Μπιτς βόλεϊ: Ηττα των Τσιαρτσιάνη – Αρβανίτη και αποκλεισμός

Αποκλείστηκε από τη συνέχεια των Ολυμπιακών Αγώνων το δίδυμο του μπιτς βόλεϊ γυναικών. Η Βίκυ Αρβανίτη και η Μαρία Τσιαρτσιάνη δεν στάθηκαν τυχερές καθώς στο παιχνίδι που έκρινε την παραμονή τους ή μη στο τουρνουά, η Ρωσία επικράτησε της Ελβετίας, κατέλαβε την πρώτη θέση στον όμιλο της εθνικής ομάδας και άφησε εκτός τις ελληνίδες πρωταθλήτριες.

Ηττα από τις Κινέζες
Προηγουμένως, οι Κινέζες έδειξαν για πρώτη φορά στο Ολυμπιακό τουρνουά μπιτς βόλεϊ τις δυνατοτητές τους και επιβλήθηκαν με άνεση του ελληνικού διδύμου, Μαρία Τσιαρτσιάνη/Βίκυ Αρβανίτη με 2-0 (21-17, 21-16).

Οι Ελληνίδες μπήκαν δυνατά στο πρώτο σετ και πάλεψαν έως το τέλος. Τελικά οι Κινέζες, πιο καλές στην υποδοχή και στην άμυνα, πήραν τη νίκη με 21-17 σε 20 λεπτά. Στο δεύτερο σετ το ελληνικό δίδυμο ξεκίνησε νωθρά, έκανε λάθη στην αρχή, αιφνιδιάστηκε και οι Κινέζες έφθασαν να προηγούνται με 6-0.

Στη συνέχεια οι Ελληνίδες ισορρόπησαν το ματς, ανέβασαν την απόδοση τους, το πάλεψαν δυνατά, αλλά τελικά δεν μπόρεσαν να καλύψουν τη διαφορά και ηττήθηκαν με 21-16 σε 19 λεπτά.

• Ο πίνακας που «γέρνει» Ο Γκαλάτσι-Γκαλάτσι φρόντισε να ενημερώσει τον ιδιοκτήτη γύρω από τα νέα, υπερσύγχρονα συστήματα που κρατούν ανέπαφα τα έργα τέχνης,... ΣΙΒΥΛΛΑ |