Παρασκευή 28 Νοεμβρίου 2014
 

Πέθανε ο Μίμης Σουλιώτης, ένας ακρίτας των γραμμάτων

Υπέκυψε ύστερα από εξάμηνη μάχη με τον καρκίνο
Πέθανε ο Μίμης Σουλιώτης, ένας ακρίτας των γραμμάτων
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Πέθανε ο Μίμης Σουλιώτης μετά από εξάμηνη μάχη με τον καρκίνο.

Γεννημένος το 1949 με καταγωγή από την Πελοπόννησο και το Μοναστήρι της πρώην Γιουγκοσλαβίας είχε επιλέξει να ζει στη Φλώρινα και να «φροντίζει» τα γράμματα. Είχε σπουδάσει Φιλολογία στη Φιλοσοφική Σχολή Θεσσαλονίκης. Μεταπτυχιακά έκανε στη  Βυζαντινή Φιλολογία στη Βουδαπέστη ενώ εκπόνησε το Διδακτορικό του στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων.

Είχε περάσει από πολλές δουλειές, μανάβης, φορτωτής ξυλείας, τυπογράφος αλλά βασικά ήταν ένας  ακρίτας, ένας πολιτιστικός πόλος από μόνος του. Πνευματικό τέκνο του Γ. Π. Σαββίδη και λάτρης του Καβάφη είχε  ιδρύσει το «Βαλκανικό Άσυλο Ποίησης στις Πρέσπες», εξέδιδε περιοδικά, βιβλία για τη Φλώρινα αλλά και την ποίηση, έκανε διαλέξεις, καλούσε συγγραφείς να μιλήσουν. Παράλληλα ήταν αναπληρωτής καθηγητής του Τμήματος Νηπιαγωγών της Παιδαγωγικής Σχολής Φλώρινας του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας και υπεύθυνος της βιβλιοθήκης του.

Στη Φλώρινα στο πλαίσιο του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας οργάνωσε το πρώτο πιλοτικό πρόγραμμα δημιουργικής γραφής στα αγγλοσαξονικά πρότυπα με δίδακτρα και πολλούς καλεσμένους.

Είχε εκδώσει τις ποιητικές συλλογές: «Σβούρα»,( Τραμ, 1972), «Ποιήματα εν παρόδω», (Τραμ, 1974), «Βαθιά επιφάνεια», (Κέδρος, 1992), «Αβγά μάταια», (Ερμής, 1998), «Περί ποιητικής»,( Ερμής, 1999), «Υγρά», (Ερμής, 2000), «Ήλιος στην σκοτία», (Ερμής, 2001), «Παλιές ηλικίες», (Ερμής, 2002).   Τελευταία ποιητική του συλλογή ήταν η «Κύπρον , ιν ντηντ» (Μεταίχμιο, 2011). Στα  μη ποιητικά του έργα  περιλαμβάνονται τα : «58 σχόλια στον Καβάφη»,( Ύψιλον, 1993), «Οχτώ παραμύθια της Φλώρινας», (Φλώρινα, 1994), «Φλώρινα, μια πόλη στη λογοτεχνία», (Μεταίχμιο, 2002), «Αλφαβητάριο για την ποίηση», (Α.Π.Θ., Επίκεντρο, 1995), «Σκόρπια», (Gutenberg, 2001).

Ήταν υπεύθυνος της σειράς «Ανθολόγος Ερμής» των εκδόσεων «Ερμής», ιδρυτικό μέλος της Ένωσης Συγγραφέων Δυτικής Μακεδονίας και μέλος της Εταιρείας Συγγραφέων.

Ανακοίνωση εξέδωσε η Εταιρεία Συγγραφέων, της οποίας υπήρξε ιδρυτικό μέλος,  εκφράζοντας τα πιο θερμά της συλλυπητήρια στους οικείους του. Η εξόδιος ακολουθία θα τελεστεί αύριο το μεσημέρι στη Φλώρινα. 



