από metereologos.gr
Κυριακή 25 Ιουνίου 2017
 

Ψαλίδι 50% αναδρομικά σε κίνητρο απόδοσης και επιδόματα στο δημόσιο

"Κούρεμα" στους μισθούς αναδρομικά από 1η Ιουλίου
Ψαλίδι 50% αναδρομικά σε κίνητρο απόδοσης και επιδόματα στο δημόσιο
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

Αθήνα 


Σημαντικές περικοπές θα έχουν οι μισθοί χιλιάδων δημοσίων υπαλλήλων. Με τροπολογία που κατέθεσε σήμερα το υπουργείο Οικονομικών εφαρμόζονται από 1ης Ιουλίου μειώσεις σε κρίσιμα επιδόματα.

Ετσι:
- Μειώνεται κατά 50% το κίνητρο απόδοσης το οποίο ανάλογα με τη βαθμίδα φτάνει από 86 έως και 120 ευρώ.

- Ερχεται περικοπή των επιδομάτων που λαμβάνουν εργαζόμενοι στο υπουργείο Εξωτερικών. Περικοπές θα υπάρξουν για τους πρέσβεις και τους γραμματείς. Θα φτάνουν στο 30% επί των σημερινών επιδομάτων (140 - 137 ευρώ).

-25% το ποσό του ειδικού ερευνητικού επιδόματος των Ειδικών Λειτουργικών Επιστημόνων των Ερευνητικών Κέντρων και Ανεξάρτητων Ερευνητικών Ινστιτούτων. (Σήμερα το επίδομα κυμαίνεται από 140 ευρώ μέχρι 388 ευρώ).

- 20% το ποσό του ειδικού ερευνητικού επιδόματος των μελών ΔΕΠ (Σήμερα κυμαίνεται από 316 ευρώ μέχρι 426 ευρώ), του ερευνητικού επιδόματος του εκπαιδευτικού προσωπικού των ΤΕΙ (Σήμερα κυμαίνεται από 136 ευρώ μέχρι 385 ευρώ), του επιδόματος για την ταχύτερη προώθηση των ερευνητικών προγραμμάτων Επιστημονικού Ερευνητικού Προσωπικού ΚΕΠΕ, του ειδικού ερευνητικού επιδόματος Συμβούλων και Παρέδρων του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (Σήμερα κυμαίνεται από 172 ευρώ μέχρι 394 ευρώ), του επιδόματος νοσοκομειακής απασχόλησης των γιατρών του Ε.Σ.Υ. (κυμαίνεται από 355 ευρώ μέχρι 450 ευρώ), του επιδόματος του αποκλειστικού ειδικού λειτουργήματος των Αρχιερέων της Εκκλησίας της Ελλάδος (Σήμερα ανέρχεται στα 274 ευρώ), του επιδόματος ειδικής απασχόλησης των στελεχών των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας (Κυμαίνεται από 179 ευρώ μέχρι 464 ευρώ), του ειδικού επιδόματος Ναυτικής Εκπαίδευσης του εκπαιδευτικού προσωπικού των Ακαδημιών του Εμπορικού Ναυτικού (Κυμαίνεται από 125 ευρώ μέχρι 364 ευρώ), του ειδικού ερευνητικού επιδόματος του διδακτικού προσωπικού των ΑΣΕ (Κυμαίνεται από 180 ευρώ έως 370 ευρώ), του ερευνητικού επιδόματος των μελών ΕΕΔΙΠ των ΑΣΕΙ (Κυμαίνεται από 80 ευρώ έως 110 ευρώ), του ερευνητικού επιδόματος του διδακτικού εν γένει προσωπικού των Εκκλησιαστικών Ακαδημιών (Κυμαίνεται από 125 ευρώ μέχρι 364 ευρώ), του ερευνητικού επιδόματος του επιστημονικού προσωπικού των Ινστιτούτων Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Κυμαίνεται από 258 ευρώ μέχρι 328 ευρώ), του ειδικού ερευνητικού επιδόματος του ειδικού και εργαστηριακού διδακτικού προσωπικού των ΑΕΙ (Κυμαίνεται από 118 ευρώ μέχρι 153 ευρώ).

