Παρά το κάκιστο ξεκίνημα του στη Volleyleague, παρά την κούραση από το πολύωρο ταξίδι της Τρίτης, τον πόλεμο νεύρων των ανθρώπων της Χούμενε και την ατυχία με τον Τερζή (υπέστη θλάση κι αποχώρησε στο τέλος του β’ σετ) ο Παμβοχαϊκός στην παρθενική του εμφάνιση σε αγώνα Ευρωπαϊκού Κυπέλλου, κέρδισε με 3-2 την Χέμες Χούμενε κι απέκτησε το προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του CEV Cup.

Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά το βράδυ της Τρίτης αρκέστηκε σε μια προπόνηση 20 λεπτών, αφού λόγω της αργοπορημένης άφιξης του και παρόλο που το γήπεδο ήταν… άδειο, οι Σλοβάκοι έκλεισαν τα φώτα στην προκαθορισμένη ώρα.

Τα φώτα «έσβησαν» για τον Παμβοχαϊκό στο πρώτο σετ μετά το 11-10, που έγινε 18-12, ωστόσο στο β’ σετ η Ελληνική ομάδα, άντεξε στη μάχη πόντο με πόντο και επικράτησε 23-25. Στην ανάπαυλα όμως ο Τερζής τέθηκε νοκ άουτ (δύσκολα θα παίξει στη ρεβάνς του Σαββάτου) με τον Δρογκάρη να παίρνει τη θέση τoυ.

Οι παίκτες του Ζαλμά όμως ήταν εμφανώς επηρεασμένοι και έχασαν το σετ πολύ εύκολα, αλλά από το δ’ σετ και μετά έδειξαν το καλό τους πρόσωπο. Ο Γιοβάνοβιτς τελείωσε αρκετές κρίσιμες μπάλες, με το σκορ να γίνεται 2-2 και να φτάσουμε στο τάι μπρέικ, όπου είχαμε μάχη πόντο με πόντο. Στο 13-13 οι Σλοβάκοι κάρφωσαν άουτ και στην επόμενη φάση, ο Παμβοχαϊκός έβγαλε άμυνα με τον Πανταλέοντα να τελειώνει την επίθεση πρώτου χρόνου δίνοντας το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς.

Τα σετ:25-18, 23-25, 25-12, 22-25, 13-15

Η σύνθεση του Παμβοχαϊκού: Μαντέκας 11 (11/27 επ., 55% υπ. -34% άριστες), Μπεκιάρης 7 (5/12 επ., 2 άσοι, 57% υπ. – 37% άριστες), Τερζής 3, Καραγιάννης 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Πανταλέων 12 (8/16 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 19 (17/36 επ., 2 άσοι), Δημητρακόπουλος -λ (63% υπ. – 37% άριστες) / Δρογκάρης 4 (1 άσο, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος, Μπάκας 1, Βαρδής, Κατσανεβάκης.

Εντυπωσιακός ο Άρης 3-0 την Άντβερπ

Εντυπωσιακός ο Άρης, επικράτησε με 3-0 της Βελγικής Άντβερπ στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τη φάση των ‘32′ του CEV Cup, που διεξήχθη στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο.Στα δύο πρώτα σετ οι κίτρινοι, παρόλο που αγωνίστηκαν χωρίς τον βασικό τους πασαδόρο Γιάννη Χαριτωνίδη (έμεινε εκτός λόγω τενοντίτιδας), ήταν εξαιρετικοί.

Με πίεση από τη γραμμή του σερβίς, ο Άρης είχε πιο εύκολο έργο πάνω στο φιλέ και το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο, κάνοντας εύκολα το 2-0.

Στο γ’ σετ οι Βέλγοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα, αποκτώντας μια σημαντική διαφορά (11-16). Ο Αινείας Τζελάτης από τη γραμμή του σερβίς (μεταξύ άλλων πήρε δύο άσους) έφερε τον Άρη στον πόντο, αλλά η Αντβερπ ξέφυγε και πάλι με 20-23. Ούτε εκεί όμως οι κίτρινοι το έβαλαν κάτω, πίεσαν εκ νέου τους Βέλγους στην υποδοχή και με σερί 5-0, πήραν το σετ και τη νίκη που τους δίνει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση.

