Ανετα επικράτησε ο Παναθηναϊκός με 92-50 του ΑΓΟΡ στο ΟΑΚΑ

Με… σεμιναριακή άμυνα ο Παναθηναϊκός επικράτησε 92-50 του ΑΓΟΡ στο ΟΑΚΑ στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής και πέτυχε την πρώτη εντός έδρας νίκη του στο εφετινό πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ.

Αθήνα

Εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, αξιοποίηση των αιφνιδιασμών, απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ, σωστά αντανακλαστικά στην άμυνα και ομαδικό παιχνίδι, με 16 ασίστ μέχρι το ημίχρονο, ήταν τα συστατικά της επιτυχίας του Παναθηναϊκού στο πρώτο εικοσάλεπτο, διάστημα κατά το οποίο έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

Οι «πράσινοι», με πρωταγωνιστή σε αυτό το διάστημα τον Διαμαντίδη (έφτασε τους 11 πόντους και συμπλήρωσε 3.501 πόντους στην Α1 Ανδρών), δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τα μακρινά σουτ και χωρίς να… ιδρώσουν οικοδόμησαν μία διαφορά ασφαλείας. Τελευταία φορά που απείλησε ο ΑΓΟ Ρεθύμνου ήταν στο 8΄, όταν ο Μπράουν από τα 6.75 μείωσε σε 16-14.

Ακολούθησε επιμέρους σκορ των γηπεδούχων 10-2 και ο Παναθηναϊκός μπήκε στη δεύτερη περίοδο στο +10 (26-16). Οι «πράσινοι» δεν κατέβασαν ταχύτητα και στο 16΄ ο Διαμαντίδης από τα 6.75 χάρισε στην ομάδα του διαφορά 20 πόντων (42-22), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό στο +25 (53-28).

Τυπικής διαδικασίας ήταν το δεύτερο ημίχρονο για τους κυπελλούχους Ελλάδας, οι οποίοι, αφού «εγκλώβισαν» με εξαιρετική άμυνα τα επιθετικά ατού του ΑΓΟΡ, δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν άνετα στη νίκη με 92-50. Οι Κρήτες δεν είχαν δικαίωμα στο όνειρο της ανατροπής με 5/28 τρίποντα και αδυναμία να επικρατήσουν στη μάχη των ριμπάουντ (24 έναντι 45 του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 53-28, 68-39, 92-50.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ.-Παφίλης-Νικολούλης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 7, Μπράμος 11 (3), Πάνκο 6, Ματσιούλις 11 (3), Άρμστρονγκ 6, Ούκιτς 9 (1), Λάσμε 8, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 11 (1), Κίτσεν 4, Γιαννόπουλος 11 (1), Σκορδίλης 2.

ΑΓΟΡ (Στέργιος Κουφός): Μπράουν 4 (1), Γουάιτ 3, Αγγελόπουλος 2, Τσόχλας 10 (2), Ντούβνιακ 5, Κόματος, Κάρτερ 15 (2), Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 9, Σηζόπουλος 2.