- 15% το ποσό του επιδόματος δημιουργίας και ενημέρωσης βιβλιοθήκης των δικαστικών λειτουργών και του κύριου προσωπικού του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, της πάγιας αποζημίωσης των Ιατροδικαστών (Σήμερα ανέρχεται στα 500 ευρώ), του ειδικού μουσικού επιδόματος του μόνιμου καλλιτεχνικού προσωπικού της Κ.Ο.Α., Κ.Ο.Θ. και Ε.Λ.Σ. (Σήμερα ανέρχεται σε 647 ευρώ) και του ειδικού ερευνητικού επιδόματος των καθηγητών της Εθνικής Σχολής Δημόσιας Υγείας (Σήμερα ανέρχεται στο ποσό των 426 ευρώ).

- 10% τα ποσά που χορηγούνται ως ειδική πρόσθετη αμοιβή ή ως επίδομα αποτελεσματικότητας και παραγωγικότητας στο ειδικό επιστημονικό προσωπικό των Ανεξάρτητων Διοικητικών Αρχών (κατά μέσο όρο ανέρχεται στα 700 ευρώ).

- 30% τα ποσά που προβλέπονται ως κίνητρο ή ως πριμ παραγωγικότητας από Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας κ.λπ. που καταβάλλονται στο προσωπικό με σχέση εργασίας ι.δ.α.χ. του Δημοσίου, ν.π.δ.δ. και ο.τ.α.





Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (47)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    1 δ/υ | 31/07/2011 14:20
    Ο ιδιωτικός τομεας ειναι πολυ πιο σκληρος και απαιτητικος και κακοπληρωμενος απο τον δημοσιο και οι εργαζομενοι εκει εχουν την ανασφαλεια του αυριο. απο την αρχη της κρισης στην χωρα μας εχουν χαθει χιλιαδες θεσεις εργασιας και αυτο μεταφραζεται σε γκρεμισμα ονειρων αδυναμια να συντηρησουν την οικογενεια τους. πιστευω οτι δεν φταιν για αυτο οι δ/υ αλλα σιγουρα πρεπει να αξιολογηθουν κα να αμειβονται αναλογα με αυτα που προσφερουν και αν δεν ειναι ικανοι η ευχαριστημενοι για την θεση τους ας πανε στον ιδ.τομεα. οπως και καποιοι που δεν ειναι στο δ.τομεα παρολες τις προσπαθειες τους να μην βγαζουν την πικρα και την χολη τους. η χωρα πρεπει να παει μπροστα και να αφησουμε τις μικροτητες απο οπου και αν προερχονται.εγω που ειμαι στο δημοσιο αν ειναι να σωθει η χωρα ας μου κοψουν και αλλα χρηματα αρκει αυτα να βοηθησουν και να δημιουργησουν και αλλες θεσεις εργασιας , ωστε να δουλεψουν οι φιλοι , οι συγγενεις μου που ειναι τοσο καιρο ανεργοι.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση11
     
     
    2 μετρα 2 σταθμα | 31/07/2011 04:43
    χαχα αντε με το καλο να πανε ολοι να παριστανουν τους ταξιτζηδες!τωρα τους ποναει που χανουν τα προνομια τουςειναι οι ιδιοι που σκυλοβριζουν τους ταξιτζηδες και τους αλλους απεργους
    γιωργος
    απάντηση20
     
     
    Παιδεια | 30/07/2011 19:26
    Η κ. υπουργος παιδειας που θελει και διεθνοποιημενα πανεπιστημια δεν εχει να δηλωσει κατι; εστω μια λεξουλα στην τοση αμετροεπεια της τον τελευταιο καιρο... Οχι τιποτε αλλο, αλλα επειδη γνωριζει και τοσο καλα τα συστηματα διοικησης των ξενων πανεπιστημιων... Τους μισθους τους τους ξερει καθολου;
    Kolonios
    απάντηση03
     
     
    ΜΠΑΓΚΛΑΝΤΕΣ | 30/07/2011 12:56
    Κάποτε μιλούσαν για προσέγγιση του μισθού στον Ευρωπαϊκό μεσο όρο. Τώρα καταθέτουν τροπολογίες για μισθούς Μπαγκλαντές. Αύριο θα ζητάνε την ψήφο μας.....
    TEPE
    απάντηση45
     
     
    Υπάρχει και ο δρόμος της παραίτησης | 30/07/2011 12:29
    Είμαι άνθρωπος που δυστυχώς λόγω επαγγέλματος συναλλασομαι καθημερινά σχεδόν με δημόσιους υπαλλήλους. Μπορώ να καταλάβω την δυσαρέσκεια κάποιου του οποίου περικοπτεται ο μισθός, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω την καθολική άρνηση των ΔΥ να μπουν στην διαδικασία και να αξιολογήσουν αν οι απολαβές τους δικαιολογούνται απο το έργο που παράγουν. Στο κάτω - κάτω αγαπητοί κύριοι υπάρχει και ο δρόμος της παραίτησης. Ηδού η Ρόδος , ηδού και το πήδημα.... Δεν χρειαζεται να ταλαιπωρέιτε όλους τους υπόλοιπους με την μη εργασία σας...
    Κοσμας
    απάντηση71
     
