ΝΒΑ: Ο τίτλος θα κριθεί στον έβδομο τελικό των Χιτ με τους Σπερς (video)

Στον έκτο αγώνα της σειράς των τελικών του ΝΒΑ οι «γερόλυκοι» Σαν Αντόνιο Σπερς δεν… την πάτησαν από τον «βασιλιά» της νέας γενιάς Λεμπρόν Τζέιμς, τον Ντουέιν Ουέιντ ή τον Κρις Μπος, αλλά από έναν βετεράνο… 38 ετών! Ο Ρέι Αλεν, ίσως ο κορυφαίος εν ενεργεία σουτέρ του πλανήτη, ευστόχησε σε ένα από τα σπουδαιότερα τρίποντα της καριέρας του, 5,2» πριν από την ολοκλήρωση της τέταρτης περιόδου, στέλνοντας το ματς στην παράταση (95-95). Στο έξτρα πεντάλεπτο, με ένα ακόμη δικό του καλάθι, ένα κλέψιμο στον Μανού Τζινόμπιλι (οι διαιτητές επέλεξαν το λεγόμενο »no-call») και δύο βολές 1» πριν από τη λήξη, «σφράγισε» τη νίκη (103-100) των Μαϊάμι Χιτ προκαλώντας τη διεξαγωγή του έβδομου αγώνα, που θα γίνει την ερχόμενη Πέμπτη (20/6) ξανά στο Μαϊάμι.

''
Και ο Λεμπρόν Τζέιμς, βέβαια, πραγματοποίησε κορυφαία εμφάνιση σημειώνοντας «triple double div» με 32 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ και έγινε ο πρώτος παίκτης μετά τον Τσαρλς Μπάρκλεϊ (Φοίνιξ Σανς, 1993), που καταγράφει τουλάχιστον 30 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ σε τελικό του ΝΒΑ. Καθοριστική στιγμή στον έκτο τελικό ήταν το τρίποντο που πέτυχε ο Τζέιμς 20» πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας, με το οποίο μείωσε τη διαφορά (89-94) που είχαν πάρει οι Σπερς χάρη στα δύσκολα καλάθια του Γάλλου Τόνι Πάρκερ (19 π., 8 ασ.), ενώ σημαντική συνεισφορά για τους νικητές είχε ο Κρις Μπος (10 π., 11 ρ., 2 τ.) με ένα καθοριστικό ριμπάουντ στην τέταρτη περίοδο και δύο τάπες στην παράταση, που κράτησαν ζωντανούς τους Χιτ.
Σημείο αναφοράς απετέλεσε και η απόδοση του Τιμ Ντάνκαν για τους Σπερς, ωστόσο ο ηγέτης των ηττημένων, ο οποίος σκόραρε 30 πόντους (είχε και 17 ριμπάουντ) στις τρεις πρώτες περιόδους, σίγησε στο τελευταίο δωδεκάλεπτο και αυτό στοίχισε στην ομάδα του, που είχε «χρυσή» ευκαιρία να κατακτήσει τον τίτλο, αλλά την πέταξε στα σκουπίδια. Φυσικά, δεν μπορεί να παραβλέψει κανείς την απόφαση του προπονητή των Σπερς κ. Γκρεγκ Πόποβιτς να μην γίνει φάουλ στην τελευταία επίθεση των Χιτ, με αποτέλεσμα να ευστοχήσει από τα 7,25 μ. ο Αλεν έπειτα από άστοχη προσπάθεια του Τζέιμς και επιθετικό ριμπάουντ του Μπος.