Κολύμβηση: Συνεχίζονται οι ελληνικές επιτυχίες στο Πανευρωπαϊκό

Το δεύτερο (προσωπικό) χάλκινο μετάλλιο πανηγύρισε ο Παναγιώτης Σαμιλίδης, ο οποίος τερμάτισε τρίτος στα 50μ. πρόσθιο στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης που διεξάγεται στο Ντέμπρετσεν της Ουγγαρίας και αποδεικνύει περίτρανα ότι αποτελεί τη μεγαλύτερη ελπίδα της ελληνικής κολύμβησης.

Ο πρωταθλητής της Αργυρούπολης τερμάτισε σε 27.64, συντρίβοντας το ατομικό του ρεκόρ (27.89), και έμεινε πίσω από τον Σλοβένο Νταμίρ Ντούγκονιτς (27.32) και τον Ιταλό -κάτοχο του τίτλου από το 2010 και πρωταθλητή Ευρώπης στα 100μ. στο Ντέμπρετσεν- Φάμπιο Σκοτσόλι (27.49).

Το εντυπωσιακό είναι ότι ο Σαμιλίδης έκανε κακή εκκίνηση και έμεινε αρκετά πίσω (για 50άρι), αλλά ήταν εκπληκτικός στα τελευταία μέτρα, όπου άρχισε να… καταπίνει τους αντιπάλους του για να τερματίσει τελικά τρίτος, ελάχιστα μπροστά από τον Ιταλό Ματία Πέσκε και τον Σλοβένο Ματίαζ Μάρκιτς.

«Δεν θα μπορούσα ούτε να το ονειρευτώ πριν τους αγώνες… Ημουν μακράν ο νεότερος του τελικού, αλλά τώρα κέρδισα το δεύτερο μετάλλιό μου εδώ στο Ντέμπρετσεν», δήλωσε αμέσως μετά την κούρσα ο 19χρονος πρωταθλητής.

Το σημερινό (26/5) μετάλλιο του Σαμιλίδη είναι το τέταρτο της Ελλάδας στο Ντέμπρετσεν, μετά το χρυσό του Αρη Γρηγοριάδη στα 100.μ ύπτιο, το χάλκινο του Γιάννη Δρυμωνάκου στα 200μ. πεταλούδα.

Στον τελικό των 50μ. ελεύθερο Νιαγκουάρα και Δράκου

Εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε η Νέρι Νιαγκουάρα, αλλά και η Νόρα Δράκου, στα ημιτελικά των 50μ. ελεύθερο. Η Νιαγκουάρα τερμάτισε δεύτερη στη σειρά της και τρίτη στο σύνολο με 25.09, ανακτώντας μετά από περίπου δέκα μήνες το πανελλήνιο ρεκόρ στο αγώνισμα, αφού κατέρριψε το 25.13 που είχε σημειώσει η Δράκου στις 30 Ιουλίου 2011, στο Παγκόσμιο της Σανγκάης. Ομως και η 20χρονη Πατρινή θα είναι παρούσα στον κυριακάτικο τελικό, καθώς με χρόνο 25.21 πήρε την τρίτη θέση στη δική της σειρά και την έκτη στο σύνολο.

Ετσι για πρώτη φορά στα χρονικά η χώρα μας θα έχει δύο γυναίκες σε τελικό Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, με τη Νιαγκουάρα, που έχει επιστρέψει στην ενεργό δράση με… άγριες διαθέσεις, να δείχνει ικανή και για μία θέση στο βάθρο. Αξίζει να σημειωθεί ότι ακόμη και στο «πικ» της καριέρας της, η 29χρονη πρωταθλήτρια δεν είχε προκριθεί ποτέ σε τελικό μεγάλης διοργάνωσης στο 50άρι (όλες οι επιτυχίες της είχαν έρθει στα 100μ.), ενώ και για Δράκου αυτός θα είναι ο πρώτος της τελικός σε αυτό το αγώνισμα και δεύτερος συνολικά (ήταν φιναλίστ στα 50μ. ύπτιο το 2010 στη Βουδαπέστη).

