• Αναζήτηση
  • Ευρωπαϊκό στίβου: Κωδικός επιστροφή στο βάθρο

    Με στόχο την επιστροφή στα ευρωπαϊκά βάθρα μετά την άγονη εμπειρία της Βαρκελώνης 2010 μπαίνει από αύριο στη μάχη του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στίβου του Ελσίνκι η ελληνική εθνική ομάδα.

    Με στόχο την επιστροφή στα ευρωπαϊκά βάθρα μετά την άγονη εμπειρία της Βαρκελώνης 2010 μπαίνει από αύριο στη μάχη του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στίβου του Ελσίνκι η ελληνική εθνική ομάδα.

    Αν και στη σύνθεσή της δεν λείπουν τα νέα πρόσωπα και οι πρωτάρηδες οι ελπίδες για μετάλλιο εστιάζονται  κυρίως στην «παλιά φρουρά» (Ιακωβάκης, Πέρρα) ή σε νεότερους αλλά με αρκετή διεθνή εμπειρία αθλητές ( Φιλιππίδης, Λυκούργος Τσάκονας, Κυριακοπούλου, Παπαχρήστου).  Στο Ελσίνκι δεν θα αγωνιστούν αθλητές με βάσιμες ελπίδες για μετάλλιο όπως ο παγκόσμιος πρωταθλητής κλειστού στίβου στο ύψος Δημήτρης Χονδροκούκης και ο έμπειρος άλτης του μήκους Λούης Τσάτουμας.

    Ο πρωταθλητής των 400 μ. εμπ. με την εμφάνισή του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα όπου πέτυχε τη δεύτερη καλύτερη επίδοση στην Ευρώπη (49.04) δείχνει ικανός να επιστρέψει στο ευρωπαϊκό βάθρο από όπου απουσίασε το 2010 (πέμπτος με 49.38) ενώ το 2006 είχε ανέβει στο ψηλότερο σκαλί.

    Η τριπλουνίστρια Αθανασία Πέρρα με 14,71 μ. εφέτος που έχει την τρίτη καλύτερη επίδοση στην Ευρώπη και η Βούλα Παπαχρήστου που βρίσκεται στην έκτη θέση της κατάταξης με 14,58 μ. δικαιούνται να ελπίζουν να κατακτήσουν το παρθενικό ευρωπαϊκό μετάλλιό τους σε ευρωπαϊκό ανδρών-γυναικών.

    Στα δυνατά χαρτιά της ελληνικής αποστολής είναι και το επί κοντώ. Στους άνδρες ο Κώστας Φιλιππίδης με 5,65 μ. εφέτος και στις γυναίκες η Νικόλ Κυριακοπούλου με 4,60μ. (4η εφετινή επίδοση στην Ευρώπη) διαθέτουν την κλάση για να διεκδικήσουν μια θέση στο βάθρο.

    Η ευχάριστη έκπληξη της ελληνικής αποστολής το 2010 (αγωνίστηκε στον τελικό της Βαρκελώνης) ο νεαρός 200άρης Λυκούργος Τσάκωνας αναγνωρίζεται _και από  την ευρωπαϊκή ομοσπονδία_ ως ένα από τα αουτσάιντερ για την κατάκτηση ενός μεταλλίου. Ο Τσάκωνας έχει εφετινή καλύτερη επίδοση 20.58.

    Θέση στον τελικό διεκδικούν ο Κώστας Δουβαλίδης (110 εμπ.), η Ελένα Φιλάνδρα (800μ.), η αγέραστη Σάββα Λίκα (ακοντισμός) ενώ με ενδιαφέρον αναμένεται η συμμετοχή της νεαρής Μαρίας Μπελιμπασάκη, έκπληξης της σεζόν στα 100 μ. όπου πρόσφατα πέτυχε χρόνο 11.34.

    Η Ελλάδα έχει κατακτήσει 18 μετάλλια στην ιστορία των Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων.

    Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

    ΑΝΔΡΕΣ

    200 μ.: Λυκούργος Τσάκωνας (ΕΑΡ)

    800 μ.: Ανδρέας Δημητράκης (ΑΟ Λασιθίου)

    110 μ. εμπ: Κώστας Δουβαλίδης (ΕΑΡ)

    400 μ. εμπ.: Περικλής Ιακωβάκης (ΕΚΑ Δωδώνης), Σπύρος Παπαδόπουλος (ΟΣΦΠ)

    Ύψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομοτηνής)

    Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ)

    Επί κοντώ: Κώστας Φιλιππίδης (ΓΣ Βόλου)

