Το Μαϊάμι ισοφάρισε το Σαν Αντόνιο στους τελικούς του ΝΒΑ

Αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, οι Μαϊάμι Χιτ επικράτησαν με με 103-84 των Σαν Αντόνιο Σπερς και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά των τελικών του ΝΒΑ.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και απρόσμενος ήρωας αναδείχθηκε ο Μάριο Τσάλμερς πετυχαίνοντας 19 πόντους και δίνοντας ουσιαστικές λύσεις στο πρώτο ημίχρονο κατά τη διάρκεια του οποίου το ματς ήταν ντέρμπι.

Στην επανάληψη Χιτ έπαιξε σκληρή άμυνα, έβγαλε ενέργεια στο παρκέ και μαζί τους υπερήλικες Σπερς έξω από τον ρυθμό τους. Και όλα αυτά με τον Λεμπρόν Τζέιμς (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα) να έχει σκοράρει μόλις 8 πόντους στις τρεις πρώτες περιόδους και τον έτερρο μεγάλο αστέρα Ντουέιν Γουέιν να μένει άποντος στο δεύτερο ημίχρονο!

Ακόμα κι έτσι, τα Σπιρούνια εξακολουθούν να έχουν το πάνω χέρι, αφού με το σκορ της σειράς στο 1-1 έχουν τα τρία επόμενα παιχνίδια στην έδρα τους και μαζί τη δυνατότητα να κατακτήσουν τον με τρεις συνεχόμενες νίκες στο σπίτι τους. Κάτι που βέβαια σπανίως συμβαίνει στο ΝΒΑ και σε τέτοιο επίπεδο…