Πολιτισμός περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (19)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Αναπόφευκτο! | 04/12/2012 14:18
    Κάτω από την είδηση του θανάτου του στην εφημερίδα έγραψαν τα εξόδια λόγια της αναγνώρισης οι μαθητές του κι εκείνος, με το χαμόγελο της χαρμολύπης: Τι να τα κάνω αυτά τώρα! Πάντως, ευχαριστώ!
    Νίκος Δ. Αρβανιτάκης
    απάντηση20
     
     
    Μίμης | 29/11/2012 17:46
    ΔΕΝ είχε καρκίνο ο Σουλιώτης, υποβλήθηκε σε καρδιοχειρουργική επέμβαση Bypass, προ εξαμήνου...
    Παντελής Κ.
    απάντηση40
     
     
    Γιατί έφυγες νωρίς; | 29/11/2012 12:28
    Άριστος άνθρωπος, ικανότατος γνώστης - χειριστής της γλώσσας, συγκλονιστικός (συν)ομιλητής εξαιρετικός δάσκαλος, σπάνιος Έλληνας, ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟΣ!!!
    Ζήσης Σπ. Κάκος
    απάντηση10
     
     
    Αντίο στον Ποιητή και Δάσκαλο Μίμη Σουλιώτη | 28/11/2012 17:00
    Τον είχα συναντήσει προ ετών ίσως και μια δεκαετία, στις εκδόσεις Ερμής. Σεμνός άνθρωπος και με ήθος. Όπως πρέπει να είναι ένας ποιητής. Καλό σου ταξίδι αγαπητέ φίλε Μίμη, θα σε θυμόμαστε με αγάπη.
    Πάνος Αϊβαλής
    απάντηση10
     
     
    ενα στεφανι δακρυα | 28/11/2012 16:11
    Ένα στεφάνι δάκρυα θα πλέκω στη μνήμη σου. Εκ μέρους προ και μετα πτυχιακών φοιτητών, ευγνώμονα τα λόγια λειψά στο αντίο.
    gri
    απάντηση20
     
     
    αντιο | 28/11/2012 11:29
    Εφυγε ο τελευταιος ποιητης την υστατη ωρα του πολιτισμου... αντιο δασκαλε...
    Αθηνά Βαλασιδου
    απάντηση41
     
     
    Στο επανιδείν, δάσκαλε | 28/11/2012 10:44
    Θα σε θυμάμαι πάντα, αγαπημένε δάσκαλε. Το μοιρολόϊ που μου ζήταγες το έχω γράψει εδώ και καιρό. Δε σ' έβρισκα να στο δώσω. Τώρα, βέβαια, χρειάζεται αλλαγή. Θα το φτιάξω όπως πρέπει.
    Έλενα Μιχαλάκου
    απάντηση50
     
     
    Καλό ταξίδι... | 27/11/2012 22:49
    Πιο φτωχή η χώρα πια, καλό ταξίδι δάσκαλε. Ήταν πραγματική τύχη να βρεθούμε στις αίθουσες διδασκαλίας σου. Θα μείνει για πάντα στη μνήμη μας ο αψεγάδιαστος εκπαιδευτικός, ο βαθυστόχαστος ποιητης, ο απλός και άμεσος άνθρωπος. Θα αποτελείς καίριο σημείο της πανεπιστημιακής μας εκπαίδευσης... θα θυμόμαστε πολλά από τα λόγια σου που ποτέ δεν περιορίστηκαν στα στενά όρια του αμφιθεάτρου αλλά κατάφεραν να πάνε τις γνώσεις και τη σκέψη μας ένα βήμα παραπέρα. Από τους λίγους εκπαδειτικούς που παρείχε στους φοιτητές του ουσιαστική παιδεία. Ερχόμασταν στο μάθημα σου με σκοπό να αποκομίσουμε κάτι από τις γνώσεις, την παιδεία,τη μόρφωση σου. Και ποτέ δε μας απογοήτευσες... ποτέ... Καλό ταξίδι δάσκαλε...
    Ανώνυμος / η
    απάντηση50
     
     
    Kαλό ταξίδι | 27/11/2012 21:29
    Ένας ξεχωριστός άνθρωπος που πάντα θα θυμόμαστε με αγάπη και σεβασμό. Ένας άνθρωπος που με τις γνώσεις, το χιούμορ, την αμεσότητα του κατάφερε να κερδίζει τους φοιτητές του και να τους κάνει να κρέμονται από τα χείλη του σε κάθε διάλεξή του. Είχα την τύχη να παρακολουθω τις διαλέξεις του ως φοιτητρια. Μακάρι όλοι οι εκπαιδευτικοι να είχαν περισσότερα κοινά στοιχεία μαζί του. Καλό ταξίδι , θα σας θυμόμαστε πάντα ως έναν από τους πιο αγαπητούς καθηγητες στα φοιτητικά μας χρόνια... ως έναν από τους πιο αξιόλογους ανθρωπους που γνωρίσαμε στη ζωή μας, Καλό ταξίδι...
    Κατερίνα
    απάντηση30
     
