Πέρυσι τα δύο ντέρμπι ανάμεσα στην ΑΕΚ και στον Ολυμπιακό πιθανότατα έκριναν το πρωτάθλημα. Τα κέρδισε και τα δύο η ΑΕΚ κάνοντας δύο απίθανες ανατροπές και χάρη σε αυτές τις νίκες μπόρεσε να φτάσει να παίξει τα πάντα σε ένα μοναδικό ματς στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ που όλοι θυμόμαστε πώς τελείωσε.
Στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ πέτυχε τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο γυρίζοντας το σε βάρος της 0-2 – ο Ολυμπιακός είχε κυριαρχήσει για μία ώρα και μετά εξαφανίστηκε, το ματς ήταν το τελευταίο του Χάσι. Στο «Καραϊσκάκης» η ΑΕΚ βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο 82′ και νίκησε με 1-2 στο 93′ χάρη σε ένα γκολ του Γιακουμάκη. Το αποψινό ματς των δύο στο ΟΑΚΑ είναι δύσκολο να προβλέψεις ποια βαρύτητα θα έχει στην εξέλιξη του πρωταθλήματος: είμαστε ακόμα στην έκτη αγωνιστική.
Ομως τόσο η ΑΕΚ όσο και ο Ολυμπιακός θέλουν τη νίκη για να κυνηγήσουν τον ΠΑΟΚ που τους νίκησε και τους δύο, αλλά και για να αποφύγουν κάποιες πρώτες γκρίνιες που απειλούν να εμφανιστούν στην ημερήσια διάταξη μετά τα ματς που έπαιξαν κι έχασαν στην Ευρώπη μεσοβδόμαδα.
Με γενναιοψυχία μετά τις επιπολαιότητες
Η ΑΕΚ κόντρα στην Μπενφίκα έκανε ένα από τα πιο γενναιόψυχα ματς στην ιστορία της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη βρέθηκε να χάνει με 0-2 προτού καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκαπεντάλεπτο.
Το ξεκίνημά της στο ματς είναι εντυπωσιακά νωθρό – χειρότερο και από αυτά που είχε κάνει στη Γλασκώβη και στο Αμστερνταμ. Κάποιοι παίκτες έμοιαζαν το βράδυ της Τρίτης να μην το πιστεύουν ότι αγωνίζονται στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η έμπνευση του Ουζουνίδη να ξεκινήσουν ο Τσιγκρίνσκι και ο Οικονόμου (και όχι κάποιος από τους «σκληρούς» Τσόσιτς και Λαμπρόπουλο) είχε ως αποτέλεσμα μια soft άμυνα.
Η ΑΕΚ ξεκίνησε χωρίς κανονικό στόπερ με αποτέλεσμα ο Σεφέροβιτς να σκοράρει ανενόχλητος και η Μπενφίκα, που δεν είχε κερδίσει κανένα από τα τελευταία της επτά ματς στο Τσάμπιονς Λιγκ, έμοιαζε στα πρώτα είκοσι λεπτά υποψήφια πρωταθλήτρια Ευρώπης.
Η ΑΕΚ δέχθηκε το 0-2 σαν σε προπόνηση από το αριστερό μπακ του αντιπάλου, τον προικισμένο Αλεξ Γκριμάλντο. Από τα έξι γκολ που έχει δεχθεί σε δύο ματς, τρία τα έχουν βάλει οι αντίπαλοι αριστεροί μπακ – δεν είναι λογικό. Ομως μετά από αυτή την καταστροφική έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ μεταμορφώθηκε. Στο 45′ ο Πόνσε ανάγκασε τον Ντίαζ να του κάνει ένα σκληρό φάουλ και στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ παίζοντας με παίκτη παραπάνω κυριάρχησε. Ισοφάρισε γρήγορα με δύο γκολ του Κλωναρίδη, πανικόβαλε την άμυνα της Μπενφίκα, την πίεσε στα δεξιά όπου έμοιαζε αδύναμη και στο τέλος κατάφερε να χάσει το ματς!
Στο 73ο λεπτό ο Κλωναρίδης αστόχησε απέναντι στον Οδυσσέα Βλαχοδήμο και από την επέμβαση του έλληνα τερματοφύλακα της Μπενφίκα γεννήθηκε μια αντεπίθεση των Πορτογάλων που ολοκλήρωσε ο Αλφα Σεμέδο με ένα σουτ-γκολ εκτός περιοχής!

