από metereologos.gr
Παρασκευή 20 Ιουλίου 2018
 

Eurostat: Στο 160,5% του ΑΕΠ το ελληνικό δημόσιο χρέος

Αυξήθηκε κατά 24,1% σε ετήσια βάση
 Eurostat: Στο 160,5% του ΑΕΠ το ελληνικό δημόσιο χρέος
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Στο 160,5% του ΑΕΠ ανήλθε το δημόσιο χρέος της Ελλάδας στο πρώτο τρίμηνο 2013, σύμφωνα με στοιχεία που δημοσιοποίησε τη Δευτέρα η Eurostat.

Το δημόσιο χρέος αυξήθηκε κατά 24,1% σε σχέση με το πρώτο τρίμηνο του 2012 και κατά 3,7% σε σχέση με το τέταρτο τρίμηνο του 2012. 

Η Ελλάδα έχει το μεγαλύτερο χρέος ως ποσοστό του ΑΕΠ στην Ευρωζώνη και στην ΕΕ. 

Μετά την Ελλάδα ακολουθεί η Ιταλία με 130,3%, η Πορτογαλία με 127,2% και η Ιρλανδία με 125,1%.

Σε μέσα επίπεδα, το δημόσιο χρέος των 17 κρατών της Ευρωζώνης αυξήθηκε στο πρώτο τρίμηνο του 2013 στο 92,2% του ΑΕΠ από 90,6% το τέταρτο τρίμηνο 2012 και 88,2% το πρώτο τρίμηνο του 2012.



Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Υπουργείο Οικονομικών: Παροδική η αύξηση του δημόσιου χρέους 
 
 
σχόλια (21)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Λογικό είναι | 23/07/2013 23:57
    Μη μου πεί κανείς ότι πίστευε ότι θα τελείωνε η κρίση με την τυφλή υποταγή στο κομματικό πελατολόγιο, δηλαδή με την επίσημη πολιτική της συμπολίτευσης και της αντιπολίτευσης. Άλλη πολιτική δεν είχαμε.
    2λάμδα
    απάντηση11
     
     
    Kι αυτο θα περασει. | 23/07/2013 06:01
    Ο παππους μου,οταν γυριζε με το σουρουπο με τις γιδες μετα τη βοσκη,ελεγε φωναχτα΄΄Κι αυτο θα περασει".Αυτο τη δεκαετια του 50.Και περασε (μαζι κι ο παππους),κι ηρθαν αλλα και περασαν κι αυτα,κι αλλα κι αλλα και περναγαν κι ηρθε κι αυτο το "τωρκαι θα περασει.Μονο που εγω δεν θυμαμαι στη ζωη μου αλλαγη προς το καλυτερο.Λετε αυτη να ειναι εξαιρεση?Φοβαμαι πως οχι.160,5" % λεει,το χρεος!Τα δανεια του μνημονιου εχουν διαρκεια ληξης μεχρι και 50 χρονια,Και μιλαμε για δις,εκατονταδες δις.Ξερετε ποσο ειναι ενα δις.Ενας υπαλληλος για να μετρησει (σε κατοσταρικα-ενα το δευτ/πτο) σε 8ωρη καθημερινη εργασια 1 δις θελει 1,5 χρονο!Παρτε το χαμπαρι.Ειναι πολλα τα λεφτα Αρη
    Αρης
    απάντηση62
     
     
    SUCCESS STORY | 23/07/2013 04:07
    Να τους ξαναφηφισετε. Το τελος το ξερουμε, οταν θα τα εχουνε δωσει ολα θα μας διωξουν απτο ευρω κ θα βρεθουμε να παλευουμε με 100.000δρχ μισθο κ να μην υπαρχει τιποτα ελληνικο. Θα πληρωνεις ξενο ρευμα, ξενο νερο, ξενο σχολειο, ξενο νοσοκομειο κ αυτο αν εισαι τυχερος κ ανηκεις στην τοτε μειοψηφια αυτων που θα εργαζονται.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση43
     
     
    ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!! | 23/07/2013 00:07
    Ε, αυτό δεν το πιστεύω. Και το success story; Και η συνταγή που θα μας έσωζε; Και ο Σαμαράς με τον αντιπρόεδρο τον Μπένυ;
    Γελοίος Έλληνας
    απάντηση64
     
     
    Ξυπνήστε με όταν πιάσει τα 200... | 22/07/2013 21:32
    Παρακαλώ να με ξυπνήστε όταν θα έχει φτάσει στο 200%. Στο ενδιάμεσο κι όσο θ΄ ανεβαίνει μη με ξυπνήστε για κανένα λόγο εκτός κι αν κηρύξουμε στάση πληρωμών. Ευχαριστώ.
    Κουρασμένος
    απάντηση63
     
     
    αληθεια ποσο απατεωνες ειναι οι ευρωπαιοι??? | 22/07/2013 18:52
    Η δηθεν αντικειμενικη ΓΙΟΥΡΟΣΤΑΤ, που εκανε και μαθημα στην ΕΛΣΤΑΤ πως να κανει σωστα την δουλεια της τωρα γιατι κρυβει και κοβει και εκεινη τα ποσοστα του χρεους? Επισημως ειμαστε πανω απο το 180% ενω οταν μπηκαμε ειχαμε κατι λιγωτερο απο 120% του ΑΕΠ μας σε χρεος! Αληθεια ποτε και πως θα πληρωσουν για αυτο το εγκλημα κατα της Ελλαδας οι διαφοροι ΓΑΠηδες, Βενιζελοι και Σαμαραδες οσο και οι Σοιμπλε, Μερκελ και λοιποι μαφιοζοι της μεγαλης ευρωπαικης μαφιας που λεγεται Ε.Ε.??? Πως γινεται με τοσες περικοπες δημοσιων δαπανων, με τοσους υπερφορους και τοσες αποπληρωμες δανεικων απο το 2009 (που εσκασαν τα σουαπς) να ειμαστε σε μεγαλυτερο χρεος? Ποιο ειναι το παιγνιδι της υπερχρεωσης???
    Σπυρος
    απάντηση34
     