    Μήκος: Γιώργος Τσάκωνας (ΟΣΦΠ), Δημήτρης Διαμαντάρας (ΓΣ Κηφισιάς)

    Ακοντισμός: Γερβάσιος Φιλιππίδης (ΜΕΑΣ Τρίτων)

    Σφαιροβολία: Μιχάλης Σταματόγιαννης

    Δισκοβολία: Γιώργος Τρέμος (ΓΣ Τρικάλων)

    4Χ400 μ.: Ιακωβάκης, Παπαδόπουλος, Ρούτας, Κυριακίδης (ΟΣΦΠ)

    ΓΥΝΑΙΚΕΣ

    100 μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη (Σητειακός)

    200 μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη (Σητειακός)

    800 μ.: Ελενα Φιλάνδρα (ΠΓΣ)

    Τριπλούν: Αθανασία Πέρρα (ΑΟ Μεγάρων), Βούλα Παπαχρήστου (ΑΕΚ), Νίκη Πανέττα (ΑΟ Μεγάρων)

    Επί κοντώ: Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΟ Μεγάρων), Στέλλα – Ηρώ Λεδάκη (Ελ. Βενιζέλος), Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης)

    Υψος: Τόνια Στεργίου (Κούρος Πατρών)

    Ακοντισμός: Σάβα Λίκα (ΠΓΣ)

    Επταθλο: Σοφία Υφαντίδου (Φίλιππος Βέροιας)

     

    Το πρόγραμμα- Οι ελληνικές συμμετοχές

    1η μέρα Τετάρτη – 27/6

    Πρωί

    09.00 Μήκος (Γ) προκριματικός

    09.10 100 μ. Δεκάθλου

    09.45 Σφαιροβολία (Α) προκριματικός ΣΤΑΜΑΤΟΓΙΑΝΝΗΣ

    10.00 100 μ. (Γ) προκριματικός ΜΠΕΛΙΜΠΑΣΑΚΗ

    10.15 Υψος (Γ) προκριματικός ΣΤΕΡΓΙΟΥ

    10.35 Μηκος Δεκάθλου

    10.50 400 μ. εμπ. (Α) προκριματικός ΙΑΚΩΒΑΚΗΣ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

    11.40 100 μ. (Α) προκριματικός

    12.15 Σφαιροβολία Δεκάθλου

    12.25 Τριπλούν (Γ) προκριματικός ΠΕΡΡΑ, ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ, ΠΑΝΕΤΤΑ

    13.35 400 μ. (Α)

    13.40 Υψος Δεκάθλου

    13.45 Ακοντισμός (Γ) προκριματικός Α γκρουπ ΛΙΚΑ

    14.30 400 μ. εμπ. (Γ) προκριματικός

    15.00 Ακοντισμός (Γ) προκριματικός Β  γκρουπ ΛΙΚΑ

    15.10 800 μ. (Α) προκριματικός  ΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ

     

    Απόγευμα

    17.50 400 μ. (Γ) προκριματικός

    18.10 Υψος (Α) προκριματικός ΜΠΑΝΙΩΤΗΣ

    18.15 Ακοντισμός (Α) προκριματικός Α΄ γκρουπ  ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ

    18.30 3.000 μ. στιπλ (Α) προκριματικός

    19.10 400 μ. Δεκάθλου

    19.40 5.000 μ.     (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

    19.45 Ακοντισμός (Α) προκριματικός Β΄ γκρουπ  ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ

    20.05 100 μ. (Γ) ημιτελικός

    20.15 100 μ. (Α) ημιτελικός

     

    2η μέρα  Πέμπτη- 28/6

    Πρωί

    09.00 110 μ. εμπ. Δεκάθλου

    09.05 επί κοντώ (Γ) προκριματικός ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ, ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ, ΛΕΔΑΚΗ

    09.45 Δισκοβολία Δεκάθλου Α΄ γκρουπ

    10.30 400 μ.εμπ. (Γ) ημιτελικός

    11.05 Δισκοβολία Δεκάθλου Β΄ γκρουπ

    11.40 3.000 μ. στιπλ (Α) προκριματικός

    12.20 Τριπλούν (Α) προκριματικός ΤΣΙΑΜΗΣ

    12.30 Σφαιροβολία (Γ) προκριματικός

    12.40 Επί κοντώ Δεκάθλου

    13.15 400 μ. εμπ. (Α) ημιτελικός

    13.55 Σφυροβολία (Α) προκριματικός Α΄ γκρουπ

    15.10 Σφυροβολία (Α) προκριματικός Β΄ γκρουπ

     

