Παραολυμπιακοί Αγώνες: Ψηλά η ελληνική σημαία

Δώδεκα μετάλλια κατέκτησε η ελληνική αποστολή στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου που ολοκληρώθηκαν την Κυριακή (9/9). Ο απολογισμός θεωρείται άκρως ικανοποιητικός δεδομένων των συνθηκών κάτω από τις οποίες πραγματοποιήθηκε η προετοιμασία των ελλήνων αθλητών (στην Παραολυμπιάδα του Πεκίνου η Ελλάδα είχε κατακτήσει 24 μετάλλια).

Ο Αριστείδης Μακροδημήτρης ήταν ο αθλητής με τα περισσότερα μετάλλια σε ατομικό επίπεδο (συνολικά τρία), ενώ στο βάθρο των νικητών ανέβηκαν αθλητές με μεγάλη εμπειρία όπως ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, η Ανθή Καραγιάννη, ο Χρήστος Ταμπαξής, η Αλεξάνδρα Δήμογλου και ο Παύλος Μάμαλος αλλά και η νέα γενιά, όπως η Στέλλα Σμαραγδή, η Χρυσούλα Αντωνιάδου, ο Ευστράτιος Νικολαΐδης και ο Μανώλης Στεφανουδάκης.

Αναλυτικά τα μετάλλια που κατέκτησε η ελληνική αποστολή:

Χρυσό, Μπότσια – Ζευγάρια BC3: Γρηγόρης Πολυχρονίδης, Νίκος Πανανός, Μαρία Ελένη Κορδαλή

Ασημένιο, Στίβος – Δισκοβολία: Πασχάλης Σταθελάκος

Ασημένιο, Κολύμβηση – 50μ. ύπτιο, S2: Αριστείδης Μακροδημήτρης

Ασημένιο, Κολύμβηση – 50μ. ύπτιο S1: Χρήστος Ταμπαξής

Χάλκινο, Κολύμβηση – 100μ. ελεύθερο: Αριστείδης Μακροδημήτρης

Χάλκινο, Στίβος – 400μ.: Αλεξάνδρα Δήμογλου

Χάλκινο, Κολύμβηση – 100μ. ύπτιο: Χαράλαμπος Ταϊγανίδης

Χάλκινο, Στίβος – Σφαιροβολία: Πασχάλης Σταθελάκος