Ο Σούπερ Μάριο και τα ταλέντα που δεν έλαμψαν

Ο 22χρονος Μάριο Μπαλοτέλι ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει η νέα γενιά των ποδοσφαιριστών στο Euro 2012. Ο ιταλός επιθετικός «σκότωσε» τη Γερμανία στον ημιτελικό με δύο γκολ κερδίζοντας όλες τις εντυπώσεις. Η τιμή του Σούπερ Μάριο, για την απόκτηση του οποίου η Μάντσεστερ Σίτι είχε ξοδέψει προ διετίας 29,5 εκατ. ευρώ, ενδεχομένως διπλασιάστηκε στα 70 λεπτά που αγωνίστηκε εναντίον των Γερμανών.

Ο 22χρονος Μάριο Μπαλοτέλι ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει η νέα γενιά των ποδοσφαιριστών στο Euro 2012. Ο ιταλός επιθετικός «σκότωσε» τη Γερμανία στον ημιτελικό με δύο γκολ κερδίζοντας όλες τις εντυπώσεις. Η τιμή του Σούπερ Μάριο, για την απόκτηση του οποίου η Μάντσεστερ Σίτι είχε ξοδέψει προ διετίας 29,5 εκατ. ευρώ, ενδεχομένως διπλασιάστηκε στα 70 λεπτά που αγωνίστηκε εναντίον των Γερμανών. Από τους υπόλοιπους «πιτσιρικάδες» που ταξίδεψαν με τις βαλίτσες τους γεμάτες όνειρα στα γήπεδα της Ουκρανίας και της Πολωνίας ελάχιστοι άφησαν υποσχέσεις για το μέλλον. Ας δούμε αναλυτικά τα πεπραγμένα στο Euro 2012 των διεθνών ποδοσφαιριστών ηλικίας 22 ετών και κάτω.

ΕΛΛΑΔΑ

1. Κυριάκος Παπαδόπουλος (23.2.1992)
Οι Γερμανοί υπολογίζουν την αξία του στα 9 εκατ. ευρώ. Ο αμυντικός της Σάλκε αντικατέστησε στο 37ο λεπτό του πρώτου αγώνα της Ελλάδας με την Πολωνία τον τραυματία Αβραάμ Παπαδόπουλο και έκτοτε έγινε αναντικατάστατος. Εκ των κορυφαίων παικτών της ελληνικής ομάδας, κέρδισε πολλά στα γήπεδα της Πολωνίας.
2. Σωτήρης Νίνης (3.4.1990)
Οι Γερμανοί υπολογίζουν την εμπορική αξία του σε 6 εκατ. ευρώ. Ο πρώην πλέον μέσος του Παναθηναϊκού και νυν της ιταλικής Πάρμα στην Πολωνία δεν δικαίωσε την εμπιστοσύνη που του έδειξε ο κόουτς Φερνάντο Σάντος. Ξεκίνησε βασικός στο ματς με την Πολωνία και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο. Είδε από τον πάγκο τον αγώνα με την Τσεχία, έπαιξε στα τελευταία 7 λεπτά της αναμέτρησης με τη Ρωσία και ήταν η μεγάλη απογοήτευση στον προημιτελικό με τη Γερμανία, όπου ξεκίνησε βασικός και αντικαταστάθηκε επίσης στο ημίχρονο.
3. Κώστας Φορτούνης (16.10.1992)
Ο μέσος της Καϊζερσλάουτερν αγωνίστηκε 22 λεπτά εναντίον της Πολωνίας και 71 εναντίον της Τσεχίας. Δεν ενθουσίασε με την απόδοσή του αλλά και δεν απογοήτευσε. Το μέλλον είναι μπροστά του, ενώ οι Γερμανοί υπολογίζουν την αξία του στο 1,5 εκατ. ευρώ.
4. Γιάννης Φετφατζίδης (21.12.1990)
Οι Γερμανοί ανεβάζουν την αξία του στα 4,25 εκατ. ευρώ. Ο Φερνάντο Σάντος δεν του έδωσε πάντως ούτε δευτερόλεπτο συμμετοχής. Θα πρέπει να περιμένει κάποια άλλη διοργάνωση για να δείξει την αξία του.