Κακό τέλος ύστερα από μια ιδανική αρχή

Ενα ματς που έμοιαζε δικό του κατάφερε να χάσει και ο Ολυμπιακός την Πέμπτη από τη Μίλαν. Εδώ η ιστορία ήταν εντελώς διαφορετική και το μόνο κοινό είναι το πικρό φινάλε. Οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν νωρίς-νωρίς με τον Γκερέρο, παρότι αγωνίστηκαν με μια πειραματική ενδεκάδα.
Με τον τερματοφύλακα Ορλάντο Σα σταθερότατο, την άμυνα αρκετά σοβαρή, τον Τουρέ να μοιάζει ένας γίγαντας στη μεσαία γραμμή και τους Γκιγέρμε και Νάτχο να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα και την μπάλα, ο Ολυμπιακός για 70 λεπτά είχε υποχρεώσει το «Σαν Σίρο» να ακούει το τραγούδι των πέντε χιλιάδων οπαδών του, που τον παρακαλούσαν να μη σταματήσει.
Δεν σταμάτησε, αλλά πλήρωσε πολύ ακριβά την κούραση των μέσων του (που δεν είχαν παιχνίδια ανάλογου ρυθμού στα πόδια τους τελευταία) και την απροσεξία του καταπληκτικού στο πρώτο ημίχρονο Σισέ που στο τελευταίο εικοσάλεπτο έπαθε μπλακ άουτ! Η Μίλαν τιμώρησε τον Ολυμπιακό σκοράροντας τρία γκολ σε εννέα λεπτά – κάνοντας δηλαδή μεταξύ του 71′ και του 80′ ό,τι η Μπενφίκα στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο. Σε αυτό το επίπεδο και με αυτούς τους αντιπάλους, είτε στην αρχή είτε στο τέλος του ματς, κάθε χαλαρότητα τιμωρείται αυστηρά.

Αρετές και αδυναμίες των δύο μονομάχων

Η ΑΕΚ κι ο Ολυμπιακός θα βρεθούν απόψε αντιμέτωποι στο ΟΑΚΑ ψάχνοντας μια νίκη-βάλσαμο και για τις ευρωπαϊκές τους πληγές.
Στα δύο ματς που έπαιξαν στη μέση της εβδομάδας έδειξαν και αρετές, μολονότι ηττήθηκαν. Η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο ειδικά, πίεσε πολύ την Μπενφίκα δείχνοντας μεγάλη μεθοδικότητα στο παιχνίδι της. Ο Χουλτ έμοιαζε ασταμάτητος, ο Μπακασέτας περισσότερο από τον Μάνταλο πήρε πρωτοβουλίες που τρόμαξαν τους Λουζιτανούς, ο Κλωναρίδης έφτασε κοντά σε ένα ιστορικό προσωπικό χατ τρικ – ακόμα και ο Γιακουμάκης που μπήκε στη θέση του τραυματία Πόνσε βοήθησε την ΑΕΚ με τον ενθουσιασμό του.
Αρετές, παρά την ήττα, έδειξε και ο Ολυμπιακός στο Μιλάνο. Ο Φετφατζίδης και ο Ναουέλ έβγαλαν καλά την μπάλα μπροστά, ο Γκερέρο σκόραρε την πρώτη φορά που ήρθε σε επαφή με την μπάλα εντός περιοχής, ο τερματοφύλακας Σα ήταν σοβαρός και ψύχραιμος.
Αλλά και οι δύο ομάδες έδειξαν και αδυναμίες. Η κόπωση των μέσων της ΑΕΚ ήταν μεγάλη και στη φάση του τρίτου καθοριστικού γκολ κανείς δεν έχει το κουράγιο να κυνηγήσει τον Σεμέδο. Η άμυνα της Ενωσης πανικοβλήθηκε στην αρχή από απλές πλαγιοκοπήσεις της έμπειρης πορτογαλικής ομάδας, ο τερματοφύλακας Μπάρκας έδειξε νευρικότητα.
Ομοίως ο Ολυμπιακός στο «Σαν Σίρο» είχε και αυτός τα προβλήματά του: τα τρία γκολ που δέχθηκε σε εννέα λεπτά μαρτυρούν ένα πρόβλημα εύθραυστης ψυχολογίας. Οταν το παιχνίδι έπαψε να είναι όπως ο Μαρτίνς το σχεδίασε, χάθηκε και οι δικές του παρεμβάσεις στο ματς δεν ήταν και οι καλύτερες.

Δεν αντέχουν να ξαναχάσουν

Η ΑΕΚ είναι πιο ξεκούραστη από τον Ολυμπιακό. Αγωνίστηκε την Τρίτη, ενώ ο αντίπαλός της γύρισε από την Ιταλία την Παρασκευή το πρωί. Από την άλλη ο Μαρτίνς άφησε εκτός παιχνιδιού στο «Σαν Σίρο» όλους τους βασικούς του, ενώ η ΑΕΚ έχασε στο ματς με την Μπενφίκα τον Πόνσε που τραυματίστηκε και τον Οικονόμου, που αντικαταστάθηκε γιατί είχε ενοχλήσεις.
Το πρόβλημα και των δύο είναι ότι δεν αντέχουν μια ακόμα ήττα. Για την ΑΕΚ θα είναι η τρίτη στα τελευταία τέσσερα ματς, για τον Ολυμπιακό η τρίτη στη σειρά αυτή τη δύσκολη εβδομάδα του. Και το χειρότερο και για τους δύο είναι ότι μια μεταξύ τους ισοπαλία βολεύει τον πρωτοπόρο πλέον ΠΑΟΚ.