Μπάσκετ: Ισοφάρισε (2-2) ο ΠΑΟ και ο τίτλος κρίνεται στο ΣΕΦ

Ο Παναθηναϊκός έκανε το… χρέος του και ισοφάρισε τον Ολυμπιακό σε 2-2 στη σειρά των τελικών, κερδίζοντας 84-74 στο ΟΑΚΑ και πλέον ο τίτλος του πρωταθλητή της Α1 θα κριθεί το ερχόμενο Σάββατο (2/6, 19.00) στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και μάλιστα προηγήθηκε μέχρι και με 11 πόντους, όμως, ο Παναθηναϊκός που είχε ψυχή, σιγά-σιγά ροκάνισε τη διαφορά και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο 31′, ενώ έφτασε και στο +8 (69-61) στο 36′. Κορυφαίος των Πράσινων ο Μάικ Μπατίστ που ήταν κυρίαρχος κάτω από τα καλάθια.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 36-38, 55-58, 84-74.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5 πόντους του Άντιτς και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο. Αντιθέτως, ο Παναθηναϊκός ήταν νευρικός κάτι που φάνηκε και από το γεγονός ότι ο αρχηγός του Δημήτρης Διαμαντίδης έκανε τα τρία από τα τέσσερα πρώτα λάθη των γηπεδούχων. Ο ΟΣΦΠ εκμεταλλεύτηκε τον εκνευρισμό των Πρασίνων και με 6 πόντους του Κέσελ και λύσεις από Ντόρσεϊ και Πρίντεζη προηγήθηκε 14-19 στο 10′.

Από τον ΠΑΟ ο Καϊμακόγλου είχε «καθαρό μυαλό» πετυχαίνοντας 10 από τους 14 πόντους των Πρασίνων, ενώ ο Βουγιούκας που τον αντικατέστησε με την έναρξη της δεύτερης περιόδου μείωσε σε 17-19. Ο Ολυμπιακός όμως απάντησε με ένα σερί 0-9 με καλάθια των Παπανικολάου, Πρίντεζη και Ντόρσεϊ (17-28) παίρνοντας διαφορά έντεκα πόντων. Ένα τρίποντο του Διαμαντίδη (οι πρώτοι του πόντοι στον αγώνα) έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση του Παναθηναϊκού που με ένα σερί 11-2 πλησίασε στους δύο πόντους (28-30).

Εν τω μεταξύ, ο τεχνικός των Πειραιωτών, κ. Ντούσαν Ιβκοβιτς τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή όταν διαμαρτυρήθηκε στους διαιτητές, κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στον ΠΑΟ με τις δύο εύστοχες του Διαμαντίδη και τρίποντο του Σμιθ να παραμείνει ζωντανός. Το ημίχρονο έκλεισε τελικά στους δύο πόντους διαφορά υπέρ του ΟΣΦΠ (36-38) με ένα τρίποντο του Έισι Λο (10 πόντους στο α΄ μέρους) και καλάθι του Διαμαντίδη.

Ο εκ των ιδιοκτητών της ΚΑΕ Παναθηναϊκός κ. Θανάσης Γιαννακόπουλος με τη λήξη του ημιχρόνου μπήκε στο παρκέ εκφράζοντας με έντονο τρόπο τη δυσαρέσκειά του προς τον πρώτο διαιτητή του αγώνα κ. Χρυσόστομο Σχινά, ενώ μερίδα οπαδών του Παναθηναϊκού, άρχισε να εκσφενδονίζει αντικείμενα προς τον διαιτητή. Την ίδια ώρα, ο Σμιθ θέλησε να δώσει συνέχεια σε μία αψιμαχία που είχε με τον Ντόρσεϊ κατά τη διάρκεια του αγώνα, αλλά οι συμπαίκτες του τον συγκράτησαν.

Με το ξεκίνημα της 3ης περιόδου, το τρίποντο του Γιασικεβίτσιους έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (39-38) αλλά ο Ολυμπιακός πήρε ξανά τα ηνία κάνοντας ένα σερί 3-12 και μετατρέποντας το 44-43 σε 47-55.

Ακολούθησε σερί 6-0 των παικτών του Ομπράντοβιτς και τη διαφορά στο ένα καλάθι (53-55), ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Ερυθρόλευκους στο +3 (55-58).

Η τέταρτη περίοδος ανήκε όμως στον Παναθηναϊκό. Το 9-2 στο ξεκίνημα, έδωσε σημαντικό προβάδισμα στο Τριφύλλι (64-60) που 5.36′ πριν από το τέλος βρέθηκε στο +6 (67-61).

Ο Διαμαντίδης ευστόχησε σε δύο βολές (69-61) μετά από τεχνική ποινή στον Ντόρσεϊ, όταν ο Αμερικανός αντέδρασε απωθώντας τον διαιτητή για αμυντικό φάουλ που του καταλόγισε. Ο Χάινς μείωσε σε 69-63, ενώ στην επόμενη φάση ο Γιασικεβίτσιους τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία του προς τους διαιτητές.

Ο Ολυμπιακός βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να καλύψει τη διαφορά (69-67) με βολή του Κέσελ και τρίποντο του Άντιτς, όχι όμως για πολύ καθώς αρχικά ο Περπέρογλου απάντησε με τρίποντο (72-67) και ακολούθως ο Μπατίστ με δύο βολές (74-67). Ο Σπανούλης μείωσε (74-70) με τρίποντο και ο Χάινς με γκολ φάουλ έφερε τον Ολυμπιακό στον πόντο (74-73).

Στο φινάλε ωστόσο οι Πράσινοι είχαν πιο καθαρό μυαλό. Ο Σμιθ με λέι απ «έγραψε» το 76-73, ενώ 1.28 πριν από τη λήξη ο Γιασικεβίτσιους πέτυχε το 78-73. Ο Πρίντεζης αστόχησε σε τρίποντο ο Πρίντεζης και ο Μπατίστ με εντυπωσιακό κάρφωνα έφτασε τους 23 προσωπικούς πόντους (80-73) 55» πριν το τέλος. Το 80-74, από μία εύστοχη βολή του Σπανούλη, μετετράπη σε 81-74 με τον Γιασικεβίτσιους.

Ο Κέσελ αστόχησε σε λέι απ και έκανε φάουλ στον Γιασικεβίτσιους στα 23» με τον Λιθουανό να ευστοχεί σε δύο βολές, ενώ το τελικό 84-74 διαμόρφωσε μία βολή του Περπέρογλου.