ΑΓΓΛΙΑ

5. Ντάνι Γουέλμπεκ (26.11.1990)
Η εμπορική αξία του επιθετικού της Γιουνάιτεντ σύμφωνα με το γερμανικό transfermarkt.de ανέρχεται σε 13 εκατ. ευρώ. Αγωνίστηκε βασικός και στα τέσσερα παιχνίδια της Αγγλίας. Σημείωσε το τρίτο γκολ στη νίκη (3-2) επί της Σουηδίας, ενώ έγινε αλλαγή στους αγώνες με Ουκρανία (1-0) και Ιταλία (0-0). Το μέλλον είναι δικό του, αλλά του λείπουν εμπειρίες, δύναμη και τεχνική για να φθάσει στο επίπεδο του Μπαλοτέλι.
6. Αλεξ Τσάμπερλεν (15.8.1993)
Ο 18χρονος μέσος της Αρσεναλ ξεκίνησε βασικός στην ισοπαλία (1-1) της Αγγλίας με τη Γαλλία, ενώ αγωνίστηκε 1 λεπτό στη νίκη (3-2) επί της Σουηδίας και 3 λεπτά στη νίκη (1-0) επί της Ουκρανίας. Ο κόουτς Ρόι Χόντσον προφανώς περίμενε περισσότερα από αυτόν, παρ’ ότι ο Τζέιμς Μίλνερ δεν βλεπόταν. Η εμπορική αξία του ήταν και παρέμεινε στα 10 εκατ. ευρώ.
7. Φιλ Τζόουνς (22.2.1992)
Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ξόδεψε πέρυσι 19 εκατ. ευρώ για να τον αποκτήσει από την Μπλάκμπερν, αλλά ο Ρόι Χόντσον στο Euro 2012 τον κράτησε καθηλωμένο στον πάγκο. Δεν αγωνίστηκε ούτε δευτερόλεπτο.
8. Γέτρο Βίλεμς (30.3.1994)
Ο 18χρονος αμυντικός της Αϊντχόφεν, η εμπορική αξία του οποίου υπολογίζεται σε 1,5 εκατ. ευρώ, ξεκίνησε βασικός και στα τρία παιχνίδια που έδωσε η Ολλανδία και έγινε αλλαγή στον αγώνα με την Πορτογαλία για λόγους τακτικής. Δεν ευθύνεται αυτός για τις άσχημες εμφανίσεις των διάσημων συμπαικτών του.
9. Λούουκ ντε Γιονγκ (27.8.1990)
Ο επιθετικός της Τβέντε, η εμπορική αξία του οποίου υπολογίζεται σε 8 εκατ. ευρώ, σημείωσε εφέτος 25 γκολ σε 31 παιχνίδια με τη φανέλα της ομάδας του. Ο κόουτς Μπερτ φαν Μάρβαϊκ δεν του έδωσε ούτε δευτερόλεπτο συμμετοχής. Εμπιστεύτηκε τους φιρμάτους Ρόμπιν φαν Πέρσι, Ιμπραΐμ Αφελάι και Γιαν Χούντελαρ χωρίς να δικαιωθεί για τις επιλογές του.
10. Λουσιάνο Νάρσινγκ (13.9.1990)
Ταχύτατος εξτρέμ με καλή ντρίμπλα και τελική πάσα, σημείωσε πέρυσι 8 γκολ σε 34 παιχνίδια της Χερενφέιν. Ο κόουτς Φαν Μάρβαϊκ δεν του έδωσε πάντως ούτε λεπτό συμμετοχής.

ΡΩΣΙΑ

11. Αλαν Τζαγκόεφ (17.6.1990)
Ο μεσοεπιθετικός της ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν ο κορυφαίος Ρώσος στη διοργάνωση. Σημείωσε 2 γκολ στη νίκη (4-1) επί της Τσεχίας και 1 στην ισοπαλία (1-1) με την Πολωνία και μόνο εναντίον της Ελλάδας δεν βρήκε δίχτυα. Οι Ρώσοι τον έχρισαν ήδη ηγέτη της Εθνικής τους στο Μουντιάλ του 2018 που θα διοργανώσουν.
12. Αλεξάντρ Κοκόριν (19.3.1991)
Επιθετικός της Ντιναμό Μόσχας που διακρίνεται για την ταχύτητά του. Αγωνίστηκε 6 λεπτά στη νίκη (4-1) επί της Τσεχίας, αλλά στη συνέχεια τραυματίστηκε και τέθηκε εκτός διοργάνωσης χωρίς να προλάβει να δείξει αν και τι αξίζει.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