Η ρεβάνς θα γίνει την επόμενη εβδομάδα στην Αμβέρσα κι ο Άρης χρειάζεται δεύτερη νίκη για να προκριθεί αφού σε περίπτωση ήττας, θα ακολουθήσει το «χρυσό σετ» (στους 15 πόντους).

Τα σετ:
25-17, 25-21, 25-23

Άρης (Γιάτσης):Κυριακίδης 12 8/18 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 53% υπ. – 47% άριστες), Γκιρτζίκης 7 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Μποζίδης, Κιόσης 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Τζελάτης 16 (12/22 επ., 4 άσοι), Ριζόπουλος 7 (4/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 71% υπ. – 29% άριστες), Μπαμπαλιούτας -λ (65% υπ. – 38% άριστες) / Νικηφορίδης, Ντίνας 4.

Αντβερπ (Τάνγκε):
Γουχλφαχρστρετερ 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Βαν Χεντ 3, Μαρσέλις 8 (7/15 επ., 57% υπ. – 36% άριστες), Παλαρίνι 5 (4/15 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 39% άριστες), Κούλουβαν 11 (7/12 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ντίτλεβσεν 10 (9/27 επ., 1 άσο), Γιόρνα -λ (54% υπ. – 33% άριστες) / Ντε Μποντ, Βαν Γιάρσβλεντ, Βαν Βάλε, Μπάκαρτ.

Νίκη – θρίλερ της ΑΕΚ επί της Καλέ στο CEV CUP γυναικών

Μετά τη νίκη του περασμένου Σαββάτου επί του Ηρακλή Κηφισιάς στο τάι μπρέικ, η ΑΕΚ χρειάστηκε να παίξει άλλα πέντε σετ μέσα σε τέσσερις μέρες και να ξεκινήσει με το δεξί στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Έπειτα από έναν αγώνα «θρίλερ», η Ένωση αν και βρέθηκε να χάνει 2-1 από τη γαλλική Καλέ, κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τη φάση των «32» του CEV Cup.

Στο πρώτο σετ, οι Γαλλίδες πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 14-13 και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος για το 20-25. Οι «κιτρινόμαυρες», όμως, επανήλθαν και στο 2ο σετ, μετά από ένα ξέσπασμα το 19-18 μετατράπηκε σε 25-19 με ένα επί μέρους σερί 6-1.

Σο τρίτο μέρος έγινε… μάχη, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, αλλά μετά το 23-23 η Καλέ ήταν αυτή που διατήρησε την ψυχραιμία της για το 2-1. Η ΑΕΚ δεν το έβαλε κάτω και αντί να πέσει η ψυχολογία της μπήκε πολύ δυνατά στο 4ο σετ και με εξαιρετική τη Μποροβίνσεκ έφτασε εύκολο στο 25-12 μη επιτρέποντας στις Γαλλίδες να πάρουν ανάσα. Το τάι μπρέικ είχε ενδιαφέρον μέχρι το 8-6, αφού από εκεί και πέρα, η ΑΕΚ πάτησε το «γκάζι» με την Κις και την Μποροβίνσεκ να τελειώνει το ματς με μπλοκ άουτ.

Ωστόσο, οι κιτρινόμαυρες συνεχίζουν να έχουν δύσκολη αποστολή, αφού η ρεβάνς θα γίνει στη Γαλλία με την Καλέ να έχει το αβαντάζ της έδρας.

Τα σετ: 20-25, 25-19, 23-25, 25-12, 15-10

ΑΕΚ (Οικονόμου): Κις, Τζανακάκη, Χέγιος, Τοτσίδου, Μποροβίντσεκ, Παπαφωτίου / Ρόγκα (λ), Παπαγεωργίου (λ).

ΚΑΛΕ (Ουκαράτσε): Ράμος, Τερ, Χένκελ, Γκονσάλες, Νίζετιτς, Χόφμαν / Ρότσα (λ).

Διαιτητές: Ντενέρι (Τουρκία) – Βιναλίεφ (Βουλγαρία).