Πολλές εκπλήξεις περιελάμβανε ο 3ος γύρος του Λιγκ Καπ Αγγλίας, αφού ομάδες μικρότερου βεληνεκούς κατάφεραν να αφήσουν έξω από τη φάση «16» ορισμένα από τα φαβορί. Εναν από τους πιο ηχηρούς αποκλεισμούς υπέστη η Μάντσεστερ Σίτι που ηττήθηκε εντός έδρας με 4-2 (2-2 η κανονική διάρκεια) από την Αστον Βίλα στην παράταση, ενώ ανάλογο ήταν το σοκ και για την Εβερτον που έχασε εκτός έδρας 2-1 από τη Λιντς στο «Έλαντ Ρόουντ».

Παρά το γεγονός ότι η Σίτι προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, είδε τον Αγκμπονλαχόρ να της κλείνει το «σπίτι» και να την αφήνει εκτός θεσμού. Οι «πολίτες» είχαν ελάχιστες αλλαγές στο αρχικό σχήμα τους, η δυάδα των Μπαλοτέλι και Τέβεζ στην επίθεση έκανε σχεδόν σίγουρη την πρόκριση, αλλά τελικά ήρθαν τα πάνω κάτω.

Ο Μπαλοτέλι έβαλε μπροστά τη Σίτι στο 27ο λεπτό και το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι τη λήξη των πρώτων 45 λεπτών. Το δεύτερο μέρος ήταν πολύ διαφορετικό για τους πρωταθλητές Αγγλίας καθώς στο 59’ ο Γκάρεθ Μπάρι ισοφάρισε με αυτογκόλ. Ο Κολάροφ έδωσε ξανά προβάδισμα στη Σίτι στο 64’, αλλά έξι λεπτά αργότερα ο Αγκμπονλαχόρ έφερε το ματς στα ίσια (2-2). Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, εκεί όπου ο Ενζόγκμπια στο 96’ έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους «χωριάτες» που σφράγισαν την πρόκριση στο 113′ με τον Αγκμπονλαχόρ (2-4).

Στην αναμέτρηση της Εβερτον με τη Λιντς βασικός, χωρίς όμως να ξεχωρίσει, ήταν ο Κέβιν Μιραλάς, ενώ στον πάγκο έμεινε ο Αποστόλης Βέλλιος. Η Λιντς, με τον Γουάιτ (4’) και τον Όστιν (69’) πήρε προβάδισμα ασφαλείας και η «γιορτή» δεν χάλασε παρά το γκολ του Ντιστέιν (81’) που διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Ηταν η πρώτη φορά στην ιστορία της Εβερτον που παρατάχθηκε χωρίς Αγγλο στην αρχική ενδεκάδα…

Αντίθετα, η Τσέλσι «έστησε» ένα μεγαλοπρεπές «πάρτι», συντρίβοντας με 6-0 τη Γουλβς στο «Στάμφορντ Μπριτζ». Κέιχιλ (4’), Μπέρτραντ (8’), Μάτα (17’), Ρομέου (53’ πεν.), Τόρες (58’) και Μόουσες (71’) ήταν οι σκόρερ για την ομάδα του Ρομπέρτο Ντι Ματέο.

Σημαντική νίκη – πρόκριση πήρε η Σάντερλαντ στην έδρα της ΜΚ Ντονς, αφού κατάφερε να νικήσει 2-0 αν και αγωνίστηκε με αριθμητικό μειονέκτημα για μια ώρα. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες από το 32ο λεπτό λόγω της αποβολής του Κάτερμολ, ωστόσο σκόραραν με τους Γκάρντνερ (54’) και ΜακΚλιν (82’) και πέρασαν στην επόμενη φάση.

Η Σουόνσι επικράτησε στις καθυστερήσεις της Κρόουλι με 3-2 και πήρε την πρόκριση με την ψυχή στο στόμα, αφού χρειάστηκε το λυτρωτικό γκολ του Μονκ στο 92’ γκολ .

Η Γουίγκαν τα κατάφερε περίφημα στην έδρα της Γουέστ Χαμ, αφού πήρε πανεύκολα την πρόκριση νικώντας 4-1, ενώ άνετα και η Σαουθάμπτον έφτασε στο 2-0 επί της Σέφιλντ Γουένσντεϊ.

Στο άλλο ματς που επίσης οδηγήθηκε στην παράταση, η Μπράντφορντ με το γκολ του Ντάρμπι στο 115’, επιβλήθηκε της Μπάρτον με 3-2 για να τσεκάρει το «εισιτήριο».