Ο Τζένσον Μπάτον με McLaren ήταν ο νικητής του βελγικού Grand Prix της Formula 1 που ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Κυριακής στην πίστα του Σπα. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2009 ξεκίνησε από την pole position στον 12ο αγώνα της χρονιάς με τον οποίο επέστρεψε η δράση, έπειτα από περίπου έναν μήνα διακοπής.

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη εφετινή νίκη του 32άχρονου πιλότου που επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την πρεμιέρα της σεζόν στην Αυστραλία. Ο Βρετανός άφησε πίσω του τον Σεμπάστιαν Φέτελ της Red Bull, με τον Κίμι Ραϊκόνεν της Lotus, ο οποίος συμπλήρωσε το βάθρο. Στην τέταρτη θέση βρέθηκε ο Νίκο Χούλκενμπεργκ της Force India, αφήνοντας πίσω του, τους Φελίπε Μάσα, Μαρκ Ουέμπερ και Μίκαελ Σουμάχερ.

Στα αξιοσημείωτα της κούρσας το… χάος, που προκλήθηκε στην εκκίνηση με τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, Φερνάντο Αλόνσο (Ferrari), τον Ρομέν Γκροζάν (Lotus) και τον Λιούις Χάμιλτον (McLaren) και τον Σέρχιο Πέρες (Sauber – Ferrari) να συγκρούονται σε ένα τρομακτικό ατύχημα στην πρώτη στροφή.

Ο νικητής Μπάτον «έσπασε» την 100άρα στη βαθμολογία (παρέμεινε 5ος στη γενική), ενώ εκπληκτική κούρσα έκανε ο Χούλκενμπεργκ που ξεκίνησε από την 12η θέση για να τερματίσει στην 4η, στην καλύτερή του για φέτος.

Ο κερδισμένος όμως στο βελγικό Grand Prix ήταν αναμφισβήτητα ο Σεμπάστιαν Φέτελ ο οποίος με τη δεύτερή του θέση μείωσε σημαντικά την διαφορά από τον Αλόνσο που δεν βαθμολογήθηκε για πρώτη φορά φέτος.