Μπάσκετ Α1 – τελικά: Πανιώνιος – Ρέθυμνο 80 -74

Ο Πανιώνιος υπερασπίστηκε την έδρα του και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της 3ης θέσης της Α1 Ανδρών. Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν 80-74 του ΑΓΟ Ρεθύμνου στη Νέα Σμύρνη, στον πρώτο αγώνα για τις θέσεις 3-4 των πλέι οφ, και πλέον επικεντρώνονται στο «διπλό» την Κυριακή (16:30), στο κλειστό «Μ.Μερκούρη», για έρθουν ακόμη πιο κοντά στο στόχο τους.

Οι «κυανέρυθροι» έδειξαν μετά από ένα ημίχρονο διάθεση να καθαρίσουν τον αγώνα και με εξαιρετική άμυνα που κράτησε στους 7 πόντους τον ΑΓΟΡ στα πρώτα επτά λεπτά της τρίτης περιόδου προηγήθηκαν με +14 (58-44, στο 27′).

Σε αυτό το διάστημα Μπούκερ, Γιάνκοβιτς και Παππάς φρόντισαν να βρουν τους διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι και να ρίξουν στο καναβάτσο τους Κρήτες. Ωστόσο, η αντίδραση των φιλοξενουμένων ήταν άμεση και με βροχή τριπόντων σε ένα 3λεπτο, ο ΑΓΟΡ έτρεξε επιμέρους σκορ 10-2 και μείωσε με τη λήξη της περιόδου σε 60-54.

Η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ συνέχισε την πίεση και στον… επίλογο της αναμέτρησης και με κορυφαίο τον Ντούβνιακ μείωσε 1 λεπτό πριν τη λήξη σε 74-72.

Σε εκείνο το σημείο, πάντως, «μίλησε» η ψυχραιμία του Παππά από τη γραμμή των βολών και το Πέιν από τα 6.75 (σ.σ. στο μοναδικό του τρίποντο στον αγώνα) και οι «κυανέρυθροι» ξέφυγαν με 79-74 για να κόψουν πρώτοι το νήμα του τερματισμού με 80-74.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Κορομηλάς, Αφεντουλίδης

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 43-37, 60-54, 80-74

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπόγρης, Πέιν 9 (1), Αθηναίου, Κις 2, Μίλμπουρν 18 (1), Αθανασούλας 4, Μπατής 9 (1), Γιάνκοβιτς 9 (1), Καββαδάς 2, Παππάς 19 (2), Αγραβάνης 2, Μπούκερ 6.

ΑΓΟΡ (Θανάσης Γιαπλές): Χορν 10 (1), Καλλινικίδης 2, Προύιτ 9, Αγγελόπουλος 5 (1), Τσόχλας 2, Ντούβνιακ 19 (1), Κόμματος, Κάρτερ 8 (2), Λάτοβιτς 4, Πέτγουεϊ 15 (2).