «φάρσα».

Ο κ. Σόιμπλε υποστηρίζει ακόμη ότι η Ελλάδα επί χρόνια περιφρονούσε τους κανόνες του Δουβλίνου που προβλέπουν ότι οι μετανάστες υποβάλλουν αίτημα χορήγησης ασύλου στην χώρα εισόδου στην Ευρωπαϊκή Ένωση και τονίζει ότι τα γερμανικά δικαστήρια αποφάσισαν η Γερμανία να μην επαναπροωθεί τους ανθρώπους προς την Ελλάδα, καθώς η συμπεριφορά προς τους πρόσφυγες δεν ήταν ανθρώπινη.

Απαντώντας σε ερώτηση σχετικά με ενδεχόμενες τριβές στην σχέση του με την 'Αγκελα Μέρκελ, με αφορμή την Ελλάδα, ο κ. Σόιμπλε σημειώνει πως ότι η καγκελάριος είναι ευτυχής που ο ίδιος είναι υπουργός των Οικονομικών, καθώς γνωρίζει ότι μπορεί να βασιστεί πάνω του. «Την στήριξα περισσότερο από κάθε άλλον. Δεν είμαι ευχάριστος, αλλά είμαι πιστός» αναφέρει.  

Από την πλευρά του ο Γιοάχιμ Χέρμαν δηλώνει στην εφημερίδα «Welt am Sonntag» πως  αυτό που κάνει η Ελλάδα είναι «φάρσα» σε ό,τι αφορά την φύλαξη των εξωτερικών συνόρων. Παράλληλα τονίζει ότι μια χώρα που δεν εκπληρώνει τις υποχρεώσεις της θα πρέπει να εγκαταλείπει την Ζώνη Σένγκεν.


Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (26)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Μα τι είναι αυτά που λέτε κ. Κατερίνα Δ. απο εξωτερικό | 29/12/2015 15:05
    Έχει στα βόρια της η Γερμανία μιά χώρα με νεο-Οθωμανικές βλέψεις που προωθεί πρόσφυγες και μετανάστες στις ακτές της για λόγους εκβιαστικούς και γεωοπολιτικούς? Σας παρακαλώ, όταν γράφετε κάτι να εστιάζεστε στην ουσία, μη χρησιμοποιήτε την γεωγραφία ως οπλάκι της πλάκας, και αποκαλείτε και τον άνθρωπο αγράμματο. Πότε στείλανε οι Ρώσοι για παράδειγμα 1,000,000 ψυχές στη Λυβέκη? Ας σοβαρευτούμε λίγο, και μ' αυτό δεν εννοώ το να κοτσάρετε το "από εξωτερικό" στην υπογραφή σας, σαν αυτούς τους παλιούς Αθηναίους πτυχιούχους που, αφού γύρισαν στα 45 τους από Ιταλίες και Γαλλίες, δεν χωρούσαν οι τίτλοι τους στην ταμπέλα της εισόδου των γραφείων τους στην οδό Πατησίων και τη λεωφόρο Αλεξάνδρας...
    Πέτρος Διβέρης από κάπου
    απάντηση152
     
     
    Ο Ερντογκάν κι εσείς αγαπητέ/ή agma.. | 29/12/2015 13:31
    Ιδού ένα αρθράκι από τη χθεσινλη Γκάρντιαν http://www.theguardian.com/commentisfree/2015/dec/28/truth-president-erdogan-jailed-turkey-regime-state-security-crime Οι μόνοι που δεν φαίνεται να καταλαβαίνουν το νεο-οθωμανικό παιχνίδι που παίζεται με την υποστήριξη και τη συνδρομή του Βερολίνου είμαστε οι "εβρωπαίοι" Έλληνες. Αντί να το κάνουμε θέμα όπου και όταν μπορούμε, καθόμαστε σούζα όταν μιλάει ο... Γερμανός ΥΠΟΙΚ. Καλά κάνει ο Βόλφγκανγκ, όσο υπάρχουν καλοθελητές και ραγιάδες τόσο θα ανταμοίβεται ο Ερντογκάν για τη "μαγκιά" του, και για τα πνιγμένα παιδάκια.
       Πέτρος Διβέρης
    απάντηση133
     
     
     Όσο δε αφορά αυτούς που κάνουν κλικ αρνητικό στο σχόλιό μου.. | 28/12/2015 21:11
    ε, δεν εκλπήσσομαι.. Κάποιοι άνθρωποι είναι διατεθειμένοι να παραβλέψουν αδικίες, ανομίες ή και εξωφρενικά εγκλήματα, προκειμένου να δηλώσουν την (ανώνυμη στην περίπτωση αυτή) υποστήριξή τους σ' αυτόν που τους εκμεταλεύεται και τους ευτελίζει. Εύγε σ' αυτούς τους ακραιφνείς πατριώτες, που σίγουρα νομίζουν πως η κάνοντας τα στραβά μάτια στην γερμανική υποστήριξη του νεο-Οθωμανικού πρότζεκτ είναι οι αληθινοί Ευρωπαίοι. Είναι σαν μερικούς άλλους συμπατριώτες μου που νομίζουν πως ο Διαφωτισμός ήταν η τέχνη της παράδοσης και της άβουλης υποταγής.
    Πέτρος Διβέρης
    απάντηση141
     
