από metereologos.gr
Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2017
 
 

Χέλμουτ Σμιτ: «Να τους πάρει ο διάολος, αν δεν σώσουν την Ελλάδα»

Ο πρώην καγκελάριος της Γερμανίας εκτιμά ότι το πολιτικό τίμημα μιας χρεοκοπίας θα ήταν πολύ μεγάλο
Χέλμουτ Σμιτ: «Να τους πάρει ο διάολος, αν δεν σώσουν την Ελλάδα»
Ο πρώην καγκελάριος Χέλμουτ Σμιτ τάχθηκε υπέρ της διάσωσης της Ελλάδας από την ΕΕ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ο πρώην καγκελάριος Χέλμουτ Σμιτ δεν θεωρεί καταστροφή μια προσωρινή αδυναμία πληρωμών της Ελλάδας. Για τους Eλληνες και όλους τους άλλους Ευρωπαίους κάτι τέτοιο θα ήταν βέβαια «μεγάλη συμφορά, αλλά όχι συμφορά που θα απειλούσε την ύπαρξή τους» ανέφερε στην εβδομαδιαία εφημερίδα «Die Zeit». Κι αυτό ισχύει «τόσο για τις οικονομικές όσο και για τις πολιτικές συνέπειες μιας τέτοιας χρεοκοπίας».

Παρ’ όλα αυτά ο Σμιτ τάχθηκε υπέρ της διάσωσης της Ελλάδας από την ΕΕ. Σε περίπτωση χρεοκοπίας, η εμπιστοσύνη στην Κοινότητα των 27 κρατών-μελών «θα μειωνόταν περισσότερο». «Το πολιτικό τίμημα θα ήταν πολύ μεγάλο. Για τον λόγο αυτό οι χώρες της Ευρωπαϊκής Ενωσης πρέπει να βοηθήσουν την Ελλάδα»,  είπε και ζήτησε να γίνουν επιχειρηματικές επενδύσεις στη μεσογειακή αυτή χώρα.

 Συγκρίνοντας την κατάσταση της Ελλάδας με την «κατάσταση της Γερμανίας μετά το τέλος του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου», όταν οι ΗΠΑ και η Γαλλία παρείχαν οικονομική βοήθεια, ο Χέλμουτ Σμιτ δήλωσε: «Σε σχέση με την τότε κατάσταση της Γερμανίας και την προθυμία παροχής βοήθειας από τα κράτη, που λίγα χρόνια πριν ήταν εχθροί μας, το παρόν ελληνικό πρόβλημα είναι μικρότερο – και να πάρει ο διάολος τους ευρωπαίους αρχηγούς κρατών, αν δεν καταφέρουν να σώσουν την Ελλάδα!»

Οσον αφορά τον φόβο πολλών Γερμανών για τις καταθέσεις τους, ο πρώην καγκελάριος δήλωσε: «Αν υπάρχουν Γερμανοί που φοβούνται, τότε κάτι τους έχει φοβίσει. Για παράδειγμα, οι πηχυαίοι τίτλοι του Spiegel ή της Bild Zeitung». Ο ίδιος θεωρεί τον φόβο για μια ενδεχόμενη νομισματική μεταρρύθμιση ως «εντελώς ανόητο». Το ενδεχόμενο παγκόσμιας ύφεσης ο Σμιτ το θεωρεί μεν «πιθανό», αλλά «αναστρέψιμο».

Στο ερώτημα αν εμπιστεύεται την τράπεζά του ο Σμιτ απάντησε: «Μόνο με μέτρο. Αλλά εμπιστεύομαι τον άνθρωπο που δουλεύει στην τράπεζα. Κι αυτή είναι μια σημαντική διαφορά!»

 

 



Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (23)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    μητέρες συντ/χες με ανήλικο κάτω των 55. | 07/10/2011 23:36
    Μητέρες συνταξιούχες με ανήλικο κάτω των 55 ετών δεν θα έπρεπε να αντιμετωπίζονται με ευνοικότερο τρόπο σε ότι αφορά την παρακράτηση του 40% για το ποσόν της μηνιαίας σύνταξης που υπερβαίνει τα 1000 EUR. Εκτιμώ ότι η χάρη που μας δόθηκε για να βρίσκόμαστε και να βοηθάμε τα παιδιά μας είχε σαν αντάλλαγμα μία αρκετά μειωμένη σύνταξη. Αν τώρα παρακρατείται 40% απο αυτή την μειωμένη σύνταξη εξανεμίζεται κάθε χάρη. Σημειώστε παρακαλώ ότι γιά να είναι μητέρα με ανήλικο στα 54 σημαίνει ότι γέννησε όταν ήταν 36 ετών. Επιπλέον αν ξεκίνησε την εργασία της στά 18 της τότε στήν καλύτερη περίπτωση στα 38 θα εσυνταξιοδοτείτο με 20 χρόνια προυπηρεσία και πάντα με τη μειωμένη σύνταξη. Ολο το, παραπάνω διάστημα των 18 χρόνων ο εργοδότης θα εκμεταλλευόταν την προσπάθεια την επιμέλεια και προσήλωση στην εργαασία της Θεωρώ λοιπόν ότι θα πρέπει να επανεκτιμήσετε την σχετική παράγραφο του σχεδίου νόμου. Εξ΄άλλου με την παρότρυνση του πρωθυπουυργού ότι στο εξής ένας σε κάθε οικογένεια θα εργάζεται θα αποτελεί κίνητρο και όχι το αντίθετο δίνοντας παράλληλα την δυνατότητα στην οικογένεια για ένα άριστο αποτέλεσμα σε ότι αφορά την μαθητική εξέλιξη των παιδιών. Ευχαριστώ για την προσπάθεια που θα καταβάλλετε. Αλυματήρη Παναγιώτα συντ/χος με 24 έτη προυπηρεσία στην Εμπορική Τράπεζα τηλ. 6974150952
    Ανώνυμος / η
    απάντηση00
     
     
    ego leo na figoume oloi .... | 06/10/2011 18:02
    na figoume oloi na minoune mono sintaksiouxi se aytin tin xora pakistanoi kai siga siga tourkoi kai skopoianoi na pame na ginoume aystraloi amerikanoi kai ta loipa kai siga siga meta xronia na sbisi mia xora me istoria xiliadon xronon, ama to paroume kai istorika i ellada oles tis krisis pou eixe panta ksekinousane apo ellines prodotes opos oi politiki mas simera. i mporoume na kanoume kai to allo gia mia fora meta apo xronia na diksoume ti einai o o pragmatikos ellinas kai oxi o ellinas pou koitaei mono tin parti tou kai na kanoume ena kratos pou oneirevomaste. edo kai dyo xronia to mono pou kanoume einai na leme a o geitonas ftaei pou einai dimosios ypallios o geitonas ftaei pou eiani ilektrologos kai forodiafevgei oi politikoi ftaine kai telospanton oloi ftene ektos apo ton eyato mas kai epidi oloi FTENE KAI DEN TOUS ANTEXO ALLO THA FYGO!!einai pragmatika aytoi i aithia ? o kathenas mas kanei tis epiloges sti zoi tous i agora einai pagkasmia kai apo ola ta krati metanastevoune apo edo kai apo eki o kathenas gia tous logous tou opos eixa enan filo pou pige elvetia enno eixe mia parapoli kali douleia edo me para poli kala xrimata gia dedomena elladas ala ithele na paei elvetia giati pige kapios kai mesa se 5 xronai agorase porsce ok epilogi tou, o kathenas pou theli na figi na einai sigouros gia kapoia pragmata gia tin douleia tou gia tin zoi tou eki akoma kai gia tin xora kai tous filous kai tin oikogenia pou tha afisi afti i xora pou menoume distixos i eytixos exei perasi polla kkai xeirotera pragmata apo ayta pou zoume simera kai ta exei kataferi apla theli mia spitha apo olous mas gia na ksangenithi an figoume oloi tha svisi kai afti i spitha .filika!
    den fevgooooooo giati petheno mono stin idea
    απάντηση412
     
     
    Εδώ είναι το γερμανικό κείμενο | 06/10/2011 16:11
    NEU IN DER ZEIT Aktuelle Vorabmeldungen Seite 10/12: Helmut Schmidt über möglichen Griechenland-Bankrott Eine vorübergehende Zahlungsunfähigkeit Griechenlands hält der ehemalige Bundeskanzler und ZEIT-Herausgeber Helmut Schmidt nicht für ein Desaster: Für die Griechen und alle anderen Europäer wäre dies zwar „ein großes Unglück, aber kein existenziell gefährdendes Unglück“, sagte Schmidt dem ZEITmagazin. Das gelte „sowohl für die wirtschaftlichen als auch die politischen Folgen eines solchen Bankrotts“. Trotzdem sprach Schmidt sich für die Rettung Griechenlands durch die EU aus. Bei einer Staatspleite würde das Vertrauen in die Gemeinschaft der 27 Mitglieder „weiter schwinden“. Schmidt: „Dieser politische Preis wäre zu hoch. Deshalb müssen die Staaten der Europäischen Union Griechenland helfen“, sagte Schmidt. Er forderte Unternehmensinvestitionen in dem Mittelmeerland. In einem Vergleich zur „deutschen Situation nach dem Ende des Zweiten Weltkrieges“, als die USA und Frankreich wirtschaftliche Hilfe leisteten, sagte Schmidt: „Im Verhältnis zur damaligen Lage Deutschlands und zur Hilfsbereitschaft dieser Länder, die wenige Jahre zuvor noch unsere Kriegsfeinde gewesen waren, ist das gegenwärtige griechische Problem ein minores – und der Teufel soll die europäischen Regierungschefs holen, wenn sie es nicht fertigbrächten, Griechenland zu retten!“ Zur Angst vieler Deutscher um ihre Ersparnisse erklärte der frühere Bundeskanzler Schmidt: „Wenn es Deutsche gibt, die Angst haben, dann ist ihnen die Angst gemacht worden. Zum Beispiel durch dicke Überschriften im Spiegel oder in der Bild-Zeitung.“ Die Angst vor einer Währungsreform halte er „für absolut dummes Zeug“. Eine Weltrezession halte er zwar „für möglich“, aber auch „für abwendbar“. Auf die Frage, ob er seiner Bank vertraue, antwortete Schmidt: „Nur in Maßen. Aber ich vertraue dem Mann bei der Bank. Das ist ein wichtiger Unterschied!“
    leipzig
    απάντηση701
     
     
     
    Oti nane leme ... | 06/10/2011 12:29
    Einai megalh Ntroph ston Antapokrith Xeila o opios Den enaferh to ti pragmatika eipe o Helmunt Schmidt.. aplos grafei auta pou theloune ta autakia sthn Ellada na akousoune ,eno akribws o Germanos leei oti Mia Ellhnikh Xreokopia den tha einai kai h Katastrofh.gia tous Allous dhladh gia thn GERMANIA!!! ..omws gia tous ellhnes tha einai !ase bre Xeila koumpare me ta maura ,Tous Ellhnes mporeis na tous Ksegelas emena omws den mporeis na me xegelaseis....milaw kai diavazw kai egw GERMANIKA , alou auta file Antapokrita.
    Vaggos MONAXO
    απάντηση5298
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
    DANKE HERR SCHMIDT | 06/10/2011 11:42
    Δεν περίμενα να ακούσω την δηλωσή του, για να τον κατατάξω στους μεγιστους των πολιτικών όλου της υφηλίου και βεβαία οχι διότι στήριξε την Ελλάδα με αυτήν την δηλωσή του αλλά διότι βλέπει μακριά , πάρα πολύ μακριά. εάν διαβάσει κανείς τα άρθρα του και τα βιβλία του τότε θα καταλάβει την διαφορά του πνεύματος των μεγάλων ευρωπαίων πολιτικών από τους σημερινούς υπαλλήλους του συστήματος. Αυτό βεβαίως ουδόλως έχει να κάνει με την κατάσταση που οδήγησαν οι πολιτικοί μας ( κυρίως οι του ΠΑΣΟΚ με προεξάχοντα τον ΑΝΔΡΕΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΕΝΙΟΥΣ- ΚΑΤΣΙΦΑΡΕΣ-ΚΟΥΛΟΥΡΗΔΕΣ - ΑΚΗΔΕΣ κ.λ.π.) Είναι μια δήλωση που δείχνει πως κανείς μπορεί να ανατρέψει μια κατάσταση και να προχωρήσει πιο πέρα εχοντας διαφορετικές απόψεις και λύσεις. Πέραν αυτού στο άρθρο του ανέφερε οτι οι πολιτικοι είναι υποχείρια των αγορών και αυτό θα πρέπει να αλλάξει ( σε ελευθερη μετάφραση ) DANKE HERR SCHMIDT AUSSER DIENST
    AKHS
    απάντηση500
     
     
    Οι πραγματικοί πολιτικοί , που έκαναν την Ευρώπη , δεν υπάρχουν πια σήμερα στο προσκήνιο | 06/10/2011 11:39
    Μπράβο Χέλμουτ ! Το φώναζα καιρό , αλλά ...Δεν είναι όλοι οι Γερμανοί φιλαράκια της Μέρκελ και δεν τρώνε όλοι κουτόχορτο ! Κι ο Χέλμουτ ....προσωπικότητα κόντρα στο ρεύμα : Αξιωματικός πυροβολικού στον 2ο ΠΠ δεν το έκρυβε , εκεί που όλοι οι άλλοι κρύβαν την όποια σχέση τους με το 'κακό' παρελθόν. Καπνιστής και δη μανιώδης την στιγμή που όλοι κατατρέχουν τους καπνιστές σαν λεπρούς και δη πολύ λιγώτερο απ τους πρεζάκηδες . Κι όταν οι Μερκελο-πολιτικοί παίζουν το καλοπροσεγμένο θεατράκι τους να εξαπατήσουν το κοινό , ο Χέλμουτ βρυχάται χωρίς να μασάει τα λόγια του. Και ξαναλέω ...μας κυβερνούν τα απολειφάδια της πολιτικής Ευρώπης , οι πραγματικοί πολιτικοί , που έκαναν την Ευρώπη , δεν υπάρχουν πια σήμερα στο προσκήνιο
    Γιάννης Μ
    απάντηση753
     
     
    siga to politiko timima | 06/10/2011 11:26
    se ti diladi tha tous kakopesei politika? tha tous brizoun oi ellines ? tha mpoikotaroun ta germanika proionta ?siga ! tha kelisoume ta sinora ? ta lefta einai to thema ! oloi autoi pou miloun peri politikis den exoun idea oti tin politiki tin diamorfonei to kerdos ! giati exi politiki barititia i germania ? giati exi tin kaliteri oikonimia, giati douleuoun k paragoun ! ante geia !
    sagapo
    απάντηση428
     
     
    Ετσι,ετσι... | 06/10/2011 10:20
    ΑΧ ..που είναι πλέον αυτοί οι αρχηγοί με τα "ού(μπαλ)α" που ζύγιζαν ενα τόνο!!!
    PA
    απάντηση322
     
     
    Μια απορία... | 06/10/2011 05:51
    Bλέπω ότι τα πολιτικά μεγαθήρια, όπως ο Σμιτ, ο Ντελόρ, ο Πρόντι, ο Σρέντερ, ο Ομπάμα κλπ.είναι υπέρ της στήριξης της Ελλάδας, Αντίθετα μια ομάδα οικονομολόγων, δημοσιογράφων και πολιτικών συντηρητικών κυβερνήσεων μιλούν για ελληνική χρεοκοπία! Άναρωτιέμαι μήπως συνδέονται με οικονομικά κέντρα που θέλουν την εξόντωση του ευρώ ή είναι τόσο κοντόφθαλμοι που επιμένουν στην μίζερη πολιτική της δημοσιονομικής "εξυγείανσης" εις βάρος της αναπτυξιακής πολιτικής!
    ΓΙΩΡΓΟΣ Σ.
    απάντηση641
     
     
    Θα έχει τελικά δουλειά | 06/10/2011 03:05
    Αυτούς , εμάς, η και τους δυό, ο διάολος πάντως θα έχει απασχόληση
    Ανώνυμος / η
    απάντηση262
     
     
    θα την εγκαταλείψουν!! | 06/10/2011 02:09
    Δεν θέλουν να την σώσουν κυριε Σμιτ .Μόλις εξασφαλίσουν οτι οι οικονομίες τους δεν θα έχουν σημαντικές επιπτώσεις απο μια πιθανή χρεοκοπία της Ελλάδας (τέτοια προγράμματα επεξεργάζονται) θα την εγκαταλείψουν να πάει στον πάτο!! Έπειτα θα γίνει η μεγάλη επιδρομή το μεγάλο πλιάτσικο!! Θα αγοράζουν τον πλούτο της για κομάτι ψωμί και τα Ελληνικά νησιά θα γίνουν τα εξοχικά τους. Ας όψονται οι ανίκανοι που κυβέρνησαν και κυβερνούν αυτόν τον τόπο.
    μτ
    απάντηση16912
     
     
    Να τους παρει ο διαολος | 06/10/2011 01:18
    Για τους υπολοιπους δεν ξερω, τον Μητσοτακη δεν θα τον παρει ποτε...
    Αντιγκαντεμης
    απάντηση365
     
     
    Ρε σείς, υπάρχουν ακόμη... | 06/10/2011 00:10
    κάποιοι λίγοι λογικά σκεπτόμενοι πολιτικοί στην Ευρώπη! Το μόνο πρόβλημα είναι πως είναι συνταξιούχοι. Τ' ακούς Λοβέρδε;
    διαολίξ ιξ ιξ ιξ
    απάντηση2740
     
     
    ΕΥΓΕ ΧΕΛΜΟΥΤ,ΕΙΣΑΙ ΣΟΦΟΣ! | 05/10/2011 23:25
    ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΙ'ΑΛΛΟΙ ΤΕΤΟΙΟΙ ΗΓΕΤΕΣ.Η ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ.
    ΚΡΗΤΙΚΟΣ
    απάντηση733
     
     
    Μέγιστος Ευρωπαίος | 05/10/2011 23:16
    Μέγιστος Ευρωπαίος και απο τους τελευταίους μεγάλους της Ευρωπαϊκής Σοσιαλδημοκρατίας ... Η εφημερίδα Die Zeit της οποίας είναι σύμβουλος έκδοσης έχει το ακόλουθο ενδιαφέρον άρθρο: http://blog.zeit.de/herdentrieb/2011/10/05/ist-griechenland-gar-nicht-pleite_3633 Η άποψη που κατατίθεται, βασίζεται σε ανάλυση του οικονομολόγου William Cline του Peterson Institute for International Economics (http://www.iie.com/publications/pb/pb11-15.pdf). Κεντρική ιδέα είναι ότι το αν κάνουμε την διάκριση μεταξύ "μεικτού" και καθαρού χρέους, τότε το χρέος της Ελλάδος είναι διαχειρίσιμο και θα πέσει στο 69% το ΑΕΠ το 2020 (εφόσον βεβαίως ληφθούν τα απαραίτητα μέτρα - "So far the evidence is that Greek political leaders are willing to take the extensive and unpopular measures necessary to do so." είναι το σχόλιο της παραπάνω μελέτης). Άλλοι που καταλαβαίνουν περισσότερα από εμένα, ας αξιολογήσουν την σοβαρότητα της μελέτης. Εμένα μου άρεσε γιατί στη γκριζα - αν όχι μαύρη - ειδησεογραφία που μας κατακλύζει, είναι μια κάποια αχτίδα φωτός.
    Γιαννιώτης
    απάντηση372
     
     
    Χέλμουτ να ζήσεις ακόμη πολλά χρόνια ! | 05/10/2011 23:06
    Ο άνθρωπος δεν παίζεται .Από τους καλύτερους καγκελάριους και η μεγαλύτερη προσωπικότητα της σημερινής Γερμανίας . Χέλμουτ να ζήσεις ακόμη πολλά χρόνια !
    Stav
    απάντηση802
     
     
    Kι ο Μπένυ! | 05/10/2011 22:53
    Κι ο Μπένυ μας, ενώ μάσαγε ένα σάντουιντς μορταντέλα/σαλαμάκι ακριβώς τα ίδια είπε! Νεότερα σε λίγο, ακόμα μασάει!
    Hellindian
    απάντηση1339
     
-