     
    Για γελια | 30/07/2011 11:38
    απο που πηγαζει αυτο το μισος ρε παιδια? τοσο μισος σε σχολια δεν εχω ξαναδει!!! σαν να εχουμε εμφυλιο...λυπαμαι..αυτο που θα ζησουμε θελει αλληλο-υποστηριξη. Η ριζα του κακου δεν ειναι οι Δημοσιοι υπαλληλοι αλλα η πολιτικη τοσων χρονων που οδηγησε το δημοσιο τομεα στην υπερφορτωση και που το κανει ακομη( 50 νεες συμβασεις εκανε στις 28/07/2011 η ΕΡΤ προχθες δηλαδη..μια μερα πριν ανακοινωθουν οι συγχωνευσεις..ερευνειστε να μαθετε)..αυτο φταιει η ασυδοσια των πολιτικων για την ψηφοθηρια...εκει στρεψτε τα βελη σας και οχι να βγαλλει ο ενας το ματι του αλλου
    Παρατηρητης
    απάντηση120
     
     
    ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ | 30/07/2011 09:42
    ΑΠΟΛΥΣΤΕ ΤΟΥΣ Δ/Υ, ΜΕΙΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΤΟΥΣ, ΣΤΡΕΨΤΕ ΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥΣ ΚΛΕΙΣΤΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ, ΣΧΟΛΕΙΑ, ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ. ΜΕΤΑ ΘΑ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ, ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ, ΤΗΝ ΕΞΗΠΗΡΕΤΗΣΗ. ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΝ (ΡΙΞΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ). ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΦΤΑΣΑΝ ΠΟΤΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΜΠΑΚΑΛΗ, ΤΟ ΜΑΝΑΒΗ, ΤΟΝ ΨΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΘΑ ΧΑΣΟΥΝ. ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΩ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΠΙΒΙΩΣΩ. ΟΧΙ ΠΕΡΙΤΤΑ ΕΞΟΔΑ ΣΕ ΔΩΡΑ, ΡΟΥΧΑ ΚΛΠ. ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΟΙ ΟΜΩΣ ΘΑ ΖΟΥΣΑΝ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΚΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΟΥΝ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ. ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΥΣΙΔΑ… Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕ ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΤΩΝ Δ/Υ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΛΕΨΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΠΑΤΑΛΕΣ. ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΩΝ 100€!!! ΠΟΥ ΕΠΑΙΡΝΑ, ΓΙΝΕΤΑΙ 50€!!! ΕΥΧΟΜΑΙ Μ’ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ!!!
    ΑΚΗΣ
    απάντηση1327
     
     
    Oι υπάλληλοι στη ΒΟΥΛΗ; | 30/07/2011 09:35
    Πότε θα τους κόψετε; Πότε θα κόψετε τους 14 με 16 μισθούς τους; Πότε θα κόψετε τους ΒΟΛΕΥΤΕΣ από 300 σε 100 και πολλοί είναι; Πότε θα κόψετε τις λοβιτούρες; Πότε θα κόψετε τους Δ Υ; Πότε θα κόψετε τους συμβασιούχους; Πότε θα κόψετε κάτι ανύπαρκτες θέσεις στο Δημόσιο; Πότε θα κόψετε ΕΡΤ ΔΕΚΟ και άλλα τέτοια τραγελαφικά; Πότε θα ανοίξετε τα Μεσαιωνικά Κλειστά Επαγγάλματα; Πότε θα πληρώσει ο ΤΟΛΗΣ; Πότε θα πληρώσει ο ΑΚΗΣ; Πότε θα μαζέψετε τους μελαψούς του ΤΣΙΜΠΛΑ; Πότε θα έχουμε αστυνομία που αντυνομεύει; Πότε θα ξυπνήσει ο ΠΑΠΟΥΤΣΗΣ; ΠΟΤΕ ΑΡΑΓΕ;
    rovespiere
    απάντηση193
     
     
     
