Λονδίνο 2012: 25ος στα 50 χλμ. βάδην ο Αλ. Παπαμιχαήλ

Στην 25η θέση, μετά από εξαιρετική κούρσα, των 50 χλμ. βάδην στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου τερμάτισε ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ σε χρόνο 3 ώρες 49 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα, σε σύνολο 63 αθλητών.

Στην 25η θέση, μετά από εξαιρετική κούρσα, των 50 χλμ. βάδην στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου τερμάτισε ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ σε χρόνο 3 ώρες 49 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα, σε σύνολο 63 αθλητών.

Ο 23χρονος Καρδιτσιώτης βαδιστής είχε εφέτος καλύτερη επίδοση 3:55:13 και με αυτόν τον χρόνο σημείωσε νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε ο Σπύρος Καστάνης 3:54.11 από το 1990. Ο Παπαμιχαήλ είχε κάνει πανελλήνιο ρεκόρ και στα 20 χλμ. βάδην των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου.

Ο Ρώσος Σεργκέι Κιρντιάπκιν κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50 χλμ. βάδην. Ο 32χρονος βαδιστής κατετάγη πρώτος σε 3 ώρες, 35 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα, επίδοση που αποτελεί νέο Ολυμπιακό ρεκόρ. Το προηγούμενο είχε πετύχει πριν από τέσσερα χρόνια στο Πεκίνο ο Ιταλός Αλεξ Σβάτσερ με 3:37.09.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Αυστραλός Τζάρεντ Τάλεντ (3:36.53) και στην τρίτη ο Κινέζος Τιαφένγκ Σι (3:37.16).