Οι δύο πρώτες θέσεις του τελικού μοιάζουν «καπαρωμένες» από τη Γερμανίδα Μπρίτα Στέφεν (24.56 στον ημιτελικό) και την Ολλανδή Χινκέλιεν Σρόιντερ (24.81), αλλά από κει κι έπειτα όλα είναι ανοιχτά.

Στον τελικό προκρίθηκαν επίσης οι Τρίιν Αλιαντ (Εσθονία, 25.12), Αννα Σανταμάν (Γαλλία, 25.20), Σβιατλάνα Χάχλοβα (Λευκορωσία, 25.26), ενώ για την όγδοη θέση θα γίνει μπαράζ ανάμεσα σε τρεις (!) αθλήτριες που σημείωσαν την ίδια επίδοση (25.38): τη Γερμανίδα Ντανιέλα Σράιμπερ, την Ισλανδή Σάρα Μπλέικ Μπάτεμαν και την Πολωνή Αννα Ντόβγκιερτ.

Στον τελικό των 50. ελεύθερο προκρίθηκε ο Κριστιάν Γκολομέεβ
Αλλος ένας 19χρονος Ελληνας κολυμβητής, μετά τον Παναγιώτη Σαμιλίδη, κάνει δυναμική εμφάνιση στο διεθνές στερέωμα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Ντέμπρετσεν. Ο λόγος για τον Κριστιάν Γκολομέεφ, ο οποίος συνέτριψε το ατομικό του ρεκόρ και προκρίθηκε στον αυριανό τελικό των 50μ. ελεύθερο.

Ο αθλητής του Εθνικού τερμάτισε τέταρτος στη δεύτερη σειρά με 22.37 και κατετάγη 8ος στο σύνολο, βελτιώνοντας το 22.54 που είχε κάνει στον πρωινό προκριματικό. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο νεαρός πήγε στο Ντέμπρετσεν με ατομικό ρεκόρ 22.69. Πλέον στον αυριανό τελικό, πέρα από την καλύτερη δυνατή θέση, ο Γκολομέεβ είναι σε θέση να κυνηγήσει και το όριο πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς του Λονδίνου, που είναι 22.11, καθώς μάλιστα σήμερα φάνηκε να κάνει ένα λαθάκι στον τερματισμό, που ίσως του κόστισε κάποια εκατοστά του δευτερολέπτου.

Ταχύτερος των ημιτελικών ήταν ο Σουηδός Στέφαν Νίστραντ με 22.06 και ακολούθησαν οι Αντρι Γκοβόροφ (Ουκρανία, 22.20), Μάρκο Ορσι (Ιταλία, 22.22), Φρεντ Μπουσκέ (Γαλλία, 22.22), Αρι-Πέκα Λιουκόνεν (Φινλανδία, 22.24), Αλέν Μπερνάρ (Γαλλία, 22.26) και Νόρμπερτ Τρανταφίρ (Ρουμανία, 22.33).

Λίγο νωρίτερα, η Κύπρια Αναστασία Χριστοφόρου μετείχε στους ημιτελικούς των 50μ. πρόσθιο και κατετάγη 10η με 31.98, χάνοντας μόλις για δύο εκατοστά του δευτερολέπτου την πρόκριση στον τελικό του αγωνίσματος.

Εκτός βάθρου Λυμπερτά και Γιαρένη

Την έκτη θέση κατέλαβε η Μαριάννα Λυμπερτά και την έβδομη η Θεοδώρα Γιαρένη, στον τελικό των 1.500μ. ελεύθερο, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης που διεξάγεται στο Ντέμπρετσεν. Η 33χρονη πρωταθλήτριά μας, που έχει εστιάσει την προετοιμασία της ενόψει Λονδίνου στα 10χλμ. σε ανοιχτή θάλασσα, σημείωσε χρόνο 16:39.97, αρκετά μακριά από το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ (16:20.11), ενώ η «πρωτάρα» σε μεγάλη διοργάνωση Γιαρένη τερμάτισε σε 17:01.57.