    Mε το καλό και τους παπάδες | 29/07/2011 21:42
    Γιατί τους πληρώνω εγώ κι εσύ κι ο παρακάτω; Τι είμαι ο Ωνάσης; Μια ρημάδα πενιχρή σύνταξη και μου την πετσόκοψαν για να συνεχίζουν να πληρώνουν κάτι τέτοιους ΚΗΦΗΝΕΣ! Και πού είναι η λογική; Πού η δικαιοσύνη; Πού η κάθαρση; Πού η διαφάνεια; 235.000.000 στον προυπολογισμό να πληρώνουμε τους παπάδες μισθούς!
    rovespiere
    απάντηση207
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Η ΑΕ Ελλας χρεωκοπαει | 29/07/2011 20:57
    Σε μια εταιρια κανεις διαπραγματευσεις για μισθους και αναλογα με την οικονομικη κατασταση αμειβεσαι.Αν παρεις υπερβολικα μπορει η εταιρια να κλεισει η να μειωσει προσωπικο.Αυτο συμβαινει παντου εκτος απο το Ελληνικο δημοσιο.Ο φοβος της ανεργειας δεν Υπαρχει καθολου ουτε χρεωκοπιας οπως σε αλλους εργοδοτες οποτε οι συνδικαλιστες εκει μπορουν να ζητανε οσα θελουν. Αυτο δεν εχει καμια σχεση με την παραγωγικοτητα τους.Αφου ουτε προσωπικο μπορουν να μειωσουν εφαρμοζοντας καινουργιες τεχνολογιες. Νεα παιδια με μεταπτυχιακα δουλευουν σαν ταμιες π.χ ενω εχουν σπουδασει κατι αλλο ασχετο.Και μετα παιρνουν επιδομα πτυχιου.!! Και μετα αναρωτιουνται ολοι γιατι δεν παραγουμε κατι καινουργιο.Αφου στο δημοσιο καταληγουν πολοι που καποτε αγαπουσαν την επιστημη τους.Και καταληγουν σαν καλοπληρωμενα γραναζια που μεγαλωνουν την γραφειοκρατια για να υπαρχει δουλεια για ολους. Αν δεν αλλαξει αυτο ολα τα αλλα ειναι διακοσμητικα. Ισως μονο αν χρεωκοπησουμε κανονικα σε 3 η 4 χροννια να γινει αλλαγη.Οταν θαχουμε ηδη αποτυχει με ολα τα προγραμματα η μνημονια..Ακομη ειναι νωρις.Ελπιζω ναχω λαθος αλλα για την ωρα δεν βλεπω καμμια αλλαγη.Μονο ΘΑ .
    Φρανγκοελλην
    απάντηση555
     
     
     
    ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ Ο ΤΡΟΧΟΣ, ΘΑ ... ΚΑΙ Ο ΦΤΩΧΟΣ | 29/07/2011 19:12
    ΠΑΣΟΚ ΨΗΦΙΣΑΤΕ, ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΤΕ.
    morrison
    απάντηση170536
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    σταράτα | 29/07/2011 19:09
    Προς Δ.Υ., αλλά ως προς την ασφάλιση και προς ιδιωτικούς υπάλληλους: Ξέρετε τι είναι η πραγματική οικονομία; Αρχίστε με το πραγματικές ασφαλιστικές εισφορές χωρίς το παραμικρό αντίκρυσμα και πραγματική φορολόγηση για το οτιδήποτε. 'Οχι λογιστικά τερτίπια του στυλ ακαθάριστες και καθαρές αποδοχές... Και κάτι ακόμα, το Δημόσιο είναι κι αυτό μιά πολυπράγμων (τρομάρα) μονοπωλιακή εταιρεία. Ο μισθός των υπαλλήλων της είναι λοιπόν ευθέως ανάλογος της κερδοφορίας, της παραγωγικότητας και πολλών άλλων...Παλιότερα οι Δ.Υ. δεν υπέβαλλαν φορολογική δήλωση. Αυτό το κόλπο ξεκίνησε την δεκαετία του '70 επί Καραμανλή και φούσκωσε επί Παπανδρέου, όταν προσπάθησε να ισοφαρίσει τις τεράστιες παροχές σε μισθούς και συντάξεις. Verstanden? (= κατανοητό; ..στην γλώσσα του νέου αφεντικού). Και μία συμβουλή: Κομμένη η συμπεριφορά του καπιτάλα που ...πλερώνει, την οποία είχατε απέναντι στον ιδιωτικό τομέα. Τώρα έχετε να πληρώσετε, θα καταναλώσετε. Η αγορά αυτοριθμίζεται πάντα. Οι μεγαλύτεροι, θυμηθείτε την θέση οποιουδήποτε επαγγελματία στον παλιό ελληνικό κινηματογράφο ...Κι απ' την άλλη του υπαλληλάκου. Συνήθως τον ρόλο έπαιζε ο αείμνηστοςΤζανετάκος...Καληνύχτα.
    !!!
    απάντηση246
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ. | 29/07/2011 18:41
    ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΑ ΣΠΑΣΜΕΝΑ? ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. ΕΧΟΥΝ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟΥς ΜΙΣΘΟΣΥΝΤΗΡΗΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΑΡΑΝΕ.
    DRIS
    απάντηση19150
     
