Σκοποβολή: Νέα επιτυχία Μίτα στον δρόμο για Λονδίνο

Νέο θετικό μήνυμα στον δρόμο για τη διάκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου έστειλε ο Μάκης Μίτας. Ο πρωταθλητής της σκοποβολής ο οποίος πρόσφατα στο Παγκόσμιο Κύπελλο στο Τουσόν της Αριζόνα κατέριψε το παγκόσμιο ρεκόρ στο σκιτ με 150/150, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξήχθη στη Λάρνακα.

Ο 27χρονος φοιτητής των ΤΕΦΑΑ πέτυχε επίδοση 121/125 στον προκριματικό και 25/25 στον τελικό και υπολήφθηκε μόλις μιας εύστοχης βολής του ιταλού πρωταθλητή Ευρώπης Λουκίνι ο οποίος είχε 122/125 στον προκριματικό και 25/25 στον τελικό.

Την τρίτη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κατέλαβε ο Κύπριος Γιώργος Αχιλλέως, ενώ οι έλληνες σκοπευτές Γιώργος Σαλαβαντάκης και Νίκος Μαυρομμάτης κατετάγησαν 15ος (120/125) και 35ος (117/125), αντίστοιχα. Η ελληνική ομάδα κατετάγη τέταρτη στο ομαδικό του σκητ. Στους έφηβους ο Γιάννης Γκογκολάκης κατέλαβε την 24η θέση με 108/125.