Την τρίτη νίκης τους σε τέσσερα ματς του Top 16 της Ευρωλίγκα σημείωσε ο Παναθηναϊκός κερδίζοντας πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 72-62 τη Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου που βρίσκει πλέον τους «πράσινους» στην κορυφή (συγκάτοικους με την Ούνιξ Καζάν). Πλέον, η ελληνική ομάδα θέλει νίκη με +7 στη Ρωσία για την κατάληψη της πρώτης θέσης σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ο Παναθηναϊκός έπιασε κατά διαστήματα εξαιρετική άποδος, αλλά είχε και αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να του στερήσει την δεύτερη επικράτηση επί των Τούρκων μέσα σε μία εβδομάδα.

Με «όπλο» την καλή τους άμυνα, οι «πράσινοι» δεν άφησαν διαδρόμους στην Φενέρ, στο ξεκίνημα του αγώνα και με τους Καϊμακόγλου, Σάτο να ηγούνται στην επίθεση, ξεκίνησαν με ένα 8-2 (3′). Οι Τούρκοι μείωσαν, αλλά οι φωνές του Ομπράντοβιτς αφύπνισαν τους γηπεδούχους που έτρεξαν ένα σερί 10-0 και πήραν διαφορά 12 πόντων (21-9, 8′) για να κλείσει το Α’ δεκάλεπτο 24-13.

Και στο Β’ μέρος του αγώνα, ο Παναθηναϊκός έλεγχε απόλυτα το ματς και παρά το γεγονός ότι έκανε κάποια λάθη βιασύνης, ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος με όπλο τα ριμπάουντ και τον επιθετικό του πλουραλισμό. Οι Τούρκοι μείωσαν σε 38-27 λίγο πριν το ημίχρονο εκμεταλλευόμενοι την απουσία του Διαμαντίδη, ωστόσο οι «πράσινοι» έφυγαν για τα αποδυτήρια στο +13 (40-27).

Ιδανικά ξεκίνησε η τρίτη περίοδος για τους γηπεδούχους. Με πόντους των Τσαρτσαρή και Διαμαντίδη, οι «πράσινοι» έτρεξαν ένα 5-0 και άνοιξαν κι άλλο την ψαλίδα της διαφοράς από την Φενέρ στους 18 (45-27, 22′). Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του ρυθμού, δεν πιεζόταν και διατηρούσε εύκολα ένα προβάδισμα ασφαλείας (53-34, 25′).

Παράλληλα, από τους Τούρκους ουσιαστικά είχαν εξουδετερωθεί οι Βίντμαρ, Τζέρελς και Πεκέρ έχοντας φορτωθεί με 4 φάουλ έκαστος με διαφορά λίγων λεπτών. Ωστόσο από το «τριφύλλι» δεν έλειπαν μερικά «νεκρά» διαστήματα που έκαναν έξαλλο τον Ζοτς, έστω κι αν επί της ουσίας –βάσει της εικόνας των δύο αντιπάλων στο παρκέ- η ομάδα του δεν κινδύνευε με ήττα.

Πάντως με κάποιους αιφνιδιασμούς και τον «γερόλυκο» Τουρσκάν να κάνει «ζημιά» κάτω από τα δύο καλάθια (κυρίως με τα πολλά ριμπάουντ που κέρδιζε), η ομάδα του Σπάχια κατάφερε μετά από πολύ ώρα να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 (58-49 στο 33′).

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση κι εντυπωσιακή όμως, καθώς οι Βουγιούκας και Γιασικεβίτσιους με 7 σερί πόντους έκαναν το 65-49 (στο 36′) και ουσιαστικά καθάρισαν την υπόθεση νίκη. Βεβαίως μία ακόμη χαλάρωση δεν έλειψε (69-60 στο 38′), ωστόσο μία τρίποντη-βόμβα του Μπατίστ στο φινάλε επίθεσης, ένα λεπτό πριν το φινάλε, έκοψε οριστικά τις ορέξεις των Τούρκων και έβαλε το… κερασάκι για τον Παναθηναϊκό στο τελικό 72-62.