     
     
    ψαλίδι | 29/07/2011 18:09
    ο τίτλος είναι λίγο παραπλανητικός, αφού 50% κόβεται μόνο το κίνητρο απόδοσης (που είναι και το μικρότερο επίδομα). Είναι προάγγελος του Ενιαίου Μισθολογίου..
    Γιώργος
    απάντηση1113
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ! | 29/07/2011 17:17
    Καμιά απολυσούλα θα γίνει; Εκεί είναι η ουσία! 1.000.000 κρατικούς υπαλλήλους και ζήτημα είναι να χρειάζονται οι μισοί! Γιατί να τους πληρώνουμε;
    Ανώνυμος / η
    απάντηση13923
     
     
    κοντόφθαλμη χαιρεκακία | 29/07/2011 16:41
    Δεν καταλαβαίνω τη χαιρεκακία όσων βλέπουν θετικά αυτές τις μειώσεις. Μοιάζει με την παροιμία (ή μήπως ανέκδοτο) που θέλει τον χωριάτη να ζητάει από το τζίνι να ψόφίσει η κατσίκα του γείτονα, αντί να ζητάει κάτι θετικό για τον ίδιο. Έχει ξεσπάσει ανεπήσιμος εμφύλιος δημοσίων - ιδιωτικών υπαλλήλων; Κρίμα! Με τέτοιες νοοτροπίες θα ψοφίσουν όλες οι κατσίκες τελικά, και τότε θα γίνουμε όλοι πρόβατα....
    K.T.
    απάντηση3699
     
     
     
    βαθύτερη ύφεση | 29/07/2011 16:11
    Για ακόμη μια φορά οριζόντιες περικοπές, χωρίς φαντασια και διακιοσύνη... αλλά αφου α) δεν μπορούμε να καταπολεμήσουμε τη φοροδιαφυγή β) δεν μπορούμε να επιταχύνουμε την ανάπτηξη και γ) δεν μπορούμε να απολύσουμε όλους τους αργόμισθους που κατακλύζουν υπηρεσίες-φαντάσματα και διορίστηκαν τα τελευταία τριάντα χρόνια( εκ των οποίων τα 21 κυβερνούσαν πράσινα σχήματα) προχωράμε στην εύκολη λύση των οριζόντιων περικοπών. Οι εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα που πανυγηρίζουν θα δουν τη στρόφιγγα του κινούμενου χρήματος στην αγορά να κλείνει ερμητικά και θα δουν σύντομα καινούργιες απολύσεις. Η μοναδική σωτηρία για το αρνητικό σπιρλ της ελληνικής οικονομίας είναι η ανάπτυξη..αλλά δυστυχώς δεν φαίνεται ακόμη στο βάθος του τούνελ...
    μήπως τελικά το τούνελ είναι αδιέξοδο???
    απάντηση4298
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΟΙ 18κτάμισθοι | 29/07/2011 15:52
    Α ρε κακούργα κοινωνία ,σ άλλους υπογράφεις σύμβαση να παίρνουν 18 μισθούς το χρόνο (ΕΛΠΑ) και άλλους τουσ ξεζουμίζεις!!!!!!!!!
    Γιάννης
    απάντηση533
     
     
     
    Η ΜΟΝΗ ΧΩΡΑ... | 29/07/2011 15:25
    Η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα στον πλανήτη (εξαιρείται η Κούβα και η Β.Κορέα) της οποίας οι Δημόσιοι Υπάλληλοι πληρώνονται καλύτερα από τους αντίστοιχους του Ι.Τομέα. Ταυτόχρονα απολαμβάνουν της μονιμότητας και η παραγωγικότητα τους είναι γνωστή σε όλους μας. Ηρθε η στιγμή να αρχίσουν να αμοίβονται ανάλογα...
    X
    απάντηση20026
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-