Ξανά χρυσός Ολυμπιονίκης ο Δομινικανός Φέλιξ Σάντσες

Ο κορυφαίος αθλητής που έχει αναδείξει η Δομινικανή Δημοκρατία, κατέκτησε την πρώτη θέση στον τελικό των 400μ. εμπόδια των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου με 47.63 αποδεικνύοντας ότι ακόμα και στα 35 του παραμένει ένας πολύ σπουδαίος αθλητής.

Οκτώ χρόνια μετά τον θρίαμβό του στην Αθήνα, ο Φέλιξ Σάντσες στέφθηκε ξανά χρυσός Ολυμπιονίκης.

Ο Αμερικανός Μάικλ Τίνσλεϊ έκανε ό,τι μπορούσε (ατομικό ρεκόρ με 47.91) αλλά δεν ήταν αρκετό και αρκέστηκε στο ασημένιο, ενώ ο Χαβιέρ Κούλσον με το χάλκινο χάρισε στο Πουέρτο Ρίκο το πρώτο του μετάλλιο στη διοργάνωση.

Χρυσό μετάλλιο για την Λευκορωσίδα Όσταπτσουκ

Ηταν η μόνη που ξεπέρασε τα 21 μέτρα στον τελικό της σφαιροβολίας γυναικών και ως εκ τούτου στέφθηκε «χρυσή» Ολυμπιονίκης. Ο λόγος για τη Λευκορωσίδα «χάλκινη» Ολυμπιονίκη του Πεκίνου, Ναντζέγια Οσταπτσουκ, η οποία στον τελικό του αγωνίσματος σημείωσε επίδοση 21.36μ και βρέθηκε στην κορυφή της κατάταξης, αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Βάλερι Άνταμς (πρώην κυρία Βίλι) η οποία είχε καλύτερη βολή στα 20.70μ. Τρίτη με προσωπικό ρεκόρ, στην τελευταία μάλιστα βολή, ήταν η Ρωσίδα Εβγκένια Κολόντκο με 20.48μ.

Οι οκτώ πρώτες:
1. Ναντζέγια Οσταπτσουκ (Λευκορωσία) 21.36μ.