Πόλο: Η Εθνική ανδρών έχασε (8-6) από την Κροατία

Αν και πάλεψε ειδικά μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο η εθνική ομάδα πόλο των ανδρών δεν κατάφερε τελικά να ξεκινήσει νικηφόρα την παρουσία της στον Α’ όμιλο του Ολυμπιακού τουρνουά πόλο ανδρών. Η Ελλάδα ηττήθηκε με 8-6 από την πολύ καλή Κροατία, που είχε διάρκεια. Την παράσταση έκλεψαν και οι δύο τερματοφύλακες με εξαιρετικές επεμβάσεις.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» στο σκορ, μέχρι τα μέσα του τελευταίαου οκταλέπτου, όπου οι Κροάτες πήραν προβάδισμα δύο γκολ (7-5) και λίγο αργότερα (1,5 λεπτό πριν την λήξη) τριών τερμάτων (8-5), με αποτέλεσμα να «καθαρίσουν» τον αγώνα.

Σημειώνεται ότι ο προπονητής της Κροατίας Ράτκο Ρούντιτς, δεν κάθησε στον πάγκο της ομάδας του, καθώς είχε αποβληθεί στον τελικό του World league.

Επόμενη αντίπαλος της Eθνικής η Ιταλία (31/7).

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 1-2, 2-2, 1-3

ΕΛΛΑΔΑ (Ντράγκαν Αντριτς): Φουντούλης 2, Μιράλης 1, Μουρίκης 2, Δελακάς 1.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Μπόσκοβιτς 2, Σούκνο 2, Ντόμπουτ 2, Μπούσλιε 1, Μούσλι 1.

Αφρουδάκης: Χάσαμε την ψυχραιμία μας

«Η Κροατία είναι πιο έμπειρη και έχει μεγαλύτερη ποιότητα παικτών. Εμείς χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας στο τελευταίο οκτάλεπτο. Εν πάσει περιπτώσει, παίξαμε καλά στο πρώτο και πιο δύσκολο παιχνίδι μας στον όμιλο και είμαστε αισιόδοξοι ότι θα πάμε καλύτερα στον επόμενο αγώνα», τόνισε ο Ντράγκαν Αντριτς, που πάντως αναγνώρισε ότι χάθηκε μία καλή ευκαιρία, όχι τόσο για τους βαθμούς, όσο για την ψυχολογική τόνωση που θα έδινε στην ελληνική ομάδα ένα θετικό αποτέλεσμα σήμερα.

«Βλέποντας σήμερα την Κροατία, που είναι από τα φαβορί για μετάλλιο, καταλαβαίνουμε ότι ούτε η Ιταλία ούτε η Ισπανία είναι αχτύπητες. Θα πρέπει όμως να κρατήσουμε την εικόνα των τριών πρώτων οκταλέπτων και να μην επαναλάβουμε την καθίζηση του τέταρτου», υπογράμμισε από την πλευρά του ο αρχηγός της εθνικής, Γιώργος Αφρουδάκης.

Για «ανόητη» ήττα έκανε λόγο ο Νίκος Δεληγιάνης, που απέδωσε στην κούραση και την έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης την κακή εικόνα της τελευταίας περιόδου. «Ξέραμε ότι έπρεπε να συνεχίσουμε με το ίδιο δυνατή άμυνα, όμως η αυτοσυγκέντρωσή μας έπεσε απότομα. Είδα και τον εαυτό μου ότι δεν είχα δυνάμεις στο τέλος και φέρω ευθύνη (σ.σ. για τα γκολ που δέχθηκε στο τέταρτο οκτάλεπτο», ανέφερε ο διεθνής τερματοφύλακας.

«Η Κροατία είναι πιο έμπειρη ομάδα και ξέρει πώς να κερδίζει τέτοια παιχνίδια, όμως εγώ είμαι περήφανος για την ομάδα μου. Στην τελευταία περίοδο δεν ακολουθήσαμε τις οδηγίες του προπονητή και ίσως γι΄αυτό ηττηθήκαμε», είπε από την πλευρά του ο Θοδωρής Χατζηθεοδώρου.

Στον όμιλό μας

Στο δεύτερο ματς του Α’ ομίλου, η Ισπανία συνέτριψε με 14-6 το Καζακστάν χωρίς να συναντήσει καμία δυσκολία.

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 1-5, 1-3, 2-2.

Στο τρίτο ματς η Ιταλία επικράτησε σχετικά εύκολα 8-5 της Αυστραλίας.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 2-2, 0-1, 3-2

ΙΤΑΛΙΑ: Τζορτζέτι (2), Φελούγκο (2), Τζίτο, Πρέμους, Φιλιόλι, Αϊκάρντι

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Κάμπελ, Κλέλαντ, Χάουντεν, Ρόουτς, Κότεριλ

Στον Β’ όμιλο

Ουγγαρία-Σερβία 10-14

Επίδειξη δύναμης πραγματοποίησε η Σερβία στην πρεμιέρα της υδατοσφαίρισης ανδρών (Β΄ όμιλος), στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου. Οι «πλάβι» νίκησαν 14-10 την Ουγγαρία, κάτοχο των τελευταίων τριών χρυσών μεταλλίων (Σίδνεϊ, Αθήνα, Πεκίνο) και έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Αντριγια Πρλαϊνοβιτς της Προ Ρέκο, που σημείωσε πέντε γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-3, 3-6, 4-3

Οι σκόρερ:

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Ντάνιελ Βάργκα (2), Ντένες Βάργκα (2), Κάσας, Μάνταρας (2), Κις, Χάραι, Χοσνιάνζκι

ΣΕΡΒΙΑ: Πρλαϊνοβιτς (5), Πιγέτλοβιτς (2), Νίκιτς (2), Φιλίποβιτς (2), Ουντόβιτσιτς, Αλεκσιτς, Μίτροβιτς