     
    ti kalos... | 28/12/2015 19:27
    oti stin ellada eimaste mpate skiloi alleste to kseroume..den perimename ton k.Säuble na mas to pei. Omos pros tous loipous 8aumastés tou: den sas kanei entiposi pou auta ta leei sti kolofilada BILD (memetikon simferonton) en opsin eklogon mpas ke ton psifisoun ta zoa pou zoun ekei dioti profanos psifo apo logiko an8ropo den 8a dei.Den tiroume to Doublino mas leei o tipas...Emeis fteme pou ap' to 2000 den tous exoume steilei olous sto borra i mipos erxontan oi ksenoi na meinoun stin ellada???Den filame ta sinora..pia sinora re...8alasa einai..ke automatos basi nautikou dikaiou 8eoritai (epibaletai) diasosi...i mipos na tous 8eorismoume pirates ke na tous bouliazoume????zoon
    ...alla mallon peri peiraton eprokeitai
    απάντηση51
     
     
    likes and dislikes | 28/12/2015 13:21
    an koitaxei kaneis ta likes and dislikes emena toulaxiston me peithoun oti aftoi eine oi ragiades ths epoxhs mas. pote telika tha xefygoume apo ton xeno zygo? polous elines patriwtes h tous skotwsame h tous filakisame gia xatiri twn xenwn. (kapodistrias, kolokotrwnis, velouxiwths.) eina polloi einai para polloi omos oi axaristoi den mpouroun na apotaxoun ton zygo.
    ftoxos xoris zygo
    απάντηση49
     
     
     
    Αντίθετα με την Τορυρκία που τα κάνει όλα τέλεια.. | 28/12/2015 12:59
    Στο προσφυγικό, αλλά και στην Συρία την ίδια. Σε αντίθεση με την Ελλάδα η Τουρκία χρησιμοποιεί τους πρόσφυγες ως διαπραγματευτικό χαρτί αλλά και ως όπλο κατά της Ελλάδας. Επίσης δραστηριοποιήται επί καθημερινής βάσεως στη δημιουργία περισσότερων προσφύγων με την υποστήριξη που παρέχει στο ΙΚ. Για το ρόλο της αυτόν ο αντιδημοκράτης υπουργός τους ανταμοίβει με 3.5 δις ευρώ, κουνώντας ταυτόχρονα το δάχτυλο στην Ελλάδα. Το ελληνικό κράτος φυσικά, παίζοντας το ρόλο του ως ιστορικό προτεκτοράτο, δεν κάνει κανένα διάbημα, καμιά διαμαρτυρία. Καλά κάνει λοιπόν και το κουνάει το δάχτυλο, αφού δεν μας έχει απομείνει πια καμιά αξιοπρέπεια.
    Πέτρος Διβέρης
    απάντηση257
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Το άλλο όνομα της εφαρμογής νόμων .... | 28/12/2015 11:07
    Τώρα που θα διδάσκεται "Ο Αγών μου" στα δημόσια σχολεία της Γερμανίας, τώρα που "επιβάλλεται ή στρατιωτική παρουσία της χώρας να συνάδει με την οικονομική της δύναμη" σύμφωνα με τον πρόεδρο τους ,τώρα που "έσωσε το πολεμικό μας ναυτικό στα ανοικτά της Λιβύης το 2015 δέκα χιλιάδες μετανάστες"έρχεται ο Σοιμπλε να μιλήσει στην κίτρινη φυλλάδα για ποιους τους Έλληνες που θα έπρεπε από τα λεγόμενα του να δεχτούν 1εκ.πιθανές αιτήσεις ασύλου για τα εροστασια και την βιομηχανία τους ;γιατί άλλοι θέλουν τους πρόσφυγες για δωρεάν εργατικά χέρια και έχουν την εργασία της μιας μέρας .Καμία επιβάρυνση από τους δωρεάν εργάτες αλλα ή χώρα λόγω αυτών δεν θα εφαρμόσει φέτος στον προϋπολογισμό της!!!!!
    Siemens...και Γερμανία.
    απάντηση918
     
     
     
