Όλο και πιο κοντά στον τίτλο του πρωταθλητή ο Χάμιλτον

Ο βρετανός οδηγός της Mercedes κατέκτησε τη νίκη στο Grand Prix της Ρωσίας και αύξησε τη διαφορά του από τον Φέτελ στους 50 βαθμούς

Ο Λιούις Χάμιλτον πρώτευσε στο Grand Prix της Ρωσίας που διεξήχθη στο Σότσι και ήταν ο 16ος αγώνας της χρονιάς στη Formula 1.

Ο βρετανός παγκόσμιος πρωταθλητής της Mercedes, ο οποίος έφτασε τις 70 νίκες στην καριέρα του, άφησε στην δεύτερη θέση τον «ομόσταυλό» του, Βάλτερι Μπότας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Φινλανδός πήρε εντολή να αφήσει τον Χάμιλτον να περάσει, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Σεμπάστιαν Φέτελ με Ferrari.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Χάμιλτον αύξησε στους 50 βαθμούς τη διαφορά του από τον Φέτελ στην κατάταξη των οδηγών, ενώ απομένουν πέντε Grand Prix για το τέλος της σεζόν.