ΠΑΟΚ: Μαθαίνει το «4-4-2» ρίχνοντας «τεσσάρες»

Απόλυτα επιτυχημένο ήταν το «τεστ» του ΠΑΟΚ με αντίπαλο την Τσβόλε που φέτος επέστρεψε στα μεγάλα σαλόνια του ολλανδικού πρωταθλήματος, καθώς ο «Δικέφαλος» επικράτησε 4-1 χάρη σε γκολ των Ρομπέρ, Γιάννου, Λίνο και Αθανασιάδη.

Μόλις στο 2′, με ωραία ενέργεια ο Αθανασιάδης μπήκε από τα αριστερά, γύρισε την μπάλα, αλλά απομάκρυναν τελευταία στιγμή οι αμυντικοί της Τσβόλε. Στο 5′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τους Ολλανδούς, όταν ο Φαν ντεν Μπεργκ έπιασε επικίνδυνη κεφαλιά μέσα από την περιοχή, με τον Κρέσιτς, όμως, να εκτινάσσεται και να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 8′ ο Λίνο εκτέλεσε φάουλ και απέκρουσε με υπερένταση ο Τερ Βίλεν, ενώ στο 10′ μετά από λάθος στην άμυνα της Τσβόλε, ο Αθανασιάδης έγινε αποδέκτης της μπάλας απέναντι από την εστία της Τσβόλε, αλλά το πλασέ του πέρασε λίγο άουτ.

Λίγο αργότερα ήταν η σειρά του Κάτσε με μακρινό σουτ να απειλήσει τον Τερ Βίλεν και στο 20′ ο Ρομπέρ σέντραρε, όμως, ο Κουμαλό που έβαλε την προβολή δεν κατάφερε να παραβιάσει την αντίπαλη εστία.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε το… σφυροκόπημα και στο 23′ σέντρα σουτ του Λίνο κατέληξε στο κάθετο δοκάρι. Στο 26′ ήρθε το πρώτο γκολ για τον ΠΑΟΚ, με τον Ρομπέρ ο οποίος σκόραρε για δεύτερο σερί ματς. Ο Γάλλος μετά από όμορφη ενέργεια όπου πέρασε δύο παίκτες της Τσβόλε σούταρε και νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 35′ ο Γιάννου με κοντινή κεφαλιά μετά από σέντρα του Ετο έγραψε το 2-0 και έβαλε τις βάσεις για την επιτυχία.

Στο 37′ ο Κλάους προσπάθησε να «κρεμάσει» από το κέντρο τον τερματοφύλακα της Τσβόλε, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 44′ μετά από καλοχτυπημένο φάουλ του Λίνο ο ΠΑΟΚ βρέθηκε προηγούμενος με 3-0.

Από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο μέρος συνέχισε ο ΠΑΟΚ και μόλις τρία λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Αθανασιάδης έκανε το 4-0 για την ομάδα μετά από σέντρα του Λίνο και πέτυχε το πρώτο του τέρμα επί ολλανδικού εδάφους, που σίγουρα του δίνει άλλη ψυχολογία.

Αφησε το «γκάζι» στην επανάληψη

Ο Δώνης άλλαξε όλη την αρχική ενδεκάδα, θέλοντας να δοκιμάσει όλους τους παίκτες που έχει στη διάθεση του. Ο ρυθμός του αγώνα «έπεσε» και οι Ολλανδοί βρήκαν ευκαιρία να επιτεθούν περισσότερο, καθώς μέχρι το 60’ ο «Δικέφαλος» έπαιζε σχεδόν… μονότερμα. Στο 65΄ η Τσβόλε κατάφερε να πετύχει το γκολ της… τιμής με τον Ικιλίλου, ο οποίος επωφελήθηκε μια στιγμή αδράνειας της άμυνας του ΠΑΟΚ.

Μάλιστα, ο Έλληνας τεχνικός από τα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου χρησιμοποίησε και πάλι το 4-4-2 σε ρόμβο. Οι Ολλανδοί είχαν την ευκαιρία να μειώσουν και άλλο στο 78΄, όμως το σουτ του Σειμάκ σταμάτησε στο δοκάρι του Γιακουμή. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, με τον ΠΑΟΚ να αφήνει τα… διαπιστευτήρια του κόντρα στην Τσβόλε, επικρατώντας 4-1 και πλέον ετοιμάζεται για το παιχνίδι του ερχόμενου Σαββάτου απέναντι στην Μαγιόρκα.

Γκαρσία, Σαλπιγγίδης, Μαλεζάς και Σταφυλίδης έλειπαν και σε αυτό το φιλικό, ωστόσο η δουλειά, που γίνεται στην Ολλανδία φαίνεται να αποδίδει.

ΠΑΟΚ: Κρέσιτς (66′ Γιακουμής), Κουμάλο (46′ Στάμου), Κατσικάς (46′ Ιντζίδης), Λίνο (59′ Κωνσταντινίδης), Ετο (59′ Αποστολόπουλος), Λάζαρ (66′ Τσανδάρης), Κάτσε (46′ Μπαρνς), Γεωργιάδης (59′ Παναγιωτούδης), Ρομπέρ (66′ Παπάζογλου), Αθανασιάδης (59′ Μπανγκουρά), Γιάννου (59′ Πέλκας).