    θελω | 28/12/2015 10:49
    να πιστευω ότι κάτι σχόλια τύπου ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΙΜΠΛΕ ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ κλπ... είναι από γερμανική πρεσβεία ή κάτι συναφές. δεν μπορώ να δεχτώ ότι υπάρχουν Έλληνες που στηρίζουν τα όσα απαξιωτικά για την χώρα μας λέει ένας εκπρόσωπος της γερμανίας, της χώρας που αιματοκύλισε την ευρώπη, της χώρας που χρωστάει στην ελλάδα ένα κάρο χρήματα από πολεμικές αποζημιώσεις και το παίζει κινέζος την ίδια στιγμή που εκβιάζει και στραγγιζει την χώρα μας...
    ΘΑΝΟΣ
    απάντηση2127
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ | 28/12/2015 10:45
    όχι να μας κουνάει το δάχτυλο η χώρα η οποία χρωστάει της μιχαλούς στην ελλάδα απο τις αποζημιώσεις του πολέμου και το περίφημο κατοχικό δάνειο.... ό,τι νομικά τερτίπια και να σκαρφιστείτε για να μην τα πληρώσετε το χρέος είναι χρέος... τί όχι?? ωραία τότε... είμαστε πάτσι
    ΚΩΣΤΑΣ Π.
    απάντηση1625
     
     
     
    έλεος | 28/12/2015 10:33
    Δεν τους παλεύω άλλο. Πρέπει κάθε τρεις και λίγο να βγαίνει ένας από αυτούς να λέει ότι τον βολεύει και εμείς πρέπει από την μια να το κάνουμε είδηση και από την άλλη να έχεις και τους Ελληνάρες τους βολεμένους που μόνο να κράζουν αυτή την χώρα και να συμφωνούν μαζί τους ξέρουν. Ρε πάρτε το χαμπάρι. Σωστή φύλαξη των εξωτερικών συνόρων γι αυτούς είναι να βουλιάζουμε τις βάρκες. Δεν έχουν ιδέα από θάλασσα και μιλάνε. Μόνο κάτι λίμνες με παπάκια έχουν δει στη ζωή τους και κάθεσαι κακομοίρη Έλληνα και συμφωνείς μαζί τους... ps: Θα κάτσει τώρα ο Σοιμπλε και η παρέα του να μας πει γιατί δεν εφαρμόζουμε τους κανόνες του Δουβλίνου που φτιαχτήκαν κατά παραγγελία όπως τους βόλευε. Ασε ρε. Δεν θα φάμε
    Γιάν Χοσε
    απάντηση2424
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    NOOTROPOIA | 28/12/2015 10:21
    OTAN MAS LENE THN PIKRH ALH8IA OI KSENOI TOTE EINAI EX8ROI MAS KAI FTAINE AYTOI GIA OTI MAS SYMBAINH, PANTOS EMEIS DEN FTAIME SE TIPOTE, OPOS PANTA FTAINE OI ALLOI GIA TA XREH POY MAS FORESAN PASOK KAI N.D. , DEN PROKEITAI NA ALAKSOYME THN BLAMENH NOOTROPOIA POTE'
    andreas
    απάντηση267
     
     
     
    Και πως θα αναγνωριζουμε τους κακους?? | 28/12/2015 07:51
    Εσυ παντως,αποκλειεται να βελτιωθεις,ΓΕΝΙΚΩΣ...
    Μην φοβαστε,ο θεος θα σημαδευσει αυτους
    απάντηση622
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Φον Σόιμπλε.... | 27/12/2015 23:56
    .... ο απαξιωτικός τρόπος που μιλάτε δεν τον αξίζει η συντριπτική πλειονότητα των Ελλήνων. Αν δεν θέλετε λοιπόν να σας ταυτίζουν όλους τους Γερμανούς με τα εγκλήματα του φασισμού καλά θα κάνετε να είστε και εσείς ποιό προσεκτικός όταν μιλάτε για τους πολίτες μιας άλλης χώρας. Μαύρα πρόβατα υπάρχουν και στην Ελλάδα και στην Γερμανία και παντού. Η διαφθορά για παράδειγμα είναι ένα από τα εξαγώγιμα αγαθά της Γερμανίας. Ως προς τους πρόσφυγες θα πρέπει να ντρέπεστε γι αυτά που λέτε. Που σε τελευταία ανάλυση η Γερμανία είναι η τελευταία χώρα στον κόσμο που μπορεί να μιλάει για ανθρωπισμό. Να επισκευθείς τα νησιά του Αιγαίου, τις πλατείες και τα κέντρα υποδοχής των προσφύγων για να πάρεις μαθήματα ανθρωπιάς – θεοπαίκτη.
    Μάριος Σελινός
    απάντηση2426
     
     
    ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ...... | 27/12/2015 23:12
    .............Αυτός είσαι!!!!
    Babis
    απάντηση1910
     
     
    Στου κουφού τη πόρτα όσο θέλεις βρόντα | 27/12/2015 21:12
    Τωρα μας φωτησες????
    Kακομαθημενος
    απάντηση145
     
     
     
    Έχει δίκαιο o Σόιμπλε . . | 27/12/2015 20:07
    ΣΩΣΤΟΣ !!!!!!!!
    . . . ας είναι δυσάρεστος
    απάντηση3814
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Γερμανοι... | 27/12/2015 19:47
    ...πρέπει να κοιτάξουν πώς θα αποβάλλουν το μικρόβιο του χιτλερισμου!
    nemecic
    απάντηση2131
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-