    Απόγευμα

    16.25 Ακοντισμός Δεκάθλου

    17.15 400 μ. (Γ) ημιτελικός

    17.25 Μήκος (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

    17.35 5.000 μ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

    17.35 Ακοντισμός Δεκάθλου Β΄ γκρουπ

    17.45 Υψος (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

    18.05 800 μ. (Α) ημιτελικός

    18.30 100 μ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

    18.40 400 μ. (Α) ημιτελικός

    18.45 Ακοντισμός (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

    19.05 800 μ. (Γ) ημιτελικός ΦΙΛΑΝΔΡΑ

    19. 30 1.500 μ. Δεκάθλου

    19.45 100 μ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

     

    3η μέρα Παρασκευή – 29/6

    Πρωί

    09.00 Δισκοβολία (Α) προκριματικός Α΄ γκρουπ  ΤΡΕΜΟΣ

    09.30 100 μ. εμπ. (Γ) προκριματικός

    10.15 Δισκοβολία (Α) προκριματικός Β΄ γκρουπ ΤΡΕΜΟΣ

    10.40 100 μ. εμπ. Επτάθλου ΥΦΑΝΤΙΔΟΥ

    11.35 Σφυροβολία (Γ) προκριματικός Α γκρουπ

    11.55 Υψος επτάθλου

    12.30 200 μ. (Α) προκριματικός ΤΣΑΚΩΝΑΣ Λ.

    12.50 Σφυροβολία (Γ) προκριματικός Β΄ γκρουπ

    13.50 Μήκος (Α) προκριματικός  ΤΣΑΚΩΝΑΣ Γ., ΔΙΑΜΑΝΤΑΡΑΣ

    14.00 200 μ. (Γ) προκριματικός ΜΠΕΛΙΜΠΑΣΑΚΗ

    14.25 σφαιροβολία Επτάθλου

     

    Απόγευμα

    18.00 Σφαιροβολία (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

    18.20 200 μ. Επτάθλου

    18.40 Υψος (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

    19.05 3.000 μ. στιπλ (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

    19.30 Ακοντισμός (Γ)  ΤΕΛΙΚΟΣ

    19.40 800 μ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

    20.00 400 μ. εμπ. Γ ΤΕΛΙΚΟΣ

    20.25 200 μ. (Α) ημιτελικός

    20.55 200 μ. (Γ) ημιτελικός

    21.00 Τριπλούν (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

    21.20 Σφαιροβολία (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

    21.25 400 μ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

    21.45 800 μ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

    22.05 400 μ. εμπ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

    22.25 400 μ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

     

    4η μέρα Σάββατο- 30/6

    11.00 Δισκοβολία (Γ) προκριματικός Α΄ γκρουπ

    11.20 4Χ100 μ. (Α) προκριματικός

    12.00 Μήκος επτάθλου

    12.10 1.500 μ. (Α) προκριματικός

    12.35 Δισκοβολία (Γ) προκριματικός Β΄ γκρουπ

    13.05 4Χ100 μ. (Γ) προκριματικός

    13.15 Επί κοντώ (Α) προκριματικός ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ

    13.45 1.500 μ. (Α) προκριματικός

    14.10 Ακοντισμός Επτάθλου

    14.45 110 μ. εμπ. προκριματικός ΔΟΥΒΑΛΙΔΗΣ

    15.15 Ακοντισμός  επτάθλου

     

    Απόγευμα

    19.00 800 μ. επτάθλου

    19.05 Τριπλούν (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

    19.10 Δισκοβολία (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

    19.15 Επί κοντώ (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

    19.35 100 μ. εμπ. (Γ) ημιτελικος

    19.55 3.000 μ. στιπλ (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

    20.25 4Χ400 μ.  (Α) προκριματικός

    20.50 200 μ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

    21.00 10.000 μ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

    21.05 Σφυροβολία (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

    21.50 4Χ400 μ. (Γ) προκριματικός

    22.20 200 μ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

    22.35 100 μ. εμπ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

     

    5η μέρα Κυριακή- 1/7

    16.00 Σφυροβολία (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

    16.10 1.500 μ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

    16.15 Επί κοντώ (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

    16.35 110 μ. εμπ. (Α) ημιτελικός

    17.05 4Χ100 μ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

    17.25 10.000 μ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

    17.45 Μήκος (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

    18.05 Δισκοβολία (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

    18.25 4Χ100 μ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

    18.50 1.500 μ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

    19.10 110 μ. εμπ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

    19.25 4Χ400 μ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

    19.45 4Χ400 μ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

    Δείτε επίσης
    Αθλητισμός
    One Channel
    Ο νέος ενημερωτικός τηλεοπτικός σταθμός της Ελλάδας
    Σίβυλλα
    Helios Kiosk