Εξαιρετικό αγώνα πραγματοποίησε ο Σπύρος Γιαννιώτης στα 10χλμ. μαραθώνιας κολύμβησης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου. Ο έλληνας πρωταθλητής που από την αρχή της κούρσας βρισκόταν στην κορυφαία δεκάδα, σταδιακά άρχισε να ανεβαίνει θέσεις διεκδικόντας ένα μετάλλιο καθώς έφτασε μέχρι και τη δεύτερη θέση. Ωστόσο στα τελευταία μέτρα έχασε έδαφος και τελικά τερμάτισε τέταρτος πίσω από τον Τυνήσιο Μελούλι που με χρόνο 1 ώρα 49.55.1 κατέκτησε το χρυσό, τον Γερμανό Λουρτζ (ασημένιο) και τον Καναδό Γουένμπεργκερ (χάλκινο).

Μετά το τέλος του αγώνα, απογοητευμένος ο πρωταθλητής κόσμου δάκρυσε στη μικτή ζώνη ζητώντας συγγνώμη από όσους απογοήτευσε. «Τόσο κοντά, μα τόσο μακριά» μονολόγησε και συμπλήρωσε: «Αυτός είναι ο αθλητισμός. Πολλοί πίστεψαν σε εμένα και εγώ τους απογοήτευσα, εντός εισαγωγικών, γιατί αυτό που είχα να δώσω το έδωσα. Τα συναισθήματά μου είναι ίδια με εκείνα του Πεκίνου (σ.σ. τερμάτισε 16ος). Ισως είναι λίγο αλαζονικό αυτό που λέω, αλλά όνειρό μου είναι το μετάλλιο. Δεν θέλω να μειώσω όποιον είναι πέμπτος ή έκτος, αλλά όλος ο κόσμος θέλει το βάθρο. Ηθελα να έχω κάτι να κρεμάσω».

Δείτε τι είχε δηλώσει πριν τους Ολυμπιακούς αποκλειστικά στο «ΒΗΜΑ»

Ο Γιαννιώτης σχολίασε αναφορικά με την κούρσα: «Είχα ένα σφίξιμο στα χέρια, αλλά αυτά είναι μέρος του αγώνα. Ημουν πολύ προσεκτικός στην κούρσα, την είχα μελετήσει και δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Ο Μελούλι ήταν πολύ γρήγορος στο τέλος, ομολογώ ότι δεν τον περίμενα τόσο πολύ. Όταν άρχισε να ανοίγει το ρυθμό και «σπάσαμε» από τους υπόλοιπους, ήταν πολύ γρήγορος και με έπιασε λίγο απροετοίμαστο. Πιστεύω ότι κατά ένα μέρος εκεί οφείλεται η τέταρτη θέση. Στον πέμπτο γύρο είχα αρχίσει να κουράζομαι πάρα πολύ, για περίπου 20 λεπτά ήμουν οριακά, αλλά κράτησα. Ηξερα ότι τα πάντα κρίνονται στην τελική ευθεία, όπως κι έγινε. Όταν ο Λουρτς και ο Βαϊνμπέργκερ άνοιξαν, το σώμα μου δεν μπόρεσε να ακολουθήσει. Δικαιολογίες δεν υπάρχουν. Εδωσα το 100%, ήμουν στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, είχα κάνει τέλεια προετοιμασία, αλλά αυτός είναι ο μαραθώνιος. Επειδή κέρδισα πέρυσι στα Σανγκάη πίστευα ότι μπορώ να το επαναλάβω κι εδώ, να πάρω ένα μετάλλιο».

Αναφορικά με το μέλλον του στον αθλητισμό ο έλληνας πρωταθλητής δήλωσε: «Θα συνεχίσω να κολυμπάω, γιατί το αγαπάω και μ΄αγαπάει κι αυτό. Ο Θεός μου έδωσε ένα χάρισμα και θα το συνεχίσω μέχρι εκεί που μπορώ, δεν ξέρω πότε».

Δείτε το video (του sport-fm.gr) με την πρώτη αντίδραση του συγκινημένου Γιαννιώτη μετά την συγκλονιστική κούρσα που πραγματοποίησε.