Ατρόμητος – ΠΑΟΚ 1-0 στο ντέρμπι των αποκλεισμένων από το Europa

Με γκολ του Λαζαρίδη στο 78ο λεπτό ο Ατρόμητος νίκησε τον ΠΑΟΚ 1-0 στο… ντέρμπι των αποκλεισμένων από το Europa League που έγινε στο γήπεδο του Περιστερίου και με το οποίο έπεσε η αυλαία της δεύτερης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ.

Για τους «κυανόλευκους» που μοιράζονται την κορυφή της βαθμολογίας με τους Αστέρα, Ολυμπιακό και Πανιώνιο ήταν το δεύτερο διαδοχικό «τρίποντο» σε ισάριθμες αγωνιστικές, ενώ για τον «Δικέφαλο του Βορρά» η πρώτη εφετινή ήττα.

Καλύτερος ήταν ο Ατρόμητος στα πρώτα 45 λεπτά, διάστημα στο οποίο είχε ένα δοκάρι και άλλες δύο κλασικές ευκαιρίες για να προηγηθεί. Η απουσία του Πάμπλο Γκαρσία ήταν εμφανέστατη στον χώρο του κέντρου, όπου οι Περιστεριώτες κυριάρχησαν με τους Ιγκλέσιας και Μπέλιτς. Στο 22′ ο Βιβιάν πρόλαβε να διώξει τη μπάλα πριν φτάσει στον αμαρκάριστο Λαζαρίδη, ενώ 10 λεπτά μετά ο Γλύκος «δικαιολόγησε» την κλήση του στην εθνική ομάδα με εξαιρετική επέμβαση με το ένα χέρι σε σουτ του Μπέλιτς. Η πιο μεγάλη φάση για την ομάδα του Μπάγεβιτς στα πρώτα 45 λεπτά ήρθε στο 37′, με το σουτ του Καραμάνου να βρίσκει στον Κάτσε και στη συνέχεια η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι. Στις τρεις φάσεις των «κυανόλευκων», το συγκρότημα του Γιώργου Δώνη δεν είχε να επιδείξει ούτε…υποψία ευκαιρίας!

Παρόμοια ήταν η εικόνα του αγώνα στα πρώτα 15 λεπτά του δεύτερου 45λεπτου. Ο Ατρόμητος μπήκε δυνατά, πίεσε, κι έφτασε πολύ κοντά στο γκολ με την κεφαλιά του Λαζαρίδη στο 52′ να μπλοκάρει ο Γλύκος. Σιγά-σιγά ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε κάπως το ματς, αλλά επιθετικά ήταν ανύπαρκτος. Τελικά… αποδόθηκε δικαιοσύνη στο 79ό λεπτό, όταν ο Λαζαρίδης αυτή την φορά δεν αστόχησε και με σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ (1-0) για τους γηπεδούχους. Στο 88′ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο 2-0, αλλά μετά το σουτ του Ιγκλέσιας από πλάγια και την παρέμβαση του Γλύκου η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι.

Διαιτητής: Σταύρος Τριτσώνης (Αθηνών)

Κίτρινες: Καραμάνος – Φωτάκης, Κάτσε, Σταφυλίδης

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Ιτάνζ, Σκόνδρας, Γιαννούλης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Ιγκλέσιας, Μπρίτο, Δημούτσος (68′ Κούτσι), Επστάιν (+90′ Πίτου Γκαρσία), Μπέλιτς (87′ Καραγκούνης), Καραμάνος.

ΠΑΟΚ (Γιώργος Δώνης): Γλύκος, Αποστολόπουλος, Σταφυλίδης, Κουμάλο, Βιβιάν, Φωτάκης, Κάτσε (82′ Λίνο), Λόρενς, Πέλκας (70′ Ρομπέρ), Γεωργιάδης (46′ Γιάννου), Αθανασιάδης.