     
    Καλό σου ταξίδι! | 27/11/2012 19:59
    Είχα την τύχη, όταν ακόμα ήμουν πρωτοετής φοιτητής της Φιλοσοφικής Σχολής στο Παν. Κύπρου, να τον ακούσω να απαγγέλλει κάποια από τα ποιήματά του. Μου προκάλεσε ιδαίτερη εντύπωση η μεγαλοπρέπεια της απλότητας των ποιημάτων του. Ήταν αξιοπρόσκεχτα τα ποιήματά του και βαθυστόχαστα παρά την απλότητα των στίχων. Δεν επέλεγε να εκλπήξει με βαρύγδουπες λέξεις. Δεν επέλεγε να εντυπωσιάσει. Επέλεγε να μιλήσει απλά, να συγκινήσει, να προβληματίσει. Καλό του ταξίδι!
    Ανδρέας
    απάντηση40
     
     
    Τώρα π' ανθίζουν τα κυκλάμινα... | 27/11/2012 18:29
    Έτσι πτωχεύει η Ελλάδα! Όταν φεύγουν οι καλύτεροι Έλληνες. Απ' τις πλαγιές του Ολύμπου αποχαιρετώ τον ποιητή. Καλό σου ταξίδι!
    Δεν έχει όνομα η θλίψη
    απάντηση60
     
     
    Αιωνία του η Μνήμη! | 27/11/2012 16:52
    Εκ μέρους του Δ.Σ. του Φυσιολατρικού Πνευματικού Ομίλου Πάφου, Κύπρου, εκφράζουμε τα ειλικρινή μας συλλυπητήρια για το θάνατο του Μίμη Σουλιώτη. Ο Μίμης Σουλιώτης τίμησε το βήμα του Ομίλου μας με ομιλία του σε μια από τις ετήσιες εκδηλώσεις μας προς τιμή του Εθνικού μας ποιητή Κωστή Παλαμα. Τα ειλικρινή μας συλλυπητήρια στην οικογένειά του
    Αντρέας Σωτηριάδης, Πρόεδρος Δ.Σ.
    απάντηση81
     
     
    Ένα ακόμη | 27/11/2012 15:01
    Εξόδιος του Μίμη Σουλιώτη Τριγύρω λευκό σεντόνι κουβέρτα τοίχοι λευκοί. Ανεπαίσθητοι Μια δερματόδετη Καινή Διαθήκη Μολύνει την αγνότητα. Μπολιασμένος ομφάλιους ορούς Ενδοφλέβιους. Μένει η απορία: Γιατί να πεθαίνουν οι άνθρωποι τις μικρές τις ώρες;
    Galanis
    απάντηση180
     
     
    Ο γελαστός διανοούμενος | 27/11/2012 14:42
    Μια καθαρή φωνή, ένα καθαρό βλέμμα, ένας καθαρός ακαδημαϊκός δάσκαλος απουσιάζουν. Ο τόπος του χάνει την ψυχή του και οι άνθρωποι που τον γνώρισαν και τον αγάπησαν την αναφορά. Οι όχθες του Σακολέβα Μίμη θα γίνουν πιο μοναχικές... Καλό ταξίδι Μίμη
    CVMassalas
    απάντηση100
     
     
    άντίο φίλε | 27/11/2012 14:12
    καλό κατευόδιο φίλε Μίμη, χαιρετίσματα σε όλους
    theo
    απάντηση80
     
     
    Καλό Ταξίδι | 27/11/2012 12:51
    Ο Μίμης ήταν ένα ανεκτίμητο κεφάλαιο για τη Λογοτεχνία, την πνευματική ζωή, για τον τόπο του και το Πανεπιστήμιο! Η άποψή του και το χιούμορ του θα μας λείψει πολύ. Ήταν ένας καλός φίλος και πολύτιμος αρωγός στις προσπάθειες πολλών συναδέλφων του και γινόμαστε πραγματικά φτωχότεροι! Καλό Ταξίδι Μίμη! Κ.Τσιούμης
    Kostis Tsioumis
    απάντηση130
     
     
    Ένας σπουδαίος δάσκαλος | 27/11/2012 12:34
    Ήταν ένας σπουδαίος δάσκαλος !! Στα μαθήματά του οι φοιτητές συνωστίζονταν και πάντα έμεναν απ΄έξω γιατί δεν χωρούσαν. Ένας δάσκαλος όπως θα έπρεπε να είναι η πλειοψηφία. Θα τον θυμόμαστε με αγάπη.
    ng
    απάντηση323
     
     
    Καλό Ταξίδι... | 27/11/2012 12:20
    Η Φλώρινα φτωχότερη... Ο κόσμος μου φτωχότερος... https://www.facebook.com/MimisSouliotis
    Λώρα
    απάντηση165