ΠΑΟ: Με πρώτα βιολιά Big Sofo, Διαμαντίδη και Πάνκο

Μολονότι δυσκολεύτηκε ο Παναθηναϊκός επικράτησε της ιταλικής Καντού στο ΟΑΚΑ με 78-76 για τη 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι Πράσινοι πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο θεσμό εφέτος και έδειξαν ότι η νέα ομάδα που χτίζει ο προπονητής κ. Αργύρης Πεδουλάκης χρειάζεται δουλειά ακόμη αλλά βρίσκεται σε καλό δρόμο.

Ο Πράσινοι είχαν και πάλι κορυφαίο παίκτη τους τον Σχορτσανίτη που πέτυχε 19 πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες ήταν ο Διαμαντίδης με 12 πόντους και ο Πάνκο που στα τελευταία λεπτά σημείωσε καθοριστικούς πόντους (2/2διπ., 2/3τριπ., 1/2β., 4ασ., 5ρ.).

Διαμαντίδης και Ούκιτς μπήκαν «ζεστοί» στον αγωνιστικό χώρο, αλλά η ασύνδετη άμυνα του Παναθηναϊκού έφερε γρήγορα τους γηπεδούχους σε δύσκολη θέση. Οι Πράσινοι προηγήθηκαν με 11-6 στο 4′, αλλά οι Ιταλοί βρήκαν στα πρόσωπα των Αραντόρι, Μαρκοϊσβίλι και Λέινεν τις λύσεις που έψαχναν από τα 6.75μ. και η Καντού με επιμέρους σκορ 9-4 ισοφάρισαν στο 7′ σε 15-15.

Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε με εξαιρετική συνεργασία Διαμαντίδη-Τσαρτσαρή να κάνει ένα ξέσπασμα και να μπει στη δεύτερη περίοδο στο +6 (23-17). Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να περιορίσει τα ατού της Καντού, ο Σχορτσανίτης που υπερείχε σε όγκο και δύναμη από τους ψηλούς των Ιταλών είχε περιοριστεί από «παγίδες» και αλληλοκαλύψεις των Ιταλών, ενώ παράλληλα οι Πράσινοι δεν έβρισκαν λύσεις από τα 6.75μ..

Στον αντίποδα, οι Ιταλοί είχαν επιβάλει τον ρυθμό τους, έτρεχαν στον αιφνιδιασμό και στο 16′ προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +4 (36-32). Η είσοδος του Μπράμος έφερε αποτέλεσμα στην άμυνα, ο Σχορτσανίτης έφθειρε τους αντιπάλους με φάουλ και έδωσε μαθήματα ευστοχίας από τη γραμμή των βολών (6/6), ενώ ο Τσαρτσαρής κατάφερε στην εκπνοή να στείλει τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια προηγούμενο με 44-43.

Η φροντ λάιν του Παναθηναϊκού απέδωσε στην τρίτη περίοδο και οι «πράσινοι» κατάφεραν σταδιακά να σηκώσουν κεφάλι στο σκορ. Με 9 πόντους τους Σχορτσανίτη σε αυτό το διάστημα και τον Τσαρτσαρή να προσφέρει με την εμπειρία του, οι γηπεδούχοι, που υπερείχαν στα ριμπάουντ, αλλά υστερούσαν σε δημιουργία και άμυνα, κατάφεραν να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +6 (61-55).

Στην τέταρτη περίοδο, ο αποσυντονισμός των Πρασίνων έκανε την επανεμφάνιση του και οι Ιταλοί με σερί 9-0 ανέκτησαν το προβάδισμα με 63-61. Ο Διαμαντίδης έδειξε από τα 6.75μ. την κλάση του, αλλά η τεχνική ποινή που δέχθηκε βοήθησε την Καντού να ισοφαρίσει και πάλι σε 66-66 στο 37′.

Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Πάνκο, που με προσωπικό σερί 5-0 (1 τρίποντο) έβαλε μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό με 73-68 στο 38′, ακολούθησε τρίποντη «βόμβα» του Μασιούλις (76-68) και η Καντού δεν είχε χρόνο για ανατροπή, αν και την άγγιξε, τελειώνοντας το ματς στους δύο πόντους διαφορά (78-76)…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπούλτο (Ισπανία), Ερτσέγκ (Κροατία), Σέμες (Ισραήλ)

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 44-43, 61-55, 78-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 4, Πάνκο 11 (2), Μασιούλις 5 (1), Αρμστρονγκ 2, Ούκιτς 11 (1), Λάσμε, Τσαρτσαρής 8, Διαμαντίδης 12 (2), Κίτσεν 6, Γιαννόπουλος, Σχορτσανίτης 19.

ΚΑΝΤΟΥ (Αντρέα Τρινκιέρι): Στσέκιτς 1, Σμιθ 4, Μαρκοϊσβίλι 17 (1), Λέινεν 3 (1), Ματσαρίνο 6 (2), Μπρουκς 9, Τάιους 10, Ταμπού 7 (1), Αραντόρι 17 (2), Κούσιν 2.