13. Μάριο Γκέτσε (3.6.1992)
Από πολλούς θεωρείται το παιδί-θαύμα του γερμανικού ποδοσφαίρου. Σε ηλικία 20 ετών έχει κατακτήσει δύο πρωταθλήματα με την Ντόρτμουντ και η εμπορική αξία του υπολογίζεται σε 30 εκατ. ευρώ. Ο προπονητής της Γερμανίας Γιόαχιμ Λεβ δεν του έδωσε ουσιαστικά καμία ευκαιρία, αφού στα 10 λεπτά που τον χρησιμοποίησε εναντίον της Ελλάδας (4-2) το παιχνίδι είχε κριθεί.

ΙΤΑΛΙΑ

14. Φάμπιο Μπορίνι (29.3.1991)
Η εμπορική αξία του επιθετικού της Ρόμα υπολογίζεται σε 8 εκατ. ευρώ. Πάντως ο κόουτς Τσέζαρε Πραντέλι όταν κουραζόταν ο Αντόνιο Κασάνο ή ο Μπαλοτέλι προτιμούσε τις εμπειρίες του 34χρονου Αντόνιο Ντι Νατάλε. Ο Μπορίνι δεν έπαιξε ούτε λεπτό ως τα ημιτελικά του τουρνουά, οπότε δύσκολα θα έπαιρνε χρόνο συμμετοχής στον τελικό με την Ισπανία.
ΚΡΟΑΤΙΑ
15. Σίμε Βρσάλκο (10.1.1992)
Κεντρικός αμυντικός και ανερχόμενο όνομα, όπου έχει ήδη κερδίσει τρία πρωταθλήματα με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Την τελευταία στιγμή συμπεριελήφθη στην αποστολή αντί του Ιβο Ιλίσεβιτς, αλλά δεν πήρε χρόνο συμμετοχής από τον κόουτς Σλάβεν Μπίλιτς.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

16. Νέλσον Ολιβέιρα (8.8.1991)
Επιθετικός της Μπενφίκα τον οποίο ο κόουτς Πάουλο Μπέντο έριχνε στο γήπεδο με την πρώτη ευκαιρία. Επαιξε από 20 ως 39 λεπτά στους αγώνες με τη Γερμανία, τη Δανία, την Ολλανδία και την Ισπανία, ενώ δεν σηκώθηκε από τον πάγκο μόνο στον προημιτελικό με την Τσεχία. Η αξία του ήδη υπολογίζεται σε 4 εκατ. ευρώ.

ΤΣΕΧΙΑ

17. Βλαντίμιρ Νταριντά (8.8.1990)
Ανασταλτικός μέσος και πρωταθλητής Τσεχίας με τη Βικτόρια Πλζεν. Είδε από τον πάγκο τα παιχνίδια με τη Ρωσία, την Ελλάδα και την Πολωνία στη φάση των ομίλων και ξεκίνησε βασικός στον προημιτελικό με την Πορτογαλία.

ΠΟΛΩΝΙΑ

18. Μάρτσιν Καμίνσκι (15.1.1992)
Αμυντικός της Λεχ Πόζναν. Ο κόουτς Φράντιστσεχ Σμούντα τον συμπεριέλαβε στην αποστολή αλλά δεν του έδωσε ούτε δευτερόλεπτο συμμετοχής.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ

19. Μπόγκνταν Μπούτκο (13.1.1991)
Δεξιός αμυντικός της Σαχτάρ που αγωνίζεται δανεικός στην Ιλινέβετς. Ο κόουτς Ολεγκ Μπλαχίν δεν τον εμπιστεύθηκε. Είδε όλα τα παιχνίδια από τον πάγκο των αναπληρωματικών.

ΔΑΝΙΑ

20. Ζορς Οκόρε (1.8.1992)
Κεντρικός αμυντικός της Νόρτζελαντ και πρωταθλητής Δανίας. Ο κόουτς Μόρτεν Ολσεν δεν του έδωσε χρόνο.