Ολυμπιακοί: Νίκη και πρόκριση για Κρεάνγκα και Γκιώνη

Με το δεξί μπήκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες ο Καλλίνικος Κρεάνγκα. Ο Ελληνας αθλητής του πινγκ πονγκ κέρδισε με 4-1 τον Βέλγο αντίπαλό του Ζαν Μισέλ Σέiβ, ο οποίος είναι ένας από τους κορυφαίους και εμπειρότερους αθλητές της Ευρώπης, την τελευταία 20ετία.

Τα παιχνίδια: 5-11, 11-3, 11-9, 11-6, 11-8.

Ο Ελληνας (γεννημένος στην Μπίστριτσα της Ρουμανίας) πρωταθλητής, Θα αντιμετωπίσει αύριο (13:00 ώρα Ελλάδας) τον Δανό, Μάικλ Μάζε, στο πλαίσιο του 3ου γύρου.

Πρόκριση και για τον Γκιώνη

Λίγες ώρες αργότερα, ο Παναγιώτης Γκιώνης ακολούθησε το παράδειγμα του 40χρονου Κρεάνκα.

Σε αγώνα για τον 2ο γύρο του απλού για το Ολυμπιακό τουρνουά πινγκ πονγκ «Λονδίνο 2012» ο Έλληνας αθλητής επικράτησε με 4-0 (11-5, 11-9, 11-7, 11-9) του Αιγύπτιου Ομάρ Ασάρ, Νο-202 στην παγκόσμια κατάταξη. O 32χρονος Έλληνας πρωταθλητής, θα αντιμετωπίσει αύριο (15:00 ώρα Ελλάδας) τον Ιάπωνα Σέιγια Κισικάβα, στο πλαίσιο του 3ου γύρου.

Γκιώνης: «Στην Αθήνα έτρεμα»

Ο Παναγιώτης Γκιώνης ξεκαθάρισε πολύ εύκολα την κατάσταση στον πρώτο αγώνα του στο Ολυμπιακό τουρνουά του πινγκ πονγκ, νικώντας τον Αιγύπτιο Ομάρ Ασάρ με 4-0 σετ. Όπως εξήγησε ο ίδιος στη συνέχεια, τα πράγματα δεν ήταν τόσο εύκολα όσο φάνηκαν.

«Νομίζω ότι έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο το δεύτερο σετ, όπου ήμουν πίσω 7-3, γιατί αν το έχανα, μπορεί να ήταν διαφορετικό όλο το παιχνίδι. Πιστεύω πως το κλειδί του αγώνα ήταν ότι «γύρισα» αυτό το σετ, γιατί μετά ο αντίπαλός μου σαν να τα… παράτησε, εγώ ανέβηκα πάρα πολύ και στο τέλος φάνηκε εύκολο το ματς. Πρέπει πάντα να είσαι συγκεντρωμένος, γιατί μία λεπτομέρεια μπορεί να αλλάξει ένα παιχνίδι», τόνισε ο Ελληνας πρωταθλητής, μιλώντας στο ΑΜΠΕ.

Στη συνέχεια θα αντιμετωπίσει τη Δευτέρα (15:00) τον Ιάπωνα Σεϊγια Κισικάουα:

«Είχα παίξει μαζί του πριν από έξι χρόνια και τον είχα νικήσει εύκολα, όμως είναι ένας από τους καλύτερους παίκτες», ανέφερε σχετικά και συμπλήρωσε: «Ισως έχω κάποια τύχη, εφόσον πιάσω πολύ καλή απόδοση, γιατί δεν είναι τόσο αποτελεσματικός απέναντι σε αμυντικούς. Οπότε αν καταφέρω να έχω υπομονή και να τον πιέσω, πιστεύω ότι έχω τύχη. Σε κάθε περίπτωση δεν είναι ανίκητος και νομίζω ότι ήταν μία καλή κλήρωση για μένα. Ολυμπιακοί Αγώνες είναι, πρέπει να κερδίσεις καλύτερους παίκτες αν θέλεις να κάνεις κάτι καλό.

» Θυμάμαι στην Αθήνα, στους πρώτους μου Ολυμπιακούς, μπήκα στο γήπεδο και έτρεμα. Οσο περνάνε τα χρόνια κι όταν έχεις κάνει τόση πολλή προπόνηση, σίγουρα οι απαιτήσεις από τον εαυτό σου αυξάνονται, αλλά πλέον υπάρχει και περισσότερη εμπειρία για να διαχειριστείς το άγχος που υπάρχει πάντα».

Για την πρόκριση των δύο αθλητών ο Ομοσπονδιακός τεχνικός, Κώστας Βατσακλής:

«Για τον Παναγιώτη η νίκη ήταν αναμενόμενη γιατί ήταν το φαβορί. Και ο Καλλίνικος είναι πιο ψηλά στην παγκόσμια κατάταξη (σ.σ. από τον σημερινό αντίπαλό του, τον Βέλγο Σεϊβ) και έχει καλή παράδοση στα μεταξύ τους παιχνίδια, αλλά ήταν ένα πολύ πιο κλειστό ματς. Κάναμε το «δύο στα δύο» και τώρα πάμε στα δύσκολα.

» Βάσει της κλήρωσης, και οι δύο έχουν πιθανότητες να προχωρήσουν, στο παρελθόν έχουν νικήσει τους (σ.σ. αυριανούς) αντιπάλους τους. Αυτό που δεν ξέρω είναι σε τι μέρα θα βρεθούν. Τα παιδιά πάντως είναι σε καλή κατάσταση, δεν έχουν τραυματισμούς και έχουν καλή ψυχολογία. Συνεχίζουμε παιχνίδι με παιχνίδι. Στόχος αρχικά είναι η 16άδα, γιατί μετά αλλάζει η ψυχολογία και είναι όλοι το ίδιο. Εκτός από τους δύο Κινέζους, που τους αποφύγαμε στην κλήρωση, όλους τους άλλους τους παλεύουμε».