     
    παλια εγκληματα | 22/07/2013 18:34
    συγχωρέστε μα δεν έχω καταλάβει.... . ..ανακοπηκε η δυναμικη του χρεους που χωρις το PSI σημερα θα ηταν η προβλεψη του για τις χαρτοριχτες
    panos
    απάντηση21
     
     
    ARXHZO NA TO PISTEUO | 22/07/2013 17:55
    Prin peripou 6 mines kapios oikonomologos eipe oso pio grigora i Ellada pai sto nomizma tis toso pio grigora tha lisei to oikonomiko tis problima.Ypotimon- tas i anatimontas to nomizma tis.Oanthropos eixe arnitika sxoleia alla arxizo na ton pisteuo to euro den tha mas bgalei pouthena.
    Asxetos
    απάντηση22
     
     
    αν ειναι 160,5%.... | 22/07/2013 17:24
    .... το δημοσιο χρεος,υστερα απο 6 χρονια που ματωνουμε σε αυτην την χωρα τα πραγματα ειναι απλα...Η γινετε κουρεμα μετα τις γερμανικες εκλογες, Η δηλωνεις χρεοκοποια και εξοδο απο το ευρω.Δεν υπαρχει λογος μια χωρα να διαλυση την συνοχη της για ενα χαρτονομισμα και εναν γερμανο τραπεζιτη...Απο το να ζηταν σωτηρια ελληνες σε συριζα και χρυση αυγη 10 φορες καλυτερα επιστροφη στην δραχμη...
    burgos
    απάντηση15
     
     
     
    συγχωρέστε μα δεν έχω καταλάβει... | 22/07/2013 16:23
    τι κέρδισα με το μνημόνιο, όταν δυο χρόνια μετά, και ύστερα από δυο διαδοχικά κουρέματα το χρέος/ΑΕΠ ανέβηκε από 117% στο 160%. Στο μεταξύ βέβαια...
    έχουν καταστρέψει και την οικονομία τελείως...
    απάντηση3911
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μην ανησυχείτε... | 22/07/2013 15:36
    Με τα σαίνια τις κυβέρνησης, όλα θα στρώσουν...
    κανένας
    απάντηση227
     
     
     
    ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ,προστατευόμενοι , ΦΙΛΟΙ ΤΟΥΣ | 22/07/2013 15:22
    ΠΑΤΡΑ : Η ΠΟΛΗ ΚΑΤΑΡΡΕΕΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΖΩΝΗΣ ΣΤΑΘΕΡΕΣ- τουλάχιστον έως και το 2016- και μαζί με τρελούς συντ. εμπορικότητας ΠΝΙΓΟΥΝ τους ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ Αν κάνετε μια βόλτα είτε στο κέντρο είτε στη περιφέρεια θα το δείτε . Χιλιάδες λουκέτα. Κάντε μια βόλτα στην οδό Γούναρη και θα δείτε πολλές δεκάδες λουκέτα .Εκατοντάδες τα λουκέτα και στην άδεια ΑΓ. ΑΝΔΡΕΟΥ όπου ο συντ. εμπορικότητας είναι 3.4 [ στην Γούναρη είναι 4 στην Αγ. Νικολάου ,νομίζω 6 κλπ] Ένα κατάστημα 150 τμ στην Γούναρη έχει αντ. Αξία 150Χ1500Χ4=900000 € και ο ΦΑΠ –ο ετήσιος είναι από 9000€ έως 27000€ εξαρτώμενο από την περιουσία του Ιδιοκτήτη [φόρος 1% ,2% ,3%] . Αυτό είναι μια θηλιά που όλο θα σφίγγει στο λαιμό του ιδιοκτήτη μέχρις θανάτου . Αν είναι ξενοίκιαστο ο ιδιοκτήτης θα πληρώνει ,αν έχει κόψει το ρεύμα , φόρο στο κράτος /το μήνα από 750€ έως 2250 € και αυτό το ΚΑΛΟ ΜΑΣ ΚΡΑΤΟΣ ΜΑΣ ΤΟ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΜΕΧΡΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ 2016… Αν είναι ενοικιασμένο με ,πχ ,1500 € /μήνα θα πληρώνει και φόρο ενοικίων 50%Χ1500Χ12=9000 € και επιπλέον το ΕΤΗΔΕ= ΧΑΡΑΤΣΙ ΔΕΗ 150Χ8=1200€ … ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΑΥΤΑ ΟΛΟΙ ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ αλλά απλά τα δικά τους ευρόπουλα είναι σε άλλη Γή σε άλλα μέρη καλά ασφαλισμένα …
    ΕΞΟΥΣΙΑ ....ΑΚΟΥΣ ;
    απάντηση242
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΣΩΘΗΚΑΜΕ! | 22/07/2013 14:09
    ΝΑ ΧΑΡΩ ΕΓΩ SUCCESS STORY!!! Α ΡΕ ΑΝΤΩΝΑΚΗ ΣΩΤΗΡΑ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ!!!
    MYRIAM
    απάντηση296
     
     
     
    Κολλητικές ασθένειες | 22/07/2013 13:02
    Κολλήσαμε στην Ευρώπη την ασθένεια "Γκρίκ στατίστικς" ??? Εκατόν ενενήντα δύο τοις εκατό (192%) είναι το χρέος ΣΗΜΕΡΑ: nationaldebtclocks.org/debtclock/greece
    Ρύκιος
    απάντηση225
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων