Ιστορική πρεμιέρα στην Ευρώπη για Προμηθέα

Οι Αχαιοί πέρασαν νικηφόρα με 93-84 από το Βέλγιο, απέναντι στην πρωταθλήτρια Οστάνδη, στην πρεμιέρα του Δ' ομίλου του Basketball Champions League

Ιστορικό «διπλό» για τον Προμηθέα Πατρών στην «παρθενική» του εμφάνιση σε ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Με τον Προμηθέα να… ενεργοποιεί την άμυνα του στο 3΄ και τον Λίποβι να κυριαρχεί στην επίθεση, οι Αχαιοί ανέτρεψαν το εις βάρος τους 10-4, προσπερνώντας με 10-11 στο 5΄ και κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 19-19.

Στη δεύτερη περίοδο, πάντως, η ελληνική ομάδα κυριάρχησε στο παρκέ, επέβαλε το ρυθμό της και στο 16΄ ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (32-42). Τα εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση μάλιστα τη βοήθησαν να διατηρηθεί σε απόσταση και να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +10 (43-53).

Ένα πεντάλεπτο «μπλακ άουτ» του Προμηθέα στην τρίτη περίοδο, βοήθησε τους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν σε 58-58 στο 25΄, πριν αναλάβει δράση και πάλι ο Μέιερ και χαρίσει νέο προβάδισμα στους Αχαιούς (65-68 στο 30΄).

Η Οστάνδη προσπάθησε να επιστρέψει στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, αλλά τα τρίποντα των Μέιερ, Μπράουν, Κασελάκη και Λίποβι διαμόρφωσαν το +11 στο 37΄ (77-87) για τον Προμηθέα, που δεν απειλήθηκε μέχρι τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-53, 65-68, 84-93

Οι συνθέσεις:

Οστάνδη (Τζόρτζια): Ντεσιρόν 14, Φίλερ 11 (1),. Κέστελοτ 10 (2), Λασισί 6 (1), Σουάρτζ, Μπούζα 6, Τζόρτζεβιτς 12, Τζούρισιτς 20 (5 ριμπάουντ), Κοτρούλια,Μάριτς 2, Εμβεμά 3.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Γκίκας 13 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Χολ 2 (5 ασίστ), Λίποβι 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίτ), Μαντζούκας, Μέιερ 14 (4/5 τρίποντα), Μπράουν 21 (3/5 τρίποντα), Έλις 10 (5/5 δίποντα), Γερομιχαλός 2, Κασελάκης 5 (1), Σαλούστρος 7, Τσαϊρέλης 8.

Ακολούθησε το Βήμα στο Google news και μάθε όλες τις τελευταίες ειδήσεις.