Μια ανάσα από τα μετάλλια βρέθηκε ο Αντώνης Μάστορας στον τελικό του ύψους του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου που βρίσκεται σε εξέλιξη στο Γκέτεμποργκ.

Ο 22χρονος αθλητής του Ηρακλή πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και κατέλαβε την 4η θέση με 2,29 μ., επίδοση που αποτελεί ατομικό ρεκόρ. Ο Μάστορας δεν ξεκίνησε καλά, αφού πέρασε με τη 2η προσπάθεια τα 2,15μ,, ωστόσο στη συνέχεια πέρασε με την πρώτη τα 2,19μ., 2,23μ., 2,27μ. και 2,29μ.. Αμέσως μετά απέτυχε δύο φορές στα 2,31μ. και, επειδή ήταν εκτός μεταλλίων, επιχείρησε την τελευταία του προσπάθεια στα 2,33μ., χωρίς επιτυχία.

Στο ίδιο αγώνισμα ο Κώστας Μπανιώτης πήρε την 9η και τελευταία θέση με 2,19μ.. Ο έλληνας πρωταθλητής πέρασε με την πρώτη προσπάθεια τα 2.19μ., αλλά απέτυχε τρεις φορές στα 2,23μ..